1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Chocolate chip cookies (чоколадни чип колачиња)

Дискусија во 'Рецепти' започната од snowflake5, 27 април 2018.

 1. snowflake5

  snowflake5 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  Објавете ги вашите рецепти за chocolate chip cookies (чоколадни чип колачиња). Мислам дека немаше ваква тема па затоа ја отворив :inlove:

  BAKERY-STYLE-CHOCOLATE-CHIP-COOKIES-9-768x768.jpg
   
  Последна измена од модератор: 27 април 2018
  На iloveyou29 и hermosa им се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.871
  Пол:
  Женски
  125 г путер пенасто се мати со 125г шеќер, се додава ќесичка ванилин шеќер, едно јајце. После тоа се додава 300 г брашно и едно пециво, плус 100г сецкано црно чоколадо. Се меси/меша да се соедини смесата, се прават топчиња со лажица за сладолед и се редат на хартија во плех. На 200 степени се печат 15-20 минути.
   
  На Selest, LiliBoz и SummerGirl им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.929
  Допаѓања:
  224.105
  Пол:
  Женски
  Јас изгледа нешто утнав во изгледот...
  20180430_155316.jpg
   
  На Annath и Scott Weiland им се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.871
  Пол:
  Женски
  Арни се, мене ми се свиѓа како изгледаат, еве ги моите (отвори ја сликата во цитатот)

  Тестото иначе не е баш тесто да го месиш и обликуваш со раце без да се лепи. Прилично е лепливо и се распаѓа. Затоа со лажица за сладолед правам топчиња.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.929
  Допаѓања:
  224.105
  Пол:
  Женски
  посплесканИ се твоите баш ко што треба. моиве на меденаци личат. следен пат ќе притиснам малце..
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.871
  Пол:
  Женски
  Сами се сплескуваат кога ќе се стопи маргаринот. Додуша јас путер користам почесто, може и тоа има врска.
   
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.929
  Допаѓања:
  224.105
  Пол:
  Женски
  И јас со путер ги правев... може повеќе брашно да сум ставила мада пазев битно на вкус се прекрасни. Ова ми е трет или четврт рецепт од тебе како го правам и секогаш полн погодок :)
   
  На Milobebence и Annath им се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.160
  Допаѓања:
  199.871
  Пол:
  Женски
  Битното е да не додаваш брашно повеќе отколку што има во рецептот. Во спротивно нема да бидат ровки. Иначе стварно е супер рецептов, не знам колку испробав, овој досега најдобар се покажа.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jordanmartina123

  Jordanmartina123 Нов член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2023
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Јас изгледа нешто утнав во изгледот..
   

  Прикачени фајлови:

  На Mateica му/ѝ се допаѓа ова.