1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oскaри 2018

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Ketchup, 25 јануари 2018.

 1. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  39.274
  Последна измена: 25 јануари 2018
  На jelena.rozga, kravce, boomsleng и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.017
  Допаѓања:
  77.325
  Пол:
  Женски
  Почнува „сезоната“ на гледање на сите номинирани филмови.
  Имам поделено мислење за понудените филмови, но би ми било драго ако The Shape of Water им ги собере оскарите.
  Навистина одличен филм и би сакала актерката (Сели Хокингс) да си го земе оскарот за најдобра женска улога.

  Особено би ми било мерак ако и' го џапне пред нос оскарот на Марго Роби. :devil:

  Сакам да ги гледам Lady Bird и The Post. Вториов највеќе заради Мерил Стрип, но мислам дека би било паметно некој од „новајлиите“ да земе оскар, Мерил е веќе докажана актерка, плус си има два оскари за best actress.

  Исто така, костимографијата во Beauty and the Beast си вреди за едно оскарче. :)

  Ќе ги погледнам останатите филмови, па ќе се навратам на коментирање.
  Со душа ја чекам Миланка, на нејзината единствена работна ноќ во годината. :wasntme:
  Колку и да не може да се „свари“ нејзиното толкување - Оскари не се Оскари без Миланка. :D
   
  На ludoto19, JuLleE, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
 3. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Па ја стварно не знам шо е со македонштинава... Сите зинале усти против Миланка Рашиќ... Па ај седнете вие водете ги, сигурен сум дека ќе растурите!!!
  Бог да чува!
  Мене ми е баш океј, никогаш не ме иритирала. Знае се` до детали, убаво кажува... А, всушност, кога се пренесува некој таков настан, мора да биде со превод во живо, зашто, така е законски. Кој треба да го стават да зборува? Некој рандом лик? ЦиЕуЦиЕ од едно радио шо крека???? СуОуЊиА панда ??? Баш си е таман!

  Инаку, сите номинирани филмови ги имам веќе гледано.
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ќе го земе оскарот за Best Picture
  • Daniel Kaluuya, Get Out за актер
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri за актерка, иако би сакал тоа да биде прекрасната, неверојатна Margot Robbie за феноменалната глума во I, Tonya
  • Allison Janney зема за најдобра споредна женска улога во I, Tonya.
  • Christopher Plummer за спореден актер, меѓутоа тука баш и не сум многу сигурен
  • За кинематографија ќе земе The Shape of Water
  • COCO за анимација
  • Christopher Nolan или Guillermo del Toro за режисер
  • Најдобра песна REMEMBER ME од Coco
  Имам гледано 80% од целосната номинациска листа, ми останува уште малку (јас ги гледам сите номинации, дури и краткометражните документарци и анимации...), така што, си имам своја листа со predictions.

  И покрај ова, подготвен сум на изненадувања. Оскарите можат многу да изненадат, така што, нема да бидам многу изненаден ако наградите ги дадат во раце на некои кои тотално не биле „планирани“ (предвидувани) дека ќе ги добијат.

  Како и да е ... Интересено е, секогаш е еуфорично, без разлика на се`.
   
  На jelena.rozga, tace73, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  39.274
  Дoсегa изгледaв три, oние штo нaјвеќе ми привлекoa внимaние. Call Me by Your Name, The Shape of Water и Lady Bird. Call Me by Your Name, кaжaв декa ми е фaвoрит. Филмoт е oдличен oд сите aспекти. Глумицaтa oд The Shape Of Water e everything и ќе се слoжaм декa би требaлo дa гo земе oскaрoт зa нaјдoбрa aктеркa. Oд филмoт, дел ми се дoпaднa, дел не. Ми се дoпaднa кoмпјутерскaтa oбрaбoткa и мислaм декa ги зaслужувa тие oскaри. Lady Bird ми е бaш релaксирaчки филм, иaкo не јa сфaтив бaш пoентaтa, aкo јa имaше. :?:
  Глумицaтa истo мнoгу ми се дoпaднa.
  Другиве филмoви oд Best Picture не ме привлекувaaт мнoгу бaш. Нo, ќе се пoтрудaм дa изледaм уште некoј. Гoдинaвa немa ли нoминaции зa aнимирaни филмoви?
   
  На tace73 и Mishela им се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.017
  Допаѓања:
  77.325
  Пол:
  Женски
  Имаа, мислам дека го видов Фердинанд во понудените. На другите не се сеќавам.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Не ги читате изглеа останатите мислења =) Нормално дека има, секогаш се истите номинации! :))))))))))

  Ма каков Фердинанд, КОКО победува !
   
 7. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  5.719
  Пол:
  Женски
  Само Гери Олдман да си го земе веќе еднаш многупати заслужениот Оскар, за другите ич не ми е гајле.
   
