1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Divergent (2014)

Дискусија во 'Филмови' започната од victorys, 5 јуни 2014.

  1. victorys

    victorys Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Филмот ми е прејак :) Баш сакам коментари за него да кажете.
    Актери во филмот се: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet

    [​IMG]
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакав да го гледам, ама симнав од неколку страни и се кино снимка... Ај ако има некој торент со добра снимка нека ми прати во лп или нека стаи тука :D
     
  3. victorys

    victorys Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Нема уште добра снимка од филмот, јас ги прочитав и книгите не знам прејаки се дури поубави од филмот :D
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Филмов го гледав пред некое време. На почетокот си реков дека е губење време. Имаше многу теорија, стратегија а такви нешта мразам. Додека да сфатиш за што се работи тек дури некаде на половина филм дознаваш.

    Ми се допаѓа улогата на главниот машки лик ( заборавив како се викаше).

    8/10
     
  5. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Бубаче ај те молам ако имаш убав торент дај, веќе месец дена ожеби и повеќе чекам ама нема...
     
  6. Alyson

    Alyson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    170
    Ми се допадна филмов. Го изгледав иако беше лоша снимката. Shailene Woodley беше малку изгубена во некои сцени каде имаше потреба од повеќе акција или емоции. Настрана од тоа, секогаш се топам кога ќе видам дека љубовта успева да победи се, а и онаа љубов и заштита од страна на Four... ммм :inlove:
     
  7. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Прејак филм го обожавам...преинтересен е...ама уште нема добра снимка се е кино снимка :\ понатами ќе најдам некој торент со убава слика од филмов и веднаш да си го свалам и фино лепо ќе си го изгледам уште 100тина пати ;)
     
  8. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Ќе го сметав за омилен,ако не прочитав на википедија што се случува во втората и во третата книга,односно крајот на третата книга е тоа што ме разочара толку многу. (зашто нели по книги е направен филмот и ќе има уште 2 дела.)
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Филмов е еден од најлошите направен според книга. Воопшто не е претставен како што треба, ниту ликови, ниту дејство, нити хемијата на главните актери...
    Во спојлер ќе наведам што најмногу ми пречеше, значи ако сакате да ја читате книгата и сами да направите споредба не отворајте спојлер.
    Прво, 4(Four) во книгата има 16 години, во филмот има 24, а Трис има 16. Актерот, иако е прекрасен, делува постаро, а Трис ептен девојчински и не ми беа добар пар.
    Многу моменти помеѓу нив двајцата беа испуштени во филмот, па некако не можеше да се доживее целосно нивната врска, која е премногу длабока.
    Второ, имаше премногу работи испуштено кои се релевантни за приказната понатаму. Што значи дека другите делови ќе бидат уште полошо искасапени и филмот сосема ќе застрани од книгата.
    Многу ликови воопшто не беа ни спомнати, еден од поглавните е Uriah, сосема симпатичен лик кој баш очекував да го видам, ама ништо од тоа. Имаше и други ликови кои беа околу Трис.
    Кристина и Вил се во врска во книгата, супер беа заедно, па кога Трис го уби Вил не уби само нивни другар, туку го уби и дечкото на Кристина, што исто така влијае на нивниот однос понатаму.
    Кога мајка и на Трис дојде да ја види не беше во тие околности. Плус, и рече да оди да го види брат ѝ и да му рече да го испита серумот што им го даваа за симулациите. Затоа она отиде да го види, а и средбата не помина така како во филмот.
    Кога сум кај брат и, ужасен е изборот на актер. Добар си е он во TFIOS, ама тука воопшто не му одговара улогата. А и чудно ми беше да го гледам како нејзин брат, откако во главата ми се Августус и Хејзел.
    Најнајголема утка ми е ликот на Питер. Во книгата го мразев, одвратно и злобно створење е. А во филмот немаше ни некоја улога, не дојде ни до израз. Затоа кога го упука во раката Трис не беше ништо значајно. И она го мрази, премногу.
    Едвард не беше спомнат. Тој беше прв на листата, затоа Питер му заби пенкало(мислам беше) во око, па Едвард не можеше да остане и остана factionless. Што исто така има улога понатаму.
    Питер ја претепа Трис, цела беше ужасна, не можеше очи да отвори. Знам дека филмов го направиле за над 13, ама ова ептен беше лошо изведено. Целото тепање беше толку аматерски што ми идеше да се згазам од смеење.
    Трис дојде до првото место на листата откако ја претепа Моли, па затоа сакаа да ја фрлат во јамата. Освен Ал и Питер беше со нив.
    Ал исто така беше толку површен, не беше прикажано дека тој всушност ја сакаше Трис, па затоа се уби. Немаше никакво значење неговата смрт во филмот.
    Имаше многу ситни разлики и измени. Мајка и не умре така како во филмот, ја спаси од тенк со вода, баш како во нејзината симулација.
    Знамето кога го освојуваа Кристина го зема, не Трис, имаше тука некои недоразбирања.
    Трис имаше помалку стравови, во книгата има 7, тука имаше само 5. И не беа ни прикажани како што треба. Поготово со 4 сцената, испаѓа ко да ја напаѓа и она се плаши од него, а она само се плашеше од интимноста, воопшто не беше така како на филмот.
    И крајот беше сосема различен. Трис и 4 заедно ја исклучија симулацијата, а не Џенин. Таа не беше ни таму.
    Мене ми е јасно дека публиката што гледа филмови ги перципира ликовите на друг начин, дека не е исто, ама ова се премногу измени и тоа на лошо. Делови и ликови испуштени, сцени изменети, уште малку и можеле нов филм да направат.
    Не знам ни дали ќе ги гледам другите делови. И така како книги не се добри, па како филм сигурно ќе бидат бетер.
     
