1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Support group

Дискусија во 'Психологија' започната од mouse, 30 јануари 2020.

 1. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  Јас сум 34год девојка со дијагностициран Borderline disorder и моментално на медикаментозна терапија.
  Одамна сум на форумов и гледам дека има многу луѓе кои се борат со нешто, кои поминале низ темнината, кои сакаат да бидат слушнати, луѓе кои се осамени. Идејата ми е да организирам собир каде секој би си ја раскажал својата приказна, да се запознаеме, да видеме дека не сме сами, да се поддржеме еден со друг. Тоа би било средба во домашна и опуштена атмосфера, со не повеќе од 6 луѓе.
  Ве молам за мислење, многу ќе ми значи.
   
  На M&M, Victorian, Heavencanwait и 14 други им се допаѓа ова.
 2. ThePharmacist

  ThePharmacist Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  631
  Пол:
  Машки
  Голем лајк и подршка за групава и за идеава. Проблемите најчесто се решаваат со разговори со лица кои поминале низ исти проблеми. "Слушај паталец а не гаталец" вели една наша народна поговорка. Само напред. Се надевам на испешна реализација на идеава.
   
  На eliesaab и mouse им се допаѓа ова.
 3. WorkOnYou

  WorkOnYou Активен член

  Се зачлени на:
  11 август 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Ја имаш мојата поддршка, браво за групата и идеава. Се надевам ќе успееш! Поздрав
   
  На mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  32.811
  Допаѓања:
  260.734
  Многу добра идеја е ова.
  Би требало за секоја болест да има групи за поддршка.
   
  На poppie, eliesaab, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
 5. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Ова не би било група за поддршка само за болните со Бордерлајн, туку секој кој сака, секој на кој му треба поддршка, секој кој нема со кој да збори за работите што му тежат. Тоа би било средба која ќе се одржува еднаш или два пати месечно и ќе може да дојде кој сака и колку сака.Можеби на секоја средба да има различни луѓе.
   
  На Brinetka, eliesaab, GirlLove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  32.811
  Допаѓања:
  260.734
  Ко така, ако успееш да организираш, пиши овде, сакам и јас да доаѓам...
   
  На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Мило ми е, да се соберат повеќе луѓе и ќе ти пишам во дм.
   
  На Heavencanwait и WildMk им се допаѓа ова.
 8. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  9.569
  Јас не сум некоја што знае да најде вистински зборови било за што, но имате и моја поддршка. Се надевам дека ќе се реализира средбата, по можеби и јас би била дел, кој знае.
   
  На makedon81 и mouse им се допаѓа ова.
 9. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Нема да е задолжително да зборуваш за тоа, кој може ок, доволно е да се собериме, да се опуштиме, да го сослушаме другиот, да дадеме поддршка. Ништо нема да е форсирано.
   
 10. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.413
  Поздрав Маус.
  Мислам дека е ова добра идеја, но не сум сигурна дали би можела да доживее реализација.
  Ова го пишувам како долгогодишен член на форумот, некој што знае како се одвива динамиката овде.
  За форумџиите овде е тешко да се собереме на обична заедничка средба, не пак на ваква од интимна природа каде секој ќе мора отворено да зборува за предизвиците со состојбата со која се соочува. Патем, исто така не знам дали е во ред потполни странци да се прибираат во домот, повеќе сум за изнајмување простор при вакви средби...

  Не болувам од психичка болест и не сум на терапија, но сум уверена дека на секој еден човек во ова стресно општество му е потребно некакво интегрирање заради припадност, социјализирање и консултација, но не сум сигурна дека средбите кои ги посакуваш би се движеле токму во таа насока. Сепак ти посакувам среќа и успех при остварување на планот.
   
  На Indiegurl, Maša8, simonna.a и 8 други им се допаѓа ова.
 11. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Го почитувам твоето мислење и сметам дека си во право, меѓутоа јас во мојот дом го имам примено најлошото од лошото, луѓе кои ме повредиле физички и психички, странци на кои ни името не им го памтам, ќе ризикувам. Ќе верувам во луѓе кои одлучиле да веруваат и да се соголат пред мене. Сметам дека мојот дом е најсоодветното место за ваков вид на средба. Не сакам да седнам луѓе на столчиња во круг во празен и ладен простор, и да очекувам да си ја отворат душата. Замислата ми е да е во најтопол амбиент, опкружени со позитивната енергија која ќе се обидам на секој можен начин да ја пренесам. Фала :l::l::l::l:

  Не мислев на физичко соголување :smirk: туку душевно, да бидам појасна.
   
