1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Smart Watch

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од QueenBeyonce, 14 август 2020.

  1. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала да си купиш оригинал од лиценцирана продавница како Анхоч, Нептун, Сетек, или од официјалната продавница на Xiaomi во ГТЦ. Mi band 4 мислам дека некаде го гледав за околу 1500 денари ако не грешам. Или ако ти се чека, би можела да го нарачаш од официјалната страна на Алиекспрес само што треба да пазиш дали е навистина официјалната страна. Таму се нудат за уште пониски цени. Една негативна страна е што нема гаранција додека пак ако го земеш од лиценцирана продавница добиваш една година гаранција. Разбирам дека и 1500 денари за некого се многу, но мој совет е да почекаш додека да собереш пари па тогаш да си го земеш. Вакви копии често се неквалитетни особено во поглед на батеријата.
     
    На eliesaab и ForeverYoung им се допаѓа ова.
  2. Maeve

    Maeve Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Дали знаете каде можам да најдам заштитно стакло за Mi Band 5? Не ми се чека месец дена од АлиЕкспрес :)
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
  4. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Отвори на youtube review за часовников, и ќе покажат како вибрира сигурно, и ќе имаш претстава колку се јаки вибрациите.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Маж ми има Гармин, само друг модел. Инстинкт беше мислам моделот. Кога му е раката околу мојата и јас го осеќам дека вибрира.
    Види во некој изложбен салон, пробај. Најсигурно.
     
    На ЕденЧлен и buba4e89 им се допаѓа ова.
  6. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Najdobri se saatite na Apple i Samsung vo ovaa kategorija
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Добри се за други опции,но не и за будење.
     
  8. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Зависи. Јас сум спанка, ама сум многу задоволна од саатот (Самсунг) за будење. Вибрациите не може да не ги осетиш и да не те пробудат. И плус е што кога треба да станам не ги разбудам сите околу мене како порано со алармот на телефонот.
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не си како мене 100%.
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Ако си го пробала и не ти врши работа за будење, немам друга препорука. Те читнав погоре дека бараш.

    Додека сум на темава, сакам да се искажам околу овие смарт саатовите. Имено, задоволна сум од мојот и сеуште го користам, арно ама никогаш повеќе не би купила смарт часовник или да го апгрејдирам овој за понов модел.
    Овие гаџети, кои се наменети за да ти го олеснат живот, всушност знаат да ти го закомплицираат повеќе. Почнувајќи од тоа дека мора да го полниш редовно, зависно од саатот, ама секој се полни на 2-3-4 дена да речеме, ако се користи за социјални мрежи, сигурно треба почесто. И некогаш ми доаѓа преку глава, полни телефон, лаптоп, саат, таблет, слушалки, аман! Ко во ропство се чуствувам :D

    Друго, саатот не го користам за социјални мрежи, функциите кои ги користам сега ми се мерење чекори и време. А да, и будилник. За тоа ми е супер. Сите други опции веќе не ги користам.

    Заклучокот, многу скапа работа, која ми дојде како ќеиф, се "изиграв" и веќе не ми е интересно.

    За мерење фитнес активности, ако ми треба во иднина , би земала некоја најефтина нараквица за таа цел.
    Едноставно ниту животен стил ми е таков, ниту живеам во некој урбан, брз, премодерен свет да ми требаат функциите кои ги нуди.

    Класика саат, што менуваш батерија на две години ќе ми е сосема доволен. А за пари што ги дадов за овој можев да земам некој ултра добар часовник кој не е смарт и кој нема да биде "аут оф фешн" технологија за 6 месеци.
     
    На Abel, glosipgirl, renata77 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не,не го пробав. Ме мрзеше прееска да се објаснам. Имено,многу цврсто спијам и ми треба нешто да ме буди. Имам познаници кои носат но викаат не се јаки вибрациите како на телефон туку онака минимални како за часовник. Јас имам мал смарт без опции за на рака,и пробав со тој но џабе пак се успивам наутро. Речиси не го ни осеќам, мислев ако земам поскап ќе е подобро,но луѓе што ги носат кажуваат дека не е тоа тоа.
     
