1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Queen

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од srhsejbsk, 27 април 2019.

 1. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  9.302
  Пол:
  Женски
  Или пребарувачот не функционира или навистина нема тема за Queen :!:

  Queen е бенд формиран во Лондон во 1970 година.
  Членови биле Фреди Меркјури - вокал и пијано, Брајан Меј - гитара, Џон Дикон - бас гитара и Роџер Тејлор - тапани.

  Во својата успешна кариера, Queen стана еден од најпочитуваните бендови на сите времиња со стотици милиони фанови низ светот, а неговата музика сѐ уште влијание на модерната рок музика.

  Бендов според мене е еден од најдобрите, екстра талентирани музичари и секако феноменалниот Фреди за кој се смета дека е најдобриот вокалист на сите времиња. Со таков глас (опсег од над 4 октави), енергија на сцена и огромна харзима, тешко дека ќе се роди друг како Фреди.
  За жал го напушти овој свет на 24 ноември 1991 година, на 45 годишна возраст, поради компликации од СИДА.

  Минатата година излезе и филмот ,,Bohemian Rhapsody", филм за животот на Фреди и самиот бенд.

  Queen имаат хитови кои се познати дури и ден денес. Песни кои секој ги обожава или пак ги има слушнато барем еднаш во животот. Секако тука е и епската, неверојатна песна напишана од Фреди ,,Bohemian Rhapsody" за која навистина немам зборови како да ја опишам, едноставно се слуша и се чувствува :).


  За бендов има многу што да се пишува, посебно за Фреди :). Да оставам нешто и на вас да допишете и да постирате хитови и омилени песни од Queen, така да повелете :)
   
  На atala, sinooka.bosonoga и GirlRose им се допаѓа ова.
 2. sinooka.bosonoga

  sinooka.bosonoga Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2018
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Фреди бил доста исмеван за забите и велеле дека никогаш немал да успее заради изгледот. Ама напротив, доста популарен е еве и ден денес и после 28години од неговата смрт. Инаку го обожавам и него и Брајан Меј. Мислам дека без Фреди не би бил Квин она што е... Омилена песна: Killer Queen
   
  На atala и srhsejbsk им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.659
  Допаѓања:
  59.672
  Пол:
  Женски
  И моите деца ќе ги слушаат Queen. 8) The show must go on засекогаш омилена. И фалеше филм кој ќе прикаже дел од животот на Фреди и компанија. Тоа е тој квалитет што останува со години и низ различни генерации. :music:
   
  На srhsejbsk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  3.725
  Леле, не можев да ја најдам темава, шокови ме испомаваа дека нема тема за најголемите :l: :l: :l: Queen!!! Многу ми е криво што никогаш нема да имам шанса да ги видам во целосен состав :@ ;(. Bohemian rhapsody секогаш ќе ми е омилена песна :inlove: