1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Escherichia coli (ешерихија коли)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LaRagazza, 6 јануари 2010.

  1. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Ne mozam da ja otarasam preku ... mi e vekje.Vo mokracata imam i me boli koga mocam.5 - 6 meseci pijam caevi,apcinja...se.Ke mi pomine 2 nedeli i pak mi se javuva.Ako znae nekoj neka kaze nekoj priroden lek poso se otruv od apcinja.
     
  2. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Срц...и сакала да ти помогнам...ама...
    Едвај 15 годишното животно искуство не ми иде во пресрет :(
     
  3. kiki-82

    kiki-82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    NATUROPLEX, Brusnica caj i plodovi.
    Jas mislam deka ova se cesto koristeni za vakvi problemi. Kombinirajte gi so antibiotik koj ke se potvrdi so antibiogram deka deluva. Ako probuvate so Naturoplex mora da znaete deka minimum treba 5-6 kutii da ispiete. Brusnicata e vkusna i kako caj i kako plod, ama sovetuvajte se so lekar za sekoj slucaj.
     
  4. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Леле го знам ова,пијам брусница 2 литри на ден.Сум била на доктор сигурно 20 пати и антибиотици пиев и веќе месец ипол пијам некои апчиња од бугарија -уростим.Сега за сега не почувствував некакво подобрување ама ќе почекам,ке издржам јас! :) Фала во секој случај
     
  5. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    koga na kerka mi (1 god bese) i se pojavi EC mi kazaa da i pravam caj od semka od dinja toa pomaga
     
    На lloovvee му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kiki-82

    kiki-82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Pa Urostim gi falat mnogu, jas ne gi spomnav deka gi nema kaj nas i tesko se naogaat, cudno kako nisto ne pomaga......
    Da ne se rabti za reinfekcija togas....
    Ova so semkata od dinja ne sum go cula do sega, bas e interesna informacijata:)
     
  7. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас сум слушнала дека луѓето што имаат ЕК не треба а внесуваат мн благо а додека пијат чаеви или антибиотици не треба да се консумираат слатки работи позз
     
    На starslover и malenna им се допаѓа ова.
  8. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ах, оваа инфекција ми го уништи цело лето!! Едно утро се разбудив со СТРАШНИ болки во пределот на стомакот, под желудникот. Се утепав од плачење. Ми се одеше во веце, ама не можев. Веднаш отидов на ехо и видоа дека ѕидот на бешиката ми е здебелен, а при испитување на мокрачата ми ја открија оваа ужасна инфекција. Површно бев воспалена на вагината, премногу ме печеше дури и кога не одев во веце. Се миев со камилица, пиев еден куп отрови, антибиотици, чај од брусница, увин чај, и микс од 11 различни чаеви кои ми ги препорача лекарот. Нон стоп одев на испитувања и други такви глупости. Дневно пиев по 3 кила чај! Умрев! За некое време ми помина, сега се е во ред фала му на Бога иако ми е страв повторно да не ми се врати :?
     
  9. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Леле :?
    Ја имав бактеријава кога бев помала... знам како ти е... многу бев омалаксана цело време све ме болеше дури и крв имав во мокрачата.На секои 3 минути одев во ВЦ.Све ме болеше... 10 инекции примив,а од температура да зборам неможев.требаше да лежам на клиника ама не сакав ич и едвај некако ме оставија дома :? За среќа не ми се повторува.Пробај кај Марија Партикова.жената е тревар.Едно девојче мало од моето соседство така се излечи.Мислам дека чај еден и даде ако не се лажам. Бројот го има во списание Народен Лекар мислам дека се викаше ако не се лажам.
     
  10. kinder

    kinder Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    bas interesen podatok za ovaa zena ! i jas imav isto i mislam se izleciv zasto posledniot pat koga bev na mikrobiologija mi bese se sterilno ama sega osekam bolki kaj jajnicite i bubrezite i mislam celiot grb me boli i strasna omalaksanost neznam dali povtorno mi se vratila EK ili se raboti za nesto drugo .Dali ima nekoj slicni bolki ko moite KE MI BIDE MNOGU VAZNO BAS ME INTERESIRA . A mi kazaa deka nacinot na brisenje e mnogu bitna za EK pri sekoja nuzda dali mala ili golema treba da se brise od vaginata pa nakaj analniot otvor .sega pocnav so toj metod pa ke vidam sto ke ispadne.a ako mozes da mi go najdes brojot na ovaa zena trevarkata ke ti bidam mnogu blagodarna
     
  11. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    немам некои болки бидејќи исчезна.Јајниците знаат да ме болат меѓутоа само кога сум во ПМС.Утре ќе ја прашам мајка ми мислам дека го знае и ќе ти пишам ЛП што сум направила ;)
     
