1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mасло од aрган

Дискусија во 'Коса' започната од agirl17, 9 април 2011.

  1. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Маслото од арган е одличен лек за сува и оштетена коса и исто сум слушнала дека го забрзува нејзииот раст. Но, кај нас не сум сигурна дали го има сум прашала во неколку аптеки и го немаат, единствено може да го има во некој попознат козметички салон низ државава. Сте слушнале за ова масло? Дали некој можеби користел? Каде да се најде во Македонија и по која цена?
     
  2. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    масло од арган

    Ulje Argana obično se koristi za njegu suhe i ili zrele kože.
    Može se u nekim situacijama dodati i u aroma mješavine za njegu masne kože
    uz "lakša" ulja, no treba paziti na postotak.



    Kaže i ovako:
    Opis:

    Ulje argana (Argania spinosa (L.) Skeels) postalo je sinonim za njegu suhe kože. Dolazi nam iz sjeverne Afrike, a dobiva se iz sjemenke ploda koji podsjeća na maslinu. Tradicionalno se koristilo za njegu suhe kože, njegu kože beba, te u kulinarstvu. Blago neugodnog mirisa, odlično se kombinira s biljnim uljima ploda divlje ruže, badema i marelice, te pšeničnih klica, te eteričnim uljima bušina, ruže, palmarose, sjemena mrkve. Od njega se spravljaju ulja za kožu, te hranjive kreme. Ulje argana dodaje se i u uljne pakunge za njegu kose, te zajedno s ricinusom u pakunge za nokte.

    Sadrži 10-15% palmitinske kiseline, 45-5% oleinske kiseline, 28-36% linolne kiseline. Od fitosterola sadrži spinasterol i shotenol koji čine preko 70% ukupnih fitosterola.
    __________________eве од хрватски форум на тема арганово масло
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    [​IMG]

    Во Виола аптека во Бисер го има 300 денари и во Космо иста цена.
     
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Во сувите предели на Мароко, долж јужниот брег меѓу Сафи и Goulimime, расте на дрво, чии плодови масло е добиено од антички добродетели сега потврдено од страна на современите научни сознанија. Ова е "Argan, една од најстарите дрвја на земјата, што дава плод со векови од страна на берберски луѓе во зелено, слични на маслинки, од каде што се извлече, со бавен и макотрпен процес, важна масло за корисните својства ИЦ е во храната и козметиката.

    80% на масни киселини Е Argan нафтата е составена од незаситени масни киселини, кои играат навлажнувачки кожата формирање на бариера со што се намалува испарување и загубата на вода trasepidermica, на тој начин овозможувајќи да се задржи вистинското ниво на влажност на воздухот и влагата. На масните киселини присутни во Argan нафта има успокоителен поизразена отколку која било друга нафта и ја прават кожата мека и еластична навлезат во фосфолипиди на клеточните мембрани на клетките од кожата, преку зголемување на флуидност.

    35% од овие масни киселини од линолова киселина е претставена, се смета од суштинско значење, бидејќи тоа не е синтетизиран од страна на телото, туку само може да се претстави преку исхраната или употреба на козметичките производи, поради што има нафта Argan тоници под условите на храна и реструктуирање во однос на козметиката. Внесувањето на линолова киселина можат да го забават губењето на еластичноста на кожата и после формирањето на брчките со спроведување на реконструкција на слој corneum.

    Argan масло е исто така богата со антиоксиданси и други токофероли и неговата употреба штити кожата од надворешни агресии како сонце, смог, загадувачи, и врши заштита од удар на слободните радикали, еден од најпознатите причини за забрзано стареење и дегенеративни заболувања. Антиоксиданс активност на argan масло е научно докажано и да се докажува се, дури и повисоки од оние на витамин Е се должи на присуството на гама-токоферол помоќно од алфа токоферол витамин Е.

    Со своите неверојатни својства на Argan масло е дел од формулацијата на многу козметички производи, она што го разликува Argan масло за козметички цели, а не за храна или не е само за печење на кернели пред притискање, маслото за козметичка употреба посветла боја, додека на храна е потемна, бидејќи на печење на семе.

    Ова да ми ти било здраво бе! :^)
    Не е здрав преводов, јасно ми е тоа, ама гугл транслејт кога ке се злоупотреби - кажува глупости некогаш. :wasntme:

    Инаку шампонот на Гарниер од новата колекција, оној за бојадисана коса, има арганово масло и брусница. Не знам до што е, ама совршена ми ја правеше косата. За забрзување на растот, не, барем кај мене не покажа некои такви предиспозиции. :P
    :clap: :clap: :clap:

    [​IMG]
     
  5. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    да сум го видела шампонов сакав да го купам еднаш но се предомислив пошто е за фарбана коса а мојата не е фарбана..како и да е можеби ќе го пробам, исто и глис жолтата колекција е со арганово масло..сепак ќе го побарам во cosmo па ќе пишам какви резултати дава :D :D
     
  6. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    е се отепав од барање значи од ова маслово низ ск и нигде не најдов :( ги свртив сите космо, само во едно од нив ( кај старото беко ) имаше масла од арган, но сите за различни намени, ваљда не било тоа чисто масло, има и некои други додатоци, имаше за масажа, за лице, за испукани усни, само за коса немаше :@ и btw коштаа отприлика 1200 денари. Прескапо.
     
  7. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672

    како бе, немаше од она горе на натурес што го постирав, такво исто за коса има во Виола аптека во Бисер 300 денари.
     
  8. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    ја го купив маслото од Виола и не е 300 денари над 1000 е не се секавам бас колку го купив месец март , добро е стварно , ама од белград другарка ми шо го има од друга фирма е подобро ама нема у мк , значи имате у виола ама ке ве кошта поприлично ]:)
     
    На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Шампонот црвениот на Гарниер содржи Арганово масло и препреубаво мириса ќе го испијам! Косата ми ја прави уште поправа, многу помека и убаво миризлива. Добро, јас го користам и регенераторот блонд кер од Гарниер Фруктис и тој исто преубаво мириса, може до него е што ми ја оправа косата. Не знам до што е, ама знам дека првпат слушам дека арганот помага во растот на косата, а дека ја прави косата убава ја прави.
     
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Во АВОН има потхранувачки третман од мароканско арганово масло па дали го имате пробано дали е добар???

    [​IMG]

    На страната на Авон пишува:
    Третман кој не се плакне. Формула со арганово масло, провитамин Б5 и витамин Е ја потхранува и измазнува сувата и оштетена коса истовремено ја прави помека, поздрава и неодоливо мазна на допир без да ја оптеретува.
     
    На resenska и the.child им се допаѓа ова.
  11. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Можам да ти кажам дека е преубаво маслово,јас го користам и го имам пофалено и во други теми.Пробај го ;) :) :)
     
  12. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    ^^

    Го имам ова од Авон и предобар е стварно. Го измазнува влакното и го прави сјајно.

    Спас за мојава сува коса.
     
  13. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Мајка ми ги нарачала шампонот, регенераторот и серумот со арганово масло од АВОН .

    [​IMG]

    читав многу позитивни коментари за серумот и едвај чекам да го пробамм .. :lol:
     
  14. mache.m

    mache.m Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    И јас ги користам маслото и регенераторот од АВОН ( проблематичен скалп имам па само со Head and Shoulders можам да ја мијам косата :( ) и сум многу многу задоволна, од маслото си ставам само на врвовите после капење, додека ми е влажна косата, бидејќи ако го ставам на сува коса многу брзо ми се мрси :^) и да,, ефикасно е, ги измазнува врвовите, и дава сјај на косата, ја омекнува.. абе милина :D :lol:
     
  15. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367

    И јас исто ги користам шампонот,регенераторот и селиконските капки и се прекрасни..
     
  16. Soncenka

    Soncenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Масло од арган има во фризерското студио ДИОР. Јас скоро си купив од таму, 60 мл 650 денари. А има и помала милитража што секако и чини помалку. Не е чисто арганово има и други додатоци но секако е многу поубаво од обичните силиконски капки кои се поштетни.
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Имам балсам со арганово масло од Авон, убав е ми ја прави мека косата а и осеќам подобрување во растот :D
     
  18. Perina

    Perina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    321
    ^ Jaс го земав сега маслото од арган од AVON и се мислам да го земам и регенераторот за коса. За сега сум задоволна од маслото и го препорачувам. :)
     
  19. abcde

    abcde Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    13
    колку е маслото од арган од Авон дечки?????
     
  20. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Во овој каталог не е на попуст и е околу 300 ден ама па затоа за 500 ден имаш сет од масло, шампон и балсам.