1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Знам како се чувствуваш“

Дискусија во 'Психологија' започната од ColoursOfTheRainbow, 22 октомври 2014.

  1. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Дали ви се случило да знаете како некој се чувствува? Како да сте во негова кожа?
    Јас секогаш можам да почувствувам како некој се чувствува. Едноставно добивам вибрации од чувствата на луѓето. Ми се има случено некој што не покажува емоции да знам што чувствува и ќе го прашам дали се чувствува така и секогаш сум во право. Ако сакам, секогаш можам да дознаат како некој се чувствува или какви намери има. Ама ако сакам. А некој луѓе имаат толку силни емоции и испуштаат толку силни вибрации, што можеби и без да сакам знам како се чувствуваат.
    Сакам да подискутираме на оваа тема.
    Дали и вие можете да го почувствувате она што другите го чувствуваат? Примате ли вибрации од другите луѓе? Дали сте во право? Им ги знаете ли намерите на луѓето околу вас?
    Дали влијае врз вас да знаете како некој се чувсвтвува?
    На мене влијае. Ако човекот испушта многу вибрации јас некогаш и без да сакам ги примам и тоа многу влијае врз мене затоа што кога осетам дека некој е тажен, одма и јас се натажувам, ако некој е вознемирен и јас се вознемирувам итн. и тоа ме прави многу емотивна и затоа не покажувам во јавност никакви емоции (освен пред тие што ми се многу блиски).
    Но, има и личности на кои не се ни обидувам да им ги дознаам емоциите затоа што не сакам, а има и една личност што за мене е како затворена кутија. Само на него му ги немам дознато емоциите, освен еднаш, осетив само тага и толку.
     
    На meganbaby, eliesaab, Ginger^ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Janina

    Janina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    И јас така сум почуствувала,секогаш кога разговарам со некоја блиска пријателка на пример, среќата или тагата која ја чуствува ја соживувам во себе.Целосно се посветувам на разговорот или пак без да ми се отвори ќе претпоставам дека има некој проблем..По погледот препознавам почесто.:)
     
    На ColoursOfTheRainbow и Crna Dama им се допаѓа ова.
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Најверојатно не знаете.

    Затоа што за мене еве ретко кој знае, а сум го чула тој коментар стопати. Не знаеш додека не почувствуваш на своја кожа.
     
    На eliesaab, Bender Rodriguez и Summerlover им се допаѓа ова.
  4. Janina

    Janina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    405
    Пол:
    Женски
    Pa se zavisi do licnosta toa..
     
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @ColoursOfTheRainbow спомна вибрации, па јас се осетив како тагирана или на некој начин повикана да шкртнам нешто. :) Неретко, со причина сме до одредена личност. Многу често причината е што се чувствуваме исто( вибрираме исто) иако за тоа не сме свесни. На некој начин се привлекуваме тие што сме на иста бранова должина. Постојат нормално и други причини поради кои баш тогаш, или многу често сме до одредена особа која има некаков "проблем".

    Што се однесува до емотивноста. Човечки е да сочувствуваш со другиот, од крв и месо сме си не сме од камен. Обично знаеме како му е или го разбираме некој, затоа што сме биле или моментално се наоѓаме во иста или слична ситуација. Едно е да сочувствуваш со другиот, а друго е да се осеќаш неубаво ,да вибрираш "ниско" после муабетот, средбата... Се што е претерено , не е убаво . Неискажување на емоции, оние највисоки, најсилни емоции од "ниската "скала ( како тага) доведуваат до депресија... Исто и со неискажување на силни емоции од "високата" скала, на пример радост...
    Примаме вибрации од другите најчесто кога сме изморени, ненаспани ,замалушени. Тогаш сами по себе сме на ниска фрекфенција па се "лепат" повеќе негативни мисли ( а тука и негативни ставови, или иницираме средби со одредени личности за кои ние сами сметаме дека некако ни влијаат лошо).
    За џабе не рекле, на убав ден ни камче на страна не пуцаш. :)
     
    Последна измена: 23 декември 2015
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Често го слушам ова. Во ред, им благодарам на разбирањето, но тврдам дека не знаат. И подобро никогаш да не почувствуваат на своја кожа.
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Среќна сум за туѓа среќа, тажна сум за туѓа тага. Многу лесно се сочувствувам со нечија болка, никогаш не научив да не дозволам да допрат туѓите судбини до мене.
    Како некој се чувствува, можам само да претпоставам, освен ако и јас самата не сум била во таква ситуација. Макар што и тогаш не значи дека ќе биде исто, многу други фактори се во игра.
     