  Последна измена од модератор: 2 февруари 2020
  На Maša8, simonna.a, Heavencanwait и 7 други им се допаѓа ова.
 12. ThePharmacist

  ThePharmacist Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  631
  Пол:
  Машки
  Сфативме...на ова ладно физичкото соголување е потешко него ли емоционалното:).
   
  На mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.446
  Допаѓања:
  58.556
  Пол:
  Женски
  А си размислила ли дека можеби не би сакал некој да дојде кај тебе дома зашто не те познава?
  Јас не би отишла вака кај некој да бидам искрена. Од тој аспект размисли за местото за средба.
  Инаку, супер е идејата, треба да има вакви групи за поддршка и за други состојби, мислам дека баш би биле корисни.

  Не мора јавно да е, или со ник од форум, кој сака и по лп нека пише, па и на средбата не мора и никови да се кажуваат мислам. :)
   
  На ocicka2014, cresa-jagoda, Heavencanwait и 9 други им се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.413
  Во нормална држава каде психолошките групи се природна појава, нема потреба да се собираат луѓе по станови и ризикуваат, туку психолозите кои се занимаваат со гешталт или бихејвиојарлна психологија ги организираат ваквите средби во склоп со програмата и правецот на лекување. Дури организираат и наградни игри, за да се забавуваат пациентите, наместо само да зборуваат за своите проблеми. Многу ми е жал што немаме никаков социјално интеграциски центар, така да во потполност те разбирам.
   
  На simonna.a, cresa-jagoda, prominent и 4 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  32.811
  Допаѓања:
  260.734
  Може да се собираме во јавен простор...
  Како некои општински простории или во некој верски објект.
  Плус, никој не мора да кажува име... ни ник...
  Може и да измислуваме имиња и готово.
   
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.100
  Допаѓања:
  141.574
  Пол:
  Женски
  Групи од ваков тип се многу позитивини само мислам ќе треба многу време дур се тргни од некаде. Собирање кај некој дома е доста лошо пошто само тој некој ќе можи да се опушти, ама секогаш има доста тивки локали или пак некои објекти кои можат да се изнајмат за оваа работа, особено ако нели, стани навика. Сепак местото мора да биди неутрално за сите. Исто така ова е добро доколку го има во секој град, и идеално да има водич - стручно лице кое можи да ве разбери, да ве насочи и да види некакви црвени знаменца ако излезат од нечие расположение.

  Како и шо спомна @Nigredo Odor погоре, ваквите собири во „белиот свет“ се организирани и предводени од стручно лице и не се секогаш исти и монотони, и се со цел да помогнат. Зборување со група што врви низ ист проблем или сличен е доста голема помош, особено ако некој можи да го насочи „бранот“ башка и, како шо пишав погоре, ако тој некој можи да сети некои проблеми, да види каде мора да ургира ако некој врви низ лош период и слично.
   
  На simonna.a, Nigredo Odor, prominent и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.809
  Допаѓања:
  5.967
  Пол:
  Женски
  Секоја чест за групата имаш голема подршка од мене, јас страдам од анксиозност и панични напади и те сваќам, се надевам дека ке го пребродиш тоа <3 <3
   
  На mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  32.811
  Допаѓања:
  260.734
  Јас колку шо знам (може грешам) и само пациентите можат да се собираат.
  Самото разговарање за тековните проблеми помага...
   
 19. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.100
  Допаѓања:
  141.574
  Пол:
  Женски
  Не е спорно дека можат, ете пример од погоре е апелот нели, да се собери таква група. Ама подобро е кога групата е предводена од стручно лице пошто некогаш некој ќе „бара помош“ и ете стручно лице ќе увиди потребата. Професионалец тука ќе увиди шо се работи и настрана од ова ќе можи да поработи со индивидуата ако има потреба.
   
  На simonna.a, Mrs. Lovett и WildMk им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  32.811
  Допаѓања:
  260.734
  Секако дека има бенефит и доктор да е присутен, ама муабетот ми беше, дека (колку шо знам) и во странство, не секогаш се собираат во присуство на стручно лице.
  Дека само по себе изнесувањето на проблемите, наводно им помага.