1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Cheesecake

Дискусија во 'Рецепти' започната од nena2010, 6 август 2011.

  1. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.758
    Допаѓања:
    6.648
    Пол:
    Женски
    Стар е постов знам ама ако памтиш колку парчиња ти излегуваат од овој рецепт?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Одамна не сум правела чизкејк за да ти кажам точно. Ама јас го правам најчесто во калап за торта со обрач, повисока испаѓа така, и парчињата се помали. Дијаметарот на калапот мислам дека е 28. Сигурно има 15-18 парчиња, зависно од ширината. А може и во правоаголен калап да ја правиш, ќе дојде пониска, но сигурно би имало повеќе од 20 парчиња.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.758
    Допаѓања:
    6.648
    Пол:
    Женски
    Фала на одговор :) јас ќе ставам малце повеќе дека за роденден ми е :D
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, дали некоја од вас има правено чизкејк од пакувањето на Подравка, Долчела?
    [​IMG]
     
    Последна измена: 28 март 2018
    На Nigredo Odor, N.2106 и Pandora- им се допаѓа ова.
  5. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.747
    Пол:
    Женски
    мм, омилено ми е чизкејк, па кога ја видов темава сакам и да прашам за некој рецепт за чизкејк ако знае кој што го прави дома?
     
  6. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено и многу ме бендиса скапичко е ама пак неможе да утниш имаш се внатре и вкусно е многу само не испага голем чискејк :P
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Колку му е цената и колкаво треба да биде тавчето?
     
  8. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Цената му е околу 150ден. Зависи од маркетот од кој ќе го купиш А јас го правев во чинија за торта средна големина незнам точно да ти кажам големина малку поголема од оние стандардните за јадење :)
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milla989

    Milla989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Дали го има во тинекс, рамсор ова на долчела?
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Го има во Рамстор, не ми текнува на цената само.
     
    На Milla989 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Puny

    Puny Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ako moze nekoj da mi kaze kade mozam da kupam poeftino krem sirenje za da pravam cheesecake?? Blagodaram odnapred srcinja
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Другари, ќе правам чизкејк следна недела и веќе неколку дена гледам рецепти. Дефинитивно ќе правам без печење, така што, т.н. бисквитката доле ја „решив“ но ме интересира нешто за филот.

    Читам низ темава, или маскарпоне или абц сир ставате ама мислењава се од пред 5-6 години.

    Има некоја нова финта во меѓувреме или сепак маскарпоне да си ставам?

    Сакам богат, пенест вкус да добијам, нешто блиску до тоа што @irenna ставила во 2013 (страна 3) и веројатно заборавила во меѓувреме. :D
     
    На irenna и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Немој АБЦ само, еднаш пробав и соленко и чудно, покалорично ми излезе.
    Или маскарпоне или филаделфија. Почнаа филаделфија да носат и кај нас оттогаш. :D
    Со филаделфија ми е највкусно, ама јас правам со печење па не знам во другата варијанта како ќе излезе.

    Стави сличе следна недела, да ме мотивираш да направам.
     
    На prashinka, joy1 и Doozy им се допаѓа ова.
  14. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Еве и мојот cheesecake да го ставам во темава :)
    DSC_4729.JPG
    DSC_4735.JPG
    Cheesecake
    300 грама мелени интегрални кекси (јас користам Bambi Wellness) се мешаат со 5 лажици млеко и 180 гр. путер. Смесата се натапкува со прсти во калап и се става во замрзнувач.
    Бел фил
    Се меша 1 желатин со 50 мл вода, се остава да набабри 10 минути и потоа се загрева дури се растопи, но да не врие и се остава настрана. Се мати 500 мл хопла без шеќер. Се додава 450 гр. крем сирење (јас користам Вивис од Виндија), 1 ванилин шеќер и 200 гр. шеќер во прав. Се мати, му се додава желатинот и потоа се сипува во калапот и се става во замрзнувач да се стегне убаво.
    Овошен прелив
    Се меша уште еден желатин со 50 мл вода, се остава да набабри 10 минути и потоа се загрева дури се растопи, но да не врие и се остава настрана. 450 гр. овошје (малини, капини, јагоди) се варат десетина минути со 100 мл вода и 4 лажици шеќер. Се додава желатинот и се трга на страна да се олади. Потоа се сипува врз белиот фил и се става во замрзнувач да се стегне.
     
    На srcence1607, DenaM, do-re-mi и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Ќе ставам ако е јадливо, за проба ќе правам. После да не се избрукам пред гости. :D

    А Филаделфија да ставам ист размер како секое друго сирење или?

    @LollySky истиот рецепт го гледав на едно видео на Јутјуб, прекрасно ти излегло! :inlove: Првпат слушам за тоа сирење, баш после ќе проверам дали го има.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Исто, да.

    Сигурно ќе е супер, ич не се сомневам во тебе. :D
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Јас маскарпоне ставам, тоа е „оригиналното“ сирење за чизкејк, односно оригиналните рецепти се со него. АБЦ мислам не би одело во никој случај, солено е. Маскарпонето е баш „без вкус“, неутрално, несолено сирење, така што идеално е баш за во чизкејк.
    Јас исто го правам без печење, еве ќе ти го споделам мојот рецепт ако сакаш, супер излегува. Користам точни мерки баш како во рецептот, да ти напоменам. Првиот пат ставив повеќе хопла, па излезе течен филот, така да следи си ги мерките и одличен чизкејк ќе добиеш :nod:
    Имав слики ставено во Фемина инстаграм, можеш да видиш колку ми беше убав :D

    https://www.coolinarika.com/recept/cizkejk-kao-iz-najbolje-slasticarne/
     
    На Оленка*, LivingGlam и Doozy им се допаѓа ова.
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Леле да, и ти имаше прекрасен чизкејк во ФИ. Ти го памтам! :rofl:

    Фала ви дечки, ќе испадне нешто - а и да не испадне, ќе се исрка или ќе се направат cake pops со готов пандишпан и fixed. :D

    Уште ова глупаво прашање и си одам - го планирам за крај на јуни (вториот обид :D) нема валјда да се стопи ако е малце потопличко, нели?
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Нема да се стопи, не се секирај. Откако ќе го направиш, треба да отстои во фрижидер убаво (најдобро преку ноќ), па да се јаде следниот ден. Нека биде во фрижидер се' до послужување, или можеш пола саат/саат пред да го служиш да го ставиш во замрзнувач, убаво да се стегне. Мада немаш потреба од последново, преку ноќ ќе биде супер оладен во фрижидер.

    Стави сликче кога ќе го направиш ^_^
     
    На joy1 и Doozy им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски

    Маскарпоне никогаш не се користи за чизкејк. Ако веќе одиме по оригиналниот рецепт (амерички), се користи Филаделфија крем сирење. Сирењето и треба да е малку солено, а не неутрално. Во секој чизкејк се става крем сирење, а маскарпоне е потечно и блантаво, резервирано е исклучиво за тирамису, поточно за колачи каде што не е битно да доминира вкусот на сирењето како што е тоа случај со чизкејк.
    Тоа што некој не може да го јаде така, или не му се свиѓа е веќе прашање на вкус.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.