1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екскалибур

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kelebeim***, 23 октомври 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кога го прочитав насловот помислив на некое магично шише или пак некоја ново измислено име за болест.
     
    На Idealista му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Последна измена: 27 октомври 2015
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    upload_2015-10-28_11-40-5.png
    ко отворив темата и видов не се работи за Артур, откако дочитав мислењата пробав да најдам официјална страна, некоја социјална мрежа. И најдов само твитер. Ете шо пиши: „Заедница практиканти на Ексалибур кои разменуваат љубов, енергија, искуства, совети, нудат и примаат помош“, сепак претпоставувам кога некој решава да оди таму се распрашува малце подетаљно, а не површно, да оди, а да не знае каде.
    Према ова што феминката што учествувала на нивна „средба“ нагласи, мене ми изгледаше како да седат и си зборат за нивните проблеми, ама можи да е подлабоко од тоа. Неможиме да знаеме. Мислам дека убаво ќе е да ја прашаш другарка ти за повеќе информации.
     
    На crimson, kelebeim*** и Valerin им се допаѓа ова.
  4. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Seriously?! :D
    Типов изнакажал толку лаги за себе, којзнае и дали воопшто се викал Рон Хабард.

    Сум слушнала за скиентологија ама никогаш не сум се заинтересирала да прочепкам за што всушност се работи, не сум ни знаела дека постои и кај нас. Ова апла перење мозок и дрпање пари од народ.
    И аман веќе со сективе, па колкав IQ треба да имаш за да наседнеш на вакво нешто?!

    @kelebeim*** јас мислам дека и оваа "дружба" на која ти си присуствувала е слична на претходнава, прочитај ја статијата која ја постира @Valerin и ќе видиш колку се опасни навидум наивните разговори што ги водат таму за да си се олеснат. Проблемите кои моментално ти ствараат нервоза може понатаму скапо да те чинат ако некој ги искористи против тебе.
     
    На kelebeim*** и Valerin им се допаѓа ова.
  5. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Во право си :) Има смисла, пак ќе нагласам - далеееку од секта луѓее, мислам 21 век, не ми паѓа на памет.
    Инаку, така го објаснив, оти баш така беше на таа "средба" . Онака муабети, дали си среќен, што те прави среќна итн. А за понатаму, не знам. Затоа и прашав, дали некој посетува; за подетално да сподели. На седенката :) имаше дури и фамилија( мајка ,татко, ќерка) , а и многу нормални млади луѓе, кој од радозналост дошол; кој тука си најдува утеха, спокојство итн.
    Инаку насловот го пишав и Excalibur (ама прво без ц и така oстана- sorry) сега 2 теми во една се :D
    Ве поздравувам!
     
  6. dobriotpastir

    dobriotpastir Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки

    1000% sekta - (Se zboruva deka e CRKVA NA SVETITE taka se vika sektata ili Crkva Ezoterijanski red | Soprugata moja e vrbuvana od niv i eve veke pola godina od koga bese inicirana kaj niv, se e izgubeno, semejstvo prijateli, nema komunikacija so bliskite, mnogu tesko se komunicira so nejze, nisto ne kazuva okolu toa, se zatvori celosno, Iako jas kako zagrizen soprug i Bliskite od semejstvoto se rastrcavme i doznavme za sto se raboti. LUGE ve molam nemoj na pamet da vi padne da idete na ova (kako sto kazav zdravo zlatno semejstvo izgubiv strasno e, go molam bog na nikoj da ne mu se sluci, za ovaa bolest nema lek, tuka nema lek za ova, nikoj ne saka da slusne za sekti tuka site se plasat nema psihijatri sto gi rabotat, nemame soodvetni zakoni za toa, znaci sega gledame da spasime ona sto moze i kolku moze. Razgovor so psihijatar ne sakase vo crkva bevme razgovaravme i tolku demek ke se sredi, nisto od toa probavme da ja trgneme na strana nisto od toa. Znaci ISPRAN i e mozokot 100% strasno. Mi tecat solzi i pisuvam, bidete pretpazlivi ve molam. [Jas inaku ja fativ ziva kako me laze zema pari od doma demek nesto ke plaka, i morase da mi kaze zosto i trebaat tolku pari, i mi kaza posle toa i fativ razgovor so clenovi na sektata, pa posle toa zivi gi fativ na sredba.]
     
    На Indiegurl, Infinity freedom и душленце им се допаѓа ова.
  7. dobriotpastir

    dobriotpastir Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    1000% sekta - (Se zboruva deka e CRKVA NA SVETITE taka se vika sektata ili Crkva Ezoterijanski red | Soprugata moja e vrbuvana od niv i eve veke pola godina od koga bese inicirana kaj niv, se e izgubeno, semejstvo prijateli, nema komunikacija so bliskite, mnogu tesko se komunicira so nejze, nisto ne kazuva okolu toa, se zatvori celosno, Iako jas kako zagrizen soprug i Bliskite od semejstvoto se rastrcavme i doznavme za sto se raboti. LUGE ve molam nemoj na pamet da vi padne da idete na ova (kako sto kazav zdravo zlatno semejstvo izgubiv strasno e, go molam bog na nikoj da ne mu se sluci, za ovaa bolest nema lek, tuka nema lek za ova, nikoj ne saka da slusne za sekti tuka site se plasat nema psihijatri sto gi rabotat, nemame soodvetni zakoni za toa, znaci sega gledame da spasime ona sto moze i kolku moze. Razgovor so psihijatar ne sakase vo crkva bevme razgovaravme i tolku demek ke se sredi, nisto od toa probavme da ja trgneme na strana nisto od toa. Znaci ISPRAN i e mozokot 100% strasno. Mi tecat solzi i pisuvam, bidete pretpazlivi ve molam. [Jas inaku ja fativ ziva kako me laze zema pari od doma demek nesto ke plaka, i morase da mi kaze zosto i trebaat tolku pari, i mi kaza posle toa i fativ razgovor so clenovi na sektata, pa posle toa zivi gi fativ na sredba.]
     
