1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

8 часовна диета (intermittent fasting)

Дискусија во 'Диети' започната од Maci12345, 17 март 2013.

  1. agnes

    agnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    диетава апсолутно делува за две недели ослабев 2 килограми стварно ја препорачувам после 17 часот јадев само овошје,и само кога бев гладна нормално ;)
     
  2. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    E ova e dieta za mene 8) aj so sreka
     
  3. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Оваа диета сум ја држела несвесно :) Пошто во минатото имав проблеми со желудникот или поточно кажано со варењето и ако јадев на вечер неможев добро да спијам, имав мачнини. Еден мој другар исто така го има проблемот и ми кажа немој да јадеш подоцна од 17 часот и така нема да ти е тешко. Така правев околу 2 месеци и несовесно симнав околу 5 килограми (и така требаше да ги симнам) Иначе во текот на денот јадев се што ке посакам освен газирано. :)
     
  4. AquaBlue

    AquaBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    571
    Е веќе, чудото големо :wasntme: Мене ова ми е 5ти ден, а ниту грамче немам симнато.
    И пак не се откажувам :D
    На пример, за 6 дена да ослабам 1 кг. За 60 дена ( 2 месеци ) би требало да ослабам 10 кг :D
    Па тоа е супер Бејби :D
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Море луѓе ја веќе скоро една недела ја држам 3кг минус сум.
    Се забележува панталоните поубаво стојат.(како не си замислувам јас сега тука) :D :D
    Машала машала уште 4-5 месеци треба вака дур стигнам со посакуваната тежина.
    Таман до лето да не се срамам на плажа ко лани со пешкири ко идев и излегував бруки бев(забегав сега). :lol:
    Значи благо избегавам 4 дена немав пробано вчера пробав благо од кога почнав со диетата од понеделник.
    Нормално си јадам од 9:30-17:30 се што ми се јаде.
    Вежбам на физичко 3 пати во неделата и плус на орбитрек на ден по 15 мин.
    После 17:30 си пијам вода/чај до вечер.
    Чај без шеќер и така стално го пијам така.
    Чајот нема многу калории па можете слободно да го пиете. :)
    Напомена:Се зависи од организмот.Секој различно губи килограми.
    Поздрав. :)
     
  6. AquaBlue

    AquaBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    571
    Леле кога читам, ми иде од 4ти спрат да се фрлам :D
    Не една, не две, три недели ја држам диетава, на леб не сум ни помислила. Ја прекршив само кога беше празникот св.Никола..
    А моите килограмчиња си варираат УПМ :swear: :swear:
    Завчера бев 61, денес сум 59-60.. За неколку дена пак ќе сум 61
    Ах овој мој организам, ахххх :devil: :devil:
     
    На elence132 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bbv

    bbv Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    16
    :) Utre planiram da pocnam, i ke se obidam da ja iskombiniram dietava so sasi vodata. se nadevam ke ima nekakvi rezultati zosto i vodata i dietava prv pat ke gi upotrebam :)
     
    На elence132 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Ми се допаѓа оваа диета , и можам да ја пробам , ми треба само 5 кила да ослабнам :)
     
  9. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    И јас ке ја пробам диетава, ама за почеток со јадење од 9 до 19 часот, многу рано ми е 17 :?:
    Па за недела дена сакала-нејќела ќе морам најкасно во 18 да јадам :)
    Летото имав околу 60-61 кило, варирав а сега сум стигната до 65 :( најдебела сум до сега во животов, се ми е тесно не можам да дишам :D
     
  10. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Интересна диета. :lol:
    Стартувам со 53 килограми па ќе видиме дали ќе има резултати. :rofl:
     
  11. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    982
    Допаѓања:
    1.624
    Слушнав многу добри позитивни критики за диетава и од денес започнав и јас, денес полабаво ама од утре постегнато :lol:
    само најбитно знам дека, јогурт,млеко,варени компири,моркови,индиски оревчиња,бадеми,лешници,црн леб,житарици,незасладен чај,кафе..се препорачуваат за секојдневна исхрана
    а сирење и кашкавал за време на диета потребно е да се избегнуваат, тоа ми го кажаа кога одев на акупунктура
     
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Оваа диета си ја имав измислено порано, не знаев дека навистина постоела. :lol:
    Ништо не јадев после 17ч. и коска и кожа се направив. :tmi:

    Ама најдобро е до 17ч, а не модификации, ај до 18, ај до 19. :!:
     
  13. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнав диетава од пред два дена, ама морав да направам модификација од 1 час, тоест да биде јадењето од 10-18 часот, поради обврските и тајмингот за вежбање, се надевам дека не е тоа толку нешто страшно, а? :?: Како и да е, стартувам со 55 кг., па ќе видиме до кај и што ќе се стигне. ;)
     
  14. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    Диетава е одлична ! Мајками е држеше порано и стварно има резултати.
    Јас планирам да ја држам од утре, доручек во 9 и после јадење во 17 часот. Ми остана уште малку до посакуваната тежина, морам да издржам, МОРАМ! Поздрав до сите што ја држат :*
     
  15. Little.Star

    Little.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Здраво Драги Феминики!!! :D Значи толку многу години се мачам со 1000 диети нпр како УН, Јаворовиот сируп, Жан Митрев диетава и безброј другу безуспешни диети.. Ова е првата која ми даде толку добри резултати, а воопшто да не гладувам.. Нормално дека внимавав шо јадам, помалце леб, без благо итн... Строго се придржував кога стануваше збор за не јадење после 5 часот, стриктно само вода пиев. Ја почнав пред месец дена и бев 72 кила а сега сум 66.. :lol: 8) У план ми е да ја држам уште месец дена па да видиме какви резултати ке даде.. :rofl: Не ми се веруваше кога застанав на вагата, па дури се мерив едно 5-6 пати ахаха :D На секого би му ја препорачала, стварно вреди да се проба..
    Поздрав и со среќа!!! :D
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. annichka0

    annichka0 Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Од февруари навака кога си ставив посебен режим на исхрана имам ослбанато само 6 килограми. ;( (за три месеци)Ми се смачи олку бавно...ова досега не го практикував но од утре т.е од понеделник почнувам па ќе видам резултати за 2 месеци до 1 јули планирам да ослабнам уште 8-10 килограми.но се разбира строго без леб,благо мн овошје салати, мусли житарки,сончоглед бадеми суво овојшје и 40 минути :P :worried:
     
  17. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.519
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека е сосема доволно месечно по 2 кила да се губат.Највеќе 5.Ако така нагло ослаби човек ке му се поремети секоја божја функција на органите во телото.Само продолжи напред,ке успееш,лека полека.
     
  18. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Јас од денеска оваа со комбинација на диетата на ирена...Мислам дека ќе можам да издржам :D
     
  19. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    дали некој сеуште ја држи оваа диета ?
     
  20. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Eve jas ja drzam, ova mi e 5ti den. Nemam do sega nikakvi promeni, ama si go znam teloto, bavno pocnuvam so slabeenje, aj se nadevam deka barem nedelno po 2 kg ke slabeam.