1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 и сингл

Дискусија во 'Сингл' започната од neo, 7 октомври 2017.

 1. neo

  neo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  161
  Едно време бев активен во темата 30 и сингл, но не сум повеќе за таму. :$
  Има ли некој друг да заглавил како мене?
   
  На Antebellum, WildMk, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 2. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.794
  Ништо страшно уживај во животот,додека човекот живее мора да се бори во животот......
   
  На Weird0, neo, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  И јас одам натака, 39 год наполнив на 23 Септември, па пак сум истата, и не губам надеќи за мажење.
   
  На Antebellum, WildMk, Weird0 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.196
  Допаѓања:
  16.049
  Пол:
  Женски
  Немам толку години но се осекам како да имам..
   
  На esperansa777 и parksey им се допаѓа ова.
 5. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Тогаш уживај, не се замарај :)
   
  На ♡BuBaLe♡ и Justicija им се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  21.755
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно . Кај некој среќата доаѓа порано , кај некој подоцна :) уживајте во животот :)
   
  На Sv. Nikolka, neo, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.388
  Хахаха ме насмеа, да си жив /а. Кога ја водов темава, си реков, еј не беше ова за 30? Отворам и гледам и се орасположив.
  Не се грижи. Секој со својот живот. Јас сум тука негде ама не сун сингл туку разведена, значи пак сама.
  Имам другарки немажени, па си го тера секој својот живот. Скоро ја обраќавме таа тема, и заклучивме дека со сила убавина не бива. А можеби некои подобро функционираат сами. За мене често знам да се пошегувам дека сум роба со грешка :)
  Годините неосетно си врват. Кој сам, кој несам, тука сме едни со други да си живееме. Битно е да не се разочарува човек. Да се трудиме да бидеме благодарни за сѐ.
   
  На Milan444, Antebellum, Dadusicka и 15 други им се допаѓа ова.
 8. parksey

  parksey Активен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  a so ima nekoe pravilo deka do 30/40 mora da si vencan/a?
   
  На Lolo5, star83, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 9. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.124
  Допаѓања:
  46.895
  Пол:
  Женски
  Jas pred nekoj den napolniv 39 i sum single. Ne se zamaram. Sto e moe kje si dojde,
   
  На Milan444, dunika, WildMk и 11 други им се допаѓа ова.
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.999
  Допаѓања:
  102.646
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден се најдов во дискусија на темава, како се поголем е бројот на 40+ личности кои се сингл а се ок лица, ситуирани,вработени, од угледни фамилии.
  Подобро вака "заглавен" отколку разведен со две-три деца откако некому си му ја оставил младоста, а богами и нервите и здравјето.
  А надеж има за секого и во секоја возрасна доба :nod:
   
  На melissa, КикиМаус, Espadrila и 15 други им се допаѓа ова.
 11. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.388
  Па и за разведените ;)
   
  На elimkd и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.999
  Допаѓања:
  102.646
  Пол:
  Женски
  Ма и за разведените, но, бар мене ми викаат, еднаш се разведе и ти дојде умот, ваљда не ќе грешиш и втор пат :wasntme:
   
  На marlonbrando69, Meckicja и korisnichka им се допаѓа ова.
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.778
  Допаѓања:
  32.976
  Пол:
  Женски
  Во ова време кога тешко се наоѓа човечност, а индивидуализмот е се по застапен, дилемата е дали да се остане сам/а или да се испочитува институцијата брак. Во позрела возраст тешко се носат одлуки за промена на статусот, знаејќи дека личните приоритети имаат длабоки корени.
  Животот е еден, ама не е секој создаден да каже некому добро утро. Едноставно, некои не се прилагодуваат и неподнесуваат брачна заедница. Нема правила за ништо, па ни за склучување на брак на т.н. одредена возраст.
   
  Последна измена: 11 октомври 2017
  На Decibel, ♡BuBaLe♡ и korisnichka им се допаѓа ова.
 14. Peco

  Peco Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2015
  Пораки:
  2.099
  Допаѓања:
  114.017
  Пол:
  Машки
  И јас сум за во оваа тема :D

  [​IMG]
   
  На Milobebence, WildMk, mira.mira и 14 други им се допаѓа ова.
 15. Kolumbo

  Kolumbo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  2.365
  Пол:
  Машки
  Sekako deka nadez postoi za sekogo, duri i za razvedenite. Bez ogled na toa dali nekoj prethodno bil vo brak ili ne, ima pravo da saka i da bide sakan. Tocno e deka ziveeme vo podnebje, kade imanjeto deca od prethoden brak vo golema mera se gleda kako "problem" (napisav koristejki navodnici, bidejki na dete vo nikoj slucaj ne mozam da gledam kako na problem), no sepak ne sekoj gleda isto na neshtata, taka sto ne e se' taka crno.