  8. dobriotpastir

    dobriotpastir Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки

    Zdravo,

    Sigurno devojcevo e uplaseno i zatoa vaka pristapuva, bara nekoj drug dfa objasni odnosno da se izjasni publik, jas ja razbiram potpolno, uplasena e bara odgovori.
     
  9. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Хахаха „фасцинантно“, ама ме заинтригира ќе прочитам сега. Иако веќе ова го знаете, да си кажам пак, луѓе внимавајте на кого ги кажувате своите проблеми, не знаете кој и како може да го искористи тоа против вас. Посебно вие најмладите, ако иде другарка не значи дека е во ред и ти да идеш, не се лажете, ретки се тие што сакаат некому да помогнат без да имаат нешто за возврат. За разлика од тоа, психологот и психијатарот не смее да ги изнесе или искористи информациите. Се фрлам на истражување. :lol:
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. dobriotpastir

    dobriotpastir Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Obicno ovie sekti imaat svoi psihoterapevti i niv gi istrazuvav dolgo koj se so se u makedonija nema regular psihoterapevt psihijatar i dr. toa se se pod kapa na sektive, pogledajte gi emisiive , sinot na covekov sto si ja ima utepano majkata so 50 ubodi od noz, pred ubistvoto cital kniga od SLAVINSKI toj e kreator na ovie tehniki Excalibur Peat i sto ja znam, znaci se pripremal so negova literatura, pogledajte gi emisiite....
     
  11. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски

    Сепак не би ја чепкала темата, мислев дека се работи за нешто друго. Поздрав.
     
  12. lemon_yellow

    lemon_yellow Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2021
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Дали има некоја промена кај сопругата? Што се случува сега, дали е сè уште со нив? Прашувам, бидејќи имам близок член од семејството, кој е целосно под влијание на луѓево, и односите ни се многу влошени. Веќе нема комуникација со семејството и постојано лаже и крие работи од нас.

    Се плашам дека му изнудуваат и пари, иако пострашно ми е неговата психичка состојба и контролата врз неговиот ум што ја имаат. Мозокот му е целосно испран и слепо верува во сè што ќе каже манипулаторот Ани. На почетокот пробавме со разговор, да укажеме дека не може слепо да верува во сè што ќе каже „самопрогласениот мајстор”, но веќе сме во фаза, кадешто тоа не е опција. Отуѓени сме целосно. Како да живееме во паралелни реалности.

    Доколку познавате некој што се оттргнал од измамнициве, слободно пишете ми, би сакала да размениме искуства.
     
  13. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Ова било доста раширено низ Скопје, дај кажете повеќе инфо, многу млади луѓе биле пикнати во сектава.
     
  14. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Фала ти за инфо. А што проповедаат, дали се базирани на некоја религија? Многу ме заинтересира, бидејќи мои познаници се дел од сектата, а воопшто не се лекомислени луѓе, напротив, доста паметни и зрели. Баш се чудев со што ги заведуваат да тргнат по овој пат.
     
    На Санибејб му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    8.727
    Пол:
    Женски
    Ама паметни овие. 200 евра?? И како тоа под име Мајсторот? Па ова е една цела мрежа криминал. Не знам дали повеќе да се жалат парите или психата на тие луѓе..
     
    На Angie1432, venus♡ и Peanut Butter им се допаѓа ова.
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.245
    Допаѓања:
    166.056
    Ова е интересно:?:
    Што значи да му кажеш секому што мислиш, и секој да ти каже и да не те повреди? Мислам, зошто е тоа лошо? Повеќе самодоверба, помалку лицемерие?:?:
    И каква е нормалата?
     
    На daylight и venus♡ им се допаѓа ова.
  17. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не се базира на самодоверба, туку на слепа верба во самата организација (секта), како нешто на коешто припаѓаш и кое те штити. На тој начин стануваш зависен од нив, ти веќе се идентификуваш многу силно со нивната идеологија и чувствуваш моќ бидејќи знаеш дека "ти го чуваат грбот", а тоа не е вистинска моќ. Да кажеш секому што мислиш не е секогаш толку добро, прво, затоа што можеш да направиш штета, а второ, затоа што не е разумно да се чувствуваш ментално надмоќен над некој друг, секој здраворазумен човек сфаќа дека перцепцијата на реалноста е различна и релативна кај секој.
     
    На Guns N` Roses, eliesaab и venus♡ им се допаѓа ова.
  18. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Многу ми е мило што си се извлекол од ова и за жал, многу други нема да го сторат истото. Битно е што некој како тебе го споделува своето искуство, бидејќи само информираноста може да биде превенција за да не се влегува во вакви опасни игри. Верувам дека водачите на оваа секта не се воопшто глупави, напротив, дека се исклучително интелигентни, посветени и вешти во она што го прават, а тоа што го прават е злосторство.
     
    На Infinity freedom и Санибејб им се допаѓа ова.
  19. venus♡

    venus♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    1.113
    Пол:
    Женски
    Ова е наменето за "мајсторот"?
    Ако да, ќе почувствува кога ќе сфати на кого дал 150-300€. :drunk:
     
  20. Acronia

    Acronia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Биљо, ајде некој што има 50 кг + речи му ,,дебел си и ружен".
    Или некој со криви заби кои не може да ги поправи да му речеш дека е ,,зублест".
    Како ќе се чувствувaат, мислиш они самите не се свесни?
    Не мора да имаме емпатија, ама морална одговорност не е на одмет.