1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

 1. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  120
  Ne mozam da ja otarasam preku ... mi e vekje.Vo mokracata imam i me boli koga mocam.5 - 6 meseci pijam caevi,apcinja...se.Ke mi pomine 2 nedeli i pak mi se javuva.Ako znae nekoj neka kaze nekoj priroden lek poso se otruv od apcinja.
   
 2. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Срц...и сакала да ти помогнам...ама...
  Едвај 15 годишното животно искуство не ми иде во пресрет :(
   
 3. kiki-82

  kiki-82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  NATUROPLEX, Brusnica caj i plodovi.
  Jas mislam deka ova se cesto koristeni za vakvi problemi. Kombinirajte gi so antibiotik koj ke se potvrdi so antibiogram deka deluva. Ako probuvate so Naturoplex mora da znaete deka minimum treba 5-6 kutii da ispiete. Brusnicata e vkusna i kako caj i kako plod, ama sovetuvajte se so lekar za sekoj slucaj.
   
 4. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  120
  Леле го знам ова,пијам брусница 2 литри на ден.Сум била на доктор сигурно 20 пати и антибиотици пиев и веќе месец ипол пијам некои апчиња од бугарија -уростим.Сега за сега не почувствував некакво подобрување ама ќе почекам,ке издржам јас! :) Фала во секој случај
   
 5. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  koga na kerka mi (1 god bese) i se pojavi EC mi kazaa da i pravam caj od semka od dinja toa pomaga
   
  На lloovvee му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kiki-82

  kiki-82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Pa Urostim gi falat mnogu, jas ne gi spomnav deka gi nema kaj nas i tesko se naogaat, cudno kako nisto ne pomaga......
  Da ne se rabti za reinfekcija togas....
  Ova so semkata od dinja ne sum go cula do sega, bas e interesna informacijata:)
   
 7. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Јас сум слушнала дека луѓето што имаат ЕК не треба а внесуваат мн благо а додека пијат чаеви или антибиотици не треба да се консумираат слатки работи позз
   
  На starslover и malenna им се допаѓа ова.
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Ах, оваа инфекција ми го уништи цело лето!! Едно утро се разбудив со СТРАШНИ болки во пределот на стомакот, под желудникот. Се утепав од плачење. Ми се одеше во веце, ама не можев. Веднаш отидов на ехо и видоа дека ѕидот на бешиката ми е здебелен, а при испитување на мокрачата ми ја открија оваа ужасна инфекција. Површно бев воспалена на вагината, премногу ме печеше дури и кога не одев во веце. Се миев со камилица, пиев еден куп отрови, антибиотици, чај од брусница, увин чај, и микс од 11 различни чаеви кои ми ги препорача лекарот. Нон стоп одев на испитувања и други такви глупости. Дневно пиев по 3 кила чај! Умрев! За некое време ми помина, сега се е во ред фала му на Бога иако ми е страв повторно да не ми се врати :?
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Леле :?
  Ја имав бактеријава кога бев помала... знам како ти е... многу бев омалаксана цело време све ме болеше дури и крв имав во мокрачата.На секои 3 минути одев во ВЦ.Све ме болеше... 10 инекции примив,а од температура да зборам неможев.требаше да лежам на клиника ама не сакав ич и едвај некако ме оставија дома :? За среќа не ми се повторува.Пробај кај Марија Партикова.жената е тревар.Едно девојче мало од моето соседство така се излечи.Мислам дека чај еден и даде ако не се лажам. Бројот го има во списание Народен Лекар мислам дека се викаше ако не се лажам.
   
 10. kinder

  kinder Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  bas interesen podatok za ovaa zena ! i jas imav isto i mislam se izleciv zasto posledniot pat koga bev na mikrobiologija mi bese se sterilno ama sega osekam bolki kaj jajnicite i bubrezite i mislam celiot grb me boli i strasna omalaksanost neznam dali povtorno mi se vratila EK ili se raboti za nesto drugo .Dali ima nekoj slicni bolki ko moite KE MI BIDE MNOGU VAZNO BAS ME INTERESIRA . A mi kazaa deka nacinot na brisenje e mnogu bitna za EK pri sekoja nuzda dali mala ili golema treba da se brise od vaginata pa nakaj analniot otvor .sega pocnav so toj metod pa ke vidam sto ke ispadne.a ako mozes da mi go najdes brojot na ovaa zena trevarkata ke ti bidam mnogu blagodarna
   
 11. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  немам некои болки бидејќи исчезна.Јајниците знаат да ме болат меѓутоа само кога сум во ПМС.Утре ќе ја прашам мајка ми мислам дека го знае и ќе ти пишам ЛП што сум направила ;)
   
 12. prasence

  prasence Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  5
  Broj od Marija Partikova 070 531 249 vo Karpos na Ul. Branislav Nushikk i e kancelarijata/ordinacijata kako da kazam.
  Jas imav polipi i mi preporacaa da odam kaj nejze demek pravela nekoi miksovi od bilki, caj i sirup. Mozebi se efikasni ama skapi se. Za prvata doza za 1 mesec za caj miks od bilki i sirup 400 ml sise plativ 3000 denari. A teratijata traela od 3 do 6 meseci kaj sekoj razlicno.
  Escherichiata mozebi stvarno e dosadna eve sega bas i majkami ja ima no citajki po drugive forumi svativ deka netreba da i se pridava golemo znacenje i deka so bilo kakov caj kopriva, uvin, brusnica (znaci site diuretici) se cisti, treba posle samo da se raboti na zgolemuvanje na imunitetot ili negovo oddrzuvanje. Dzabe se antibiotici, tie konj mozat da ubijat ama taa bakterija ne! ;)
   
