1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Paypal

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Spidy, 21 октомври 2012.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од феминките знае како е процедурата за плаќање со Пејпал?
    Знам дека има некоја финта, ама не знам како е редот, од која банка треба картичка, како треба да се регистирам и слично...
    Јас си имам профилче со американска картичка што си ја извадив додека бев таму. Профилот ми е потврден, и имам купувано преку него, ама не ми дава сега опција да сменам држава, а ако пробам да внесам македонска картичка, форматот во кој треба да се внесе е како американските сметки и не можам ништо да направам.
    Имам картичка од Комерцијална, па дали ќе можам некоја фора да направам да ја користам?

    Најдов многу коментари во форумот во кој се спомнува paypal, ама ништо конкретно за тоа што ме интересираше, и затоа ја отворив темава. Се надевам не е дупла :$
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Сеуште не е регулар дозволен paypal во Мк. Финти има, некому успеваат, некому не. Имаше некоја дискусија околу тоа во темата за онлајн купување.
    Беше можно порано да се регистрира мк картичка ама само од нлб тутунска банка и тоа пак како држава да стои друга, но сепак при нарачување да си стигаат нарачките на адреса во мк. Меѓутоа откако го открија тоа, направија да не може.
     
  3. devojka.86

    devojka.86 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Општи прашања

    Сакам да прашам дали некој е регистриран на peypal oд мк и дали може да порачува преку ebay во мк?
    Ако има некој што знае пишете како треба , многу пати суум прообала ама не бива а имам слушнато дека некои порачуваат од мк ФАЛА
     
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Општи прашања

    ММ е регистриран со пејпал...значи може од МКД. Како, што не сум упатена (ама ќе прашам). Иначе, порачува од е-беј.
    Он е во Стопанска банка, па сигурно и картицата му е од СБ. Колку сум јас заинтересирана, ете :x
    Ми даде он некоја картица и рече - ова ти е ако порачуваш нешто на интернет, ама јас... :tmi:
    најсигурно ти е да се јавиш во СБ (3100-109) и да прашаш.
     
  5. devojka.86

    devojka.86 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    ММ е регистриран со пејпал...значи може од МКД. Како, што не сум упатена (ама ќе прашам). Иначе, порачува од е-беј.
    Он е во Стопанска банка, па сигурно и картицата му е од СБ. Колку сум јас заинтересирана, ете :x
    Ми даде он некоја картица и рече - ова ти е ако порачуваш нешто на интернет, ама јас... :tmi:
    најсигурно ти е да се јавиш во СБ (3100-109) и да прашаш.[/qu
    Мојата картица е на тутунска банка имам прасано ама незнаат да ми кажат од банката , па ако можеш да прашаш каква картичка користи пр. кредитна дебитна девизна.... или што знам каква :) Фала ако успееш да дознаеш ке ми завршиш голема работа позз
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Е вака.
    Извадил ИНТЕРНЕТ КАРТИЧКА од Стопанска банка. На нејзе ставил незнам колку ама требало да има мин 3 долари. Акаунт на пејпал направил со земја Словенија.
    Кога нешто купува пејпал му бара број на трансакција. Имало опаратор во Стопанска банка каде се јавуваш телефонски, ти го кажуваат бараниот код , го праќаш тој број на пејпал ... и толку.
    Епа ај гуд шопинг :)

    Оваа варијанта функционира ... потврдувам!
    До 45 долари не се плаќа ништо дополнително.
    Без разлика што се пријавуваш со земја Словенија испораката може да биде било каде.
     
    На devojka.86 и skyAngel им се допаѓа ова.
  7. skyAngel

    skyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    2.765
    ^За да ја извадиш таа интернет картичка , треба ли да се плаќа нешто или ? Ако знаеш :^)
    И парите ги ставаш во долари ?
     
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Веројатно како и секоја друга картичка првата година е гратис, а после ти наплатуваат годишно одржување на сметката. Во долари изгледа :)
    Знам само дека му е поврзана со Висата.
    СБанка 3100109 ... прашајте.
     
  9. skyAngel

    skyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    2.765
    Ти благодарам многу ! :)
     
  10. devojka.86

    devojka.86 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
     
  11. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Заинтересирана сум доколку некоој ја знае постапката за отварање Пејпал, користење на таква картичка?
     
  12. minnie.m

    minnie.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    372
    Пејпал не е картичка туку електронски систем за плаќање. Еве ја страната paypal.com, направи си акаунт со емаил адреса и следи ги чекорите понатака.
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    да,знам но мислев која картичка може да се користи, која банка е прифатлива и нуди таквии услуги?
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Би требало од било која банка да можеш. Битно е картичката да ги има тие три броја на задната страна.
    Јас користам на Тутунска :) и работи без проблем.
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Сите наши банки имаат картички што може да се употребат за paypal. Јас лично користам на Комерцијална.
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Ви благодарам
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Некој за размена на пари на paypal? Јас нему на пејпал, а за како до мене ќе се договориме. Со процент за оној што ќе ми заврши работа, секако :)
     
  18. Peco

    Peco Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    4.829
    Допаѓања:
    163.759
    Пол:
    Машки
    На каква размена мислиш?
     
  19. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.758
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми помогне како да се регистрирам на Paypal? Пробувам, прво бројот не го прифаќа, па градот, па ареата итн.
     
  20. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.544
    http://www.AWSurveys.com?R=4729075
    Одлична шанса за да заработите пари,за само 30 секунди, Значи не исплаќаат по многу,бидејќи се работи за кликање и гледање реклами или веб сајт, и потоа да напишеш review, од две реченици од типот "I really liked this website. It is very helpful."
    Обидете се, по два долари на ден заработувате. Не е многу, но не е ни малку за само 5 минути. Исплаќаат од кога ќе достигнете сума од 15 долари.
    Со среќа!

    p.s. може да се исплаќат пари преку paypal