1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

10 златни правила за интимна хигиена

Дискусија во 'Секс' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  За интимната хигиена ретко се зборува и пишува. Во повеќето случаи девојките добиваат совети од своите мајки, сестри или пријателки, со кои лекарите најверојатно не би се согласиле, додека за повеќето жени интимната хигиена и понатаму е табу тема.

  Со нашите совети и препораките на експертите, ќе дознаете како правилно да ги негувате интимните делови на телото.  1. Мијте се со топла вода, чисти раце, со благ детски или медицински сапун со ниска рН вредност, во насока од венериниот брег кон анусот.

  2. Не се бањајте во базен во текот на менструалниот циклус.


  3. Секоја жена треба да има посебна крпа за интимна хигиена, која треба да ја менува најмалку два пати неделно.

  4. Никако не користете сунѓер или ракавица за миење на интимните делови на телото, бидејќи може да си нанесете микроскопски повреди на нежната и чувствителна слузокожа на половите органи.

  5. Млазот на вода и движењата на рацете секогаш треба да бидат насочени одозгора - надолу за микроорганизмите околу аналниот отвор да не се пренесат на слузокожата на вагината. Не насочувајте силен млаз вода директно во вагиналниот отвор за да не ја уништите заштитната обвивка која спречува продирање на бактерии во вагината.  6. Со сапун можете да ја миете само кожата околу вагиналниот отвор.

  7. Влошките морате да ги менувате најмалку пет пати на ден. Доколку користите тампони, имајте на ум дека тие не се користат навечер и дека не смеат да се наоѓаат во телото повеќе од четири часа. Инаку, во повеќето земји, лекарите препорачуваат тампоните да се користат само повремено.

  8. Во случај на вагинални инфекции, воспаление на грлото на матката или било кој друг воспалителен процес на половите органи, влошките треба да ги менувате почесто од вообичаеното, а тампоните целосно исфрлете ги од употреба.  9. За време на менструалниот циклус избегнувајте сексуален контакт поради зголемениот ризик од инфекции.

  10. Исфрлете ги од вашиот плакар синтетичките гаќички и премногу тесните фармерки, затоа што кожата во нив не може да дише, па се создава поволна средина за развој на штетни бактерии. Памучната долна облека е незаменлива.
   
  На srcekrsacka, kravce и sanaqualia им се допаѓа ова.
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Pазмислував дали да ја отворам темава,затоа што можеби има слична :( не ме карајте,ако има слична заклучете ја.сакав да ја ставам затоа што некои работи не сум ги знаела претходнои сакав да споделам со вас.  иначе е копирано од мк.стр :$
   
 3. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Би додала само дека и одењето на гинеколог претставува табу тема а и те како е битно за интимното здравје. Колку само сме сретнале девојчиња тука на форумот кои имаат проблеми а не одат на гинеколог со изговор дека им е страв, па дека им е срам, па дека живееле во мал град па може да се дознае и сл.
   
 4. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Нема ништо лошо во тоа да се оди на гинеколог,колку и да внимаваме со хигиена сепак постои можност да закачеме некоја инфекција.Девојки нема зошто да се срамете па тоа е најнормална работа зошто да се има компликации кога се може навремее да се спрече.Јас годишно правам минум до 3-4 прегледи не чекам да има некој симптом,верувајте не е ништо страшно ниту срамно.
  Се согласувам дека на хигиената на интимниот дел треба да се посвети поголемо внимание затоа што кожата е поосетлива,моментално користам интимен гел од авон и сум задоволна.
   
 5. mariposa-87

  mariposa-87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Јас си се мијам со Нивеа Интимо...исклучив сапуни и купки од употреба за интимна хигиена...е сеа не знам..некои викаат дека и ова е штетно...ама па не можам само со вода да ја мијам... :^) сепак треба и убаво да си мириса :$
   
 6. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  Јас го користам гелот за интимна нега од Орифлејм...супер е подобро нешто немам користено пробајте го во комбинација со истата крема...ми ја препорача гинеколог..позз ;)
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.821
  Пол:
  Женски
  Ова мене ми е најглупавата причина: можело да се дознае. Зошто да е срамота да одиш на гинеколог? Тој е лекар како и сите други. Ама поважно било што ќе речат комшиите отколку да си го гледаш здравјето.
   
