1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

IQOS (ајкос) во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tajchix3, 21 септември 2020.

 1. Tajchix3

  Tajchix3 Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Иновативниот уред IQOS (ајкос) кој направи револуција во тутунската индустрија од денеска е во продажба во Македонија. IQOS е електронски уред кој го загрева, но не го гори тутунот. Бидејќи се избегнува процесот на согорување, при неговото користење се испушта до 95% помалку штетни состојки од оние кои се создаваат со пушењето. За негова употреба се користи специјално дизајниран несогорлив тутун, а при процесот на негово користење нема чад и пепел. - Вака гласеше статијата која беше објавена пред 3 месеци со која Ајкос официјално влезе на пазарот во нашата држава.
  Ме интересира какво мислење имате за Iqos да направиме една дискусија. Исто така добредојдени се препораки/мислења и искуства од луѓе што веќе го користат уредот.
   
 2. Cinderella13

  Cinderella13 Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2020
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  19
  Има веќе месец ипол откако се префрлив на iqos (ајкос). По препорака на моја пријателка. Многу подобро се чувствувам, помалку пушам, нема лош здив и нема чад од цигарите, па така сум раат јас а и другите околу мене.:D А дозволено е да се пуши и во затворени простории.
  Се осеќа голема разлика во споредба со обичните цигари.
  Обична цигара веќе никогаш не би запалила.
  На почетокот беа доста поскапи, но сега ги намалија цените, имаат некои попусти. Плус, ако порачувате со промо кодов ќе имате дополнителни 300 денари попуст: sorodyh
  Ако порачате 2.4 Iqos, ќе ви излезе 1600 денари, што е апсолутно worth it.
  Моја топла препорака за iqos, нема да згрешите.(y)
   
  На BlackRossse, MarijaRiss и Tajchix3 им се допаѓа ова.
 3. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  9.165
  Допаѓања:
  28.779
  Пол:
  Женски
  Ја купив пред 3 години и ја користев неколку месеци. Тогаш ги немаше тука, па мачно беше да се снаоѓам од странство. А и ми го сушеше грлото, дали јас погрешни цигари земав тогаш не знам. Не знам сега колку е тука јас ја земав 65 евра од Грција, цигарите ги купував од Србија околу 150ден, да се прашувам сега не би дала толку пари. Да е поевтино да, би ја користела. Не можам да кажам дека се исплати за парите, а и нема уште доволно информации дали навистина не е толку штетна.
   
 4. Cinderella13

  Cinderella13 Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2020
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  19
  Цената баш ја пишав погоре како информација, на попуст им се сега, една пријателка зема деновиве.
  2.4 Iqos е 1900ден, а со кодот за попуст (sorodyh) излеува 1600 денари. Цигарите heets ги има по бензинскиве и сите поголеми маркети. Иначе баш истражував деновиве има видеа на јутјуб кај што зборат доктори и кажуваат дека е штетна, но не колку обична цигара.
   
 5. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  9.165
  Допаѓања:
  28.779
  Пол:
  Женски
  Сум го скокнала делот со цената, сега видов. Да, за таа цена дефинитивно се исплати поготово ако се остават оние цигари.
   
 6. Cinderella13

  Cinderella13 Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2020
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  19

  Еве и еден линк, за тие што не знаат што е Iqos и како функционира. Видеото е на српски и многу добро е објаснето.
   
  На MarijaRiss му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.289
  Пол:
  Машки
  Кој е генерален застапник на Ајкос во Македонија?
  Прашувам, бидејќи пред неколку години кога се појавија во Бугарија, сакав јас да ги донесам во Македонија, но ете, имало некој посериозен и позаинтересиран од мене.
   
 8. M.B.

  M.B. Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2018
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Филип Морис се застапници за Ајкос за Македонија
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  2.835
  Допаѓања:
  4.289
  Пол:
  Машки
  На Филип Морис е и фирмата, Ајкос се под нив. Мислев да не има застапник или влегле директно...
   
 10. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  908
  Пол:
  Женски
  @Компир Манџа Експанда.

  Вие што сте страстни пушачи, имате желба за обична цигара откако почнавте активно да користите iQOS?
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.630
  Потреба за вистинска цигара немам, но ги пушам и тие и тие, како да кажам...и тоа и тоа како цигара го гледам. На пр.колегите пушат на тераса цигари, јас зимам цигара (демек поефтини ми се, па да не арчам џабе од iqos).
  @sierra не треба голема упорност за да преминеш на oвие цигари.
  За ПРОМО КОД ЗА ПОПУСТ ќе си побарате од ВАШИ ПРИЈАТЕЛИ кои веќе се на iqos. Сите имаат своја шифра. Вие ќе добиете попуст, а пријателот 300 поени или 2 кутии цигари. Јас кога купив апаратче ми дадоа гратис 3 кутии цигари...веројатно даваат секогаш.
   
  На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.202
  Допаѓања:
  41.441
  Пол:
  Женски
  Јас IQOS пушев пред година дена.
  Татко ми го имаше земено од странство негде за него па ми го даде пошто не го користеше.
  Едно време супер ми вршеше работа али ми беше проблем што пушев кутија Heets на ден и една штека ми одеше во недела дена.А тогаш кај нас немаше Heets освен во Тетово знам негде имаше и дур да најде татко ми патрони ја пак цигари пушев па после пак Ајкос и лани во август го баталив.
  Сега секој втор човек и што го знам и што не го знам го гледам со Ајкосот во уста.
  Шема е станато.
  Мене ми ја задоволуваше потребата за цигара ама не секогаш.
  Кога ќе бев апла изнервирана или под стрес само цигара ,,ми делуваше”.
  Мајка ми ме тера пак да почнам да пушам Ајкос демек да ги откажам цигарите али не знам :wasntme:
  2,4 е мојот иначе
   
  На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  908
  Пол:
  Женски
  @sanjaeva со оглед на тоа што сите цигари се веќе поскапени и разликата во цената со Heets не е толку голема, веднаш би преминала..само да знам дека целосно ќе ги отфрлам регуларните цигари. :smoke:
   
  На MarijaRiss му/ѝ се допаѓа ова.
 14. darlingdragon

  darlingdragon Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2019
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  Ме интересира, пример ценава е 4300 и сега тука спаѓа и полначот, чистачите и се друго или треба се посебно да се купува? И ако може некој да ми објасни што значат тие бројките затоа што има различни.:D Сакам да си порачам, и колку пари е една кутија heets?
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.202
  Допаѓања:
  41.441
  Пол:
  Женски
  Сѐ добиваш во кутијата плус година дена гаранција.
  2,4 е IQOS што треба стапчето да го полниш 2 или 2,5мин па да запалиш нова цигара, а на 3.0 најновиот можеш две цигари една по друга да ги пушиш па да го полниш.И дизајнот им е различен.
  Иначе една кутија Хитс е 150 денари
   
  На darlingdragon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  908
  Пол:
  Женски
  @darlingdragon има посебна алатка за чистење. Се отвара капакот од држачот за патрони, се тресе со отворот надолу (за да излезат сите остатоци) и се поминува во внатрешноста со алатката. Дополнително, има и стапчиња за чистење што личат како стапчиња за уши, тие се за една употреба и може да се купат секаде кај што се продаваат iQOS.
   
  На darlingdragon и Feminka22 им се допаѓа ова.
 17. darlingdragon

  darlingdragon Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2019
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  И кое е подобро да го порачам? Тоа 2,4 или 3, кое би се исплатило повеќе.. и од кога ќе го наполнам апаратчето после колку испушени цигари снемува батерија? Извини што замарамм хахахахх :D:$:$
   
 18. Cinderella13

  Cinderella13 Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2020
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  19
  Се зависи од тоа дали палиш една по друга 2 цигари или измеѓу цигара можеш да почекаш 4-5 мин. Тоа е целата разлика. Со Iqos 2.4 пушиш една цигара, па чекаш 4-5 мин, па можеш да пушиш друга. Со Iqos 3.0 можеш да испушиш 2 цигари една по друга, па после чекаш 4-5 мин да се наполни стикот за да можеш да пушиш нова цигара. И дизајнот е за нијанса помодерен на 3.0. Тие се разликите. Друго се е исто и исто функционира. А во цената има голема разлика, па се ти види си дали ти се фрлаат дупло повеќе пари за оваа (по мене) незначителна разлика. А кодот што е напишан погоре, можеш доколку сакаш, да го искористиш за било кој уред за да добиеш попуст од 300 денари.
  И двата уреди доаѓаат со 1 година гаранција, и со сите додатоци за чистење, полнач, кутија и сл.
  Помини во некои од моловиве и ќе ти објаснат девојчињата се што те интересира подетално.
   
  На darlingdragon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.202
  Допаѓања:
  41.441
  Пол:
  Женски
  Па боље ти е 2,4 пошто мене бар ми нема поента две цигари една по друга да ги пушам.
  3,0 е мислам околу 4000 а 2,4 би требало да е до 3000 макс.
   
  На darlingdragon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tajchix3

  Tajchix3 Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Читајте малку, цени има погоре напишано. Iqos 3.0 е 4000 ден, а Iqos 2.4 е 1600 ден (со кодот за промоцоја)
   
  На darlingdragon му/ѝ се допаѓа ова.