1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oмилени книги од детството

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од x.Daisy.x, 6 ноември 2010.

 1. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.876
  Допаѓања:
  13.391
  Прво, сакам да кажам дека ако темава е дупла или слична некоја - клуч.

  Која книга Ви ги кроеше сништата додека бевте мали? Која Ви оставила најголем впечаток,книга која сеуште ве потсетува на детството?

  Мене едни од поомилените ми се:

  Томе Арсовски - Супер девојче
  Антонио Санта Ана - Очите на сибирскиот пес ( Ја препорачувам, мала но интересна книга, за едно дете кое има брат болен од сида)
  Марта - Горјан Петрески
  Бојан - Глигор Поповски
  Пајажината на Климентина
  Девојчето со две имиња
  Двојната Лота
  Хајди
  Пипи долгиот чорап
  ... и уште многу многу книги од кои ми навирааат спомени. :)
   
 2. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Дефинитивно 35 мај. Незнам колку пати ја прочитав и пак би ја прочитала.
   
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Колку убава тема! :clap:

  Втората смена - Велко Неделковски
  Пајажината на Клементина - Е. Брукс Вајт
  Колибата на чичо Том - Хариета Б. Стоув
  Телефонот е во прекин - Томе Арсовски
  Срце - Едмондо де Амичис
  Најтемната ноќ - Глигор Поповски
  Дружината Братско стебло - Јован Стрезовски

  Многу ја сакав и Малиот вампир, една од најомилените, најпрочитани книги во детството од Ангела З. Боденбург и Фантастичниот Г-дин Лисец од Роалд Дал.

  Се' уште сум во потрага по книгата Дежурна приказна од Велко Неделковски, буквално една од најдобрите детски македонски книги. :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.364
  Допаѓања:
  63.380
  Пол:
  Женски
  Снеговите на Климентина Евин, Таруно од земјата на планините, Пајажината на Климентина, Милосија, Дружината на синиот галеб, можам до бесконечност да бројам, не знам колку сум прочитала... Некои и сега знам пак да земам да ги прочитам, ако ми паднат во рака. Ме потсетуваат на еден прекрасен безгрижен период.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Втора смена
  Исти очи
  Марта
  Сама
   
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.194
  Допаѓања:
  21.390
  Марта
  Хајди
  Пајажината на Клементина
   
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  На прво место би ја ставила Хајди,книгата ме воодушеви како малечка и повторно би ја прочитала.
  Срце,Двојната Лота и скоро сите од Горјан Петревски.
   
  На sofijacasas му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Хајди
  Двојната лота
  Пајажината на Климентина
  Улавите години
  Оливер Твист
  Доктор Офболи
   
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Шеќерна приказна, Бојан, Хајди, Алиса од земјата на чудата, Исти очи, Марта...
  Најчесто читав една збирка со приказни од целиот свет, Самовилско коњче (Душко Нанески беше ли, не ме држете за збор), е таа ја искинав од читање.
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.171
  Допаѓања:
  79.894
  Пол:
  Женски
  Ги има мноооогу :)
  Фантастичниот господин лисец (колку плачев кога му се откина опашот :lol: ), Девојките на Марко, Пајажината на Климентина, Исти очи, Милосија, Шеќерна приказна, Маслинови Гранчиња...
   
 11. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Да почнам од првата- Зоки Поки, па потоа Доктор Офболи, па Пајажината на Климентина, Двојната Лота, Хајди, Бојан, Сибирка- прекрасна книга, Големи и мали, Улавите години, Ранолетните орли, сите од Горјан Петревски, Возот в снег, Втората смена, Волшебното самарче, Белото циганче, ах, има еден куп книги од детството кои ми се преубави и кои ми будат насмевка на лицето :)
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Петар Пан, Сказна за Глинената птица и Василица прекрасна ми се убедливо најчитаните книги од детството. Ми се чини дека еднаш во месецот морав да ги прочитам :lol:
  - Милосија е првата книга на која имам заплакано и која ми остави ептен голем впечаток.
  - Авантурите на Хаклберифин;
  - Робинзон Крусо;
  - Повикот на дивината;
  - И исто ко вас книгите на Горјан Петрески Исти очи, Марта, Снеговите на Климентина Евин...
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.497
  Допаѓања:
  195.462
  Пол:
  Женски
  Многу ги има, веќе и не се сеќавам на некои наслови, ама ќе се потрудам.
  Ги обожавав на Ванчо Николески книгите и тоа оние прикаските, покрај Доктор Офболи која ја знаев напамет од А до Ш.
  Сказна за детето Вилен - Глигор Поповски
  Шеќерна приказна - Славко Јаневски
  Малечката Фадета - Жорж Санд
  Двојната Лота - Ерих Кестнер
  Карлсон од покривот - Астрид Линдгрен
  Илјада и една ноќ
  Приказни - Браќа Грим
  Бајки - Ханс Кристијан Андерсен
  Сината птица - Шарл Перо
  Втората смена - Велко Неделковски
  Незнајко и неговите пријатели - Николај Носов...

