1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mасло од aрган

Дискусија во 'Коса' започната од agirl17, 9 април 2011.

 1. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Маслото од арган е одличен лек за сува и оштетена коса и исто сум слушнала дека го забрзува нејзииот раст. Но, кај нас не сум сигурна дали го има сум прашала во неколку аптеки и го немаат, единствено може да го има во некој попознат козметички салон низ државава. Сте слушнале за ова масло? Дали некој можеби користел? Каде да се најде во Македонија и по која цена?
   
 2. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  масло од арган

  Ulje Argana obično se koristi za njegu suhe i ili zrele kože.
  Može se u nekim situacijama dodati i u aroma mješavine za njegu masne kože
  uz "lakša" ulja, no treba paziti na postotak.  Kaže i ovako:
  Opis:

  Ulje argana (Argania spinosa (L.) Skeels) postalo je sinonim za njegu suhe kože. Dolazi nam iz sjeverne Afrike, a dobiva se iz sjemenke ploda koji podsjeća na maslinu. Tradicionalno se koristilo za njegu suhe kože, njegu kože beba, te u kulinarstvu. Blago neugodnog mirisa, odlično se kombinira s biljnim uljima ploda divlje ruže, badema i marelice, te pšeničnih klica, te eteričnim uljima bušina, ruže, palmarose, sjemena mrkve. Od njega se spravljaju ulja za kožu, te hranjive kreme. Ulje argana dodaje se i u uljne pakunge za njegu kose, te zajedno s ricinusom u pakunge za nokte.

  Sadrži 10-15% palmitinske kiseline, 45-5% oleinske kiseline, 28-36% linolne kiseline. Od fitosterola sadrži spinasterol i shotenol koji čine preko 70% ukupnih fitosterola.
  __________________eве од хрватски форум на тема арганово масло
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]

  Во Виола аптека во Бисер го има 300 денари и во Космо иста цена.
   
 4. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.889
  Во сувите предели на Мароко, долж јужниот брег меѓу Сафи и Goulimime, расте на дрво, чии плодови масло е добиено од антички добродетели сега потврдено од страна на современите научни сознанија. Ова е "Argan, една од најстарите дрвја на земјата, што дава плод со векови од страна на берберски луѓе во зелено, слични на маслинки, од каде што се извлече, со бавен и макотрпен процес, важна масло за корисните својства ИЦ е во храната и козметиката.

  80% на масни киселини Е Argan нафтата е составена од незаситени масни киселини, кои играат навлажнувачки кожата формирање на бариера со што се намалува испарување и загубата на вода trasepidermica, на тој начин овозможувајќи да се задржи вистинското ниво на влажност на воздухот и влагата. На масните киселини присутни во Argan нафта има успокоителен поизразена отколку која било друга нафта и ја прават кожата мека и еластична навлезат во фосфолипиди на клеточните мембрани на клетките од кожата, преку зголемување на флуидност.

  35% од овие масни киселини од линолова киселина е претставена, се смета од суштинско значење, бидејќи тоа не е синтетизиран од страна на телото, туку само може да се претстави преку исхраната или употреба на козметичките производи, поради што има нафта Argan тоници под условите на храна и реструктуирање во однос на козметиката. Внесувањето на линолова киселина можат да го забават губењето на еластичноста на кожата и после формирањето на брчките со спроведување на реконструкција на слој corneum.

  Argan масло е исто така богата со антиоксиданси и други токофероли и неговата употреба штити кожата од надворешни агресии како сонце, смог, загадувачи, и врши заштита од удар на слободните радикали, еден од најпознатите причини за забрзано стареење и дегенеративни заболувања. Антиоксиданс активност на argan масло е научно докажано и да се докажува се, дури и повисоки од оние на витамин Е се должи на присуството на гама-токоферол помоќно од алфа токоферол витамин Е.

  Со своите неверојатни својства на Argan масло е дел од формулацијата на многу козметички производи, она што го разликува Argan масло за козметички цели, а не за храна или не е само за печење на кернели пред притискање, маслото за козметичка употреба посветла боја, додека на храна е потемна, бидејќи на печење на семе.

