1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

450 породилно (пеленска револуција)

Дискусија во 'Бременост' започната од jovana03, 13 октомври 2016.

?

Дали сте за продолжување на породилното отсуство?

 1. Да

 2. Не

Можеш да ги видиш резултатите само откако ќе гласаш.
 1. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.720
  Допаѓања:
  6.525
  Пол:
  Женски
  За ова што е за породилново да се продолжи на 18 месеци мислам беше? Што се случува до каде е работата? Колку што видов ни 100 гласови не се собрани, ете каков народ сме, се силевме со коментари а само 25-6 потписи се собрани. :x

  Модератор: Одделена дискусија од Труднички муабети
   
 2. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  ЈАс искрено сакам да потпишам ама реално не можам да се движам, од Аеродром не ставиле во Центар...јас на работа едвај одам а дотаму нема шанси во работно време. Да го стават за Аеродром негде поблиску, ќе појдам.
   
  На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Јас мислам ова е премногу....18 месеци...(facepalm)
  Па кога ќе почнеме пак на работа прво ќе треба на обука.
  Мислам дека ова го нема во ниедна земја,може некој ислкучок.
  Од каде фондот толку пари,па сите ќе имаат по деца има со години да не се појават на работа.
   
  На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Извини не беше за тебе беше за jovana03.
   
 5. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  E не е премногу. Во сите европски држави е повеќе од 9 месеци. А ако некому му е премногу слободно може порано да си тргне на работа, т.е. да го прекине породилното. И не се 18 месеци туку 15, значи 1 година и 3 месеци. Сосема доволно да го пуштам детето во градинка. Во мојов случај од 9 месеци ќе треба до го пуштам. Тоа не е премалку?
   
  На Meckicja, galapce, bebaa и 5 други им се допаѓа ова.
 6. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.890
  Допаѓања:
  134.120
  Пол:
  Женски
  Јас зашто на патолошка ќе треба на 7+ да го пратам. Ехееее мажиште ќе е твојот на 9м. :rofl:

  @VIKTORIJA 1 Мене мојата бременост ме кошташе над 1000 евра, со компликации, апови, редовно следење и сл, сега конечно е се ок (за бубрегот ќе видиме за недела дена) и не можел Фондот да ме исплати ?
  А за што ме цица бе од почеток до крај на мој работен стаж? За пензија што можда и нема да ја дочекам пошо староснава рипа на неколку месеци? Абе глупости. Не ми е гајле што може Фондот. Мене ми е битно детето да не си го оставам пред време во јасли со туѓинци.
   
  На LaDyDoLl, meckicka, ♡BuBaLe♡ и 14 други им се допаѓа ова.
 7. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  Точно...ако почнам да сметам и јас со инекции од старт па што ми задржуваат пари и не ги враќаат сите...ќе се мислам дали може фондот да ме исплати...Може.фондот ама не сака, има сретства. За што плаќаме бе секој месец од плата по еден куп пари? Ич за тоа не им се мислам, не 15 месеци, 20 нека го напраат. А кој има желба да остави дете може од прв ден да оди на работа. Тоа никој не му брани.
   
  На galapce, Girl-Rabbit, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  2.143
  Мое мислење е дека нема никогаш да се донесе законот за продолжено боледување... Првин заради мизерниот ни систем на фондот, празната каса која се полни со задолженија, а потоа заради работодавците... Е тек тогаш ќе видиме есктремна дискриминација на невработување жени во репродуктивен период! За жал...
  Во европските држави не е баш толку продолжено како што мислиме, напротив неодамна гледав колку е, мислам дека некоја од скандинавските земји имаше значително подолго од нас.
  На пример, другарка во Германија ми кажуваше, може не сум ја разбрала добро, но таму фулл платено породилно отсуство е 45 дена, ако сака може да го продолжи до 3 години но да зема околу 75% од плата. Тоа сметам дека е совршен метод, кога би пресметале загуба за градинки и жени за чување во тој период, многу подобро е мајката да си е дома со бебето...
   
  На dragan4eDR, Lexy10, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
 9. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.720
  Допаѓања:
  6.525
  Пол:
  Женски
  Како бе многу? Си прочитала во бугарија и други држави колку е ? Две години, првата 100% втората 70-60%
  Па да ја жалам јас државава? Тие цел живот земаат од нас! Извини, ако ти имаш можности да го одгледуваш и без тие пари од државава , некој нема. Крај краева, ако треба само мм ќе оди на работа, ја дете мое од 9 месеци не го пуштам вградинка, или со баба му да расти!
   
  На pandelka, galapce, eleni27 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Е каде е повеќе од 9 месеци и каде е 100% од плата.Имаш опција 3 меесеци неплатено и ќе те фати како другите земји 75% од плата.
  Да бидеме реални.
  Посебно ако работниш приватно тоа не е возможно.
  Фондот е колектив не е само за мене или тебе ако ти одземале од плата и сега да те плаќаат до недоглед.
  Замисли ќе родиш две деца нив здравствено плус ќе им плаќаш,не твоето ќе го користат.
  Ако сопругот остане без работа тој се приклучува на твоето,значи фондот не го откачува од глава.
  Знаеш твоите деца до 18 години колку ќе го оптеретат фондот лекови за настинка, безброј боледуванја и сл.
   
