1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

D n B (Drum and Bass)

Дискусија во 'Фитнес' започната од LadyStyle, 4 јуни 2011.

  1. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Дали сте пробале да играте Drum and Bass?
    Што мислите за DNB?

    Јас многу го сакам овој вид на танц :?: (незнам дали е танц).Имам научено повеќе чекори и сега се усовршувам.На почеток е тешко,но кога ќе ги научите основните чекори станува се полесно и полесно.
    Иако личи дека е повеќе за машката популација,сепак се слабее.

    Темава ја стаив во фитнес заради тоа што со Drum and Bass можете многу лесно да ослабете.

    Јас почнав од
    пред 2 месеци активно да играм и веќе ослабнав 4-5 кила.

    *Ако не и е местото на темава тука-преместете ја,незнаев каде да ја ставам.

    http://www.youtube.com/watch?v=Rv0NeHRjjFY
    ^првите чекори

    http://www.youtube.com/watch?v=tEPB7uzKuh4
    ^ песна за играње :)
     
  2. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Drum and Bass e вид на електронска музика, не танц.
     
    На MarchelineAmaru и Phyramide им се допаѓа ова.
  3. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Сеедно, има многу скокање и тресење на бутови во исто време и исто и стомакот се напнува, па е океј за слабеење.

    Инаку, играм и тоа поприлично добро сум ги научила чекорите, само уште да можам да ја поднесам долго музиката, ќе беше многу фино.
     
  4. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Другар ми го игра ова, се има дури и снимано и на ју тјуб мислам има прикачено.
    Го гледам него, со уживање игра, овој начин на играње многу е популарен меѓу руските тинејџери, па го играат и по улици групно.
    Има некој интересен ритам, ама чекорите не ми се свиѓаат, груби се, нема мрдање со колкови и газе, само некои чекори со вртење на нозете.
    А сигруно се слабее, штом скокаш и се вртиш со нозете в место некое време.
     
  5. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    dnb dance во фитнес -.-

    anyway
    http://www.youtube.com/watch?v=MOILivdWtSo горе-долу елементите ги средив минатото лето,уште на брзина да додам.
    Си играм со прекини кога ќе ми дојде-тогаш.
    За слабеење не сум ни помислила. Како и секој танц.
    И чочек секој ден да играш ќе ослабиш.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Господе Боже што се нема да измислат, drum n' bass за слабеење?! :?:

    Па идете на drum n' bass и breakbeat журки и ќе видите слабеење. Или на хип хоп.
    Да, и чочек да тресете нон стоп и со тоа ќе ослабнете. Свртете пајдушко низ соба 3 пати и ќе го снема целулитот.

    Drum n' bass е музика, а не фитнеснезнамштозаслабеење.
     
    На MarchelineAmaru и kristii им се допаѓа ова.
  7. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Да музика е, но можда токму со играње на оваа музика некој ослабнал па ќе сподели информација и искуство што како.
    Ако ја ставиме во музика што ќе дискутираме ?
    Темава си е на место мислам.
    А тоа дека со играње на каков било танц се слабее е точно, па и да скокаш низ дома пола саат секој ден и те како ќе ослабиш .
     
  8. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Охохоо, и те како има за дискутирање Лукс, да беше темава во музика. Тоа ти е исто ко да прашаш - хип хоп ако го ставиме во музика, што ќе дискутираме? ;)

    Не е мое да одлучувам, ниту се мешам, но ете нешто ново научив, дека овој вид на музика е сега по ново и начин на танцување со помош на кое се слабее.

    А рака на срце се слабее ако рипаш на билошто. Секој вид на танц е начин на слабеење, на вежбање...ама ок, да не се повторувам, тоа веќе си го пишав во темата за танцот.

    Но, ќе се сложиме ова првенствено Е вид на музика а не вид на танц ;)
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Па отври тема и во музика и таму ќе дискутираме од таа гледна точка, може да има и две теми ;)
    Пожелно е да има две теми во различна категорија кај што ќе се дискутира на нив од различни аспекти, одколку една во која ќе се зборува за се . ;)
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Јас имам горе напоменато,затоа што незнаев кај да ја ставам темава,а првенствено се збори за Drum and Bass танцот и тоа дека се слабее.
    Ако има потреба од преместување и промена на наслов-слободно.
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Детево што го познавам, игра драм енд бас веќе 4 години, и е слабо, ама не верувам дека тоа му е од играњето дека одсекогаш таков бил, ама можеби тоа му помага да си ја одржува линијата, којзнае.
     
  12. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Jaс имам другар што игра днб и е крупен.
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Значи нема потреба од препукувања, пожелно е да има 2 теми, и таму и овде со различна дискусија, овде да се зборува од спортски и целен (цел-слабеење) карактер за днб, а во музика од музички карактер, мада не знам и што има за дискусија, освен постирање на клипчиња кај што играат типови и типки .
    А ако темата треба да се премесети ќе биде преместена, тоа никој не го оспорува, мада гледам дека темава нема некоја заинтересираност. |(
     
  14. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Не ме бива ич за ова имам пробано и тапа сум!-.- Многу комплицирано ми изгледа. А и не верувам баш дека се слабее од ова :^)
     
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    |( Зошто оваа тема стои тука? Јас сакав да отворам ваква во Музика.

    Може ли да се преместе? Пошо има стварно добра drum n' bass музика.

    Јас знам да играм 8) И обожавам drum n' bass журки. Во последно време ептен се усовршив. Всушност и не е толку тешко, треба само координирано прст-пета. Дојдете во Штип на Run и ќе видете што е drum n' bass, само што многу е гужва бре. Сакам пааааа :(
     
    На Lallly, Phyramide и Beauchamp им се допаѓа ова.
  16. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    стварно,зошто не е во музика темава? :o
    и ја сакав едно време да отворам ова,иначе ја знам некои основни чекори да играм,цело мое друштво игра ова :) посебно дечко ми ,ептен добро игра и уште некои другари :lol:
    во почеток бев многу смешна,со една нога играв само,незнам како успевав :rofl: сега добро ми иде каде каде,знам повеќе чекори,трикови како и да ги кажам :)
    иначе имаше во градски парк днб собир,пред околу година дена мислам дека,некој да не беше на тоа?
    ја секој ден идев и игравме,се снимавме бла бла :$
    инаку @ IndieGirl,се слабее,поточно,се затегнуваш повеќе,а ти се оформуваат највеќе нозете,бидејќи највеќе ги користиш нив во степот :)
     
    На Towelie му/ѝ се допаѓа ова.