1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Au pair работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од ButterFly09, 10 декември 2010.

 1. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  5
  Здраво девојки, дали некоја од вас има вакво искуство, каде аплициравте, како ја најдовте фамилијата и најважно од се како си поминавте????
   
 2. pocetna

  pocetna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  138
  Au pair job

  http://www.aupair-world.net/?ggl=de еве го линкот :)
  Jас моментално сум au-pair во Германија и да ти кажам баш ми се погоди фамилијата, како 100 години да сме живееле заедно. Инаку се што треба да направиш е да се регистрираш на страната и на тој начин фамилиите ќе можат да го гледаат твојот профил, а нормално и ти профилот на фамилиите. Им праќаш покана, ако ти одговорат потврдно понатаму контактирате на маил или фб. Инаку е интересно, но за целата процедура си треба време и истрајност ;)
   
 3. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  5.261
  Јас сакам да одам во Британија, па ме интересира дали треба виза и потребни документи ако некој знае подетално.
   
 4. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  4.879
  Допаѓања:
  20.418
  Нормално дека треба виза. За Британија не важи визната либерализација, а и плус тоа ако одиш за бебиситер треба да останеш минимум 6 месеци, па секако ти треба виза.

  Имате агенции што се занимаваат со ова, па они сите работи ви ги бркаат.
   
 5. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  5
  Kолку те чинеше целата процедура???
   
 6. pocetna

  pocetna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  138
  Па најмногу време ;) Инаку си го плаќаш патот и визата (нормално сите пропратни работи околу визата), и сето тоа отприлика 250евра :)
   
 7. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.275
  Ќе можете да ми објасните малку повеќе за ова, незнам ништо :tmi: прв пат слушам за таков термин Au pair работа :$ , а баш се заинтригирав?
   
 8. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  910
  Ми се допаѓа Au pair работа бидејќи можноста да заработуваш е 85% поголема од тука кај нас. Но бидејќи су на посдипломски понатаму ќе размислувам на оваа тема.
   
 9. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.474
  Јас прашував во една агенција и ми кажаа дека за Британија нема такви програми веќе две години, дека Британската влада ја укинала Ау паир работата за македонските девојки.
  Во Европа можеш во Германија, Норвешка, Шведска, Франција и уште неколку држави ги имаше наброено, ама треба да го знаеш нивниот јазик, а не само англиски.
   
 10. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  А за во Америка има? Јас пред две години кога прашував имаше..
   
 11. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  5
  А во кои агенции ја нудат оваа работа, ќе може да ми кажете некои од нив, бидејќи јас не знам ниту една :$
   
 12. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.474
  Има за во Америка, договорот трае една година.

  Има Ау паир програми преку Контекс. Еве ја веб страната.
  http://www.kontext.com.mk/?meni=1&jazik=mk
   
 13. ButterFly09

  ButterFly09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  5
  Баш би сакала да отидам во Шпанија или Италија, но оваа агенција не ги нуди како можна дестинација :(
   
 14. albresto

  albresto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Да помогнам малку... Значи нема поубава работа за еден млад човек од Ау Паир. Начин да научите јазик, стекнете нови пријателства, живеете во едно германско, американско или француско семејство... Чувате деца до 30 часа неделно, живеете како член на семејството и уживате. Платени сте за да се шетате по папучи цел ден.
  За таа цел од се срце ви ја препорачувам агенцијата Контекст, појдете кај нив, јавете им се и се ќе ви се побјасни. Тимот е составен од професионалци, луѓе кои биле бебиситери, а агенцијата е членка на IAPA организацијата www.iapa.org можете таму да ги најдете, а таму се зачленети само професионалц на ова поле.

  И да, секако дека ќе помислите дека им правам реклама - па да, заслужено... Ќе видите и самите зошто. За бебиситери или ау паир они се БРОЈ 1.

  Еве ви и контакт: 3 223 579 или веб страна: www.kontext.com.mk

  Поздрав

  Александра
   
 15. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.702
  Допаѓања:
  17.199
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали може ние да бираме во кој град, мислам доколку има понуди од тој град или околината? На пример да сакам во Германија и да ми треба во близина на некој град или место. Дали може и тоа да се наведе? Ќе може некој да ми каже? Благодарам однапред.
   
 16. albresto

  albresto Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Град може дасе бира, ама не значи 100% дека ќе те земат баш од тој град. многу е важно колку добра апликација имаш - дали си возач, дали знаеш јазик. Јас сум била два пати ау паир и во Германија и во Англија и сакаат да видат „комплетна личност“ во секој поглед.

  Поздрав
   
 17. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  334
  Леле веќе 3-4 месеци барам фамилија и никако да најдам,сите ме одбиваат :^)
   
  На maculkaa и albresto им се допаѓа ова.
 18. baki-dk

  baki-dk Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  7

  fala bogu deka nema da znaes norveski, ili pak svedski, sekade za aupair e potrebno samo angliski, i toa e dovolno. i normalno dela jazikot ke go naucis na specijalizirani kurevi i so pomos na semejstvoto, jas imam raboteno 1 god. au pair vo danska, kade vo prvoto semejstvo ne bese se kako sto treba pa, 1 sedmica podocna go zameniv za drugo i so niv mi bese prekrasno ete i denes posle 3god imame kontakti..... prekrasno iskustvo
  [mod-kirilica:2ra1yp5c][/mod-kirilica:2ra1yp5c]
   
 19. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Јас баш и не би се нафатила на ваква работа. Поарно нешто друго ќе одам да работам. Незнаеш ни каква фамилија ќе ти се падне, ни ништо како ќе ти се погоде. Голема храброст имате тие кои заминувате вака. Ај на сите ви посакувам среќа ;)
   
 20. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Би сакала да пробам,но некако страв ми е :|