1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ice bucket challenge

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од skinnylove, 24 август 2014.

 1. skinnylove

  skinnylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  462
  Сигурно сте виделе видео со наслов "Ice bucket challenge" на фејсбук или јутуб. Овој "тренд" го почнаа селебрити фаците со цел да донират пари за луѓето заболени од ALS (Amyotrophic lateral sclerosis) што претставува прогересивна дегенерација на моторните на моторните неврони од централниот нервен систем, што доведува до губење на контролата врз одредени мускули и парализа на истите. Истураат вода со лед на главите и предизвикуваат други луѓе да го направат истото со цел да им дадат до знаење на луѓето колку е опасна болеста и да се донираат колку што може повеќе пари за да спасат нечиј живот. Истото почнаа да го прават и рандом луѓе низ светот да прават вакви видеа. Трагикомично е што 99% од дечкиве што ги прават видеата немат појма за што станува збор. Доколку не сте виделе еве некои видеа

  https://www.youtube.com/watch?v=FTNeGMf2-HI

  https://www.youtube.com/watch?v=Hk5tSro90UI

  и некои видеа што не завршиле баш среќно

  https://www.youtube.com/watch?v=WQlvW0aFnKo

  Незнаев кај да ставам темата, може требаше во Насмевка ама ако има потреба, модераторите си ја знаат работата.
   
  На Heartbeat и LittlePinky им се допаѓа ова.
 2. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Колку си во право...

  Се вртам доле од смеење.
   
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Ги глеав повеќето, и супер е за забава и све тоа али оправдано ми е само за тие шо донираат. За познативе шо ќе испратат фина сума на трансакциска за заболените од АЛС.
  За сите тука кај нас шо почнаа да си истураат кофи со вода и мраз за заебанција и чалам, а не донираат пошо тоа го праат стрикно за забава иам да кажам дека не се интересни, уопште.
  Поентата е преку тој Ice bucket challenge да се прошири веста за болеста и да се крене свеста кај народот у цел свет за да се донира, пошо денес за да рашириш нешо треба глупост да напраиш за да ги интересира луѓето, али иам забелешка шо го нема на видеата бројот на трансакциската сметка отворена за донации. И онака у преден план иде забавата, на грб на поентата дека све е тоа за донации. Е тоа не ми се свиѓа.
  Иначе така поголем впечаток ми остаија Џеј Ло као смешна реакција она беше меѓу првите шо ги видов и Бастијан Швајнштајгер као фина досетка, онака интересно смислено. Не дека нема други добри, има многу али овие сеа ми текнуваат.
  Она на Кончита Вурст е многу паметно "Donate twice, instead of ice" и ја сум за тоа, али он тоа го кажа и пошо нејќеше да истури кофа врз него пошо ќе му се размачкаше цела шминка на фаца и ќе се видеше каков хорор е уствари он, а сепак глупо беше да не се јави на предизвикот а више беше предизвикан.
  Чарли Шин шо ќе го коментирам истура кофа со пари онака, баш својствено за него.
  Вин Дизел со цел памет го предизвика Путин :rofl: важи дека ќе се приклучи на глупоста видете му реакција коа го чул тоа :D им се уби од смеење на Американциве еј.
  Хммм други, други... не знам многу изглеав, али за нашиве ко Сара Мејс, Боки 13ка и уше некои таму ако има нема да коментирам. Онака... ај реков не коментирам. :D
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
 5. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Ваков - таков, 10.000 долари донираше. А другиве се убија од поливање и вриштење.
   
  На Elennaa, eliesaab, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 6. skinnylove

  skinnylove Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  462
  Чарли Шин и Кончита, царови невидени :D Чарли ја доби мојата почит назад со ова што го направи, алал да му е на човекот. И Кончита, каква таква (каков таков maybe? :?: ) е добра личност под сите тие торти, колачи и цели слаткарници од шминка на неа. Јас баш утре ќе се разгуглам и ќе видам каде може да се донира, без да правам било какви видеа бидејќи е глупо и непотребно.
   
 7. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
 8. ku4ence

  ku4ence Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  1.753
  Пол:
  Женски
  Ок ги сфаќам славните, донираат, + ги сакаат луѓето, треба да им бидат интересни на светот, ок некако има логика, ама овие рандом луѓе, дечиња шо се поливаат? Шо донираат тие? Се кладам дека повеќето не ни знаат зашо си фрлаат кофа вода со мраз врз глава. И преку ова дознав кој знае англики, а кој не.. Тие шо не знаат само ги снимале како се полеваат и го ископирале текстот од некаде, тие шо знаат, зборат, ама ружен им е акцентот на повеќето..
   
  На Heartbeat му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Абе само да се шлапат со вода.Деца без работа :D Ама ајде да не судам,ако му е интересно нека се бањат :D И да,пола и повише немат поима зошто му текнало на некој да си истура вода врз главата.Ние па тука во Неготино вода имаме само сабајлето и кај 5 саат,а пак има деца шо се ''тушират''.Абе МРШ,за џабе вода трошите.
  Еве кој го почна ''лудилото'' :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

  На RockNroLLGirL му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  630
  Се убаво тоа што се донира.
  Ама некој да ги предизвикаше фармацефтските компании да ги откријат лековите за сите болести кои ги покосија луѓето,а лековите ги кријат.
   
