1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

еРепублика (eRepublik)

Дискусија во 'Слободно време' започната од Linn1, 5 ноември 2011.

 1. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  еРепублика или eRepublik е најактуелната и најиграната стратегиска игра во Македонија и пошироко.Играта не треба да се купува или пак да се симнува таа се игра директно преку вашиот интернет пребарувач.Во оваа игра вие можете да војувате со другите членови на играта од другите држави. Војувањето е наједноставната работа во играта,но затоа тука се новинарството,управувањето со фирмите,можете да бидете претседател на еМакедонија,министер,конгерсмен,да гласате закони или пак да предложувате закони,да учествувате во некоја воена единица итн. Едноставно кажано вие учествувате во електронска републик ( така и името е добиено).Секојдневно станувате појаки така што работите во некоја фирма и добивате плата,тренирате секој ден или пак правите мисии.

  Доколку сакате да се придружите и да поченете да играте следете го линков:

  http://www.erepublik.com/en/referrer/IndependentAP  Еве како изгледа војувањето :
  [​IMG]


  Eве како моментално изгледа мапата на светот:  Јас ја играм оваа игра и можам да кажам дека е многу заразна. Бара посветеност, но истовремено е многу забавна и друштвена. Можете да си ја браните вашата татковина, барем виртуелно. :)

  Играте ли еРепублик? Како ви се допаѓа? Кое ниво сте?
  Ако не играте, а имате слободно време обратете ми се во ЛП за подетални информации
  . :)

  Информација плус: Вчера ја освоивме цела Грцијаааааааа! Браво за нас! Честитки! :party: :party: :clap: :clap:
   

  Прикачени фајлови:

  • ои.JPG
   ои.JPG
   Големина на фајлот:
   75,4 KB
   Прегледи:
   483
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Тоаааааа бе Линче! :*
  1. Тргни го линкот од Северчанец, и стај го мојот, да не ми ги краде луѓето, па уште 6 ми требаат за сосајати билдер медалот!
  2. Околу игрицата, јас сум 27 левел, накај 28, I don't take it seriously as many do, претежно спамирам, помагам на тие шо треба, еХуманитарец, како и во РЛ, така и таму. Мразам напнати и искомплексирани фаци, и нон стоп сум тука да дадам контра реплика, најчесто придружена со сарказам, па така да не ме разбираат. Не си лечам комплекси, затоа што ги немам. Добра сум на еLoveLife план :inlove: . Ако има некој што сака да се регистрира преку мене, а со тоа и да ми помогне да земам СБ медал, нека ми пише ЛП. Добра еМајка сум, Лин може да ви потврди, секојдневно праќам ем лепчиња ем тенкови на моите дечиња додека не станат еЗрели. :D
  Интересна работа е, на почеток мноооооогу мнооооогу досадна, доказ е тоа што јас 4-3 месеца по регистрирањето не се ни вклучував. И тоа, ајде погодувајте која сум! Награда 1 голд. :rofl:
   
  На Linn1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Со ова ме зарази проф. по информатика. Постојано зборува за играва, до кај бил, што направил, како направил... Креирав акаунт од љубопитност и сфатив дека играва не е за мене. И ја баталив. Значи, не ја играм.
   
 4. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Се кажав, за мене не кажав. :lol:

  Јас сум 23 ниво(вчера качив) Пресреќна сум. Ја играм по цел ден. Зараза. Нема ден да не се уклучам.
   
 5. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  100
  Ја играв играва 6 месеци и стигнав до 24 левел. Искрено многу е заразна и терба да и се посветува премногу внимание и читање на статии. Играв се додека не отидов на одмор и кога си дојдов еМакедонија ја немаше т.е останала само Источна еМакедонија и се изнервирав. Го дадов акаунтот и финиш. :D
  Поздрав до Иллуминатките <3
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.784
  Допаѓања:
  131.322
  Овој мојов е навлечен на играва, а ја игра кога е на пауза од воркрафт.
  Кога ќе почне да ми кажува нешто за играва, првите 15 секунди се преиспитувам дали станува збор за некоја актуелна политичка случка, па после сфаќам дека за играта зборува :D
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.716
  Допаѓања:
  150.558
  Ариел повторно се согласуваме...ете ти!
  Коментар,ја згазивме Грција значи,ја згазивме,начисто!!! Ја нема на карта,племе се сега! Молам?! :o :D
   
