1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

KONY 2012

Дискусија во 'Канта' започната од cveke123, 8 март 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. cveke123

  cveke123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  633
  За 26 години,Џозеф КОни киднапира деца во Уганда, Африка. Тој формирал војска, ги терал машкитеда бидат војници, опасни оружја биле дадени на децата за да убиваат други луѓе, вклучѕвајќи ги и нивните родители. А а девојчињата, тие биле силувани, и предадени на вработените возрасни на КОни како награда. Тој веќе абдуктирал повеќе 30,000 деца од Африка. Тој не лежи во затвор, туку е надвор. Пред некоја недела, никој не знаеше кој е Џозеф Кони, многу луѓе во светот пробуваат да пишуваат за него по социјалните мрежи за да го направат популарен. Тој не се бори за причини, туку само за да добие СИЛА. 99 % од луѓето на планетава не знаат КОЈ е Кони, ако знаења, КОни ќе беше во затвор пред многу години. За да се запре ова зло, треба сите да знаат! Веќе дошло писмо то една организаницаја за ова да се запре, писмото било од Барак Обама, тој исто така мисли дека ова треба да се запре! Но сепак, едно 14 годишно момче кое успеало да избега, докажа дека Џозеф КОни знае дека Американските војници сакаат да го запрат, па тој ќе ги смени тактиките. Луѓе забораваат за ова, и треба луѓето да се потсетат со бројки, ако ништо не се случи, тој ќе ги зголеми тие бројки!

  СИТЕ ТРЕБА ДА ЗНААТ! Ова не треба да се игнорира! Што повеќе луѓе знаат, што подобро! Ова треба да се каже на Фејсбук, твитер... Ако треба раскажете и на вашите блиски / пријатели, семејство и познаници!

  Да бидеме хумани, да бидеме добри луѓе и да помогнеме, ве молам, да биде се подобро! Многу почнува со Малку! ПОмогнете!

  Ако треба нешто да смениме, ќе почнеме од едно ало нешто на пример постирање на Фејсбук! Се ќе можЕ!
   
 2. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.