1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Online продавници за козметика

Дискусија во 'Лице' започната од Marija9, 23 април 2012.

  1. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Бидејќи овде веќе има дискусија за lookfantastic.com, овде ќе прашам... Ова ми е прва нарачка од сајтов, се обидов вчера да нарачам, но неуспешно. Еве денес пак се обидов и повторно ова ми се појавува и стои веќе 1 саат, а ми стигна порака дека парите се земени.

    Untitledkk.png
     
  2. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
  3. lina11

    lina11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    12
    Orginal li se proizvodite od stranava lookfantastic :)
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Да , оригинал се :)
     
  5. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Од оваа страна не може да се нарачува, но производите на Makeup Revolution ги има во продавниците на Golden Rose. Јас сè уште немам купено некоја палета, но ги меркам подолго време и ми изгледаат баш фино, особено по мислењето на @Mishela и рецензијата на @Rose96 ^_^
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Дали некој ги има пробано мат кармините на L.A. Girl, Misslyn, Artdeco? Сакам да си порачам некои од нив, ама не знам колку се квалитетни
     
  7. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Здраво, еве јас сум нова на форумот, и има едно прашање што и некој пред мене го постави. Дали нарачките се царинат кај нас, затоа колку што знам за нарачки над 40е се плаќа царина15% и ддв 18 %....... Јас досега сум правела некои ситни нарачки, а козметика на makeup forever i este lauder ми носат роднини од Франција, па би ми било мило кога би можела сама да си купам кога сакам :)
     
  8. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Девојки што имате нарачувано од Lookfantastic, за колку време отприлика ви пристигнала пратката? Баш денес гледам дека ги испратиле на 10ти ноември, до денес има 21 ден поминато и уште не е стигнато. Бидејќи немаат тракинг, се плашам дали воопшто ќе стигне :(
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Околу 25-30 дена имам чекано пратки од lookfantastic. Досега се ми има стигнато

    @SaNJaAaaAaa
     
    На joy1, havai 123 и SaNJaAaaAaa им се допаѓа ова.
  10. young.girl

    young.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    За 2 недели ми стигна мене пратката.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. havai 123

    havai 123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Koritsaki daj be pisi sto se imas naracuvano od luckfantastic sto e dobro :)
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    @havai 123 , 4 пати имам порачувано работи од овде :) порачувам зашто има код кој го ставаш пред да порачаш и сите производи ти доаѓаат со 15% попуст. Порачувам нешто што сум мислела дека е поскапо кај нас или па го немало тој производ по продавниците

    http://www.lookfantastic.com/macada.../10790499.html?autocomplete=productsuggestion

    http://www.lookfantastic.com/maybel.../11143225.html?autocomplete=productsuggestion

    http://www.lookfantastic.com/essie-nail-care-let-it-shine-top-coat/11157966.html

    http://www.lookfantastic.com/macadamia-deep-repair-masque-100ml/10790480.html
     
    На Zenski Svet, Mama25, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466

    Ќе направите subscribe на нивните мејлови, редовно праќаат кодови за попуст, еве баш денес ми стигна код за попуст од 20%
     
    На havai 123 и koritsaki им се допаѓа ова.
  14. iloveaduck

    iloveaduck Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво, еве јас ќе ти кажам. Нарачав од beautybay нешто во вредност од 60£ и платив царина околу 20€. Најубаво да гледаш да не биде над 30тина евра бидејќи како ќе им биде денот, после тоа нарачав нешто од друг сајт за 30€ па и поштарината ми ја царинеа, беше околу 6 евра. Обично си прават они некои чудни пресметки па на крај, доаѓа некаде околу 30% царина.
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.581
    Допаѓања:
    171.559
    Пол:
    Женски
    И поштарината ќе ти ја царинат затоа што таков ни е законот очигледно|(
    Се царини на вкупната цена што сте ја платиле, не на цената+царина
    Не прават они чудни пресметки, си има правила
     
  16. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Можеби глупаво прашање имам, ама се спремам за мојата прва онлајн нарачка, па не ми е јасно, ако имаш царина за плаќање како се плаќа? Во пошта на лице место се плаќа или на некоја сметка треба да се уплатат? И ако е во фунти определена царината, во денарска противвредност ли ја плаќаш?
    Даст, гледам вака поупатена си, ќе бидам многу благодарна на одговорот
    Поздрав
     
  17. iloveaduck

    iloveaduck Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Можеби, но за продукти од иста класа во иста вредност, со бесплатна поштарина еднаш да ми земат 20, а еднаш 30 евра малку е сомнително, тоа е се. :) Да не збориме дека последниот пат кога нарачав, сакаа за пратката од 12 евра да им платам 5 евра.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.581
    Допаѓања:
    171.559
    Пол:
    Женски
    Во РМ се што се плаќа кон државен орган се плаќа во денарска противвредност пресметано според курсот на НБРМ. Ќе ти пресметаат во пошта и ќе си платиш. На лице место најверојатнож на уплатница.

    Може не бев јасна..
    според царинскиот законик, не плаќаш царински давачки односно си ослободен од истите за пратките чија што вредност не надминува 45 евра, од ддв се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 22 евра
    па ако имаш пратка од 45 евра ќе платиш само ддв..
    а ако не ти надминува 22 евра нема да платиш ништо

    Ддв се пресметува во зависност од производот..

    П.С...за парфеми и тоалетни води плаќаш се..(ако е наведено конкретно на испратницата или ти ја отворат пратката)


    П.П.С....
    Погоре (кај што сум реплицирала на @iloveaduck )сум пишала цена+царина и тек сега гледам.. а мислев на цена+ПОШТАРИНА бидејќи на една сметка си оди тоа..
    Женски памет, прочитав царина пишав царина..место поштарина :D
     
    Последна измена: 4 декември 2016
    На mila89 и iloveaduck им се допаѓа ова.
  20. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Beautybay.com - ме интересира дали некој има порачувано и за колку време им стасале и какво е нивното искуство со нив

    Јас воопшто не сум задоволна од нив. Наеднаш на check out некои од производите магично поскапеа. Ете да речеме, тоа мене не ми сметаше толку, не беше некоја голема разлика. Поминати се повеќе од 3 недели, производите не се стигнати, ги снема од recent orders, а и кога и да пробам да пишам на customer service никој не одговара (разбирам да се случи еднаш, ама чекав 5 пати по повеќе од пола час и господата немаа слободен агент).
    Искрено, моето мислење е дека ова не е сериозна интернет продавница. Јас не би порачала преку нив уште еднаш.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.