„Крвавите“ реки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Lovely93, 23 мај 2014.

 1. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  http://www.kalimero.mk/%D1%80%D0%B5%D0% ... %BD%D0%B0/

  Не бев сигурна каде да ја сместам темава.... Ова не се случува прв пат и нема логично објаснување. Верувате ли дека настанов е предзнак на доаѓањето на Исус? Сте слушнале ли дека светот многу ќе страда од Американците за на крај Русите да победат и во светот да има еден владетел - крал? Се зборува дека ќе избие Трета светска војна во скоро време и дека ова со реката било поврзано со се што ќе се промени.... Јас обично не верувам во вакви работи, но би сакала да слушнам и други мислења. Ништо не би ме чудело веќе. 8)
   
 2. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.233
  Допаѓања:
  3.124
  Пол:
  Машки
  Во откровението по св.ап. и ев. Јован читаме:

  8:8 Затруби и вториот ангел - и како некоја голема гора, пламната во оган, се сринаа во морето; и третина од морето се претвори во крв;
  11:6 Тие ќе имаат власт да го затворат небото, за да не паѓа дожд во деновите на нивното пророкување, и ќе имаат власт над водите да ги претвораат во крв и да ја поразат земјата со секаква мака, кога што ќе посакаат.
  16:3 И вториот ангел ја изли чашата своја во морето: и тоа стана како крв од убиен човек; и се живо изгина во морето.
  16:4 Третиот ангел ја изли чашата своја во реките и во изворите водни, и тие се претворија во крв.

  Значи сето ова е само еден од предзнаците за скорото доаѓање на Господ Иисус Христос. Ама кога ќе биде тоа ниту знаеме, а ниту пак има потреба да се замараме. А треба да знаеме и дека пред Второто доаѓање на Христос, на земјата ќе завладее таков „мир“ каков што немало од кога свет светува и век векува. Се` ќе биде навидум убаво и добро, за оние кои ќе му се поклонат на Антихристот и ќе го примат неговиот печат. Само за оние кои ќе останат верни на Христа, ќе има прогони и маки и страданија. Бог нека не` помилува да не ги дочекаме времињата кога ќе завладее Антихристот. Но и за тогаш и за сега, ние треба да се поучуваме од советот кој мајка (кралица) Евросима, му го дала на сина си кралевиќ Марко: „Сине Марко, подобро ти е главата да ја изгубиш, отколку душата своја да ја огрешиш!“

  ПС: Темава е повеќе за во подфорумот религија.
   
 3. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека ова е од претераното загадување на реките,но може и да е божјо чудо!А сигурно е ова,мислам на сликата во онај глеиот град,да не е Фотошоп?
   
 4. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.011
  Пол:
  Женски
  И јас пред година дена уште кога слушнав за една река во Шведска (мислам беше) и не обрнав многу внимание, што е една река си викам, мора да има логично објаснување..... Ама откако прочитав и за друга река сега скоро, па разбрав дека имало повеќе во овие неколку години, па и за таа книгата кога прочитав.... Почнав да верувам дека има некоја виша сила тука, навистина. :D
   
 5. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  628
  Чудно е и што научниците немаат објаснување за овие феномени.
  Овој дел
  ме потсети на системот HAARP со кој Америка управува со временските услови.
   
 6. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Исто и мене, само што го прочитав веднаш ми падна на памет HAARP системот :x
   
 7. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  За овој феномен на ,,крвави,,реки зборува и Нострадамус во неговите центурии и пророштва.Според него,ова,како впрочем и многу други работи коишто тој ги прорекол,е знак Божји за второто доаѓање на Исус Христос на Земјата и за Страшниот суд којшто се повеќе и повеќе ни се приближува.Но,јас сепак мислам дека се работи за некое загадување на водите и дека сите треба да поведеме сметка против тоа загадување затоа што со загадувањето на нашата планета ние самите себеси ќе се уништиме и истребиме бидејќи човековата негрижа,злоба и алчност премногу често немаат граници,а што се однесува до Страшниот суд,тој е сеуште многу далеку,така што човештвото ќе живее и ќе се развива уште цели 2000 и нешто години како што,бпрочем и прорекнале Нострадамус и Артур Кларк во нивните пророштва.Но,сепак,се си има свои граници,така што овие крвави реки треба да ги сфатиме не само како Божји знак,туку и како едно големо предупредување за да се преземат итни мерки против лошата мрачна страна на брзиот развој на науката и техниката! :!: :?: :|
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.