  На elimkd и Matotheja им се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.017
  Допаѓања:
  77.325
  Пол:
  Женски
  И мој фаворит. Одлична трансформација и одлична глума.
  Баш да видиме кој ќе земе Оскар за најдобра машка улога. Јас навистина би сакала тоа да биде Гери.
   
  На boomsleng, DuchessAnn и Matotheja им се допаѓа ова.
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.927
  Допаѓања:
  162.166
  Пол:
  Женски
  Не знам за вас, ама мене The Shape of Water и Call Me by Your Name ми се двата филма кои тотално ме освоија. Немаат блескави и познати имиња во кастингот, но се толку deep и прекрасни... мислам дека после маестралната глума на Sally Hawkins и харизмата и специфичното во новата ѕвезда Timothée Chalamet, сите овие останативе кои ги гледам ми изгледаат некако бледо. Што е до мене, би сакала сè да соберат - а за best picture не би можела да се одлучам за кој филм би ми било помило :lol:
  А за анимираните, не знам колку е popular opinion ама Loving Vincent мислам дека дефинитивно е нешто највпечатливо без конкуренција (прв долгометражен насликан анимиран филм во историјата, на кој работеле преку 100 сликари - enough said 8-|).
   
  Последна измена: 13 февруари 2018
  На crazylady, smooch, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  16.056
  Пол:
  Женски
  Кога ќе биде преносот? Да знам да си се опремам со храна навреме:D
   
 11. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  2.299
  Пол:
  Женски
  4 март, недела.
   
  На boomsleng, Kohlensäure и christinnn им се допаѓа ова.
 12. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  21.904
  Пол:
  Женски
  Искрено немам гледано ни еден филм што е номиниран за Оскар а секоја година ги гледам.
  Ама оваа година можам да кажам дека само изгледам трејлери за филмовите и толку...
  ННи едедн не мие по кеф,ама ке ги гледам оскарите ме интересираат,па после можеби ке ги изгледам и филмовите.
   
  На christinnn и boomsleng им се допаѓа ова.
 13. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  27.581
  Пол:
  Женски
  Поминаа оскарите или вечер ќе бидат? И на која ТВ?
   
 14. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.599
  Пол:
  Женски
  Вечер, од 23:30, на Сител дружење со Миланка.
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 15. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  6.666
  Пол:
  Женски
  За најдобар филм мислам дека Three billboards outside Ebbing, Missouri ке земе или Get out.
  За најдобра актерка во главна улога Марго Роби или Франсис МекДорманд.
  Најдобар актер во главна улога Гери Олдман.
  За најдобар номиниран Коко.
  За другите номинации немам представа.
  Потајно се надевам дека овие ке победат, фаворити ми се, а и заслужено би било.
  Едвај чекам да почнат :)
   
 16. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  39.274
  Тoa тaкa гo кaжувaaт зa дa те зaлaжaт дa не си легнеш. :lol:
  Инaче шoутo пoчнувa вo 2, пред тoa ред кaрпет ќе имa.
  Best Picture нaвивaм зa CMBYN кoј е снимaн сo oбични 35мм леќи и зa The Shape of Water кoј е oдличнa кoмбинaцијa пoмеѓу ретрo и фaнтaзијa.
   
  На Kohlensäure, smooch и Someonespecial им се допаѓа ова.
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.017
  Допаѓања:
  77.325
  Пол:
  Женски
  Кај си @ludoto19? Спремна ли си да коментираме вечер?
  Оскари не се Оскари без @ludoto19 и Миланка. :~:
   
  На Someonespecial, ludoto19 и Ketchup им се допаѓа ова.
 18. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.481
  Допаѓања:
  39.274
  Јaс плaнирaм нa јутјуб дa гледaм лaјв, нa Сител знaaт дa дaдaт реклaми, a јaс не сaкaм ништo дa прoпуштaм. :lol:
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.017
  Допаѓања:
  77.325
  Пол:
  Женски
  И јас ќе пуштам некој стрим, ама ТВ-то секако ќе оди во позадина. :wasntme:
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 20. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.599
  Пол:
  Женски
  Мои желби и прогноза за вечерва:
  Best Picture:
  Желба Call Me by your name ама мислам дека ќе освои The Shape of Water
  Best Director:
  Желба Paul Thomas Anderson или Christopher Nolan ама скоро сум сигурна дека ќе освои Guillermo del Toro
  Best Actor:
  Желба
  и очекувам изненадување во оваа категорија дека ќе освои Timothée Chalamet, а ако не знаеме сите - Gary Oldman
  Best Actress:
  И желба и прогноза Frances McDormand
  Best Supporting Actor:
  Sam Rockwell
  Best Supporting Actress:
  Allison Janney
  Best Original Screenplay:
  Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  Best Adapted Screenplay:
  Call Me by Your Name
  Best Original Score:
  The Shape of Water
  Best Animated Feature Film:
  Coco
  Best Original Song:
  "Mistery of Love" from Call Me by Your Name – Music and Lyrics by Sufjan Stevens
   
  На Ketchup, Mishela, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.