  А ги сакав и сите лектири што ги имавме во основно... прекрасни книги беа скоро сите!
   
 14. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  780
  Ех детство... Има многу книги. Почнувајки од Доктор Офболи,Робинзон Крусо, Волшебното самарче, Орлите рано летаат,Том Соер, Таро од земјата на планините, Бојан, Втора смена па се до Марта и Исти очи од Горјан Петрески. Навистина се прекрасни дела. :)
   
 15. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Оф оф оф, какво прекрасно темиште! Пак ме вративте во детството а јас вечен носталгичар и емотивец :$

  Пипи Долгиот Чорап, сите приказни од Браќата Грим, Грчките митови и легенди, Зоки Поки, Бон и Бона, Возот в снег, од Велко Неделковски Како расте Пенчо (поздрав до комшијата, уште си ја чувам потпишана од него :lol: )....епа многу ги има. Утре ќе и одам на гости на мама, па ќе прочепкам по книгите.

  Имаше една книга премногу си ја сакав, се работеше за некое девојче кое ќе се изгуби и ќе ја спаси некој чуден човек кој живее осамен во пештера на Водно.
  И уште една кај што едно дете се враќа дома од школо, влегува во лифт, и лифтот не застанува туку излетува од зградата и го носи во непознати земји - и тука почнуваат патешествијата.
  Ако му текне на некој, нека ме потсети како се викаа книгиве, ако не - секако утре ќе прочепкам па ќе ги најдам :)
   
  На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.497
  Допаѓања:
  195.462
  Пол:
  Женски
  Леле Пирамитке, ме потсети на книгата, ја знам... мислам дека со едно девојче беше, ама да ме отепаш, не ми текнува како се викаше, „Волшебниот лифт“ ли беше или како... а многу ја сакав. Инаку дома имам уште од тие моите детски книги... ама повеќето ги земав од библиотеката.
   
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Леле Анат, да! Таа е. :clap: Со сини корици нели? Од Славка Манева ако не се лажам. Некаде, во некоја земја, девојчево наиде на тревник и тревата многу ја скокоткаше па требаше да најде зелен конец за да престане да ја скокотка и да може да продолжи понатаму и мислам имаше бумбар кој се викаше Зуза, нели? :?:
  А може ми е се каша попара во главата, ама на вакви некои моменти од книгата се сеќавам. Многу ја сакав.
   
 18. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Возот в снег,Белото циганче,Волшебното самарче,Децата од павловата улица,колку сум плакала на овие книги.Детство мое убаво време минато.По цела нок книги сум читала.
   
 19. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  ех, колку убави книгички си читав. :)

  Пипи долгиот чорап секогаш ќе ми остане во сеќавање. Уште памтам кога си измисли зборче и му бараше значење. Спунк-беше зборчето :D
  Втора смена од Велко Неделковкси мислам дека беше, исто така ја памтам добро.
  Двојјната Лота од Кестнер ја сакав премногу зошто имав другарка со која личевме, и не викаа Лота и Луиза :D
  Девојките на Марко ја памтам по тулумбите.
  Понатаму Хајди, Милосија, Волшебното самарче,Малиот принц, Белото циганче.....

  ...Скоро сите книги на Горјан Петревски ми имаат печат оставено, а кога го запознав уште толку повеќе ги засакав книгите! Интересно што скоро од секоја книга што сум ја читала како мала, памтам некој цитат или дел на кој се потсетувам кога нешто ќе ми се случи. Ама дефинитивно Г.Петревски највеќе имаше удел во моето детство преку книгите.
   
 20. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Кога бев мала-мала ја сакав многу Камчето на сакањето,ја имав прочитано сигурно 4-5 пати.Хајди,Исти очи,Марта,Пајажината на Климентина,Срце,Улавите години-сите тие дојдоа малку подоцна,но и до ден денес си ги памтам како омилени од основно:)