 13. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Има многу ефикасен микс од билки против оваа бактерја. Го прават во билната аптека, го знаат точниот рецепт. Јас лично се уверив во ефикасноста. Дедо ми ја имаше оваа бактерија и 4-5 месеци се малтеретираше со разни антибиотици, но ниеден не ја искорени трајно. Дознавме за оваа чајна мешавина прашавме во билната аптека и го добивме чајот. За многу кратко време резулктатите покажаа отсуство на бактеријата.
  Еве од златна книга најдов контакт од аптекава, се надевам на некого ќе му користи. :)

  Билна аптека-Алкалоид
  11-ти Октомври 46, Скопје , (02)3237975
   
  На malenna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Ова би можело овде да се смести

  Билјанини извори повторно загадени

  Билјанините извори повторно се загадени и се неисправни за пиење.Вака покажуваат анализите за квалитетот на водата направени во текот на овој и минатиот месец.
  Во водите на Билјанините извори е забележано присуство на ентерококи како и бактеријата Ешерихиа коли, чие присуство во водата за пиење укажува на фекална загаденост, односно нејзина неисправност,тврди директорот на Центарот за јавно здравје Атанаско Михаилов..
  Како главна причина за загадувањето на Билјанините извори се наведуваат неурбанизираните станбени објекти и фарми што се наоѓаат на падините на планината Петрино над самите извори. Атмосферските води доаѓаат во контакт со фекалните води од септичките јами на објектите, по што се загадуваат водите од изворите.
  Неповолните и загрижувачки анализи за неисправноста на водата се доставени до локалната власт, во чија надлежност е потегот над изворите. Најавено е дека четиричлена комисија во мешовит состав веќе идната седмица ќе излезе на терен за да ги утврди потенцијалните загадувачи,а од Општинскиот комунален инспекторат најавуваат санкции за загадувачите на Билјанините извори.
   
 15. Flos

  Flos Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Escherichia coli (ешерихиа коли)

  E.coli не знаев дека е толку тврдоглава бактерија се додека не ми се појави на уринокултурата,со Mонурал успеав да ја доведам на 0,но за жал после два-три месеци повторно се појави и така еве си се дружиме со Coli веке 6-7 месеци,ја нема па после пак се појавува
   
 16. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  68
  Escherichia coli (ешерихиа коли)

  Случајно наидов на темата па иако не сум имала фала богу вакви проблеми,сакам да ви кажам дека имам слушано од блиски луѓе дека многу помагал чај од една билка калофер.Е сега можеби таа билка се среќава и под друго некое име,но проверено е дека помага многу.Така да побарајте ако можете такво растение и пробајте
   
 17. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  Eшерихија коли

  има два три дена кога мокрачата ми е со крв и како некои парченца слуз ,читам по нет и заклучив да е можно да имам ешерихија коли и се уплашив премногу,дали некој знае нешто повеќе за оваа бактерија и дали остава некакви последици,пијам чај од брусница 10 % али пак не ми се очистува мокрачава,утре одам на лекар али сигурно е тоа....Ако знае некој нешто повеќе нека ми каже. ;(
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.331
  Пол:
  Женски
  Eшерихија коли

  Од многу лутање и читање по нетов немаш фајде, можеш така да си дијагностицираш најразлични болести. Утре прво кај матичен доктор, па тој кај ќе те упати.
  Само не сфаќам - кога мокриш ти излегуваат тие парченца слуз, или ги имаш на гаќите кога ќе ги соблечеш? Не мора да биде ешерихија коли, може да биде нешто друго. Ама сега тука да нагаѓаме нема потреба. Затоа се тука докторите.
   
 19. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Eшерихија коли

  Ќе си купиш од Виталија брусница чиста, едно пакетче цело ќе го свариш во 2 литри. И тоа ти е доза за цел ден.
  http://www.vitalia.com.mk/default-mk.as ... C3DE6DA6C7
  Малку е скапичко 70-80 ден е кесичката, значи една на ден ти е потребна. 2 лажици пишува на 200 мл вода, ама цело пакетче точно доаѓа на 2 литри.
  На мајка ми после операција и се појави бактеријава и и рекоа исклучиво брусница да пие ама од цвеќенцата од Виталија, не од овие во пакетче ич не се добри тие ептен мал процент на брусница имаат.
  И помина за помалку од 1 недела.
  Како и да е најдобро да отидеш и на лекар, утре книшката и одма кај матичен!

  Ама брусницава е предобра, не се мисли да ја купиш, вреди!
  Јас секој ден си пијам од брусница чај, фантастичен е за нас жените!
   
 20. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  Eшерихија коли

  кога мокрам ги приметувам тие парченца,утре обавезно на лекар,овој чајов од брусница го има во обична аптека- од VITALIA што е?Јас пијам еден друг чај од брусница 10 % е .