  12. prasence

    prasence Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    5
    Broj od Marija Partikova 070 531 249 vo Karpos na Ul. Branislav Nushikk i e kancelarijata/ordinacijata kako da kazam.
    Jas imav polipi i mi preporacaa da odam kaj nejze demek pravela nekoi miksovi od bilki, caj i sirup. Mozebi se efikasni ama skapi se. Za prvata doza za 1 mesec za caj miks od bilki i sirup 400 ml sise plativ 3000 denari. A teratijata traela od 3 do 6 meseci kaj sekoj razlicno.
    Escherichiata mozebi stvarno e dosadna eve sega bas i majkami ja ima no citajki po drugive forumi svativ deka netreba da i se pridava golemo znacenje i deka so bilo kakov caj kopriva, uvin, brusnica (znaci site diuretici) se cisti, treba posle samo da se raboti na zgolemuvanje na imunitetot ili negovo oddrzuvanje. Dzabe se antibiotici, tie konj mozat da ubijat ama taa bakterija ne! ;)
     
  13. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Има многу ефикасен микс од билки против оваа бактерја. Го прават во билната аптека, го знаат точниот рецепт. Јас лично се уверив во ефикасноста. Дедо ми ја имаше оваа бактерија и 4-5 месеци се малтеретираше со разни антибиотици, но ниеден не ја искорени трајно. Дознавме за оваа чајна мешавина прашавме во билната аптека и го добивме чајот. За многу кратко време резулктатите покажаа отсуство на бактеријата.
    Еве од златна книга најдов контакт од аптекава, се надевам на некого ќе му користи. :)

    Билна аптека-Алкалоид
    11-ти Октомври 46, Скопје , (02)3237975
     
    На malenna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    Ова би можело овде да се смести

    Билјанини извори повторно загадени

    Билјанините извори повторно се загадени и се неисправни за пиење.Вака покажуваат анализите за квалитетот на водата направени во текот на овој и минатиот месец.
    Во водите на Билјанините извори е забележано присуство на ентерококи како и бактеријата Ешерихиа коли, чие присуство во водата за пиење укажува на фекална загаденост, односно нејзина неисправност,тврди директорот на Центарот за јавно здравје Атанаско Михаилов..
    Како главна причина за загадувањето на Билјанините извори се наведуваат неурбанизираните станбени објекти и фарми што се наоѓаат на падините на планината Петрино над самите извори. Атмосферските води доаѓаат во контакт со фекалните води од септичките јами на објектите, по што се загадуваат водите од изворите.
    Неповолните и загрижувачки анализи за неисправноста на водата се доставени до локалната власт, во чија надлежност е потегот над изворите. Најавено е дека четиричлена комисија во мешовит состав веќе идната седмица ќе излезе на терен за да ги утврди потенцијалните загадувачи,а од Општинскиот комунален инспекторат најавуваат санкции за загадувачите на Билјанините извори.
     
  15. Flos

    Flos Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    E.coli не знаев дека е толку тврдоглава бактерија се додека не ми се појави на уринокултурата,со Mонурал успеав да ја доведам на 0,но за жал после два-три месеци повторно се појави и така еве си се дружиме со Coli веке 6-7 месеци,ја нема па после пак се појавува
     
  16. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Escherichia coli (ешерихиа коли)

    Случајно наидов на темата па иако не сум имала фала богу вакви проблеми,сакам да ви кажам дека имам слушано од блиски луѓе дека многу помагал чај од една билка калофер.Е сега можеби таа билка се среќава и под друго некое име,но проверено е дека помага многу.Така да побарајте ако можете такво растение и пробајте
     
  17. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Eшерихија коли

    има два три дена кога мокрачата ми е со крв и како некои парченца слуз ,читам по нет и заклучив да е можно да имам ешерихија коли и се уплашив премногу,дали некој знае нешто повеќе за оваа бактерија и дали остава некакви последици,пијам чај од брусница 10 % али пак не ми се очистува мокрачава,утре одам на лекар али сигурно е тоа....Ако знае некој нешто повеќе нека ми каже. ;(
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Eшерихија коли

    Од многу лутање и читање по нетов немаш фајде, можеш така да си дијагностицираш најразлични болести. Утре прво кај матичен доктор, па тој кај ќе те упати.
    Само не сфаќам - кога мокриш ти излегуваат тие парченца слуз, или ги имаш на гаќите кога ќе ги соблечеш? Не мора да биде ешерихија коли, може да биде нешто друго. Ама сега тука да нагаѓаме нема потреба. Затоа се тука докторите.
     
  19. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Eшерихија коли

    Ќе си купиш од Виталија брусница чиста, едно пакетче цело ќе го свариш во 2 литри. И тоа ти е доза за цел ден.
    http://www.vitalia.com.mk/default-mk.as ... C3DE6DA6C7
    Малку е скапичко 70-80 ден е кесичката, значи една на ден ти е потребна. 2 лажици пишува на 200 мл вода, ама цело пакетче точно доаѓа на 2 литри.
    На мајка ми после операција и се појави бактеријава и и рекоа исклучиво брусница да пие ама од цвеќенцата од Виталија, не од овие во пакетче ич не се добри тие ептен мал процент на брусница имаат.
    И помина за помалку од 1 недела.
    Како и да е најдобро да отидеш и на лекар, утре книшката и одма кај матичен!

    Ама брусницава е предобра, не се мисли да ја купиш, вреди!
    Јас секој ден си пијам од брусница чај, фантастичен е за нас жените!
     
  20. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Eшерихија коли

    кога мокрам ги приметувам тие парченца,утре обавезно на лекар,овој чајов од брусница го има во обична аптека- од VITALIA што е?Јас пијам еден друг чај од брусница 10 % е .