1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

8 часовна диета (intermittent fasting)

Дискусија во 'Диети' започната од Maci12345, 17 март 2013.

  1. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Jas ne sum bas 8 casa na dieta no mozebi 6-7 casa.
    Samo koga spijam
    :'-D
     
    На Suhan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hugh

    Hugh Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2019
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Машки
    Јас сум на сличен принцип некое време и се чуствувам прекрасно!
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    jas probav ovaa dieta ic ne mi ide ..nemozam da izdrzam tolku dolgo bez hrana ..realno jadam na sekoi 4-5h , veke cela godina sedam do docna noke , si legnuvam okolu 3/4 i 5h me naoga taka da i noke jadam :( i se poporaviv
    ne sum neto kojznae kolku debela okolu 65/66 kg M/L nosam no sakam da se vratam na S
    planiram so neki apcinja da probam, ne mi idat dietite nesto sakam na brzina da oslabnam
     
  4. Hugh

    Hugh Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2019
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Машки

    Диетата или начинот на диетата е нераскинливо врзан со спиењето и со физичката активност.
    Значи мораш прво да го средиш биоритамот т.е спиењето , па после ќе можеш да правиш 8 - 16.
    И кога ќе правиш , спиењето ќе ти биде многу длабоко и ќе бидеш многу повеќе енергична.
    Апчиња ради комплекси за килажа не ти препорачувам , тоа уште толку ќе ти го зезне биоритамот.
    Ако толку си заглавена да легнуваш толку касно , ти препорачувам да не спиеш еден цел ден и да легнеш во 21 и да станеш утрото во 7,8 и да јадеш во 10 и после да имаш оброци до 18,19h и неминовно ќе се средиш.
    Важно е да имаш физичка акција, вежбање , добра органска балансирана храна и да спиеш правилно.
     
    На magnolija09 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dekoo

    Dekoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2020
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Машки
    Накратко, диетава се состои од здрава исхрана + временски период кога јадеш/кога не јадеш (пиеш само вода)

    Искрено, ја држев пред неколку месеци, не би се фалел колку ослабев - штета што ми се испослучија 300 работи па пола вратив хехе.

    Вака:

    1. Одбираш временски период кога јадеш (8 часа) и 16 часа пиеш вода/спиеш/правиш било што друго.

    Тврдам дека со здрава исхрана (варено месо, салати и пазење колку-толку) ќе се шокирате колку добри резултати ќе имате.


    https://www.hopkinsmedicine.org/hea...intermittent fasting?,help your body burn fat.
     
    На DoubleK му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    супер е . каде можат да се видат видовите на истото , дали има некој календар, насоки?
     
  7. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.670
    Пол:
    Женски
    Од такозвани диети ова е најсолидна немаш никакви рестрикции, све може да се јаде и нирмално времето ти си го одредуваш. Ја се придржував до неа и изгубив 41 кг. Со 10.000 чекори плус at home strength/body work outs чуда се дешаваат, и не ми беше clean dietata, али се трудев умерена да ми е.

    За идеа за оброции и зашо баш овој тип на intermitant fasting 16:8 е најдобар имате( имаш различни видови) на гугл тон инфо.
    Иначе вратив 12 кг откако престанав сеа у пандемијава ама it my fault , работење и седење дома got the best of me. 8)ама од денес се враќам на 16:8
    https://www.medicalnewstoday.com/articles/327398#how-to-do-it

    https://www.goodto.com/wellbeing/diets-exercise/16-8-diet-plan-289305/amp
     
  8. Natashhhhh...

    Natashhhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Дали некој го практикувал овој начин додека доел? Бебето ми е 6.5 м, почнавме со дохрана ама ми е страв да не ми се намали млекото.
     
  9. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Wow super !! Bravo. Vo vrska so cekorite jas licno ne razbrav, tie 10000 cekori gi pravese doma ili nadvor? I sto jadese kako obrok, dali se otkaza od nekoj vid jadenje?
     
  10. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    I uste nesti, vo periodot koga ne se jade, dali e dozvoleno kafe, caj, limon ceden?
     
  11. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.670
    Пол:
    Женски
    Па кога како , ако дента сум била искочена, ако не ќе ставам слушалки ќе чистам или ко будала по дома нагоре надоле ( or this https://youtube.com/c/growwithjo помага). Доручек претежно протеинско смоотие, или сок од соковник ,чиа пудинг, ручек шо има( мусака, чорби, ориз, полнети пиперки)нормално напраени со зејтин и црвен пипер запршка, вечера ми беше( салата со јајца или туна тортиља, значи протеинска да е ) или шака јатки . Нема правила што јадеш ти само напрај си протеин верзија од тоа.
    Е сеа не дека јадев вака секад, шарени ми беа деновите, некад цел чипс, парче торта или чоколадо, бурек.Можеш кафе, чај, лимон.

    Поента е да одмориш желудни од храна , ја би ти рекла follow your gut, според мене лично спојување на интермитант и интуитивно јадење дава најголем резз, значи без гладување и ненормални рестрикции .( трпение и воља)
     
    На tigrica92 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Natashhhhh...

    Natashhhhh... Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Колку што имам читано, ДА, дозволено е кафе, чај, лимон само сето ова да е без шеќер и без засладувачи.
     
    На Viola777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.265
    Се додека доеш не е препорачливо да се прават диети пошто диетите не се здрави.
    Лошата исхрана утичва на млекото. Потрај уште некој период па после почни со диети. Но додека доеш немој со диети.
     
    На Natashhhhh... му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    ме интересира дали имаш резултат ?
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Два дена сум на режим каде што 8 часа јадам, а 16 постам:D
    Навечер после 7 часот пијам само вода и чаеви без шеќер.
    Милион пати почнувам со УН и се откажувам, сега ќе терам вака, пред 1 година бев на ваков режим околу 3 недели и ослабев 3 килограми...:muscle:
     
    На Tavce-gravce и Hisha им се допаѓа ова.
  16. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски

    И јас од денес почнав пак.

    Порано бев на режимот 18:6 околу една година и јадев буквално се ( не се придржував кон режимот на исхрана) и ослабев 8/9 кг
     
    На Tavce-gravce и Rama им се допаѓа ова.
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Со среќа :)
    Па поправилно е и поздраво да се слабее полека, не нагло, како што е со Хроно, Кето и Ун, и после се враќаат килата пак назад. Јас ќе терам вака 16:8, знам дека има разни варијации што се однесува на тајмингот, ама мене вака ми е погодено некако.
     
    На tigrica92 и Lotus Girl им се допаѓа ова.
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Три дена успешно завршени, ништо од храна не ставив во уста после 19 часот, еве готов е и четвртиот, нема шанси да грицнам нешто, инает ме фати, сега бегам од дневна во соба, оти тука доцна во ноќта секогаш јадењето ме мамеше на грев:D

    Ајде диеталци приклучете се малку за мотивација:makeup:
     
    На Viola777 и Lotus Girl им се допаѓа ова.
  19. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски

    Првата недела е најтешка, после тоа постепено се навикнуваш.

    Јас од вчера до денес ненамерно постев 20 часа и 15 мин :muscle: па eating window ми беше само 4 саати и пак почнав со постење.
    Е сега ќе видам како ќе поминам викендов ( најтешко ми е дека сум дома )
     
    На Rama и Mateo mark им се допаѓа ова.
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Пуштам поддршка да издржиш викендов:hug: ќе тераме напред, ќе пишуваме абдејт овде за морална поддршка.
     
    На Viola777 и Lotus Girl им се допаѓа ова.