1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ostavnina

Дискусија во 'Правни совети' започната од NenuskaEli, 30 мај 2017.

 1. NenuskaEli

  NenuskaEli Нов член

  Се зачлени на:
  8 мај 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ke ve molam za sovet. Nasiot slucaj e mnogu tezok. Majka mi e dadena na sud za nasledstvo na stanot od strana na brakata na tatko mi (on pocina vo 2015). Moite roditeli ziveea vo stanot veke 40 godini I go plakaa kreditot of pocetok do kraj, brakata na tatko mi nemaat dadeno denarce za kreditot. Moite roditeli im pratija pisma da plakaat megutoa tie odbija I gi vratia pismata. Tie se otkazaa od nasledstvoto pred 15 godini preku zavereno pismo od austriska ambasada, no ne preku advokat.
  Problemot e toa sto moite roditeli go plakale kreditot na imeto na Baba mi (ona pocina vo 1994). Majka mi go isplati kreditot celosno vo 2017. Da dodadam uste deka moite roditeli zemaa advokat za da go smenat imeto na kupoprodazniot dogovor, megutoa brakata na tatko mi uspeale da go kupat advokatot I on gi image zafrknato, vo imotniot list gi zavedil I negovite brakata. Bi sakala da znam sto moze da se napravi I na koj nacin e najubavo da se prodolzi na sud? vi blagodaram
   
 2. Алекс91

  Алекс91 Нов член

  Се зачлени на:
  17 јули 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Вака од опишаново судски може само да се продолжи со регрес, односно со оглед дека бабата е почината 94та и дека е плаќано во наредниот период (секако ако поседувате докази како уплатници и сл. дека само вие сте ги плаќале средствата и писмото со кое им се обратил) па да се бараат тие средства да ги ви ги надоместат другите двајца наследници..
  а за друга постапка што е пишано дека има изјава за откажување од наследство треба да се види дали е заверена, како и другите документи па да се знае што и како (договорот за купопродажба, оставинската постапка како е водена, изјавата дали е приложена и сл)