  Ako nekomu mu propadnal brakot, ne znaci deka sledniot brak ke propadne, zatoa ne drzi voda nechij stav od tipot na - "eднаш се разведе и ти дојде умот, ваљда не ќе грешиш и втор пат".

  Sekoj e sozdaden da kaze nekomu dobro utro budejki go so baknez, odnosno da bide razbuden so baknez i da mu bide kazano dobro utro.
  Problemot lezi na drugo mesto, a toa e - kako sto bez sekoj se moze, taka so sekoj ne se moze.

  Brakot e opcija, a ne pravilo, zatoa ne mora da se stapi vo brak, samo za da bidat isplneti socijalni normi.

  Brakot e sozivot, a za da moze da se funkcionira zaedno, vazen e procentot na kompatibilnost. Sekoj od nas ima dobri i losi osobini, koi spored nasite merila treba da se od tolerabilen karakter, za da bi mozele da se vklopat kockite od mozaikot.

  Vrskata, brakot se timska igra, vo koja mora da ima timski trud i vlozuvanje, no i prilagoduvanja i otstapki od dvete strani, koi ako bidat ednostrani, taa strana koja popusta i se prilagoduva ke se custvuva kako zrtva, vodejki bitka za zacuvuvanje na vrskata, koja e odnapred izgubena.

  Nema vistinski i pogresen partner, site sme vistinski za na nas slicnite i pogresni za na nas razlicnite, narodski receno za sekoe tendzerce ima svoe kapace, koe ne e nevozmozno da se pronajde, zatoa glavata gore i se' ke si dojde na svoe mesto.
   
  Последна измена: 12 октомври 2017
  На Zumbulce9, mira.mira, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.124
  Допаѓања:
  46.895
  Пол:
  Женски
  Потешко се наоѓа партнер во овие наши 40 ти затоа што точно знаеме што сакаме а што не. До сега сме се оформиле како личности, имаме веќе своја конфорт зона. Не може туку така некој да дојде и да ја промени преку ноќ и да не смени. За разлика од тие што се најдени со партнерите од своите 20 ти години кои заедно се офофрмувале како личности и не ни можат да замислат сами да живеат.
   
  На WildMk, saren_petel, Askopje и 12 други им се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  301.829
  Едно што си зрел и што точно знаеш што сакаш, туку и си се навикнал сам и тешко паѓа да ја ,,прибереш,, секоја будала до себе:D.
  Не ти е дојдено до менување партнери.
  Тоа е период кога си оформен како личност и си имаш шаблон на однесување па несакаш да ти го менуваат и да се обидува некој да го ,,стилизира,, и моделира допрва:)

  НО.....
  Мислам дека во овој период кога ќе најдеш нешто по своја воља (макар што стеснет е кругот на слободни дечковци), знај дека е најдено и дека ќе биде еднаш за секогаш:).

  Извини што те цитирав, сакав да се надоврзам на твојов пост, зашто ми е ВО контекст на моето:)
   
  На КикиМаус, Askopje, stetoskop и 6 други им се допаѓа ова.
 18. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.794
  Не се сложувам со тебе ова ти е типично песимистичко мислење или само изговор,ако човек сака може да се прилагоди,но ако сака,ако не сака милион причини ке најде и ке се оправдува како стекнале навики,како е тешко да се излезе од комфор зоната и бла бла глупости.
  Жив човек на све може да се навикне.....
  Човекот колку да е оформен цел живот учи....
   
  На Peco му/ѝ се допаѓа ова.
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  7.124
  Допаѓања:
  46.895
  Пол:
  Женски
  потполно се разбираме.

  Па види, секој како си доживува.
   
  На WildMk, Dust и referentka им се допаѓа ова.
 20. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.794
  Смени ги доживувањата твои гледај оптимистички во животот ке осетиш и самата благодети и убавини,не бадијала рекле КАКВИ МИСЛИ ТАКОВ ЖИВОТ.
   
  На Peco му/ѝ се допаѓа ова.