1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Prasanje do ginekolog navistina mi e potreben odgovor

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Zbuneta23, 14 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Zbuneta23

    Zbuneta23 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Pocituvan doktore
    Imam 23 godini pred eden mesec pri ginekoloski pregled (eho) bese zabelezano pogolemo kolicestvo na tecnost ( izliv ) vo predelot okolu jajnicite. Po baranje na mojot maticen ginekolog gi napraviv site ispituvanja kako sto e hormonski status za koj sto rekoa deka e dobar, punktiranje i vadenje na del od tecnosta koja bese ispitana od strana na citolog i ne se otkrieni nikakvi poseriozni sostojki na tecnosta, napraviv i MR i KT isto taka nema nisto na naodite, napraven mi e mantu test i nemam tuberkoloza. Isto sakam da napomenam deka mi e otkrien fibroadenom na levata dojka so golemina od 13mm bez nikakvi znaci za prisustvo na maligni kletki.
    Do sega od site ispituvanja sto gi napraviv ne mi postavena dijagnoza, osven sto e vostanoveno deka imam policisticni jajnici. Megutoa i od site simptomi koj se karakteristicni za policisticnite jajnici jas imam samo hirsutism, ostanatite karakteristiki kako gojaznost i neredoven ciklus gi nemam. Ciklusot mi e redoven i dobivam na 28miot den, i trae 5 dena bez obilni krvarenja. Sega primam spirilakton od 50mg i metformin od 850 mg.
    Zagrizena sum bidejki se uste neznaat sto e izlivot, pretpostavuvaat deka e puknata cista ama kolicinata na tecnosta e pogolema, sedimetacijata mi e normalna.
    Imam napraveno tumor markeri Ca 125 go ispitav odma koga mi go otkrija izlivot bese 38,8 a deset dena podocna pak go proveriv bese namalen odnosno 30,7. Neznam dali i ova e timor marker ama ke vi go pisam FSH e 1,89 i Prolactin 10,6. Znaci gi ispitav i hormonite i mi rekoa deka site se normalni. Isto taka doktorot rece deka i odnosot LH i FSH nema invazija (neznam sto znaci toa).
    Denes bev na kontrola znaci tecnosta e relativno namalena no seuste ima okolu 85 kubika. Doktorot nemoze da otkrie od kade e taa tecnost i mene veke me faka panika bidejki neznam sto e, mi zakazaa kontrola za 1 mesec i ako ne se povlece predlagaat nekakovo snimanje na stomakot so sondi.
    Doktore navistina sum isplasena i ako imate nekakov slicen slucaj ili pretpostavuvate sto e Ve molam da mi pisete
    Isto taka me interesira dali ova moze da mi bide problem za zabremenuvanje, mogu sum isplasena poradi toa.
    Vi blagodaram odnapred i Ve molam da mi odgovorite sto pobrzo
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Мислам дека завршија консултациите со гинеколозите(не одговараат веќе). Доколку некој има сличен проблем на твојот можеби ќе одговори, доколку не јас ти предлагам да си отидеш и на друг доктор, да те прегледа. Поздрав
     
  3. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    епа нека ја затворат тогаш целата тема прашај гинеколог да не се надеваат луѓето попусто дека некој ќе им одговори
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.498
    Пол:
    Женски
    Девојко најдоброанемрно ти го препорачувам доктор Баџаков во Систина за твојов проблем.
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да си побараш мислење и од друг доктор. Каков е бре тој гинеколог кој покрај сите испитувања не може да утврди дијагноза. Не дека го критикувам ама нека се барем тој посоветува со некој ако не знае или не е сигурен, или прочита нешто + литература.
    Знам дека дојки и јајници можат да бидат повржани ама не мора да значи. Фиброаденомот во твојот случај мислам дека нема никаква врска. Можеби некои лимфни жлезди се во прашање (беа 19 или 21 ако не се лажам и од дојки се повржани со јајници).
    Млада си треба да раѓаш, со сите резултати побарај мислење од некој друг д-р да видиш што ќе ти каже.
     
  6. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Јас пред некој ден во конслтации со гинеколог напишав предлог до Blicata, барем еднаш месечно да одговараат,но нема одговор ниту пак некој ме подржа во предлогот што го дадов.
    Најдобро отиди и кај друг гинеколог консултирајсе
    Се надевам дека ќе добиеш добри резултати.Поздрав :)
     
  7. Zbuneta23

    Zbuneta23 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Vi blagodaram na site sto pisavte, obavezno ke go pobaram Badzakov vo Sistina, i najiskreno se nadevam deka ke dobijam dobri rezultati. Pozdrav :)
     
  8. oleee

    oleee Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    pocituvan DR Trajkovski imam 27 god pred 4god ostanav normalno bremena za 2 meseci i vo tretiot mesec od bremenos imav spontan abortus i otogas se obiduvame 3 godini i nisto imam neredovni ciklusi mi pronajdoa policisticni jajnici haod E-10mm LO za folikuli 20*23mm DO uz uterus 35*23mm imam napraveno hormonski ispituvanja i imav pokacen malku testasteron i insulin primam terapija siofor imam napraveno i bakteriski ispituvanja se ok i tumorski markeri se ok ispiituvanjata na maz mi se ok bi sakala vase mislenje so koi ispituvanja bi trebalo da prodolzam i dali so ovie naodi bi moglo normalno da zabremenam odnapret vi blagodaram
     
  9. moetoime

    moetoime Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    здраво сакам да прашам нешто ... ми касни менструацијата по неколку месеци немам односи со машко немие редовна да ми кажите шо да правам вистина страф ме фаќа позз чекам одговор
     
  10. moetoime

    moetoime Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    здраво сакам да прашам нешто ... ми касни менструацијата по неколку месеци немам односи со машко немие редовна да ми кажите шо да правам вистина страф ме фаќа позз чекам одговор
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    може само не ти е редовна или стрес..ако веке не си имала односи тогас е несто од тоа..
     
  12. beatu

    beatu Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    moetoime консултирај се со гинеколог ке ти преписе некои таблети за редовна меструација за да не ти создаде проблем тоа во иднина....поздрав
     
  13. rihhana

    rihhana Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Zdravo na site ja sum od francuska citam celo vreme forum pa sakale nesto da prasam dali moze nekoj da mi dava odgovor ja sum na brak 2 godini i ushte nemam deca sum bila na ginekolog sve sum uredoo i moj muz isto taka bil na kontrola sve znaci ok nemamo nikakvi problemi
    ama neznam zasto ne mozam da ostanam trudna sve sum dobro dali znaete dali nesto da mi kazete
    :( ako mozete da mi odgovorite plis inaci sum mnogu razocarana :worried:
     
  14. rihhana

    rihhana Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Zdravo na site ja sum od francuska citam celo vreme forum pa sakale nesto da prasam dali moze nekoj da mi dava odgovor ja sum na brak 2 godini i ushte nemam deca sum bila na ginekolog sve sum uredoo i moj muz isto taka bil na kontrola sve znaci ok nemamo nikakvi problemi
    ama neznam zasto ne mozam da ostanam trudna sve sum dobro dali znaete dali nesto da mi kazete
    ako mozete da mi odgovorite plis inaci sum mnogu razocarana ;(
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.