Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Mасло од aрган

Дискусија во 'Коса' започната од agirl17, 9 април 2011.

1. agirl17

agirl17 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    161
    Маслото од арган е одличен лек за сува и оштетена коса и исто сум слушнала дека го забрзува нејзииот раст. Но, кај нас не сум сигурна дали го има сум прашала во неколку аптеки и го немаат, единствено може да го има во некој попознат козметички салон низ државава. Сте слушнале за ова масло? Дали некој можеби користел? Каде да се најде во Македонија и по која цена?

2. agi

agi Истакнат член

Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    масло од арган

Ulje Argana obično se koristi za njegu suhe i ili zrele kože.
    Može se u nekim situacijama dodati i u aroma mješavine za njegu masne kože
    uz "lakša" ulja, no treba paziti na postotak.

Kaže i ovako:
    Opis:

Ulje argana (Argania spinosa (L.) Skeels) postalo je sinonim za njegu suhe kože. Dolazi nam iz sjeverne Afrike, a dobiva se iz sjemenke ploda koji podsjeća na maslinu. Tradicionalno se koristilo za njegu suhe kože, njegu kože beba, te u kulinarstvu. Blago neugodnog mirisa, odlično se kombinira s biljnim uljima ploda divlje ruže, badema i marelice, te pšeničnih klica, te eteričnim uljima bušina, ruže, palmarose, sjemena mrkve. Od njega se spravljaju ulja za kožu, te hranjive kreme. Ulje argana dodaje se i u uljne pakunge za njegu kose, te zajedno s ricinusom u pakunge za nokte.

Sadrži 10-15% palmitinske kiseline, 45-5% oleinske kiseline, 28-36% linolne kiseline. Od fitosterola sadrži spinasterol i shotenol koji čine preko 70% ukupnih fitosterola.
    __________________eве од хрватски форум на тема арганово масло

На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. interesna

interesna Популарен член

Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.917
    Допаѓања:
    670

Во Виола аптека во Бисер го има 300 денари и во Космо иста цена.

4. Marilyn-Monroe

Marilyn-Monroe Популарен член

Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.863
    Во сувите предели на Мароко, долж јужниот брег меѓу Сафи и Goulimime, расте на дрво, чии плодови масло е добиено од антички добродетели сега потврдено од страна на современите научни сознанија. Ова е "Argan, една од најстарите дрвја на земјата, што дава плод со векови од страна на берберски луѓе во зелено, слични на маслинки, од каде што се извлече, со бавен и макотрпен процес, важна масло за корисните својства ИЦ е во храната и козметиката.

80% на масни киселини Е Argan нафтата е составена од незаситени масни киселини, кои играат навлажнувачки кожата формирање на бариера со што се намалува испарување и загубата на вода trasepidermica, на тој начин овозможувајќи да се задржи вистинското ниво на влажност на воздухот и влагата. На масните киселини присутни во Argan нафта има успокоителен поизразена отколку која било друга нафта и ја прават кожата мека и еластична навлезат во фосфолипиди на клеточните мембрани на клетките од кожата, преку зголемување на флуидност.

35% од овие масни киселини од линолова киселина е претставена, се смета од суштинско значење, бидејќи тоа не е синтетизиран од страна на телото, туку само може да се претстави преку исхраната или употреба на козметичките производи, поради што има нафта Argan тоници под условите на храна и реструктуирање во однос на козметиката. Внесувањето на линолова киселина можат да го забават губењето на еластичноста на кожата и после формирањето на брчките со спроведување на реконструкција на слој corneum.

Argan масло е исто така богата со антиоксиданси и други токофероли и неговата употреба штити кожата од надворешни агресии како сонце, смог, загадувачи, и врши заштита од удар на слободните радикали, еден од најпознатите причини за забрзано стареење и дегенеративни заболувања. Антиоксиданс активност на argan масло е научно докажано и да се докажува се, дури и повисоки од оние на витамин Е се должи на присуството на гама-токоферол помоќно од алфа токоферол витамин Е.

Со своите неверојатни својства на Argan масло е дел од формулацијата на многу козметички производи, она што го разликува Argan масло за козметички цели, а не за храна или не е само за печење на кернели пред притискање, маслото за козметичка употреба посветла боја, додека на храна е потемна, бидејќи на печење на семе.

