1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

40 и сингл

Дискусија во 'Сингл' започната од neo, 7 октомври 2017.

  1. neo

    neo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    163
    Едно време бев активен во темата 30 и сингл, но не сум повеќе за таму. :$
    Има ли некој друг да заглавил како мене?
     
    На Antebellum, WildMk, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Ништо страшно уживај во животот,додека човекот живее мора да се бори во животот......
     
    На Weird0, neo, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    И јас одам натака, 39 год наполнив на 23 Септември, па пак сум истата, и не губам надеќи за мажење.
     
    На Antebellum, WildMk, Weird0 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Немам толку години но се осекам како да имам..
     
    На esperansa777 и parksey им се допаѓа ова.
  5. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Тогаш уживај, не се замарај :)
     
    На ♡BuBaLe♡ и Justicija им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно . Кај некој среќата доаѓа порано , кај некој подоцна :) уживајте во животот :)
     
    На Sv. Nikolka, neo, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Хахаха ме насмеа, да си жив /а. Кога ја водов темава, си реков, еј не беше ова за 30? Отворам и гледам и се орасположив.
    Не се грижи. Секој со својот живот. Јас сум тука негде ама не сун сингл туку разведена, значи пак сама.
    Имам другарки немажени, па си го тера секој својот живот. Скоро ја обраќавме таа тема, и заклучивме дека со сила убавина не бива. А можеби некои подобро функционираат сами. За мене често знам да се пошегувам дека сум роба со грешка :)
    Годините неосетно си врват. Кој сам, кој несам, тука сме едни со други да си живееме. Битно е да не се разочарува човек. Да се трудиме да бидеме благодарни за сѐ.
     
    На Milan444, Antebellum, Dadusicka и 15 други им се допаѓа ова.
  8. parksey

    parksey Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    a so ima nekoe pravilo deka do 30/40 mora da si vencan/a?
     
    На Lolo5, star83, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.284
    Допаѓања:
    101.268
    Пол:
    Женски
    Jas pred nekoj den napolniv 39 i sum single. Ne se zamaram. Sto e moe kje si dojde,
     
    На Milan444, dunika, WildMk и 11 други им се допаѓа ова.
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Баш пред некој ден се најдов во дискусија на темава, како се поголем е бројот на 40+ личности кои се сингл а се ок лица, ситуирани,вработени, од угледни фамилии.
    Подобро вака "заглавен" отколку разведен со две-три деца откако некому си му ја оставил младоста, а богами и нервите и здравјето.
    А надеж има за секого и во секоја возрасна доба :nod:
     
    На melissa, КикиМаус, Espadrila и 15 други им се допаѓа ова.
  11. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Па и за разведените ;)
     
    На elimkd и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Ма и за разведените, но, бар мене ми викаат, еднаш се разведе и ти дојде умот, ваљда не ќе грешиш и втор пат :wasntme:
     
    На marlonbrando69, Meckicja и korisnichka им се допаѓа ова.
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Во ова време кога тешко се наоѓа човечност, а индивидуализмот е се по застапен, дилемата е дали да се остане сам/а или да се испочитува институцијата брак. Во позрела возраст тешко се носат одлуки за промена на статусот, знаејќи дека личните приоритети имаат длабоки корени.
    Животот е еден, ама не е секој создаден да каже некому добро утро. Едноставно, некои не се прилагодуваат и неподнесуваат брачна заедница. Нема правила за ништо, па ни за склучување на брак на т.н. одредена возраст.
     
    Последна измена: 11 октомври 2017
    На Decibel, ♡BuBaLe♡ и korisnichka им се допаѓа ова.
  14. Peco

    Peco Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    4.867
    Допаѓања:
    164.489
    Пол:
    Машки
    И јас сум за во оваа тема :D

    [​IMG]
     
    На Milobebence, WildMk, mira.mira и 14 други им се допаѓа ова.
  15. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Sekako deka nadez postoi za sekogo, duri i za razvedenite. Bez ogled na toa dali nekoj prethodno bil vo brak ili ne, ima pravo da saka i da bide sakan. Tocno e deka ziveeme vo podnebje, kade imanjeto deca od prethoden brak vo golema mera se gleda kako "problem" (napisav koristejki navodnici, bidejki na dete vo nikoj slucaj ne mozam da gledam kako na problem), no sepak ne sekoj gleda isto na neshtata, taka sto ne e se' taka crno.

