1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

8 часовна диета (intermittent fasting)

Дискусија во 'Диети' започната од Maci12345, 17 март 2013.

  1. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    И јас ја почнувам од утре, ми делува како ефикасна.. секако секој оброк после 19h се таложи на телото па има влијание ова :)
    А за поголеми резултати девојки пијте си зелен чај :D

    Btw. После 18 часот дозволени се течности, така ???
     
  2. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно ќе пробам ;)
     
  3. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓа диетава :D јас ја почнувам од утре. Имам 3 килограми за симнување па ке видиме како ке биде :angel:
     
  4. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.011
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Според диетава сите оброци и пијалоци треба да бидет во период од 8 часа,на пример мене ми одговара од 10-18ч.Прашањето ми е дали смеам да пијам нескафе пред 10ч или после 18ч?
     
  5. makedonce20

    makedonce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    643
    Ако го пиеш без шеќер, можеш.
     
  6. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj sto ja drzi dietava ??? dali ima nekoj efekt ??
     
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.790
    nemozes zatoa i se vika 8casa posle toa nisto samo voda
     
  8. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Јас неможев да издржам. Ја држев месец ипол пред околу 3 години, и секое утро се будев околу 2 ипол сабајле и се тресев и препотував. Пред легнување се чувствував многу гладно и одвај заспивав. Бев на лекар, се ми проверија, не излезе никаков проблем. Само што прекинав со диетава, почнав пак да си вечерам (лесна храна/пијалоци од типот на салата, сок, бејк ролс, кисело млеко...) околу 21-22 часот и престана тресењето и будењето. Откако ги читам вашиве постови некако се мислам дали да почнам повторно, но несакам пак да ми се повтори тоа. Ако имам некоја новост, ќе пишам.
     
  9. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно има ефект. Се е до навика на организмот.
    Кога огладнував премногу си дозволував покасно да испијам чаша јогурт, една порција супа или едно јаболко. Значи нешто минимално колку цревата да не крчат.
    Инаку станував рано за доручек, нормално гладна си цела ноќ и ручав касно т.е. ептен пред 5, или точно во 5 за да ме држи сита.
    Исто без леб и без благо. Газирано никогаш не пијам.
    Убава навика за организмот, повеќе енергија имав тогаш.
     
  10. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    здраво има некој активно со ја држи диетата на пример неколку месеци да сподели резултати?
     
  11. Twin97

    Twin97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    32
    Јас ја држев оваа дијета и плус пиев секој ден чаша зелен чај и имав добри резултати :)
     
  12. maleckomoe

    maleckomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    дали некој ја држи оваа диета? има ли некој искуства со оваа диета? :)
     
  13. Shaki77

    Shaki77 Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Феминки според мене оваа диета е најлесна а и ефикасна. Ја држев пред 1-2 години и симав околу 10килца ама претерав па после гледав диети за здебелување. Сега пак ја почнувам зошо имам едно 4килца вишок. Многу е добро што можете да јадете што сакате. А верувајте за 8часа јадење само верувајте не страшно ќе се навикнете за 5дена потоа навика ќе ви стане. Само не претерувајте со благото многу. Не пијте газирани сокови ( јас така почнав потоа ги оставив и лебот и овошните сокови) Пробав разни диети пр. на Жан Митрев, Со суви сливи, Со кисело млеко и компир, Обединети нации. И не се трошат многу пари заразлика од другите. Особено е добра за тинејџерите. Ви гарантирам дека е ефикасна ете веќе почнав јас сега сум 59,5кг а висока сум 1.70 ќе ве известувам понатаму за резултатитр
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    а ги откажа лебот и благото ? И за колку време ги скина кг ?
     
    На Shaki77 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Shaki77

    Shaki77 Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Од лебот се откаж чисто од мое лично мислење дека многу дебелее така бев околу 4-5 месеци потоа го вратив во исхраната. Ти можеш да го јадеш но не поише од 3 парчиња дневно. Од благото и не се одкажав баш скоро секој ден јадев штангла чоколадо или чоколаден корнфлекс. Со диетата ослабев 7 за 4месеци можев и повеќе ама не требаше. Одкога завршив со диетата почнав се нормално да си јадам но не навечер на пр. Доручекот ми беше во 6и15 и јадев после негде до 17-17:30 и си ги држев килата 55-54 после ме фатија будалите многу малце јадев стигнав до 50кг со истата диета но помали оброци. Но потоа гледав како да се здебелам и во тоа претерав и сега имам 4кг за слабеење за да се вратам во нормала
     
  16. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
  17. Visab

    Visab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas pred nekolku meseci prestanav da jadam leb, gricki, slatki i da pijam gazirani sokovi, a voedno piev mnogu voda. Za mesec dena oslabev 8-9 kg i toa bez nekoja golema fizicka aktivnost. Ne gladnuvav jadev mozebi i poveke od prethodno megutoa bez gorenavedenata ishrana.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.619
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав сите мислења во темава и да ви кажам право се мотивирав некако :D
    Имам неколку килца вишок, и се осеќам некако подуено и виновно бидејќи навечер со сериите секогаш знам да си грицкам нешто.
    Мислам дека ваков режим на исхрана ќе ми одговара, поготово бидејќи не можам да се откажам од некои омилени јадења, ноо се со мерка :!:
    Почнувам од утре, посакајте ми среќа. И нека повели некој ако сака да ми се придружи :D
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Самурајка

    Самурајка Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2017
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво, сега го читам ова и имам прашање. Бидејќи работното време ми е до 18ч, дали може барем до 18Ч30 да ја продолжам? за сабајле не ми е проблем, и онака мн ретко доручкувам, за после тоа имам проблем :)
     
  20. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
     
    На Самурајка му/ѝ се допаѓа ова.