 11. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  5.361
  Пол:
  Женски
  Тој изгледа е единствениот што ја разбрал поентата :lol:
  Другите за џабе вода трошат |(
   
 12. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  ^ Се согласувам со вас трите :wasntme:
  Значи половина моја генерација почна да се полива со вода,а појма немат за што се работи.Ми иди да ги прашам колку имат донирано,ама ќе ми речат ќути мори ти што знаеш. :^) Почетната замисла му е ОК,ама ова ги помина мерите :^)
  Eве ги цело семејство Бекам се полеа со вода.Мене Круз ми е најсешен :rofl:
  http://www.youtube.com/watch?v=TeKc2kRCBYA
  Мене и Барак Обама ми беше смешен. :!: Путин го номинира :rofl: :rofl:
  http://www.youtube.com/watch?v=yOX6JF9gABU
   
 13. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Навистина убава, интересна и оригинална идеја да се поттикне свеста за оваа болест и притоа да се поттикнат истражувања да се најде лек. Но, меѓутоа кај нас ова е само еден циркус, што сите што се полеваат ова го сфаќаат нешто во стилот на правење селфи, еден тренд, а ниту знаат што е АЛС, ниту знаат за што е предизвикот, ниту донираат, а само се глупираат за внимание. Сите јавни фаци и сите не славни. А и без разлика, оние што не се полеваат оваа го карактеризираат како глупост, бидејќи и тие толку прочитале, до таму е.
   
 14. Love16

  Love16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  54
  се согласувам со ова а исто како што гледав на видеата што ги прават во водата нема лед речиси на повекето :^)
   
 15. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.616
  Допаѓања:
  21.932
  Пол:
  Женски
  ^Само што тоа не е Обама. :D
   
 16. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.029
  Допаѓања:
  25.020
  Да сме реални 80% од овие славните личности не би ни донирале нешто , него видоа сега дека овој предизвик може да има позитивно влијание врз нивната кариера и ете ....

  А другиве желни за фацебук внимание и лајкови ако треба и со бензин ќе се полијат


  За недела дена кога ќе помине трендот , ќе се објави дека лекот е во тек и сеуште се истражува и толку , сите ќе заборават , никој нема да го интересира нити пак ќе се полива , тие донираните пари може ќе отидат за пронаоѓање на лекот , можеби кај некој у џеб ...... после доаѓа на ред друг тренд каде што луѓето ќе прават будали од себе си .... се прашувам што ќе биде....
   
  На Elennaa, eliesaab, MademoiselleB и 2 други им се допаѓа ова.
 17. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.977
  Допаѓања:
  30.885
  Пол:
  Женски
  Абе луѓе, што трошите вода за џабе, кога не ја разбравте поентата на ова.
   
 18. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  15.989
  Пол:
  Женски
  Ај, што не прошло со учество на неинформирани дебили желни за внимание, па и ова.

  Убедливо најјакото досега!
  Најверојатно изрежирано однапред, бар тоа со кацигата, but who cares? Срцка е!

  http://www.youtube.com/watch?v=YOa7ZjxRuKM
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.259
  На страна тоа што некои наши го искористија за публицитет и занесување за да се биде во тренд, а всушност не знаат зошто е тоа.

  Баш мислам дека е убав начин да се пооди еден чекор во туѓи чевли со тоа што не мора ни да се снимаш, пробај под туш сам, дома... Со тоа што донирај 5 пати од мобилен потоа.

  Пишав и во СДК и тука ќе пишам, бедно ми е сега што некои наши селебретис почнаа со донирање бедни 100 денари на рандом број и за нив е тоа предизвик.
  Полиј се, донирај 5 пати, 10 пати колку ти е воља, ЗАТОА Е ПРЕДИЗВИК. Предизвикот и онака важеше и за оние кои не учествуваат во него, ама донираат по 100 долари, па наши драги селебретис, ќе се брукате со по 100 денари? Живеете на висока нога, дајте 1000 денари, уштедете на Алиекспрес нарачка од 20 долари и ете ти.

  Прееска пишав, донирав 500 денари и вчера си се полив под туш (грч ладен, па уште и после пуштена машина за перење, белите дробови ми се залепија за ребра ми се чини :lol: ), подоцна ќе го направам пак, ама овој пат имам температура...па да ја подсимнам. Може и имам температура од ладниот туш...хммм :D


  http://www.mtv.com/news/1904680/ice-buc ... nge-rules/

  Така што пред да им држите лекции на поливачите и да се пафкате и фалите со вашите донирани 100 денари... не бидете негатори, игнорирачи, расипувачи драги наши селебретис, особено вие интернет селебретис кои впрочем и ништо битно у животот немате направено освен што лаете по социјални мрежи. Дојде ред 100 денари да ви се предизвик...
   
  На Elennaa, eliesaab, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.