  На Ariel и Angelche им се допаѓа ова.
 8. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.626
  Ахххххх ја играв играта пред пола година некаде, бев левел 35, имав разработено и весници и триста бизниси за храна оружје и тако даље, се додека не ме банираа заедно со моите 4 лажни профили :D И од тогаш за Мистери нема Е Република зашо ИП адресата ми е на мета :tmi:
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Мистери, да не си бил 25 лвл? Вака почнувам да мислам дека си Скајмекс. xD
   
 10. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.626
  Не :) 35 бев.....со 5 лажни профили знаеш колку злато добиваш? сите профили играа за 1, за тој главниот....1 главен а другите 4 беа како пиуни хахахаха, плус бааги време ја играв бев да ме фатат, уште од кога излезе, кога почнаа на сител да даваат реклами....еееее тоа време ја играв јас играта, па сега види пред колку време е било :D сега гледам дека и layout имаат сменето, другше е малце :)
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Пред некое време ја пуштив направив профил Foxy5 така некако сум не запамтив до кој левел сум :lol: не знам зошто не ми е интересна или уште не и сум навлезена, ама не знам дали ќе продолжам да ја играм.
  Поракј толку работи на нет не ми се троши време и на интернет републички војни :)
   
 12. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Почнав да го играм пред некој ден и стигнав до 11 ниво/левел. Ги тепам само грциве и работам нешто собирам ситно. Но за храна не можам никако да се снајдам. Како да ми се наполни тоа? Купувам лепче, но ништо. Ај доброволци, ај помогнете ми.
   
 13. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  204
  Oооо играм и те како играм година дена :D Само што ме банираа, па продолжив да играм од друг профил :tmi:
   
 14. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Мацооо моја, еве јас ќе те еПосвојам, тенк ќе те направам. :rofl:
  Шила, ник?

  Илуминатките- веќе не постојат, се претопени во ΜWA, т.e MWG xD, и trust me, доста добри се.
  Мистери бил тенк, тенк и пол на времето... :P
  Јас не би да трошам пари на глупости, I'd rather buy myself new shoes..а не малку пати сум помислила да куцнам некоја картица. Ама неееее. :rofl:
  За новата мисија си најдов реферал, ама закочи нешто со ранкот, 3 дена се нема вклучено! ]:)
   
 15. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  ^ annii e моја :evil: Јас и праќам лепче, и ја чувам. :wasntme:

  Lux, аа ти си била. Ти пратив и на тебе храна пред некое време. :)
   
 16. eRepublik

  eRepublik Активен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Иако ова вест би била многу шокантна во реалниот живот, сепак се работи за една од најпопуларните онлај друштвени игри во светот, која активно ја играат речиси половина милион луѓе од целиот свет. Играта е пресликување на реалниот живот и во неа има се: државни ресурси, политички партии, влади, опозиции, претседатели, фирми, пазар, берза, црна берза, трговија… Но сепак основата на играта е нејзиниот милитаристички аспект. Државите членуваат во воени сојузи и се напаѓаат една со друга. И погодувате најчести војни се Хрватска – Србија, Турција – Бугарија (Грција), Кина – Тајван… И секако Македонија – Грција. Македонско - грчката војна трае веќе 6 месеци и до пред неколку дена македонската армија имаше комплетна доминација над грчката и Грција беше окупирана долго време. Но сега работите се сменија, сега Грција ја окупира Македонија и затоа е потребна помош од повеќе нови играчи.

  Да ја одбраниме Македонија заедно!

  Можете да се регистирате како и 15.000 Македонци веќе уиграни на следниов линк:

  http://www.erepublik.com/en/referrer/TheWickY

  (Објаснување што е еРепублик)
  Што е еРепублик?
  еРепублик е масовна онлајн БЕСПЛАТНА стратешка игра во која играчот се става во улога на граѓанин на една држава (си бира која). ВСУШНОСТ ОВАА ИГРА ПРЕТСТАВУВА КОПИЈА НА РЕАЛНИОТ ЖИВОТ.