    На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас не зборувам за коментари од типот Знам како ти е, или да се радуваш на туѓа среќа, а да си тажен за туѓа тага.
    Значи ми се има случено чувствувам во себе дека некој (близок) е тажен абе ме боде. И ги прашав сите блиски како се, да не има некаков проблем. Не можев дури ни да заспијам. И по два дена го дознав тој што бил тажен и причината.
    Не зборувам за сочувствување, или да знаеш како некој се чувствува затоа што си поминал низ исто. Зборувам за силно осеќање на чувствата на другите луѓе, најчесто блиските.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Имам голема навика да јас лично за секоја слушната сториа, секоја тага и болка, секоја разочараност и проблем се ставам на местото на дотичната личност, ја чуствувам и мозгам во себе како јас би се почуствувала на нејзино место, еве ова ми е вродено некако во мене и не можам против тоа, па да така секогаш и насекаде можам многу лесно да почуствувам нечива болка или радост на нечие лице и очи, и општо дотичниот однос на одредено лице.
    Одговорот е да, обично пречуствителните лица ја имаат оваа доблест која што значително често преминува во проблем и јад во себе си.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ancailin Blond

    Ancailin Blond Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сигурно си емпат. И јас сум таква. Прашај го Гугл ке ти биде појасно. Поzдрав и не ни е лесно што сме такви.
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.420
    Пол:
    Женски
    Емпатија. Ова не е дека ти ги чувствуваш истите чувства како повредениот, ама до некој степен можиш да ја почувстваш неговата среќа или тага и тоа да влијае на твоето однесување и расположение.
    За ова со „вибрациите“ неможам да не се согласам со @Ginger^ . Ми се чини како ние сите луѓе да сме на одредена „бранова должина“ и начинот на кој „вибрираме“ ги привлекуваме или одбиваме луѓето. Доколку поради различни промени во вниманието ние ја промениме нашата „бранова должина“ човекот до нас тоа ќе го почувства. Нема да почувствува колку сме тажни, на пример, ама ќе знај дека човекот е тажен, и тој се чувствува слично на него.
     
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Што е потребата што секој втор сака да мисли за себе дека е добар психолог, дека има некакви посебни способности да ги чита луѓето, нивните мисли, емоции...
    Некогаш е едноставно да ја почувствуваш енергијата или емоцијата што некој во себе ја носи, не е мистерија, го познаваш човекот, долго си примала секакви информации за и од него па не е толку тешко ортприлика да се препознае кој во каква состојба е, не треба да си баба Ванѓа. Некои се внесуваат детално во разговорите па бараат скриени пораки, пречувствителни се па реагираат на нечии најмали промени на однесување. Премногу се внесуваат во други личности и нивните животи па оттаму и тие "вибрации кои само тие ги чувствуваат". Веројатно сте пречувствителни, или малку депресивни, можеби анксиозни, па секоја ситница ја приметувате и анализирате, макар и без да сакате, мозокот едноставно ви работи под полна пареа.
    Ако видам отворена рана на колено пример, ништо чудно да ме здоболи и мене коленото. Но ако раната е покриена нема логика да знам дека има рана и мене да ме здоболи. Така и со емоциите, тоа што чувствувате нечија емоција веројатно е затоа што ви е дозволено да ја видите. Преку поглед, однесување, тажна насмевка во дел од секунда, како и да е, нешто ја издало. Нема ништо натприродно во тоа.
     
    На promeneta, eloves, Abrakadabra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Како што вика Монк:
    It's a blessing and a curse (се шалам :D).

    Најчесто можам да осетам како се чувствуваат блиските, дали се тажни, среќни, исплашени, нервозни...

    За другите не можам да го кажам истото, веројатно затоа што не ги анализирам и не се продлабочувам толку во нивните чувства.

    Да скратам, се согласувам со @Bridget во потполност.
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.047
    Допаѓања:
    76.034
    Пол:
    Женски
    Кога јас ќе кажам дека знам, значи навистина знам. Толку болки сум почувствувала во животов (радост нешто помалку) така што навистина можам да ја почувствувам емоцијата на другата страна. А таква сум и по карактер сочувствителна и се ставам во туѓата кожа за да видам низ нивна призма што е и како е.
     
  15. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Мн добро знам како се чувстуваат оние кои ги сакам. Поготово кога станува бор за некој мој близок пријател или некој кој мн ми значи. Кога некој ќе ми каже како се чувствува јас веднаш можам да се ставам на негово место бидејќи мн работи ми поминале во животот.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    32.091
    Пол:
    Женски
    Тие што ми се блиски знам како се чувствуваат со самото тоа кога ќе ги погледнам. Јас и старосватицата еден период имавме брачни проблеми. Тоа беше на почетокот на бракот. Тие што ме читале во темата за свекрвите знаат за што зборувам. Буквално... Истите проблеми. Кога ми кажуваше за тоа, одма се присетив на мене. Се препознав во нејзините муабети. Се вознемирив затоа што знам како е. Таква сум. Со оние што заслужуваат сум емпатична.
     
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    Темава. Впивам ко сунѓер и после ме мачат многу прашања. Често сум во право (за жал!) и многу посакувам да сум грешка. Ако некако сум придонела низ разговор да дадам до знаење дека сум тука, малку ми е полесно. Од друга страна секој човек си има свој пат и некогаш треба да пуштиме личноста сама да се избори. Има ситуации каде ни совет не е доволен, каде ни блиски нас не нè сфаќаат ама затоа подалечни луѓе се поблиски во животот и..тоа е парадоксот, но и убавината. Да знаеш дека си разбран макар и од странец некогаш е многу повредно од било што друго.