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Има да се подеси јачина на вибрација, мојот е на Light, па ми е ок.
    5E5F24A2-D668-49B4-B952-2710DD949D5B.jpeg
    Да можам би ти го позајмила саат за една вечер :), најдобро би било, да знаеш што да очекуваш. Јас мислам би ти било доволно, ама па можеби и не.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ќе гледам да најдам да пробам,па ќе пишам.
     
  14. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    830
    Пол:
    Женски
    Истоо. И мене ме буди, иако имав проблеми со будење. Ептен сум задоволна у тоа поле.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    Паметниот часовник на Apple е дел од палетата производи на компанијата од 2015. година. Во последните пет години стана еден од омилените додатоци на корисниците. Ако и вие размислувате за купување, ќе ви помогнеме да се одлучите дали уредот би се вклопил во вашиот живот.
    Паметните часовници се интересен сегмент во индустријата на изработка на часовници. Некои се колнат во нив, а некои и натаму се држат до класичните часовници. Секако, промената не беше секогаш лесна. За да ви го олесниме донесувањето на одлуката, издвоивме три работи кои би можеле да ви бидат важни.
    Apple Watch оди рака под рака со здравјето и вежбањето. Самиот iPhone не е доволен. Основната и клучна функција е сензорот за следење на отчукувањето на срцето и вградениот EKG сензор (Series 4 и Series 5). Овие два алата можат да ви помогнат да го следите здравјето на срцето и на време да бидете свесни за можните проблеми.
    Без оглед на се, Apple Watch е и стилски додаток. Кога ќе ја пронајдете бојата која најмногу ви одговара, лесно ќе ги пронајдете соодветните додатоци, како ремените и полначите. Да не го споменуваме и богатиот избор на лицата на часовникот, зависно од вашието расположени и стил.
     
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кажете од каде да купам детски паметен часовник со нормална цена, но да работи со сим картичка.
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Која е разлика од овие серииве на Ејпл? И кој е најдобро да се купи сега?

    Последната серија отпаѓа,речимо нешто пред неа.

    @ЕденЧлен @Billy Idol
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.945
    Допаѓања:
    30.781
    Пол:
    Женски
    ^
    И мене ова ме интересира, и дали можам да си купам на ејпл часовник од мкд?
    Видов еднаш дека го има на Mobelix, серија 6, ама дали е оригинален?
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.613
    Допаѓања:
    36.909
    Пол:
    Машки
    Па, сега како што гледам има 3 часовници во продажба. Последната, серија 6, SE верзијата, и серија 3.

    Серија 6 е најновиот саат, со најбрзиот чип, S6, и друго што е битно, а го немаат другите два е always on display.

    SE е некако најдобра куповина од сите 3. Ги има скоро сите опции како S6, само што користи процесор S5. И е малку по тенок, по прикладен на рака.

    Серија 3 е веќе застарена верзија. Има помал екран, чип постар, S3, сензор за срце постар, не можеш преку него да се јавуваш и добиваш пораки мислам, не можеш да го конектираш без ајфон итн. итн. Значи, тој ептен ако сакаш за малку пари да го купиш.


    Ја би одел на SE. Има се што е потребно, и пониска цена има. 280$ мислам му беше. Баш онака солидни опции нуди, и секако како моден додаток е баш убав и модерен. Серија 6, единствено ако ептен ти фали always on display, да ти е уклучен цело време, и да сакаш премиум уред.


    @QweenSM , да. Оригинален е, и има интернационална Епл гаранција, која не ти ја врзува за Мобеликс, бар така е за телефони. Безбедни се за земање на Епл производи, без гајле. :D
     
    На ЕденЧлен и buba4e89 им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам Били, многу ми помогна.:inlove:
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.