    Ako nekomu mu propadnal brakot, ne znaci deka sledniot brak ke propadne, zatoa ne drzi voda nechij stav od tipot na - "eднаш се разведе и ти дојде умот, ваљда не ќе грешиш и втор пат".

    Sekoj e sozdaden da kaze nekomu dobro utro budejki go so baknez, odnosno da bide razbuden so baknez i da mu bide kazano dobro utro.
    Problemot lezi na drugo mesto, a toa e - kako sto bez sekoj se moze, taka so sekoj ne se moze.

    Brakot e opcija, a ne pravilo, zatoa ne mora da se stapi vo brak, samo za da bidat isplneti socijalni normi.

    Brakot e sozivot, a za da moze da se funkcionira zaedno, vazen e procentot na kompatibilnost. Sekoj od nas ima dobri i losi osobini, koi spored nasite merila treba da se od tolerabilen karakter, za da bi mozele da se vklopat kockite od mozaikot.

    Vrskata, brakot se timska igra, vo koja mora da ima timski trud i vlozuvanje, no i prilagoduvanja i otstapki od dvete strani, koi ako bidat ednostrani, taa strana koja popusta i se prilagoduva ke se custvuva kako zrtva, vodejki bitka za zacuvuvanje na vrskata, koja e odnapred izgubena.

    Nema vistinski i pogresen partner, site sme vistinski za na nas slicnite i pogresni za na nas razlicnite, narodski receno za sekoe tendzerce ima svoe kapace, koe ne e nevozmozno da se pronajde, zatoa glavata gore i se' ke si dojde na svoe mesto.
     
    Последна измена: 12 октомври 2017
    На Zumbulce9, mira.mira, stetoskop и 3 други им се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.284
    Допаѓања:
    101.268
    Пол:
    Женски
    Потешко се наоѓа партнер во овие наши 40 ти затоа што точно знаеме што сакаме а што не. До сега сме се оформиле како личности, имаме веќе своја конфорт зона. Не може туку така некој да дојде и да ја промени преку ноќ и да не смени. За разлика од тие што се најдени со партнерите од своите 20 ти години кои заедно се офофрмувале како личности и не ни можат да замислат сами да живеат.
     
    На WildMk, saren_petel, Askopje и 12 други им се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Едно што си зрел и што точно знаеш што сакаш, туку и си се навикнал сам и тешко паѓа да ја ,,прибереш,, секоја будала до себе:D.
    Не ти е дојдено до менување партнери.
    Тоа е период кога си оформен како личност и си имаш шаблон на однесување па несакаш да ти го менуваат и да се обидува некој да го ,,стилизира,, и моделира допрва:)

    НО.....
    Мислам дека во овој период кога ќе најдеш нешто по своја воља (макар што стеснет е кругот на слободни дечковци), знај дека е најдено и дека ќе биде еднаш за секогаш:).

    Извини што те цитирав, сакав да се надоврзам на твојов пост, зашто ми е ВО контекст на моето:)
     
    На КикиМаус, Askopje, stetoskop и 6 други им се допаѓа ова.
  18. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Не се сложувам со тебе ова ти е типично песимистичко мислење или само изговор,ако човек сака може да се прилагоди,но ако сака,ако не сака милион причини ке најде и ке се оправдува како стекнале навики,како е тешко да се излезе од комфор зоната и бла бла глупости.
    Жив човек на све може да се навикне.....
    Човекот колку да е оформен цел живот учи....
     
    На Peco му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.284
    Допаѓања:
    101.268
    Пол:
    Женски
    потполно се разбираме.

    Па види, секој како си доживува.
     
    На WildMk, Dust и referentka им се допаѓа ова.
  20. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Смени ги доживувањата твои гледај оптимистички во животот ке осетиш и самата благодети и убавини,не бадијала рекле КАКВИ МИСЛИ ТАКОВ ЖИВОТ.
     
    На Peco му/ѝ се допаѓа ова.