1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

12 годишен ликовен уметник - Стефан Александарски

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Offspring, 27 ноември 2010.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Нема да оставам текст и вовед, затоа што нема што да се каже. Насловот кажува доволно и сликите нацртани лично од неговата рака...

  Еве неколку...
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Да не ја натрупам темата, еве ви линк http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 9421168254 од неговиот фан пејџ на фејсбук. Кој сака нека се приклучи слободно :)
   
  На gothchick, Strumfeta93, AngelGirl и 15 други им се допаѓа ова.
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Woooow :o Не сум слушнала за детево, сега прв пат ги гледам сликиве, не знам дали го давале на ТВ, не сум го гледала..
  Во секој случај, браво за Стефан, се познава дека има огромен талент уште на млади години, а можам само да замислам со текот на годините кога ќе го доусовршува тој талент, колку добар уметник ќе стане.


  Офи а каде е линкот? :)
   
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Леле ама сум заборавена :$ Ете сега го поставив, ми летнал умот :lol:
  Инаку, Стефан ми е братучед и во живо сликите изгледаат уште поубаво :) Сликата од Тоше Проески е работена лани за неговиот роденден во емисијата Ѕвон, а Васил Главинов го црташе по повод патрониот празник на училиштето. Слика од 8 годишна возраст, има гостувано и на а1 ексклузив во рубриката верувале или не :)
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.586
  Браво за детето, толку мало, а толку многу талентирано. :clap:
  Во оваа држава со изместени вредности, се надевам некој ќе го препознае неговиот талент и ќе инвестира во него или ќе му помогне и ќе му се даде поддршка.
  Но, по обичај, секогаш погледот е наклонет кон кич и шунд и некојси Слаткар, Ѕвер, Мекич и компанија добиваат поголемо медиумско внимание |(
  Му посакувам многу среќа и трпение, да не се откажува од своите соништа.
  Не знам дали Мин. за култура го има в предвид ова детенце, но крајно време е да се позанимаваат со вистински таленти и да прекинат да финансираат некои дебилни проекти. :^)
   
  На Strumfeta93, Chocoholic.girl, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Стварно е голем талент :)

  Го имам гледано на ѕвон и мислам дека и во една емисија каде што одат дома ... Ако биле кај него дома да прикажуваат слики тој е ако не јас сум смешала нешто :)

  Искрено се надевам дека некој ке го примети овој талент и ке преземе нешто. На 12 години ова е реткост. Освен за бетовен детево е прво за кое имам слушнато дека си го знае талентот од толку мала возраст и толкуу добро го искористува :) :) :)
   
 6. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  E не знаеш колку се радувам на вакви мали неискварени човечиња кои со најискрена емоција и љубов го прават тоа што најдобро знаат. Се надевам дека со труд и работа низ годиниве ќе се усоврши и ќе стане врвен уметник со кој ќе се гордееме. Само напред и никогаш да не се откажува! :clap:
   
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Истото дете е. На канал 5 на вестите го даваа :)
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Е ова го нарекувам талент. :clap:
  И стварно, кога ги погледнав неговите слики, и тоа што го прочитав, ми се појави блага насмевка на лицето. :)
  Прекрасни слики, прекрасна инспирација.
  Браво за Стефан, се надевам дека ќе биде доста забележан и дека ќе успее во уметноста.
  Вреди да му се даде шанса.

  Секоја чест за детето :bow:
   
 9. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  На ова дете треба да му се даде некаква стипендија за ликовна академија. Никако да не си ја испушта таа шанса, нека бара по интернети организации кои ги стипендираат ваквите деца. Ги има многу. И секако нека се едуцира за ликовните уметници, нека се развива како уметник и теориски и практично. Ако е упорен, секако ќе успее. Како што кажаа и другите пред мене, многу ми е мило што во Македонија има вакви деца со вакви прекрасни таленти.
   
 10. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Пред неколку години гледав документарец за нашиот Мал Пикасо. Многу ми се допадна начинот на кој слика, има огромен талент и некоја маѓија во неговите слики. Многу ми се допаѓа, кога ќе имам сопствен дом ќе си купам неогва слика да ми го краси. :*
   
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Кога ќе дојдеш во Велес, лично ќе те запознаам со него :)
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Тоа ти се вика ТАЛЕНТ. Браво за детево :clap:
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Прекрасни се неговите дела,според мене фантастично,сметам доколку продолжи да го усовршува својот талент ќе постигне видливи резултати.Зборувам фантастично, бидејки во првата слика доловен е тродимензионален простор и можеби донекаде слично со едно од делата на познатиот светски уметник Едуард Моне; во останатите слики, посебно Мртва природа каде што е претставено овошјето, прецизно поставена е бојата, со светлосни ефекти, однос на светло-темно; во портретите пак анатомската поставеност, секако со усовршување на талентот, уште подобро ќе го долови портретот со тоа што позадината ќе биде со друга боја, нијанса со цел портретот да се истакне,да дојде до израз.Би било добро да продолжи со сликањето,токму поради тоа што претходно го нагласив :)
   
 14. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Ќе биде за брзо време! ;)
   
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  :o Ова ти се вика Божја дарба...Прекрасен талент! Секоја чест за детево:clap:
   
 16. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Останав без зборови.
  Предобри слики, навистина ги изгледав и на фејсбук сите. Офи треба да се гордееш со братучет ти, само напред да не запира, еден ден ќе стане голем уметник. :)
   
 17. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  :clap: Браво за детето,излишни се сите зборови,делата си го кажуваат своето и уште еднаш :clap:
   
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  :clap: Браво за малото дете со огромен талент!
   
 19. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  ...Надеж дека не е се така црно! Браво за Стефан, со само 12 години ги изработил овие прекрасни дела...а со 20?30? Уху....не можеме ни да замислиме. Нека се бори, нека успева. Немам што друго да додадам освен...Браво, и му посакувам мноооогу успех. :clap:


  И таа сликата со јаболката, чиниш живи се, или фотографирани, прекрасно, и Тоше исто. :clap:
   
 20. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  уауу!! останав без текст, без зборови!! едноставно прекрасно! детето треба понатаму да продолжи да си ја искористува дарбата..е тоа е талент.. :clap: :clap: :clap: