1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

'No poo method' на миење коса

Дискусија во 'Коса' започната од LoveRain, 23 август 2018.

  1. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    Колку што видов ваква тема нема, ако има слободно нека оди во канта темава.
    No poo method скратено од No shampoo е метод каде што косата се мие без шампон. Односно може да се мие само со вода или во зависност од скалпот дали е сув или мрсен со сода и јаболков оцет. Луѓе кои што го користеле овој метод велат дека се задоволни и кажуваат дека во првиот месец косата е мрсна и дека разликата се приметува после 3 месеци, кај некои и порано (во зависност од косата).
    https://thenopoomethod.com/start-here/
    Дали би пробале? Дали има некој што пробал? Ако има нека каже нешто повеќе.
     
    На referentka и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години читав за овој начин на миење коса, кој наводно бил добар за оние кои имаат проблем со многу мрсна коса.

    Јас имав некој проблем при воспоставување ред со миењето коса и сакав да направам целосна детоксификација на влакното и да почнам да го применувам ова, но искрено ептен ме одврати помислата да ставам оцет.
    Особено јаболков, кој ми мириса ужасно и ми создава нагони на гадење. :worried:

    Не знам колку и дали би бил ефикасен овој метод ако се користи како средство за миење коса на редовна база, но прочитав доста успешни стории низ други форуми.

    На себе имам пробано да мијам коса само со сода бикарбона, без оцет и без други додатоци, но не ја исклучив целосно употребата на шампон и регенератор/маска.
    Еднаш неделно на пример, миев коса само со сода и косата како за чудо изгледаше многу фино, но ме фати некоја параноја дека ќе ми се уништи скалпот (имам многу чувствителен скалп), па прекинав.

    Баш ме интересира дали има некоја која го пробала ова. Највеќе ме интересира дали содата го неутрализира мирисот на оцетот?
    Навистина не поднесувам мирис на оцет, па би го прескокнала овој дел од рецептот. :)
     
    На referentka, Ketchup, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    Читав за содата дека може да го направи скалпот сув. Па после користење на сода, да се стави јаболков оцет дека ја прави косата помека и е добар за скалпот. Јас почнав пред 3 дена само со вода. Доколку издржам ќе ви пишам резултати.
     
    На Feminka22, cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Содата ја прави цела коса какп метла. Ставив еднаш во шампонот демек боја да вадам. Ужас.
     
    На cresa-jagoda и LoveRain им се допаѓа ова.
  5. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    Незнам, немам користено. Тоа што го прочитав на интернет го напишав овде. :)
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    И јас имам чувствителен скалп, било што да ставев, колку и да ја миев од било кој продукт отпосле ме чеша, ми гори и како акни излегуваа и се нервирав.
    На интернет прочитав за плакнење на косата со јаболков оцет. После шампонот, додека седи регенераторот истурам по скалпот разреден јаболков оцет и многу ми помогна.
    Од што читав, оцетот ја враќа нормалната ph вредност на косата, на водата со која што се миеме била околу 7, а на косата 4-5 некаде и од киселоста на оцетот се враќало назад. Само треба да се разреди со вода максимум 1:1 однос, или повеке вода и помалце оцет.
     
    На cresa-jagoda и LoveRain им се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Како и да е, разреден или не, не можам да го поднесам мирисот на јаболков оцет, многу ми смета и не го употребувам.
    Знам дека е корисен, но сепак не.
     
    На cresa-jagoda и LoveRain им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Јас би пробала.Ставав едно време оцет после бањање.Ќе почнам пак
     
    На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Јас го имам пробано ова пред некоја година. Едно 2 - 3 недели ја миев косата само со вода ама прекинав.
    Косата ми беше без животна, без волумен и личеше на мрсна ( а не беше ).
    Плус тоа ми беше и потешко за расчешлување.

    Со оцет немам пробано да ја мијам, премногу ми мириса. Не можам да го поднесам тој мирис.
     
    На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Толку сува и третирана коса имам што без ништо не би можела да поминам.
    Оваа метода- да!
    Ама за нетретирана и НОРМАЛНА коса би можел да се проба да се примени овој метод.
     
    На LoveRain му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    Јас пробав само со вода, ама 3 дена, повеќе не издржав. Косата само ми беше мрсна, а лесно ми се чешлаше. Некогаш кога ќе бидам по слободна ќе го пробам, ако можам да издржам повеќе ќе пишам резултати.
     
    На VictoriaSan му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    За виткава коса пак, која и прородно е посува. препорачуваат co-wash метод, каде што косата ќе ја миете само со регенаратор, без шампон. Јас не би го можела тоа.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Сум пробувала, супер е, ама сега кога се фарбам редовно, не бива. Оцетот побрзо ја вади бојата :D
     
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Oцет и сoдa, не беше тoa кoмбинaцијa зa чистење рерни и тoaлети?
     
    На angela.kostova, Bozica1980 и MarigoldA им се допаѓа ова.
  15. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Да ја живнеме малку темава. :)

    Јас сум на овој метод веќе месец и пол. На секои три дена ја "мијам" косата со вода и регенератор, на последното плакнење ставам една лажичка јаболков оцет во литро вода и тоа е тоа. Мирисот не се осеќа на оцетот бидејќи е многу разреден. Еднаш на две недели ја мијам со шампон, бидејќи имам виткана коса со крупни локни кои си бараат средства за дефинирање (leave in регенератор, гел и крем за локни), па сепак внимавам да не се натрупаат резидуи на скалп и влакно. Читам декларации на се' што ставам на коса да нема алкохол, сулфати и силикони освен на шампонот кој има сулфати за да ја исчисти убаво косата. Имам природно суво влакно, густа и тешка коса, а скалпот од мрсен-помрсен. Еве последниве две недели, значи после цел месец со овој метод милам дека можам сто години да не ја измијам! Лкните се лудница, косата и скалпот се чисти и здрави. Најтопло препорачувам, да видите што е лезет. ;)
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.265
    Оцет и гасје беа за вошки.
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Не знам дали ке делува на тенко влакно. Инаку има фб групи каде покажуваат лудница резултати. Најдов регенератор брз сулфити, но имам добри резултати и со Еуген Перма и Џон Фрида колекциите.
     
  18. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Не би знела Дентина, моево влакно е човек да задавиш.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Да се самоцитирам, да кажам дека оваа година кога бев на одмор, решив да ја пробам оваа метода.
    Од секојдневното миење на косата со шампон (па и со регенератор после секое миење) многу ми станува шкрта (нема соодветен израз за пона кога косата ви шушка кога ќе ја фатите меѓу прсти).
    Малку време се три недели за да се осети ефект.
    За ситуацијата (сол и сонце), искрено и годеше на косата.
    Ама да требаше да се појавам меѓу луѓе...:shake:,цк...не.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Рефке, виткана коса имаш? Јас да, ама меки локни