1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

90те години

Дискусија во 'Музика' започната од Phyramide, 21 септември 2010.

 1. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Инспирирана од една не толку дамнешна журка на тема 90те во музиката, отварам ваква тема, затоа што сметам дека 90те беа многу плодни на музички план.
  Години на кич поп, па и на квалитетниот поп, години на рапот, на рокот, на диското...заборавив нешто?

  Бујрум девојки, постирајте мислења и спотови на песни од 90те кои ви се омилени, на кои сте плачеле, вриштеле, ставале ланци околу врат и рапувале, на кои сте ја шмекнале првата симпатија или сте го фатиле првиот дечко, па дури и песни кои ви се смешни кога денес ќе ги чуете :)

  Јас почнувам со една песна која музички ги започна токму 90те, а денес ми е многу смешна. Ама искрено, кој не играл на ова порано? 8)

  <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/fKlPKsJ2Vj0?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/fKlPKsJ2Vj0?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>
   
  На daylight и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 2. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  На butterfly.mimi и Phyramide им се допаѓа ова.
 3. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
 4. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Ајде да додадам уште една, премногу си ја сакам :rock:

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/MS91knuzoOA?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/MS91knuzoOA?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
  На Freckles му/ѝ се допаѓа ова.
 6. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Несомнено многу убава музика во 90те години.
  Нема да постирам линк затоа што веќе сите песни кои се обележје ги имате постирано. Спроред мене 90те се сјајна декада на музички квалитет.
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Тогаш сум била многу малечка, да не речам дека не сум ни била родена, но навистина има доста хитови кои се слушале и ќе се слушаат години и години. :)
  Листата на моите омилени песни од 90 тите, некоја можеби и не била голем хит, но мене ми се премногу драги сите. :) Навистина не е можно песниве да се спредуваат со доста добар дел од денешниве поп и рок хитови.
  http://www.youtube.com/watch?v=oFtw8G5nSI4

  http://www.youtube.com/watch?v=6hzrDeceEKc

  http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE&ob=av2e

  http://www.youtube.com/watch?v=l9GuVmS2SpM

  http://www.youtube.com/watch?v=K2jfV1DzcuQ

  И уште многу, многу други песни. :) Дел од нив сте ги ставиле и погоре. :)
  П.С. Браво за темава. ;) :f:
   
  На Freckles, rhcpfan и Ragazzina им се допаѓа ова.
 9. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.110
  Допаѓања:
  5.385
  Пол:
  Женски
  Иако јас тие години сум родена, сепак има некои песни кои од тогаш ден денес се хитови. И ден денес се слушани. Е тоа се ВИСТИНСКИ песни. :rock:

  Највеќе мене што ми се допаѓаат се..
  http://www.youtube.com/watch?v=ZGoWtY_h4xo

  и

  http://www.youtube.com/watch?v=9EHAo6rEuas

  Hits of all times. :music: :rock:
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  А јас да ве потсетам на нешто друго од оваа декада. :rofl:

  <object width="500" height="405"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/H76yFa28wlw?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0xcc2550&amp;color2=0xe87a9f&amp;border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/H76yFa28wlw?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0xcc2550&amp;color2=0xe87a9f&amp;border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="500" height="405"></embed></object>  <object width="500" height="405"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/0RQDIJ2CvbA?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0xe1600f&amp;color2=0xfebd01&amp;border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/0RQDIJ2CvbA?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0xe1600f&amp;color2=0xfebd01&amp;border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="500" height="405"></embed></object>

  <object width="500" height="405"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Q4VK9_CfOLQ?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x234900&amp;color2=0x4e9e00&amp;border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Q4VK9_CfOLQ?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x234900&amp;color2=0x4e9e00&amp;border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="500" height="405"></embed></object>  не смее без овие да се помине :)
  мене ми беа хит како мала, особено Спајсиците! Ги учев кореографиите....и сакав ваква облека!! :rofl: :rofl:
   
  На senza.parole и aNy-to им се допаѓа ова.
 11. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Дефинитивно најдобриот период кога се работи за музика.Многу големи хитови се излезени тогаш кои ден денес се слушаат.Песните буквално песни со текст и мелодија,а не денешнава електроника :x Јас би додала и музиката од 80' е одлична.
   
 12. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Ајде една ептен стара хит песна од 90те скроена за петок вечер :)

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/C4D1HSL7P98?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/C4D1HSL7P98?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 13. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  4.525
  Без разлика на моето расположение , секогаш сакам да слушам стари хитчиња
  Многу добра тема ! :music: :l:

  Ја обожавам песнава а воедно и Мишел Фајфер :$
  http://www.youtube.com/watch?v=9oU_F0yS-Bo

  Многу убава песна :)
  http://www.youtube.com/watch?v=5P0_v__I ... re=related

  Вечен хит !
  http://www.youtube.com/watch?v=cOrc37wN ... re=related

  Sex bomb Sex bomb , your my sex bomb ! :lol:
  http://www.youtube.com/watch?v=6KUJE2xs-RE
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. howdoyoudo

  howdoyoudo Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  9
 15. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
 16. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  5.342
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/dyyhmzpdxLk?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/dyyhmzpdxLk?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vcpEPib8HQQ?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/vcpEPib8HQQ?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
  <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KiFzCXZs7bE?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/KiFzCXZs7bE?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>
   
 17. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.233
  Допаѓања:
  22.009
  Пол:
  Женски
  Ми недостигаат 90' ите :( , најдобрата музика се произведуваше во тоа време по мое, ми недостигаат песните со кои пораснав и често си ги слушам, еве некои од нив:

  http://www.youtube.com/watch?v=8o-i1exXUO0

  http://www.youtube.com/watch?v=MJxOHD3B ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=kIDWgqDBNXA&ob=av3e

  http://www.youtube.com/watch?v=D39Lm_HRfOs

  http://www.youtube.com/watch?v=qriH-8yeqcE
   
 18. Glamour

  Glamour Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  42
 19. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Парчиња музика кои дефинитивно останале да се слушаат и денес и со право се нарекуваат хитови. Се надополнуваат на 80те , мислам дека во права смисла на зборот се наречени хит-музика. Е сега, мораше да ги има и Спајс грлс, Бритни, Бекстрит бојс(кои премногу ги сакав, и сега ги слушам :) ), ама како и да е
  ми се допаѓаат. А за рок баладите и слични, немам зборови од тоа време, се сеќавам тетка ми ги препукуваше од слушање, па дури и се дереше и играше на нив, а јас така мала седев и си ги врежував во глава, без да помислам за некоја песна дека ќе ми остане за забава и ден денес :)
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481