  Ова да ми ти било здраво бе! :^)
  Не е здрав преводов, јасно ми е тоа, ама гугл транслејт кога ке се злоупотреби - кажува глупости некогаш. :wasntme:

  Инаку шампонот на Гарниер од новата колекција, оној за бојадисана коса, има арганово масло и брусница. Не знам до што е, ама совршена ми ја правеше косата. За забрзување на растот, не, барем кај мене не покажа некои такви предиспозиции. :P
  :clap: :clap: :clap:

  [​IMG]
   
 5. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  да сум го видела шампонов сакав да го купам еднаш но се предомислив пошто е за фарбана коса а мојата не е фарбана..како и да е можеби ќе го пробам, исто и глис жолтата колекција е со арганово масло..сепак ќе го побарам во cosmo па ќе пишам какви резултати дава :D :D
   
 6. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  е се отепав од барање значи од ова маслово низ ск и нигде не најдов :( ги свртив сите космо, само во едно од нив ( кај старото беко ) имаше масла од арган, но сите за различни намени, ваљда не било тоа чисто масло, има и некои други додатоци, имаше за масажа, за лице, за испукани усни, само за коса немаше :@ и btw коштаа отприлика 1200 денари. Прескапо.
   
 7. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672

  како бе, немаше од она горе на натурес што го постирав, такво исто за коса има во Виола аптека во Бисер 300 денари.
   
 8. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  ја го купив маслото од Виола и не е 300 денари над 1000 е не се секавам бас колку го купив месец март , добро е стварно , ама од белград другарка ми шо го има од друга фирма е подобро ама нема у мк , значи имате у виола ама ке ве кошта поприлично ]:)
   
  На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.031
  Шампонот црвениот на Гарниер содржи Арганово масло и препреубаво мириса ќе го испијам! Косата ми ја прави уште поправа, многу помека и убаво миризлива. Добро, јас го користам и регенераторот блонд кер од Гарниер Фруктис и тој исто преубаво мириса, може до него е што ми ја оправа косата. Не знам до што е, ама знам дека првпат слушам дека арганот помага во растот на косата, а дека ја прави косата убава ја прави.
   
 10. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  Во АВОН има потхранувачки третман од мароканско арганово масло па дали го имате пробано дали е добар???

  [​IMG]

  На страната на Авон пишува:
  Третман кој не се плакне. Формула со арганово масло, провитамин Б5 и витамин Е ја потхранува и измазнува сувата и оштетена коса истовремено ја прави помека, поздрава и неодоливо мазна на допир без да ја оптеретува.
   
  На resenska и the.child им се допаѓа ова.
 11. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  Можам да ти кажам дека е преубаво маслово,јас го користам и го имам пофалено и во други теми.Пробај го ;) :) :)
   
 12. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.218
  Допаѓања:
  21.973
  Пол:
  Женски
  ^^

  Го имам ова од Авон и предобар е стварно. Го измазнува влакното и го прави сјајно.

  Спас за мојава сува коса.
   
 13. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Мајка ми ги нарачала шампонот, регенераторот и серумот со арганово масло од АВОН .

  [​IMG]

  читав многу позитивни коментари за серумот и едвај чекам да го пробамм .. :lol:
   
 14. mache.m

  mache.m Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2013
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  И јас ги користам маслото и регенераторот од АВОН ( проблематичен скалп имам па само со Head and Shoulders можам да ја мијам косата :( ) и сум многу многу задоволна, од маслото си ставам само на врвовите после капење, додека ми е влажна косата, бидејќи ако го ставам на сува коса многу брзо ми се мрси :^) и да,, ефикасно е, ги измазнува врвовите, и дава сјај на косата, ја омекнува.. абе милина :D :lol:
   
 15. SarChee

  SarChee Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2013
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  358

  И јас исто ги користам шампонот,регенераторот и селиконските капки и се прекрасни..
   
 16. Soncenka

  Soncenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Масло од арган има во фризерското студио ДИОР. Јас скоро си купив од таму, 60 мл 650 денари. А има и помала милитража што секако и чини помалку. Не е чисто арганово има и други додатоци но секако е многу поубаво од обичните силиконски капки кои се поштетни.
   
 17. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.277
  Допаѓања:
  53.789
  Пол:
  Женски
  Имам балсам со арганово масло од Авон, убав е ми ја прави мека косата а и осеќам подобрување во растот :D
   
 18. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  321
  ^ Jaс го земав сега маслото од арган од AVON и се мислам да го земам и регенераторот за коса. За сега сум задоволна од маслото и го препорачувам. :)
   
 19. abcde

  abcde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  13
  колку е маслото од арган од Авон дечки?????
   
 20. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.426
  Допаѓања:
  19.849
  Во овој каталог не е на попуст и е околу 300 ден ама па затоа за 500 ден имаш сет од масло, шампон и балсам.