  На kikav, antonina, bubili61 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. DiPi

  DiPi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  29
  јас го користам гелот за интимна нега од Авон :)
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  1.648
  Јас имам 3 златни :clap:

  1. Посета на гинеколог!

  2. Миење само со млака вода независно дали сум во циклус или не!

  3. Носење памучна долна облека!
   
  На femina11 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Одлично напишано.
   
  На Fleur-De-Lis му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blackrosse

  blackrosse Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  имам слушнато, а и не се сомневам дека тој чајот што се прави од камилица за прочистување на порите на лицето, за миење, за намалување на црвенило, е исто толку добар и природен и за вагинално миење или пареа. Според мене сите тие гелови, па дури и сапуни пречесто употребувани колку што се корисни толку се и штетни. камилицата е природна и јас тоа би ви го препорачала :)
   
 12. anna-bella.777

  anna-bella.777 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Nema nisto sramota vo toa da se odi na ginekolog. Mojata sestra bliznacka e ginekolog, i jas odam kaj nea na pregled dva pati godishno. Vazna rabota koja mnogumina ne ja znaaat, ili mislat deka e pogresna:

  TUSIRANJE SO MLAKA VODA SEKOJ DEN, obavezno vo denovite na menstruacija i vo leto. A se razbira i po seks.
   
 13. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  47.627
  Пол:
  Женски
  Јас на ова би додала и премачкување со бетадин.

  Дефинитивно нешто најефикасно за заштита од инфекции.
   
  На DeMelo и Hipster им се допаѓа ова.
 14. Micheleljubov

  Micheleljubov Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  2.939
  Познаничка ме убедуваше дека кога има менстуација не е убаво да се мие, и она немиена седи. :puke:
  Којзнае колку смрди . :lol:

  Инаку секако дека имам правила.
  Хигиена со млака вода, без средства.
  Депилирање (повеќе мавам брич :tmi: )
  Памучни гаќи
  Кога имам бело прање со канестен се мачкам
  Се мијам со камилица (убаво да ми мириса :D се шалам ја стимулира кожата )
   
 15. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  Што е канестен?
  Се соглесувам со голем дел од правилата освен со тоа дека е океј да се користат препративе за интима нега. Се покажало дека предизивикуваат црвенила, иритација па дури и бактерии од нив се закачуват.
  Или не треба да се користат често.
  Измивање само со вода, камилица и соба бикарбона една лажица, доктор ми сугерираше не тоа.
  Благ млаз не директно на интимата, и бришењето треба да е од горе надоле, т.е да не заврши кај анусот а не обратно.
   
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.571
  Допаѓања:
  80.646
  Пол:
  Женски
  Хипстер, Канестен е маст која е погодна за лекување на габични инфекции и полесни кожни заболувања од типот лишаи и сл.
  Еве ти подетално.
  Има и вагиналети, специјално за проблеми со интимата.
  [​IMG]
   
  На Micheleljubov и Hipster им се допаѓа ова.
 17. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  ^Ќути не ми требала до сега, затоа не ја знам.
  Фала на одговор.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tina.Tinnka

  Tina.Tinnka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Не треба да се користат никакви интимни гелови затоа што од нив мислам дека се создава белото прање и уште ред други инфекции. Најубаво и најкорисно е само со млака вода, не со сунгери или незнам што туку со рака, никакви сапуни или незнам што.
  Јас на тоа се придржувам и после секое бањање користам помада нивеа, што ми е корисна.
   
 19. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.416
  Ова со камилица може да се употребува и за време на менструација или...?
   
 20. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  47.627
  Пол:
  Женски
  ^ Може и за време на менструација,односно секогаш можеш да се измиваш со камилица и бетадин.

  Иначе канестен е маст која лечи широк спектар на бактерии и инфекции.
  Освен канестен има уште еден вид вагиналети кои мислам дека се подобри од канестенот,само во моментов не ми текнува на нивното име. Се ставаат навечер пред спиење,недела дена.Од кога ке ги ставиш треба да лежиш и да мируваш(затоа и се ставаат пред спиење) бидејки од телесната температура се топат па да останат внатре да не истекуваат.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.