  Можеш да бидеш обичен граѓанин, вреден работник, успешен новинар, да поседуваш компанија, да бидеш војник во армијата, дури и да станеш успешен политичар и претседател на својата држава :)

  Ние имаме своја држава од пред неколку дена и се обидуваме да добиеме што е можно повеќе играчи за да се одбраниме од нападот на еГрција.

  Што треба да направам?
  Регистрирај се тука: http://www.erepublik.com/en/referrer/TheWickY
  Веднаш по регистрацијата најди работа и тренирај ги своите способности како би бил добар војник. Се останото ќе го научиш со текот на времето...

  ЗА ПОЧЕТОК ПРОЧИТАЈТЕ ГИ ОВИЕ УПАТСТВА (Туторијал) подготвени од страна на Министерството за образование на еМакедонија. Тука ги имате основните работи за оваа игра и како најлесно би се снашле на почетокот!

  линк за туторијалот---> http://www.erepublik.com/en/article/-1-1542561/1/20

  Sе надевам на разбирање од Администраторите и Модераторите , МАКЕДОНЦИ ИМАМЕ ПОТРЕБА ОД ВАС.
   
 17. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  ^Добро бе, зошто ми ги крадете луѓето?! Мајке ви га! Уште 5- мина ми фалат за медал!....: (((
  TheWickey, јас ќе имам разбирање доколку таму се наоѓа мојот линк! :rofl:
   
 18. BojaN1

  BojaN1 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  eRepublik - brows Игра за да го искористите слободното време

  Се работи за browser game во која играчот се става во улога на граѓанин на една држава (си бира која). Почнувате така што си барате работа, се вработувате, треба да работите секој ден. Со секое работење се зголемува skill-от по што откако ќе достигне одредено ниво, може да се пријавите за повисоко работно место, што значи и повисока плата. Освен што може да работите, секој ден можете да тренирате со војската и со тоа да си зголемувате strength, што многу е битно во случај на војна.

  Македонија е додадена пред малце повеќе од една година и се наоѓа во топ 5 земји во оваа игра. Макдонија се простира моментно во африка и ги црпи својте ресурси од таму и боноси .

  [​IMG]

  Во моментов македонија ја играат речиси 10 000 играчи и сме 5 во играта по населенос но фак дека другите земји се додадени на играта пред 4 години (од самото почнување на играта) нашите играчи се сеуште неискусни но со голем потенцијал. Затоа потребна е и твоја помош македонија се наоѓа прет отворен напад на 3 држави грција , турција и кипар па потребни се нови играчи за да го зацврстиме нашиот успех

  [​IMG]

  За регистрација кликнете Tука . Оваа игра не бара многу време од вас 10мин се доволни за почеток . За сите кои ќе се регистрирате еве мала помош и вовед во играта Туторијал За Почетници

  Потребни се што поголем број на играчи за успешно да се одбраниме од нашите противници пред се од нашиот јужен сосед. Затоа доколку имате 10 мин слободно време и сакате да го искористите на некоја игра слободно ви ја препорачувам оваа а со самото тоа ќе помогнете на еМакдонија

  Ако имате некакви прашања или потешкотии со играта пишете
   
 19. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.182
  Не бе, неможам ниту да се снајдам а и не ми изгледа баш интересна многу многу :doh:
   
 20. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  4.885
  Јас и тоа како сум заразена.
  Во почетокот исто како и на многу други, ми беше толку досадна што 2-3 месеци воопшто не играв. Потоа ни сама не знам зошто, најверојатно ми било досадно, почнав пак и сега сум мноооогу заразена :D
  Инаку играм точно 7 месеци и сум 28 lvl. Имам 8 000 strength и сум, верувам, една од подобрите во 2 дивизија во Македонија :D
  Ајде почнувајте да играте, ви гарантирам дека со тек на време се поинтересно ќе ви биди и ќе се заљубите во еРепублик :rofl: