1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Sense8 (Netflix)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од rhcpfan, 27 декември 2016.

 1. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  Интересна и возбудлива sci-fi драма со 8 главни ликови кои се наоѓаат на различни страни од светот.
  Не би должела повеќе,доволно е да го погледнете трејлерот и се ќе ви стане јасно за што всушност се работи.
  Излезена е само една сезона од 12 епизоди + Christmas special од два часа а втората сезона се очекува во мај,2017.
  Топло ви ја препорачувам, добра приказна, прекрасни ликови, снимана е на повеќе локации,глумците се од различни националности но сепак сите зборуваат на англиски. Има буквално се.
  Дефинитивно една од подобрите што ги имам гледано :D
   
  На dunika, Victorian, kravce и 2 други им се допаѓа ова.
 2. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  51.754
  Downloading rn (y) Јас последно нешто што гледав од сличен жанр беше Stitchers кои краделе од Fringe btw :lol: и колку и да беше малце незадоволителен, ги изгледав цели сезони :tmi: ми фали некоја добра серија од овој тип.
   
  На rhcpfan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  (y)
  Очекувам мислење откако ќе ја завршиш :D
   
  На 1209 и kravce им се допаѓа ова.
 4. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  51.754
  Ја изгледав првата епизода вчера и доста ме заинтересира, ама немав време да продолжам со останатите. Ми се допаѓа концептот и баш се добри тие преклопувања, со звуци, со музика помеѓу луѓево. Најдобар момент ми беше кога и се појави на корејката кокошката на маса :D
  Продолжувам вечер барем со уште една обавезно
   
 5. the.vampire.girl

  the.vampire.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  876
  Допаѓања:
  1.490
  Пол:
  Женски
  Темава некако ич не е активна, се надевам дека не ја гледа само @rhcpfan. @kravce, обавезно да продолжиш да ја гледаш, јас не можев да ја оставам откако почнав да ја гледам.
  Ако некој друг ја гледа и планира уште да ја следи, има Christmas Special епизода што трае 2 саати. Мене ми беше преинтересна, само некако долго ми траеше, ама содржината на епизодата и музиката затоа беа супер. И датум за втора сезона имаат објавено, 5ти мај, а сезонава ќе има 10 епизоди.
   
  На rhcpfan и kravce им се допаѓа ова.
 6. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  30.159
  Пол:
  Женски
  Јас си ја изгледав уште лани и цело време ја препорачував насекаде ама никој не сакаше да ја гледа, не знам зошто :( Прекрасна е. Интересна приказна, одлични ликови, сценографија и музика совршени. Во една епизода се врти песната What's up и од тогаш до денес ми е мелодија за рингтон, а тој дел во епизодата со песната беше фантастичен. Сите ликови ми се интересни, забавни и одлчно глупат иако не ми се познати од предходно. Ми се допаѓа што се од различни нацоналности и сета таа измешаност на култура, јазици, начин на живот и карактери ми е прекрасна. И ми се допаѓа што обработува многу табу теми, како хомосексуалност, промена на пол и сл. ствари. Има и доста експлицитни сцени, ама тое е дел од шармот мене ептен ми е по ќеф. Сега го изгледав и Christmas Special ама малку се осетив дека сум подзаборавила што се случуваше, па кога ќе ја изгледате добро би ми дошло да ме потсетите што беше финтата со плавата жена Анџелика која ќе се јави на крајот од сезоната.
  И така и јас ја препорачувам дефинитивно, многу е непозната, а не би требало.
   
  Последна измена: 30 декември 2016
  На Ketchup, Someonespecial, Tiki-lolipop и 3 други им се допаѓа ова.
 7. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  Истото го правам и јас, на сите ја препорачувам :D Многу е потценета серијата и се сложувам за се што кажа.
  Со Анџелика ништо конкретно, му се појавуваше на Вил некое време, нели таа им е мајка.


  Најновата епизода ептен беше добра, групните сцени секогаш ме оставаат без зборови и ме исполнуваат со секакви емоции, колку и да звучи чудно :D
  Се е ептен уметнички направено, со голем степен на креативност.
  Ги сакам сите 8 главни ликови, но сепак најомилени ми се Сан и Волфганг :inlove:
  Умрев од смеење на сцената со Вулф,Кала и маж и :rofl::rofl::rofl:
  Едвај чекам втора сезона.
   
  На Lella, Ketchup, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.279
  И јас ја изгледав уште кога излезе. Нетфликс никогаш не разочаруваат кога станува збор за серии. Интересна, со необична приказна, многу добро разработена, супер ликови. И Christmas special-от беше одличен. Лито како лик ми е најкомичен, типична drama queen и скроз неправедно е што така се однесуваат кон него сега кога јавно се дозна.
  Сите ликови ми се посебни на свој начин и самата приказна те тера да се приврзеш кон сите поддеднакво. Исто Рајли и Вил ми се многу сладок пар и се надевам ќе ја продлабочат уште приказната и ќе успеат да го спасат Вил.:D
   
  На Someonespecial, 1209, rhcpfan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  1.390
  Пол:
  Женски
  Ниедна серија не сум ја чекала толку нестрпливо, ја спуштив, почнувањето на серијата е најдобар од сите серии што сум ги гледала, ама кога дојде оној делот со лезбејќине, кога го џиткаат дилтото на земја, ми се згади животот, ни за визуелни ефекти, ни за приказна не ми беше гајле, ја избришав цела сезона, и раскрстив со неа.
   
 10. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  51.754
  Јас завршив со сезоната, ми остана уште божиќната сега ја симнувам. Единствената сцена на која затворив очи беше кога Рајли се пораѓаше :tmi: ту хард ту хендл :D Патем омилена ми е Рајли. И Кала. И Волф. И Сан. И Ван Дам. Ок, очигледно немам омилен :D Да завршам комплет па ќе дојдам да се пренесам целокупен впечаток 8-| Патем сцените со акција ми се најдобри.
   
  На Ketchup, Someonespecial, rhcpfan и 2 други им се допаѓа ова.
 11. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  Ја изгледа некој втората сезона?
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.237
  Допаѓања:
  129.905
  Пол:
  Женски
  Јас периодов можев да си дозволам две епизоди од серијава. Не требаше ни да ја почнам зошто учам, читкам па ќе престанам да се подумам што понатаму со серијата, што би можело да се случи, какви дејствија ќе има. Знаев дека не треба да ја почнам ама ете ... :wasntme:
  [​IMG] [​IMG]
  Омилена ми е Рајли, ама има интересни сцени воопшто (да кажам од сега, уште не ги знам како се викаат сите ... тоа е моја главна карактеристика, ама до крај на сезонава ќе ги научам), како кога полицаецот ја имаше пуштено сирената, а оној Германецот пробваше да провали, па слушаше. :lol:
  Вечер сум послободна па ќе си пуштам уште епизода- две да видам како ќе продолжи.
   
  На 1209 и simonka93 им се допаѓа ова.
 13. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  30.159
  Пол:
  Женски
  Ја прекинале, ептен се шокирав кога видов. Баш имаше добра основа за трета сезона. Уште многу работи останаа неразјаснети, плус не успеав да видам спојување на Wolf и Кала во живо што ми е непребол, толку многу ги сакам заедно, прекрасни беа. Значи претеруваат од нетфликс, прочитав ептен лоша причина зошто ја прекинале, иако реално има многу фанови и втората сезона беше одлична. Многу се разочарав, една од омилените ми беше серијава.:(:(:(
   
  На Someonespecial, simonka93 и theowndemon им се допаѓа ова.
 14. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.237
  Допаѓања:
  129.905
  Пол:
  Женски
  Јас пред малку продолжив со гледање зошто ради учење имав доста нови епизоди за догледување. Па сега сум до втора сезона кога брачеда ми ме извести дека ја прекинале. Премногу се разочарав, зошто последните три дена секое слободно време за серијава ми беше.
  Само зошто Кафиус го сменаа? Првиот беше одличен за улогата, вториот е некако многу сериозен, неможи ни да се насмевни.
  Како и да е, ќе ја догледам деновиве во секој случај.
   
  На 1209 и simonka93 им се допаѓа ова.
 15. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  2.429
  За Кафеус, имав прочитано дека на актерот му сметале секс сцените и не му било ок да ги снима. И нормално, го шутнале. Мене и овој не ми беше лош, ок си беше актерот.
  Лито од друга страна ми е многу антипатичен, само во сцените кога плачеше по кариерата ми беше смешен. Другите ми се сите таман.

  За жал, и оваа серија ја прекинаа. А беше стварно добра и уникатна. Јас со мерак си ја гледав. Нека продолжат Нетфликс со останатите канта серии што ги форсираат, за оваа нека нема демек пари.
   
  На 1209 и theowndemon им се допаѓа ова.
 16. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.088
  Допаѓања:
  70.558
  Нетфликс ја иступија ептен со Хаус оф Кардс, а за оваа серија нема пари :x Има петиција на социјалниве мрежи Bringbacksense8 ама не знам колку ќе вроди со плод... Омилени ликови немам да издвојам,сите се на различен начин посебни...Макс Риемелт (Волфганг) ми стана селебрити краш :inlove:
  Многу работи останаа недорешени, не е фер вака да ја прекинат
   
  На theowndemon и 1209 им се допаѓа ова.
 17. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  30.159
  Пол:
  Женски
  И мене Волфганг ми стана симпатија, колку е секси човеков, ауу. Инаку мене пак Лито баш ми беше драг, сите ми се драги, еднакво ги сакав.
   
  На kravce, Ketchup, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 18. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.088
  Допаѓања:
  70.558
  Лито исто е ептен hot :sweat: :$
  Малку ми беше претерано во епизодите кога Вил се дрогираше за да го одбегне Виспер, ама финалето беше врвно
   
 19. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.088
  Допаѓања:
  70.558
  Модератори спојте ми го мислењето
  Good news :inlove:
  Screenshot_20170629-220411.png
   
  На Someonespecial, 1209 и theowndemon им се допаѓа ова.
 20. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.279
  Не можев да поверувам дека ја прекинаа, и тоа без никаков крај. Се израдував многу кога видов дека ќе има посебна епизода да се финишира серијава, ама сепак очекував барем уште една сезона.
  Инаку 2 сезона ми беше многу подобра од првата. Можеби малку повеќе ми се допадна бидејќи имаше повеќе акција, и работите побрзо се случуваа.
  На говорот од Лито/Кафеус си заплакав дури, ептен ме погоди. Предобро напишана серија, со предобри дијалози.
  Навистина не ми се случило до сега да гледам серија каде не можам да одвојам најомилен лик, ама тука сите ми се омилени.
   
  На Someonespecial, 1209, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.