1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ноќна апнеа

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 31 март 2010.

  1. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Дечко ми хрчи....

    Леле кажувајте некој лек аман!
    Дечкоми кога спие, како бубачка спие, да речам и не дише! Ама јас пак, жив срам сум! Лежам цела вечер, чекам да помине што побрзо за да си одам......срам ми е да заспијам, пошто си имам тесни дишни каналчиња, па недај боже да заспијам!.......Чаре некое...а тоа штипките кај ги има да ги набавам???....пишете ми илјач хехе, иначе ќе останам стара мома!!! :lol:
     
    На realna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Дечко ми хрчи....

    Дечкоми хрчи, ама пак јас се навикнав на тоа :) и воопшто не ми смета! Единствено внимавам ако сме некаде на гости па да припазам да не хрчи многу и да ги буди домаќините :D . Инаку некојпат ако многу хрчи а јас не сум заспана, знам да го подсвртам малку, се мислам дека има некоја мака. Инаку воопшто не ми пречи, дури и ако сме повеќе време заедно, кога ќе треба дома сама да спијам дури ми фали да ми хрчи, јас го зезам дека ми преде хахахах :D
     
  3. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    Дечко ми хрчи....

    deckomi si rci,nekogas ne mnogu ama nekogas koga ke fati da rci kao nekoja mecka grrrrrrrrrr :D ke go bucnam malce ili ke viknam po nego i ke prestane..ama gledas za edna minuta pat grrrrrrrrr.mi se ide cergite i u dvor da spijam. :D ama i jas si podrcnuvam po malce nekogas ama ne tolku kao nego. ;)
     
  4. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Дечко ми хрчи....

    Дечко ми почна многу често да хрчи,а мене тоа ми оди на нерви.Можеби е греота ама го растресувам малку,го терам да се сврти зошто неможам да заспијам.Тој некогаш во сон ќе се сврти без да се разбуди,но понекогаш се буди и ме кара.Ми вели остави ме да се одморам,прво ме измориш убаво,па не ми даваш да спијам...ама ајде некако ја средеме работата,не се жалам.
     
  5. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Дечко ми хрчи....

    Хахаха ме изнасмеавте :D . Дечко ми хрчи многу и утредента кога ќе му кажев не ми веруваше и еднаш земав телефонот и го снимав, кога се слушна остана ваков :x хахахаха и од тогаш кога ќе го буцнам за да престане не се лути ама џабе после 5 минути почнува пак да стружи :lol: . Иначе кога спиеме заедно секогаш му викам чекај не заспивај јас да заспијам пред тебе иначе нема спиење цела ноќ. Ми смета ама не премногу, сепак ми е интересно и симпатично на некој начин кога утрото му кажувам па си се шалиме и смееме за тоа :D
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Дечко ми хрчи....

    :rofl: :rofl: :rofl: Леле ама се насмеав за тоа со телефонот, и јас го имам направено. Пишувам на темава бидејки во моментов дечко ми многу хрчи и нема спиење, сега не е крив тој настинат е .Инаку не хрчи и ако му се случи го вртам на страна и престанува, ама сега и да стои мислам дека нема да престане :lol: Всушност сакав да прашам дали тие тампоните за уши се толку добри да не се слуша ништо, да не ги купувам бадијала |-)
     
  7. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.210
    Пол:
    Женски
    Дечко ми хрчи....

    Мајка ми му подари на маж ми тампони за уши и тоа онакви што е користат при работење со компресор !!!! :rofl:
    И со нив не се слуша ама баш ништо. Инаку хрчиме и двајцата па се надоплнуваме :lol:
     
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Дечко ми хрчи....

    :rofl: леле не е за смеење работава , ненаспана сум ,а мора да седам на работа. ке купам тампони па ке видиме :lol:
     
  9. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Дечко ми хрчи....

    Хахахахах се изнасмеав :D И дечко ми хрчи и тоа речиси секоја ноќ,се навикнав веќе,цела година останувам на спиење кај него во станот и не ми смета,само ќе го буцнам и ќе се сврти на страна.Сладок ми е насабајле кога се смееме на негова сметка за хрчењето :D Кога си идам дома дури и ми е чудно што е така тишина во собата,иако ја делам со брат ми ама тој не хрчи,и ми фали дечко ми со тој звук :lol:
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Дечко ми хрчи....

    Секоја чест за тебе кога ти фали тој звук, мене синока ми идеше од прозор да го џитнам :lol: ама има разлика јас со него живеам , срека сто хрчи неподносливо само кога е настинат инаку...... |(
     
  11. realna

    realna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    'Рчење

    Незнам колку ова може да се нарече здравствен проблем, но решив тука да се ''пожалам''. :)
    Абе луѓе мнооогу сум хрчела :$ :$ :$ (ја не се имам слушната :D ) ама моите стално ми кажуваат и ме зезаат :$ :^) дури ми се случи еден ден да останам кај дечко ми на спиење, па на доручекот и тој за истото ме зезаше :$ ми идеше да потонам во земја :worried: !!


