1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Aј Кју (Еye Cue) ќе ја претставуваат Македонија на Евровизија 2018

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mishela, 13 февруари 2018.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.029
  Допаѓања:
  77.342
  Пол:
  Женски
  It's that time of the year...:D

  Превземено од овој портал.


  Баш се израдував на оваа вест. Ај Кју се еден од поквалитетните бендови кои опстануваат кај нас. Немаат лоши песни, вокалот е солиден, но се надевам дека нема да му тутнат некоја балалајка на девојчево ко онаа „Мојот крал“. :)

  Со душа чекам да ја преслушам песната, па да даваме коментари и претпоставки. :)
   
  На Victorian, sweet-cherry, Nausicaa и 19 други им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.315
  Пол:
  Женски
  Мило ми е што тие ќе пеат на Евровизија. Баш сакам да ја слушнам песната. Иако не се надевам на влез во финале. Со овој начин на гласање можеме да се збогуваме од финале. Ја упропастија Евровизија.
   
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  32.597
  Пол:
  Женски
  Секоја година следам евровизија и искрено уживам, а за ај кју баш ми е мило, не можеше подобар избор на изведувачи, нека им е со среќа, ќе стискам палци(fingers)
   
  На Victorian, EvAngelos, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.984
  Пол:
  Женски
  Ништо посебно не очекувам ни од нив.
  Стојам зад тоа дека воопшто не треба да се трошат пари повеќе за Евровизија.
  Секоја година преголемо очекувања и на крај многу ладен туш добиваме.
  Среќно нека им е!
  Резултатот краен сите го знаме однапред.Јас нема ни да гледам ,тоа сигурно.
   
  На Victorian, Oscar Lady, Ladybbc и 13 други им се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  32.597
  Пол:
  Женски
  Се сеќавам лани колку убава дружба и смеење имаше за време на евровизиската вечер, ми текнува на @RedRevolution ако не грешам, после тоа не прочитав нејзино мислење низ темите, се надевам и оваа година дека ќе се дружиме и коментираме :)
   
  На iloveyou29, RedRevolution, Luna91 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.892
  Допаѓања:
  43.643
  Пол:
  Женски
  Досега не бев ептен внесена во евровизиите ама Eye Cue се дефинитовно добар избор. Може да се рече едни се од ретките квалитетни музичари. Песните им се баш супер. :)
  Овој пат ќе гледам Евровизија само ради нив.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 7. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Годинава ми е баш сеедно. Стварно. Порано многу очекував, се нервирав, се радував... Сега што сака може да се случува. Кога сме глупи и уште играме во циркусот - можеме да праќаме што и да е. Веќе немам ни желба да гледам...
   
  На Victorian, crazylady и makedonkamak им се допаѓа ова.
 8. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  Добар избор (y)
   
 9. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  Ни песната сум ја слушнала ни тие ај кју знам кој се. Не се надевам ни дека ќе бидеме дел од финалето
   
 10. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  49.182
  Пол:
  Женски
  Едвај чекам да ја чујам песната, супер се.
   
  На Victorian, EvAngelos, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.895
  Допаѓања:
  20.362
  Пол:
  Женски
  Омилена група:inlove:, ептен се израдвав, ја чекам песната па да почнат коментарите :D
   
  На EvAngelos, crazylady и Someonespecial им се допаѓа ова.
 12. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.984
  Пол:
  Женски
  Минатата година сите мислевме Јана ќе направи бум и ќе ни обеле образ. Испадна циркуз плус се изгуби на сцена. Бруки, а толку пари вложени, баш за ништо.
  Ај Кју нема ништо поразлични да бидат.
  Со тие пари што се трошат може да се помогне на друго место.
  Секако за Евровизија бевме и уште сме ФИРОМ. Ништо не добиваме, освен што некој си користи шанса да си шета и ужива.
  Не и не бива. Секоја година исто.
   
  На Victorian, cresa-jagoda, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
 13. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
  Се надевам добар претставник ќе пратиме. Барем до сега, Ај Кју, се покажаа како квалитетна група.(y)

  Збор два за Евровизијава, што е местено и подмитувано и неферски, тоа на сите ни е јасно. Ама конкретно за начинот на кој “ние“ ги избираме нашите претставиници. Значи сосема е разбирливо (и потребно) да дадат свое мислење музичките новинари и другиве соодветни претставници на жирито. НО, да се препушти целиот избор во нивни раце е некако безврска. Па до пред 10тина години, со душа сме чекале избор за наша претставничка, евровизиска песна. Сите пред екрани (некои и во публика) па се дискутира која мелодија е заразна, која не е, кој текст е по певлив; па кога твојот омилен пејач ќе се претстави со песна, ти веќе си го научил рефренот по 1то слушање; и секако гласањето со пораки и други методи со кои барем учество му се даваше на народот, да се изјасни што му е мило и драго да чуе како претставник на нашава државичка. Ќе повторам, да не дојде до недоразбирање, јас верувам дека неписмени луѓе не се ставени на позицијата жири, и сигурна сум дека тие имаат на ум да изберат некој, кој во најдобро можно светло ќе не претстави; НО сепак треба да се чуе и мислењето на народот, па каде е демократијата тука..

  Никогаш нема да заборавам кога во 'финале' за избор на наш претставник беа Влатко Илиевски со Среќа & Ѓоко Танески со Јас ја имам силата. И двете песни беа солидни: Влатко имаше повеќе гласови од публиката(народ), а Ѓоко доминираше со гласовите од жирито, и го пратија Ѓоко. И испадна на Евровизија да се избламираме. Можеби исто ќе беше и Влатко да го пратевме (сега да не почнувам со напразни хипотетички тези), но барем ќе се испочитуваше народот. Еве во последниве години како од небо да ни паѓаат претставнициве со песниве, излегува како жириво да не си ја врши правилно функцијата, туку се праќа некој колку да се рече дека имаме претставник.

  НО, еве да не биде дека само плукам (а не е плукање, туку реалноста од моја перспектива ја пренесувам) ; јас навистина се надевам дека оваа година нема грешка во изборот и дека Ај Кју барем ќе не претстават во добро светло (како што кажав, политики и пари се вмешани во Евровизија и таа не е тоа што некогаш беше, па нема надеж за наш висок пласман, ама барем за добра изведба има простор).8)
   
  На tace73, Victorian, realGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  20.944
  Пол:
  Женски
  Само јас ли не знам кој се ај кју. :$
   
  На Pandora- и SV1911 им се допаѓа ова.
 15. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.503
  Пол:
  Женски
  Аууу, од дека ги извлекоа овие..брееее..први пат ги видеа:?:
  (facepalm)
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  7.092
  Допаѓања:
  105.330
  Никогаш народот немал улога во крајниот исход. Секогаш однапред се знаело кој ќе оди, се' останатото било само забава за нас. Подоцна само решиле да не трошат пари за наша забава, начинот на избор останал ист.
   
  На Espadrila и Gosh им се допаѓа ова.
 17. mazikeen

  mazikeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.416
  Пол:
  Женски
  Но сепак интересно беше, што знам.. Барем јас така го доживував целиот настан. Сега го прават ко да нема вредност, ради реда. И гледам Евровизија баш така, ради реда, традицијата на гледање да си ја продолжам.
   
 18. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  5.803
  Пол:
  Машки
  Нема везе кој ќе пее за Македонија пошо и онака тоа не игра некоја улога.

  Ај Кју само сум ги чул ваљда се рекламирале тук тек али не сум воодушевен.

  И да, ако вас ви се омилени како група. само поради тој факт сепак не очекувајте нешто повеќе на евровизија.

  Најголемо разочарување кое го имам од евровизија е затоа што не ги пратија "Рок Агресори" ( со песната Динг-Донг)


  Како успеаа да го вратат долгот на ЕБУ ? ... хмм
   
 19. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.411
  Допаѓања:
  9.421
  Пол:
  Машки
  Еве за тие што не знаат кои се Eye Cue, моите омилени од нив:

  Марија (пејачката) овде има најјак глас, со страст, со вибрато, со се...
  И ова летно хитче е направено од Бојан од Ај Кју и Дина :)

   
  Последна измена: 15 февруари 2018
  На Victorian и Adi888 им се допаѓа ова.
 20. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  8.503
  Пошто маскота на Eye cue им е Дунавка - Македоунија, ако ја земат на сцена ќе биде вистинско шоу.


  п.с Замислете ја ДУда како у сред песна прави <> "срце" и извикува МАКЕДОНУИЈААААААААААА. А бре ШОУУУ
  http://tv21.tv/mk/?p=80903

  20180215_095919.png
   
  На senjorita-v и Dadusicka им се допаѓа ова.