Sadhguru

Дискусија во 'Психологија' започната од bonbonka, 20 март 2021.

 1. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Ajde da vidam kolku ne ima, sigurno ste go sretnate dosega Indiecot, vasi mislenje?
   
  На Inana123, Milobebence, Hristov и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.261
  Допаѓања:
  29.303
  Пол:
  Женски
  Може малку подетално да кажеш за темава? :)
   
  На thelittle17, daylight, Ugly Duckling и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.079
  Допаѓања:
  15.962
  Пол:
  Женски
  Ама нели сигурно е сретнат Индиецот, треба сѐ да се подразбира и само да се каже останато.

  (heidy)
   
  На thelittle17, Guns N` Roses, daylight и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  5.162
  Пол:
  Женски
  Опис, за што станува збор?
   
  На daylight, KittyAgnes, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  На Inana123, Biljarkata и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  22.440
  Го имам јас видено на јутјуб. Имам слушано од него.
  Мене ми е како мотивациски говорник, како шо е Луза Хеј, Абрахам.
  Интересни работи кажува, за некој кој сака да навлези подлабоко.
   
  На cresa-jagoda и bonbonka им се допаѓа ова.
 7. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.138
  Допаѓања:
  70.675
  Стално ми искача на ЈуТјуб- мислам дека му се свиѓам:lol:.
  Не се почнува вака тема иначе:D
   
  На thelittle17, Celltica, Miss666 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Digam raka visina ;)
   
 9. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  989
  Не си губете време со секакви шарлатани
   
  На Celltica, Bezobrazna01 и daylight им се допаѓа ова.
 10. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.138
  Допаѓања:
  70.675
  Каков шарлатан? Зошто губење време?
   
 11. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  989
  Исто ко да го читаш Коста Петров. Ако сте заинтересирани за филозофија си има безброј вистински филозофи за кои 3 животи се малку за читање.
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.138
  Допаѓања:
  70.675
  Не го познавам Коста Петров. Садгуру ми се појавува некогаш на јутјуб, ако имам расположение ќе го преслушам. Малку амерички му е фокусот, нормално, ама пошто македонскиот мајндсет преку амерички медиуми се гради, не е лошо и толку. Ако имаш разбирање, барем малку, поарно е од ич.
   
 13. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  989
  Коста Петров се гледаме на врвот бе. Како не го знаеш, сите бејзик бичес му ја испосликаа книгата за на Инстаграм. ПР е сега на владава.

  Садгуру, Гери Ви, Грант Кардон, сето тоа се преваранти првокласни. Што подалеку.
   
  На bonbonka и Monday им се допаѓа ова.
 14. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Ima I uste edna hrvatiza mnogu e dobra pozitivna, ja preporacuvam
  Ana Bucevic:f:
   
 15. Monday

  Monday Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  7
  Јас се согласувам со тебе.
  Првично ги гледав видеата и јас, ми беа интересни,се мислев да му ја купам книгата па решив да истражам малку.

  Садгуру или Јаги Васудев (не знам дали е вака преводот) бил обвинет за убиство на жена му од страна на татко и. Кога го обвиниле изјавил дека жена му успеала да оствари "Moksha" или попросто кажано со медитација ( или слични на тоа ритуали ) своеволно успеала нејзиниот дух да го напушти нејзиното тело затоа што таа сакала така. Тој набрзина ја кремирал после тоа, никој не го видел нејзиното тело како изгледало, за да докажат што всушност се случило. Има и многу други работи во врска со него што не штимаат меѓутоа мене ова ме натера да престанам воопшто да гледам било какви видеа со него.
  Ако некој го интересира повеќе за што се случило со жена му еве ви линк:

  https://www.savukkuonline.com/13378/
   
  На asdas, KittyAgnes и daylight им се допаѓа ова.
 16. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.138
  Допаѓања:
  70.675
  Тој е тој истиот:o
  Епа честито, кога имате таква влада, што повеќе да ви посакам не знам:wasntme: Кажете некој гуру поздрав:D
  Уште гуру Харе изгледа надвор од влада останал?:?:
   
  На asdas му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  4.137
  Пол:
  Машки
  Да, стави го на список и Смиљан Мори си го имаат со Бучевич, и уште ред други вакви продавачи на ветер во магла...
   
  На asdas и bonbonka им се допаѓа ова.
 18. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски

  Da da stoi muabetot deka se "luk I Voda", ama vo nekoj situacii vo zivotot znaat da se najdat mnogu.
  Zatoa mislam deka se e do jacina na licno sta I periodite niz koj minuvame :wasntme: ;)
   
 19. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  839
  Допаѓања:
  13.219
  Пол:
  Женски
  Ми излегваше и мене на YouTube, ама никогаш не го гледав, не знаев дека бил толку познат. Темава ме натера да изгледам неколку видеа и забележав дека е експерт на секое поле: историја, биологија, психологија, фитнес, љубовта и врските, итн.
  Ова ми се виде како најинтересно.

  Не знам за вас, ама јас се убедив готово, значи не е дискриминација туку разумно, за наше добро било жени. :inlove:
  А да, имаше и едно друго кај шо објаснува дали мажот треба да ја бира облеката на жената. Заклучокот е дека жената можи да носи шо сака ама да е женствено.
   
  На thelittle17, CameliaMiller, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
 20. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.498
  Допаѓања:
  3.149
  Темава би било посоодетно да се премести во подфорумот Религија.

  Човекот додуша раскажува некои базични духовни вистини како и многу други учители од истокот пред него, но сето тоа паѓа во вода кога ќе се чепне подлабоко во неговото секојдневие и ставови.
  Вистински просветлен човек никогаш нема да одобрува насилство или да подржува национализам, што за жал не е случај со спомнатиот „духовен„ учител.

  Статија „Зошто на Хиндутва националистите им е потребен Садхгуру?„ од Ангшуман Чоудри, индијски аналитичар (на англиски):
  https://thewire.in/politics/why-hindutva-nationalists-need-a-sadhguru

  Статија „(Не-)просветлениот садхугуру во „кралевиот„ двор„ од професорка Раџшри Чандра за индискиот портал The Wire (на англиски):
  https://thewire.in/politics/an-unenlightened-sadhguru-in-king-modis-court
   
  Последна измена: 21 март 2021
  На Celltica, BlackNight, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.