    Ме интересира дали постои начин да прекинам со тоа???
    Каде треба да се обратам???
    Што да превземам???

    :$
     
  12. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    'Рчење

    Имаше на тв рекламираа едно како спрејче кое пто си го прскаш во носот и цела ноќ не рчиш.
    Незнам дали сеуште го има и незнам колку е ефективно.
    Беше на теклама на топ шоп, скај шоп така нешто...
     
  13. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Слушнав дека овој спреј бил ефикасен и дека е околу 1000 ден. Набргу ќе го тестирам на дечко ми па ќе имате информација од прва рака за неговата ефикасност :)

    http://www.propharma.hr/hrvatski/Proizv ... -uvod.aspx
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    И јас си имам ваков проблем, мажот ми крчи, не секогаш (освен кога заспијам прва или сум мртва уморна па не го чујам :) ) ама крчиии.
    За овој спреј и јас видов реклама во некое од нашите списанија и баш ме интересира дали помага.
    Инаку крчењето е резултат на девијантен трет крајник или појава на девијации во носната шуплина - нешто као здебелување на слузокожата во носот. Моментално му помагаат малку од малку бенил капките од 1 промил. Инаку се решава со мал хируршки захват со кој се отстрануваат тие девијации.
    Ако и понатаму ме вади од контакт брзопотезно ќе легне под нож :devil:
     
  15. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Џабе е се кај брат ми ништо не помага се што можеше да се проба пробавме и не бива и не бива
    хрче ли хрче покрај него ни јас не спијам бидејќи сега ја делиме собата па ]:) ]:)
    ќе го штипнам, или ќе ми ја земам перницата и 5-10 мин е тивко ама после тоа пак си почнува
    :@ :@
     
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.755
    Пол:
    Женски
    Луѓе, дајте нешто против ова лудило... Не се трае. :(

    Било што, цена небитна.
     
  17. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Прашајте на клиника за пулмологија, последно кога бев таму за синусите видов дека лекуваат и Обструктивна апнеа при спиење.. Требало таму да се преспие, да се провери од што се појавува, и многу лесно се отстранувало!!!
    Ништо не губите, прашајте за сигурно, и после раат |-)
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  18. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    девојки и јас хрчам.. цело одделение знае и ме зафркава за тоа бидејки кога бевме на екскурзија пред 3 години сум хрчела.. многу ми е срам од тоа .. што треба да правам за да не хрчам .. :doh:
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Хрчење

    Од кога знам за себе си хрчам... :$
    И мајка ми и татко ми хрчат, и затоа не сум се позамарала да проверам дали има нешто друго позади тоа. А и не ми смета мене лично воопшто, не ме буди во текот на ноќта и си спијам нормално без проблем. Но, сега кога имам долгогодишен партнер, сме оделе на одмори заедно, значи треба тој да спие до мене, ми има кажано дека доколку не е многу уморен го будам со моето хрчење.
    Слушајки го татко ми како звучи додека спие, верувам дека и моево звучи еднакво лошо. Навистина е гласно, и трае постојано. Значи не е во прашање положбата во која спијам, туку едноставно штом сум во длабок сон веднаш хрчам. Му имам речено на дечко ми да ме буди ако хрчам, зошто најчесто и не се сеќавам дека ме разбудил, ама само што ќе се свртам на друга страна, пак хрчам. Спијам и на анатомска перница (почнав да ја користам од друга причина пред повеќе години), но не ми помага за хрчењето. Сум слушнала дека положбата во која спиеме има улога, но кај мене ништо не сменило тоа.
    Во моментов не е некој проблем во секојдневен живот, но сметам дека понатаму кога ќе треба да спијам до идниот маж навистина би било себично од мене да не пробам нешто во врска со хрчењето. :)

    Епа феминки, го има ли некоја од вас овој проблем, или можеби вашиот партнер ви хрчи?
    И на кој начин се справувате со тоа?
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Spidy, мајка ми го има овој проблем со татко ми повеќе од дваесет години. :lol:
    Речи му на дечко ти кога ќе те примети дека хрчиш прегласно, да те потчукне малку, или да те подбуцне и би требало да потпрестанеш. :?:
    Кај татко ми секогаш делува. :wasntme:

    Во врска со темава, јас сум среќничка - либето мое не хрчи, барем засега, а ниту пак јас имам проблем со тоа - спијам мирно, одвај се чувствува дека дишам, како јагне сум. :)