1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

AliExpress

Дискусија во 'Мода и стил' започната од pamelche, 27 февруари 2013.

 1. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.189
  Допаѓања:
  16.373
  http://www.aliexpress.com/

  Како сте задоволни?
  Гледам има преубави работи за прениска цена + со многу мала или пак бесплатна достава во Македонија.
   
  На Osamena devojka и nadica14 им се допаѓа ова.
 2. enna90

  enna90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  Онлајн шопинг

  Прв пат ја гледам оваа страна. Стварно има преубави работи, дури и не ми се верува дека се толку ефтини. Ајде ако некои има искуство нека сподели и нека не израдува :rofl:
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг

  Страницава е супер. Јас лично уште не сум порачувала, но знам еден дечко што порачуваше и се му стигна во одлична состојба. Ако планира некој да купува треба да се земе предвид дали и колку производот го порачувале, а читајте ги и коментарите.
   
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг

  На странава ги има сите накити што фрчат на странициве на фб за купување ама за смешни цени.
  Пример прстени има за испод долар а ги продават на фб по 200, 300 денари.
  Извинете ама од 45 до 300 е голема разликата.
  Шипинг па што е фри, и што нема пеј пал, вин вин за мене.
  За облека незнам дали би се нафатила, ама за накит и те како.
  За 500 денари ќе си зеам 10 прстени, 10, а не 2.
  Јас обавезно нарачувам викендов и тоа поише работи, па ко теба и месец дена ќе чекам ама да ми стигнат.
  Само едни ме буни, тоа што вика мин ордер 10долари пример, микс ордер значи дека вкуноанатга нарачка од страава мора а ти е 10 долари од било кој селер и од било кој произовод или само од тој селер?
   
  На Поларна Кралица му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.666
  Онлајн шопинг

  Тоа е минимум порачка од тој продавач, а има некои дури и те обврзуваат да купиш повеќе примероци од истиот производ за пониска цена.

  Инаку за да си олесните при пребарувањето, откако ќе изберете категорија или конкретен производ во search полето, подолу кај Ship to изберете Македонија, а кај Shipping Method одштиклирајте UPS Express Saver, DHL, FedEx и TNT за да имате приказ од производи со поевтин или бесплатен шипинг.

  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.668
  Онлајн шопинг

  Ма мм не е ни свесен колкави нарачки направив на Али-во....ќе увиди кога ќе почнат да стигнуваат работите :D

  Да надополнам - и јас земав накит, 12 парчиња различни (белегзии, ланчиња, обетки) за 10,58$ (кај него минимумот беше 10$). Лелеле, осеќам ќе има драми по дома....ама како да објаснам дека МОРАВ :tmi:
   
  На Поларна Кралица, SimonaTino, EMoonlight и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг

  Да не биде само Моира, случајно покуса да не останам, па јас ја надмашив :D
  17 парчиња за 13.06 долари :D
  Тебе маж ти, а кај мене мајка ми како ќе и објаснам дека за само 600 и нешто денари може да се нарачаат триста тракатанци, скоро сите беа под долар.
  Ни је погуќе, само да стигнат и за 3-4 месеци битно да стигнат.
  П.С иаме време да спремаме говори за тогаш :rofl:
   
  На Moira и Artemission им се допаѓа ова.
 8. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.189
  Допаѓања:
  16.373
  Онлајн шопинг

  Не верувала мајка ми во овие работи па да порачаме.
  Пари ќе ми дадела, да си купам на сигурно да го видам да го пипнам, да го помирисам.
  Неможела она на секој да остава картичка.
  Ах бре мајка..
   
 9. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.648
  Допаѓања:
  7.294
  Пол:
  Женски
 10. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.389
  Допаѓања:
  2.559
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг


  Овој сајт го разгледав, и се гледа дека се е фалш, кинеско.. не е можно толку ниска цена за комплет M.A.C четки, и има многу кинески работи..
   
 11. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  1.039
  Онлајн шопинг

  па нормално од Кина,се е од таму :lol:
  има работи што се исплатат да се купат,пример накит
  а не оние на фб што ги има ги продаваат за 400-500 ден.а тука се по 2 $
   
  На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.389
  Допаѓања:
  2.559
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг

  Па се исплака, и плус ако е бесплатна достава како што прочитав понагоре, е сеа уште да каже некој како се нарачува од тој сајт...
   
 13. oneday

  oneday Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг

  сакав да ви кажам дека една моја другарка има порачано рачен часовник со американското знаме ,со циркони е , и стигна , и многу е убафф и викаше дека ќе порачала и цд од one direction (така се пишуваше изгледа) :rofl: :lol: :* мислам дека е безбедно :hai:
   
 14. ni.na

  ni.na Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.563
  Допаѓања:
  1.540
  Онлајн шопинг

  може ли малце помош? кај оној накит кај што пишува мининамална нарачка пример 10 долари треба само од таа фирма да порачаме предмети до 10 долари или вкупно од странава?
   
 15. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  1.039
  Онлајн шопинг

  кај тој продавач треба да порачаш роба во вредност од 10 долари
   
 16. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.668
  Онлајн шопинг

  Ме надмаши бе :D
  Види, полесно се објаснува на жена (+ па и мајка) дека сите тие работи ти требаат....јас како да му кажам на мм? :bandit:

  Него, ме интересира....направив пропуст, и 2 ташни од по 30$ ги ставив во една пратка, и дури да се наканам да му пишам фактурата да ја направи со пониска цена - тој ги испрати! Во петокот нарачав, во саботата тргнаа, тууууу :doh:

  Колку царина ќе ме репнат? 18ка?
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.666
  Онлајн шопинг

  Обично кога порачувам од eBay сум приметила на пакетите не ја пишува реалната цена. Некои ситници што сум ги купила долар/два пишува повеќе, кај поскапите пак обратно и ги класифицираат како gift (подарок нели), но само кај Кинезите најверојатно заради таа проблематика, додека пак сите останати си ја ставаат реалната цена.

  Не знам како функционираат овие, ма да и они се Кинези, ама бидејќи сумава надмашува 45еур можно е да те царинат 18% ДДВ + 5% царина на вкупната сума (мислам нешто така беше) што ја навел продавачот или според некоја моја груба пресметка околу 1000 денари. Ако не ти одговара не ја подигај пратката и ќе ја вратат кај продавачот на нивни трошок, ќе им кажеш дека не ти стигнала и бидејќи имаат политика да ги враќаат парите до 60 дена мислам дека до некаде ќе завршиш работа.

  Можда волкот нема да биде сит, но затоа овците ќе бидат на број :lol:
   
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Онлајн шопинг

  Mоира има шанси да не ти ја царинат.
  Вкупната цена ти е 2800, за 300 денари е работата.
  може да ја средиш фактурата на фотошоп и пеинт :D
  Мој другар цело време го праи тоа;)
   
 19. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.677
  Онлајн шопинг

  15% царина, па потоа уште 18% ДДВ и плус околу 300 денари за „услуга“. Ова за секоја пратка над 45 евра (освен ако имаш среќа да ти прогледаат низ прсти). :)

  Или поедноставно, вкупната сума помножи ја со 1,357 и додај уште 300 денари.

  Ако пратката е осигурана, скоро сигурно ќе биде наведена и вистинската цена и нема да има можност за избегнување на давачки.

  Уште нешто: и цената на достава подлежи на царинење и оданочување. Доколку немаш free shipping, сметај 30$ + 30$ + цена на достава.
   
  На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.668
  Онлајн шопинг

  Ќути, барем испораката ми е без пари [​IMG]