    На crimson и 1209 им се допаѓа ова.
  10. victorys

    victorys Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
  11. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Многу убав фил, омилен ми е :inlove:
     
  12. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    еден од најдобрите филмови кои сум ги гледала, навистина ви го препорачувам
     
  13. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Го изгледав филмот и имав очекувања за него уште претходно. Ако не па, Никита беше серијата од која скоро и да немав пропуштено епизода. Очекував да биде во тој стил, некоја дивизија, перење мозоци, акција, љубов. Ме интересираше серијата како би била преточена во 2 часа.
    Интересен почеток со што ме наведе сосема спротивна замислам да имам за се`. Пронајдов општо сличности, поготово за групите кои ми се слика за денешницата и нешто што било порано.
    Уште на почеток беше и повеќе од јасно дека ќе има нешто помеѓу Беатрис и Фор. Тоа е моментот кој во сите филмови всушност и ме вади од такт. А Фор ме препоти малце. :wasntme:
    Тоа што го очекував, всушност и го видов. Никита во 2 часа. Иначе, се соживувам со филмови и си поврзувам мои случки, па доста често и се препотував и добивав благи нагони за тахикардија. :lol:
    Би додала уште акција, уште случки, нешто би променила, бидејќи беше веќе видено, познато.
    7/10.
     
  14. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Навистина интересен филм,би сакала да ги прочитам и книгите за да би можела да го споредам. :D
     
  15. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Не ги имам прочитано книгите ама филмов беше... :clap:
    Прекрасен! Омилен за 2014год.
    Тео Џејмс е пренајубав :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На victorys му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Многу убав филм глумицава ми е топ го препорачувам на тие што не го гледале да го гледаат закон е
     
  17. strawberry06

    strawberry06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Го гледав вчера филмот и многу ми се допадна. Едвај чекам да искочи вториот дел во 2015:D 57aa242840150c21_divergent-series-insurgent-poster-682x1024_xxxlarge.jpg
     
  18. TheFallenAngel

    TheFallenAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Филмoт е преубaв. Знaе некoј кaде мoжaм дa ги нaјдaм книгите, ги имa преведенo и пoд кoи нaслoви? Или пaк ќе мoрс нa aнглиски дa ги читaм
     
  19. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Predobar !!! Obozavam vakvi filmcinja, ako imate predlozi za nekoj slicen slobodno pisete :D
     
  20. Dzes88

    Dzes88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Предобар филм. Планирам да ги купам и книгите да ги прочитам. Едвај чекам да излезе вториот дел. :inlove: