1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Jessica Jones (2015)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од LilacWine, 27 ноември 2015.

 1. LilacWine

  LilacWine Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Нова серија на Netflix, приказна за женски супер херој, работи како приватен детектив. Правена е по стрип на Марвел и изгледа ветувачки. Ја прати некој?
   
 2. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Не сум ја изгледала, ама во план ми е. Читав убави критики дека се разликува од останатите.
   
  На LilacWine му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Бидејќи син ми е љубител на Марвел, гледаме се од нив, така да сигурно и оваа ќе ја гледаме!
   
 4. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.417
  Моја препорака, да си седнете, да си ја изгледате. Netflix Господ да ми ги поживее што пуштаат цели сезони, 13 епизоди се и навлекуваат максимално.

  Приказната е одлична и доколку се мислите дали да гледате затоа што е Марвел и не сте фанови на суперхерои (нормални ли сте бре :)) да ви кажам дека доста минимален е делот со супермоќи, не се ни споредува со филмовите.

  Одлична приказна, таман распределено дејство низ епизодите и феноменални глумци. Дејвид Тенант мене ми е стара љубов, ама тука само ми се потврдува колку е добар како глумец. Многу ми се допаѓа делот што има силни женски ликови, баш скоро со другарка дискутиравме дека обично женските ликови се многу полошо претставени во серии, но тука дефинитивно се погрижиле, не само главиот лик туку и останатите женски ликови да добијаат соодветна репрезентација.

  Препорачувам.
   
  На calliope, 1209, RainBow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. LilacWine

  LilacWine Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Бев голем скептик пред да почнам да ја гледм серијава, баш од прилина шо не сакам приказни за супер херои, но оваа навистина е подруга приказн.. Ми се допадна и ја изгледав буквално во еден ден. Глумата извонредна, приказната добро осмислена за ниту во еден момент да ме е досадна.
   
 6. kanella

  kanella Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  1.251
  Допаѓања:
  10.164
  Пол:
  Женски
  Баш се навлеков на серијава. Ми го задржа вниманието толку многу што занемарив и учење и се, тотално неодговорно од моја страна (facepalm) Еве се тешам уште 13та епизода ми остана па раат ќе бидам после.

  Инаку да, интересна приказна, добро оформени ликови но не ми е јасна врската Џесика-Хогарт. Може некој да ми објасни?
  На почетокот се чудев како се запознале Џесика и Триш, но тоа е објаснато понатаму во серијата и сега е ок. Но Џесика и Хогарт како се поврзани уште не ми е јасно.
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.766
  Допаѓања:
  60.428
  Пол:
  Женски
  Хогарт ги користи услугите на Џесика како приватен детектив. Инаку Хогарт е женско во серијава, а машки лик е во другите приказни во универзумот.
  Сепак, иако тука е прикажан како женско тоа е само анатомски, во суштина нејзината приказна е стара колку и времето во машкиот свет. Моќен адвокат кој се разведува од својата сопруга поради тоа што нашол помлад модел.
  Иако Венди ја издржувала додека учела тоа не ја спречи да ја шутне. Мене ликот на Хогарт ми беше одвратен на крајот. Ама сепак одлично прикажан и актерката прекрасно го долови.
  Целиот кастинг е за пофалба, Килгрејв шармантен, на моменти да го жали човек, иако е чудовиште.
  Ритер улогата на Џесика не можела подобро да ја долови, цинична, ладна на изглед, а сепак инстинктот на херој е закопан длабоко во неа.
  Не сум некој фан на Марвел, затоа може и серијава толку ми се допадна, не е over the top, поприземјена, а сепак со успешно вметнати натприродни елементи.
  Едвај чекам втора сезона.
   
 8. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  А каде ја гледате серијава?
   
 9. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.313
  Допаѓања:
  31.360
  Пол:
  Женски
  Јас си ја спуштив, обично сите серии ги спуштам од нет преку торент.
   
 10. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.417
  Има торенти на kickass за сите епизоди.
   
 11. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.862
  Допаѓања:
  13.385
  Ако е мал синот не ја гледај со него, има експлицитни сцени.
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Па сега, има 15 години, ќе може ли да гледа?
   
 13. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.982
  Пол:
  Женски
  Може, не е ништо што не видел веќе. :D
  Не е толку експлицитно. На почеток има така по 2-3 минути секс сцени со Џесика и Лук (али не се снимени со не знам колку покажување голотија), после натака чат-пат ќе се најде, али пократко и со усул е.
  Не знам, може заедно да гледате, ќе ви се непријатни тие моменти, ама приказната е доста добра, што нема ни да ви текнува на секс сцените после.

  Јас ќе ја влечев демек серијава од што ми е јака, ама џабе, издржав само три дена да ја ситнам.
  Ми ја фалеа Дердевил дека е подобра, али од неа и по 2-3 дена се дешава да не пуштам епизода, за разлика од оваа. Што знам...
  Фино би било и Триш да ја вметнат ко Хелкет во нареднава сезона, а се надевам така и ќе е пошто имаше некои hints, според тоа како се развиваше карактерно. Тогаш ќе е уште појако.

  Не ја знам приказната во стрипот нешто многу, али имаше некои пропусти и многу тупења каде комотно можеле да вметнат уште позадинска приказна според стриповите.
  Просечно ми беше и самото финале. :?:
   
  На LilacWine и tace73 им се допаѓа ова.
 14. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за „извештајот“, ако не првата епизода и посебно може да ја гледаме :))
   
  На calliope му/ѝ се допаѓа ова.
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.766
  Допаѓања:
  60.428
  Пол:
  Женски
  Епа сега, на тие сцени ќе станете ќе одите до вц, вода ќе пиете, ќе гледате во таванот:D
  Како без тие трауми од детството, не е интересно.:rofl:
   
  На calliope, tace73 и do-re-mi им се допаѓа ова.
 16. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.862
  Допаѓања:
  13.385
  :D Точно.
  Добро па и не е толку мал, јас мислев 8-9 години има :lol:
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.766
  Допаѓања:
  60.428
  Пол:
  Женски
  Излезена е втората сезона. Ја гледа некој? Јас сум до 4тата епизода, ама некако првата сезона беше подобра. Оваа приказна ми е малку...мех.
   
  На Scott Weiland и 1209 им се допаѓа ова.
 18. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.890
  Допаѓања:
  16.521
  Ја утепаа серијава со втората сезона. Колку што беше интересна првата, толку беше тапа вторава. Ептен лигле ја направија Џесика. Ми изгуби сјај некако. Па и заплетите не беа кој знае што. Наредната сезона ќе биде решавачка, или ќе ја осежат некако или ќе ја доутепаат.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.