Ова да ми ти било здраво бе! :^)
    Не е здрав преводов, јасно ми е тоа, ама гугл транслејт кога ке се злоупотреби - кажува глупости некогаш. :wasntme:

Инаку шампонот на Гарниер од новата колекција, оној за бојадисана коса, има арганово масло и брусница. Не знам до што е, ама совршена ми ја правеше косата. За забрзување на растот, не, барем кај мене не покажа некои такви предиспозиции. :P
    :clap: :clap: :clap:

5. agirl17

agirl17 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    161
    да сум го видела шампонов сакав да го купам еднаш но се предомислив пошто е за фарбана коса а мојата не е фарбана..како и да е можеби ќе го пробам, исто и глис жолтата колекција е со арганово масло..сепак ќе го побарам во cosmo па ќе пишам какви резултати дава :D :D

6. agirl17

agirl17 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    161
    е се отепав од барање значи од ова маслово низ ск и нигде не најдов :( ги свртив сите космо, само во едно од нив ( кај старото беко ) имаше масла од арган, но сите за различни намени, ваљда не било тоа чисто масло, има и некои други додатоци, имаше за масажа, за лице, за испукани усни, само за коса немаше :@ и btw коштаа отприлика 1200 денари. Прескапо.

7. interesna

interesna Популарен член

Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.917
    Допаѓања:
    670

како бе, немаше од она горе на натурес што го постирав, такво исто за коса има во Виола аптека во Бисер 300 денари.

8. rajna-vojvoda

rajna-vojvoda Истакнат член

Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    247
    ја го купив маслото од Виола и не е 300 денари над 1000 е не се секавам бас колку го купив месец март , добро е стварно , ама од белград другарка ми шо го има од друга фирма е подобро ама нема у мк , значи имате у виола ама ке ве кошта поприлично ]:)

На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Plavusa.17

Plavusa.17 Популарен член

Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    6.023
    Шампонот црвениот на Гарниер содржи Арганово масло и препреубаво мириса ќе го испијам! Косата ми ја прави уште поправа, многу помека и убаво миризлива. Добро, јас го користам и регенераторот блонд кер од Гарниер Фруктис и тој исто преубаво мириса, може до него е што ми ја оправа косата. Не знам до што е, ама знам дека првпат слушам дека арганот помага во растот на косата, а дека ја прави косата убава ја прави.

10. ana-banana

ana-banana Популарен член

Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    743
    Во АВОН има потхранувачки третман од мароканско арганово масло па дали го имате пробано дали е добар???

На страната на Авон пишува:
    Третман кој не се плакне. Формула со арганово масло, провитамин Б5 и витамин Е ја потхранува и измазнува сувата и оштетена коса истовремено ја прави помека, поздрава и неодоливо мазна на допир без да ја оптеретува.

На resenska и the.child им се допаѓа ова.
  11. EMoonlight

EMoonlight Популарен член

Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    10.517
    Можам да ти кажам дека е преубаво маслово,јас го користам и го имам пофалено и во други теми.Пробај го ;) :) :)

12. senza.parole

senza.parole Популарен член

Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    2.819
    Допаѓања:
    17.196
    ^^

Го имам ова од Авон и предобар е стварно. Го измазнува влакното и го прави сјајно.

Спас за мојава сува коса.

13. smurffi

smurffi Популарен член

Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Мајка ми ги нарачала шампонот, регенераторот и серумот со арганово масло од АВОН .

читав многу позитивни коментари за серумот и едвај чекам да го пробамм .. :lol:

14. mache.m

mache.m Активен член

Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    И јас ги користам маслото и регенераторот од АВОН ( проблематичен скалп имам па само со Head and Shoulders можам да ја мијам косата :( ) и сум многу многу задоволна, од маслото си ставам само на врвовите после капење, додека ми е влажна косата, бидејќи ако го ставам на сува коса многу брзо ми се мрси :^) и да,, ефикасно е, ги измазнува врвовите, и дава сјај на косата, ја омекнува.. абе милина :D :lol:

15. SarChee

SarChee Истакнат член

Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    86

И јас исто ги користам шампонот,регенераторот и селиконските капки и се прекрасни..

16. Soncenka

Soncenka Истакнат член

Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Масло од арган има во фризерското студио ДИОР. Јас скоро си купив од таму, 60 мл 650 денари. А има и помала милитража што секако и чини помалку. Не е чисто арганово има и други додатоци но секако е многу поубаво од обичните силиконски капки кои се поштетни.

17. Rama

Rama Форумски идол

Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    3.725
    Допаѓања:
    42.194
    Имам балсам со арганово масло од Авон, убав е ми ја прави мека косата а и осеќам подобрување во растот :D

18. Perina

Perina Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    319
    ^ Jaс го земав сега маслото од арган од AVON и се мислам да го земам и регенераторот за коса. За сега сум задоволна од маслото и го препорачувам. :)

19. abcde

abcde Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    13
    колку е маслото од арган од Авон дечки?????

20. Nausicaa

Nausicaa Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    14.414
    Во овој каталог не е на попуст и е околу 300 ден ама па затоа за 500 ден имаш сет од масло, шампон и балсам.