1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

John Roger Stephens-John Legend

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Hipster, 30 август 2012.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.413
  Пол:
  Женски
  Човеков залужено си се проби на врвот на моите омилени изведувачи.
  И епитетот Леџнд мислам дека и те како залужено го краси. :bow:
  Сметам дека е сосема потребна тема за него, зашто е еден од најквалитните автори на денешницата.
  Кратка биографија:
  За своите 33години има многу достигнато и се има докажно во музичките води како ретко квалитетен и инзвореден.
  Нема песна која не јас сакам или песна која мислам дека му е тотално промашај. Има одличен глас, милозвучен но воедно и премоќен. Ја доловува енегријата и потребната сунуланост и емоции преку секоја своја песна.
  Автор на на текстовите не голем дел од своите песни и неретко пишува за Џеј-Зи, Бијонсе и многу други звучни имиња.
  Неисфорисран, можеби дури и премалку со оглед на тоа каков изведуваче е.
  Се трудам да изберам една песна која ми е на врот #1 но тешко ми е, зашп има барем 10тина кои ми се омилени.
  Ќе ги издвојам, Save Room, Where Did My Baby Go, Tonight, Green Light, Ordinary People, Each Day Gets Better, и нзаменливата И love you love , која можеби и ми најомилена.
  До сега има изадено 3 албуми, Get Lifted (2004), Once Again (2006), Evolver (2008).
  Лично Envolver ми е дефинтивно најдоброто од него.
  Новиот албум треба во 2012 да излезе, Love In The Future.
  Исто одлични му се соработките со Андре3000 и со The Roots и Мелани Фиона-Wаке up
  http://www.youtube.com/watch?v=iJgxJ6JrPkc
  http://www.youtube.com/watch?v=iOmnGzAK ... ure=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=eGKwrkCyOko
  http://www.youtube.com/watch?v=iWsVg-zv ... re=related

  Нема песна која не ме наежила, разнежнила и понекогаш измамила и по некоја солза.
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.578
  Не го слушам воопшто, а треба да му посветам повеќе внимание затоа што сметам дека е одличен изведувач. Сум гледала неколку настапи во живо и звучи подобро и од снимената аудио верзија.
  Секоја чест, комплетен изведувач и многу добар текстописец.
  А и бајаги симпатичен е. Има многу добар сенс за музика од тие неколку песни кои му ги знам.
  Оваа верзија на Ordinary people ми се допаѓа повеќе од оригиналот.
  Некако е помрачна и ми делува помоќно. А текстот - жива вистина.
  http://www.youtube.com/watch?v=9VDaIFINowk
   
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.413
  Пол:
  Женски
  Слушни ја I love you love, поточно текстот, прекрасен, ма цела песна е пренежна, предобра.
  Една од најубавите песни која сум чула,според мене.
  Секој кој сакал и бил сакал, барем еднаш го почувстувал ова.

  Во темиве за музички изведувачи, понекогаш се осеќам ко forever alone
   
 4. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.633
  Hipster, не си форевр алоун. И јас го слушам Џон. :D
  Мислам дека баш пред некој ден паднавме на муабет со не знам кој на чет за него.
  Многу симпатичен дечко, има моќен глас и добар сенс за музика како што кажа Трендафилка.
  Ме фаќаат така понекогаш "John Legend периоди" кога ги слушам само неговите песни. :?:

  Еве од мене една ако не си ја слушнала до сега. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=28hYBf1A2yk

  Едит: Оваа е маафакерката шо ни го украде. ]:) ;(

  [​IMG]
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Andola

  Andola Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  12
  Пред некое време расчепкав низ неговите албуми и не можам да поверувам ни да си простам како не сум го слушала порано. :^)
  леле бре Џон што ми напраи :angel: посебен е :) толку уживам додека го слушам :* :inlove:

  http://www.youtube.com/watch?v=ZwbNesQeods
   
 6. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  425
  Како изведувач ми е стварно изузетен! Ма песните негови, толку знаат да ми бидат заразни...не знам, да ми се вгнездат во глава, да не можам да си ги извадам. :) Ги обожавам. :inlove: Од омилените би ги издвоила; Save room,Green light,Tonight,Ordinary people,Dreams, но верувам има и доста други убави иако овие ми се врв, планирам и цел албум да му го ислушам најновиов, човеков баш ми е квалитет.
  А посебна од најновите ми е Made to love. :inlove: E песнава, ремек дело му е !! На repeat ми е , ако ја пуштам еднаш , уште едно 1000 пати ќе си ја пуштам повторно. ((:)

  http://www.youtube.com/watch?v=nRpjsFcb2uo

  Немам зборови, совршена :x :hai:
   
 7. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Овој артист и неговиот албум ми ја направија годината и животот поубав, ова сериозно го кажувам.
  Love in the future е masterpiece, совршенство, магија, перфекција!

  [​IMG]

  Инаку главен продуцент на албумов е Кање, за него имам двојни стандарди. Она што го прави во приватноста, давањето изјави како е Бог и најдоброто нешто што ни се случило во светот го тргам настрана и велам дека е побајаги самобендисан идиот, али во музиката ми е одличен, и тоа што сам го прави за себе и за другите.

  Омилена песна: цел албум

  Откако излезе, неделно си имам по некоја омилена песна. All of me сериозно почна да ја загрозува мојата омилена песна/балада и песната за прв свадбен танц :rofl: , па ќе видиме дали до крај ќе успее да победи.
  Made to love ми стана втора омилена песна, а неделава сум опседната со Save the night, со песната се будам и заспивам.

  Неверојатен глас и талент, ме потсеќа на Тоше кога со таква леснотија и страст ги изведува песните. Постави високи стандарди со овој албум и очекувам уште ремек дела од човеков.
   
  На Libera му/ѝ се допаѓа ова.