 11. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Здравство и пензинско се два различни фонда.
  Пр.ако земаш плата 15.000 мкд месечно здравствено ти плаќаат 1,500 мкд.
  Годишно 18,000 мкд х 5 години да работиш тоа е 90.000мкд.
  Пет години работи а со една бременост си потрошила каде каде повеќе.
  Брисеви,прегледи со плави картони каде партиципација е 150 значи преглед е 1,500,породување е најмалку 30.000 ако е природно во државна.
  Плус ќе ти плаќа 9 месеци или 7.5 со цела плата.
  Не те цица фондот ние го цицаме.
   
 12. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Кој сака дете да остави за да оди на работа,нормално никој.
  Ама треба на тоа дете да му овозможам убав живот кој голем удел вршат парите.
  Има многу мајки што сакаат во целост да се посветат на децата и не работат.
  Но тоа веќе не е породилно,фондот толку одобрува и според мене е сосема доволно, 9 месеци,одмор уште месец,два месеци помош од блиски и на една годинка градинка.
   
  На PaLaVa и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 13. Kejtovska

  Kejtovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  а што правиме со тоа што немаат сите блиски за да им помогнат за тие месец, два како што викаш ти?
  јас искрено останав подзината кога прочитав се ама секој си има право на свое мислење...јас се сложувам дека треба да биде повеќе од 9м или 7,5 како што се фаќа за тие (и за мене) што се водат како паталошка бременост
   
  На pandelka, galapce, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. MonkaMakaronka

  MonkaMakaronka Нов член

  Се зачлени на:
  9 септември 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  се потпишав!!! и сум вчудоневидена од одзивот а богами и од муабетите и тоа на блиски личности женски род...како да нема да раѓаат...свашта! ужасната сум од народов! особено родилкиве to BE!
   
  На galapce, Antebellum, Kejtovska и 3 други им се допаѓа ова.
 15. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Нема да земат 7,5 зашто се на патолошка туку ке земат 7,5 зашто што отвориле 45 дена пред породување.
  Јас се сложувам да биде повеќе од 9м но не фондот да плаќа за повеќе од 9 м.
  Имаш опција 3 месеци неплатени.
   
 16. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  Па очигледно ти би оставила зашто во првиот коментар кажа дека е премногу и дека ќе.ти треба обука за да пак работиш. Мене не би ми требала обука и 2 години да не одам. Значи или ептен си заштитнички нешто према фондов или дома не ти се седи. На која мајка би и сметало да е повеќе со детето...а уосталом шо ти е гајле од кај ќе најде фондот пари, ќешки да се успее, другото други ќе.го мислат.
   
  На ana-banana, sunmoonstars, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
 17. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Реков дека е многу зашто нормално е многу да бараш толку пари од фонд а не си придонела толку во фондот (ова не е лично туку зборувам во глобала).
  И да ако работиш интелектуална работа после две години многу работи ќе се сменат,ако работиш работа што рутинска тогаш е ок.
  Од таквите размислувања како твоево баш ти е гајле фондот кај ќе најде пари пропаѓа цела држава.
  Кога му викаш на сопругот ми требаат пари за јадење го прашуваш дали има во паричникот или баш ти е гајле од каде пари он нека мисли.
   
  На PaLaVa и Ејприл им се допаѓа ова.
 18. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  Аххаха, колку за твоја информација, интелектуална работа работам и како прав интелектуалец кој е спремен за струката нема да ми е тешко да се вратам да работам. Се гледа ти дека ептен се задума за државата, дека од такви како ти не пропаѓа, а од такви како мене пропаѓа. Ако навлегуваме во таа работа, дали и државата мене ме плаќа доволно за тоа јас што го работам? Не. Мизерни се платите. Затоа ти викам, ти ич не седи на породилно, уште првиот месец прекини го. А ич да не те интересира ние другите како ќе правиме. А за мм и колку му е полн новчаникот не е битно во случајов, кога и јас работам и придонесувам за државата, бар за јадење ќе купам од мојата плата.
   
  На ana-banana, pandelka, Mariangel и 8 други им се допаѓа ова.
 19. Kejtovska

  Kejtovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  па јас не го отварам по моја желба 45 дена пред термин, никој не сака да ја лежи бременоста...сепак мислам дека треба да бидеме под фондот...А тие три месеци како ќе преживееш зар нема трошоци, ај немора за нас ама за бебушот
  п.с. како има за глупости да дава пари државата така и нека мисли на трудниците и за потомството нели да раѓаме и да имаме повеќе дечиња
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 20. VIKTORIJA 1

  VIKTORIJA 1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Просто ме зачуди како интелектуалец како можеш две години да бараш.
  Но се гледа дека си во државна фирма и воопште не размислуваш за своето лично надоградување,туку денот да помине ,плата да се земе и дома.
  Примерот со сопругот беше се гледа буџет па се делат пари на што се може што не.
   
  На PaLaVa, Ејприл, ruruk и 2 други им се допаѓа ова.