Threads (Instagram)

Дискусија во 'Слободно време' започната од gasimku, 6 јули 2023.

  1. gasimku

    gasimku Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    1.193
    Пол:
    Женски
    Дали видовте дека има инстаграм твитер, дали го испробавте и како ви се допадна ?
    Јас лично го инсталирав, се најавив со веќе постоечката сметка на инстаграм, засега е супер...и многу подобар од твитер оригиналната апликација.
    Би го користела со задоволство.

    Линк за да го инсталирате: Threads, an Instagram app - Апликации на Google Play
     
    На h.ope и GirlLove им се допаѓа ова.
  2. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.656
    Допаѓања:
    6.257
    Пол:
    Машки
    Ништо ново, дури нелогична одлука на Фб/Мета. Нее лоша апликацијата, ама мене не мие баш привлечна, но мислам дека Твитер и Елон Маск нема лесно да се предадат на ова.
     
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.323
    Се приклучив, исто поврзувајќи се со инста профилот, што ми беше грешка (ама не знаев тогаш) бидејќи ако го избришеш thread профилот ќе ти се избрише и инста профилот. Така да си знаете, ако до сега се немате приклучено, боље ви е да си напраите нов посебен профил.

    Со оглед на глупостите на Маск периодов, ова беше ептен логичен потек на Зак, во прав момент си напраи нова социјална на слава на твитер. Доказ се 70 милионите корисници кои се активирале до утрово денес.

    Никогаш не користев твитер зошто не беше мој тип на платформа, јас сум си по фотки. Не сум сигурна дека ќе го користам Тредов во вистинска смисла, ама сеа за сеа сум таму и читкам.

    Има многу фалинки, прво хаотично е зошто освен тие што ги пратиш, ти се појавуваат тредови од рендом луѓе од цел свет. Не знам дали тоа ми се допаѓа, некако хаотично е, ама истовремено е versatile и се налетува на интересни ствари.
    Нема опција за едит на тредот. Мислам дека се уште не функционираат хаштагови, језда немам пробано денес. Функционира тагување на профили.

    Јас мислам дека ќе биде успешен Тредов зш Твитер стаи рестрикции, почна да наплаќа одредени ствари, ја изгуби славата. На почеток сторињата беа чуден додаток на инста, скроз превземено од Снапчет, па денес повеќето се поактивни со сториња отколку со постови на инста.
     
    На MandyLane, cresa-jagoda и Srckata28 им се допаѓа ова.
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.801
    Допаѓања:
    23.246
    Пол:
    Женски
    Мене ми се чини дека ќе биде успешна апликацијава и за година дена ќе ни биде дел од главните апликации кои секои ги има и користи.

    Иако е слична со твитер по начинот на употреба, ми има многу, многу различен вајб. Моето искуство на твитер секогаш повеќе било со „анонимни“ луѓе, во смисла многу почесто сме групирани на твитер по fan base и други интереси, а тука е буквално само како проширен инстаграм, со име и презиме сме. Многу поинтимно и мислам дека интеракцијата ќе биде поинтересна. На инстаграм треба навистина да ја знаеш личноста за да им одговориш на стори и да си муабетите, а овака имам чувство дека сите ќе си збориме и ќе тредаме свои мисли. :D
     
    На Ketchup и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.369
    Допаѓања:
    47.274
    Пол:
    Женски
    ова е место тие глупостите што ги пишуваа сите ко статуси на Инстаграм?
    не пратам трендови ко апликации и слично.
    Само гледав дека за неколку дена доста милиони корисници собрале, и дека Илон сака да го тужи Марк.
    ја не би ја симнала пошто и онака ми беше мука на Инстаграм коа ги читав. Јас 2-3 пати дали иам пишано.
    Твитер исто не користам дур не стане вирално нешто
     
    На gasimku му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.372
    Пол:
    Женски
    Па вака... :D

    Твитер пропаѓаше полека ама сигурно. Со последните политики Маск напрај ептен отворена мрежа за луѓе шо сакат Твитер ама да не е Твитер. Мастодон се проба ама према мене не успеа и немаше толку јак моментум како Тредс и лимитацијата на Твитер за гледање твитој. Теоретски, Тред секогаш толку брзо ќе се кренеше оти се промовира на Инста, а е на принцип на Твитер. Колку ќе трај ќе видиме. Оти сепак не е Твитер. Ама има солиден head start. Непо бебе на социјалните мрежи. :rofl:

    Е сега сакам да кажам шо ми се допаѓа и шо не.

    +
    :f:Поврзана сум со Инста оти не сфатив во еуфоријата дека има друга опција и многу лесно најдов секој шо би сакала да најдам и таму
    :f:Фидот ми е доста освежителен оти имам луѓе шо неќеа твитер а сега практично твитат и ја сакам та страна од нив
    :f: Поќе карактери ама сепак не предолго
    :f: Нема хаштагс? Многу се корисни. Многу. Ама уморна сум од нив.


    -
    :rain: Поврзана сум со Инста, не можам да менам јузер и морав да менам јузер на инста за да не сум со цело име и презиме на Тредс
    :rain: Едноставно многу рандом бизниси и инфлуенсери ми излегват наспроти луѓе шо пратам и шо сакам да ми излезат
    :rain: Нема темна тема, а ако има тогаш е тешка за наоѓање
    :rain: Најголем проблем за мене е фактот дека ако пишам подолго ми крашнува апликацијата и морам да пишам на ново и во талви моменти се откажвам од пишење долго
    :rain: Нотификациите личат средено ама не се. Хаотични се. Немаше да сетам дека некој ми манал quote thread ако не видев известување. Ко влегов во апликацијата немаше ништо - шо е поразително
    :rain: Ми треба easy access како шо имза објавување сториња - ама за чатовите на Мета, било то инста, месенџер или ако напрат во иднина тред чат

    Ама недостатоците вервам дека се привремени и со тек на време ќе се средат. Ако ми притекни нешто ќе додам.
     
    Последна измена: 7 јули 2023
    На sunshinebabe, Ketchup, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    39.785
    Сеа сите special snowflakes, мултиџендери, дегенерици и педофили од Твитер ќе се пребацат тука, и ќе си пркне апликацијата. Ко Твитер малку срање да беше, уше воа ни фалеше.
     
    На Seli20 и dea.18 им се допаѓа ова.
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.333
    Пол:
    Женски
    Не ти е црна? :D
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.559
    Пол:
    Женски
    Мене само ова не ми се допаѓа, а ако има начин како да не ми се појавуваат тредови од други што не ги следам кажете :D
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.372
    Пол:
    Женски
    Не. :o Дали и то е поврзано со Инста? Пошто Инста неќам да ми е црн.
     
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.519
    Допаѓања:
    38.333
    Пол:
    Женски
    Да, изгледа. Мене ми е.
     
    На Ketchup и theowndemon им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.372
    Пол:
    Женски
    Епа да допишам ко така еден минус :D

    -
    :rain: Поврзаноста со инста не треба да е толку зависна. Туку како други апликации шо користеа фб/гугл за најава. Пак да е засебен профил, ама да не е толку поврзан.
     
    На Ketchup, cresa-jagoda и Angie1432 им се допаѓа ова.
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.323
    Да, поврзано е. Каков моуд имаш на инста, таков ти е на тредс.
     
    На gasimku и theowndemon им се допаѓа ова.
  14. marijanaris

    marijanaris Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Kaj mene e super, osven user sto ne se menuva :(
     
  15. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.425
    Допаѓања:
    23.908
    Пол:
    Машки
    Ќе го замени ли твитер, шо мислите? :D
    Лично, ми се допаѓа ама мислам дека можеле да поработат повеќе и да стават и нешто ново, да биде подобро од твитер, вака фалат features, ама добро, сепак сфаќам дека целта и е што побрзо да бидат конкуренција за луѓето што го нејќат твитер веќе.

    Многу сум изненаден од фактот што веќе има скоро 100 милиони членови и е апликација со најбрз раст на корисници... :D

    Баш би бил среќен ако го замени твитер, нека пукне од мака Илон :devil:. Btw, наводно спремале тужба против Threads.
     
    На Ketchup и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. gasimku

    gasimku Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    1.193
    Пол:
    Женски
    Mozebi ke go zameni :)
     
  17. gasimku

    gasimku Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    1.193
    Пол:
    Женски
    Hih
     

    Прикачени фајлови:

  18. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.637
    Допаѓања:
    29.256
    Пол:
    Женски
    Се регистрирав на threads со инста профилот и не знаев дека после тоа не можеш да го избришеш без да си го избришеш инста профилот :') Исто така не можеш да менуваш име ако не го смениш на целиот инста профил што е многу annoying.

    Цело време ми крашнува апликацијата, нотификациите се хаос, ми отвара дека карикирам 150 луѓе ме заследиле, и коа кликам ме носи кај мене во фоловинг па кај секој треба посебно да отварам за да направам заслед назад, а некои веќе нели сум ги заследила и е општ хаос.

    На feed ми искачаат скроз анонимни луѓе за мене, рандом инфлуенсери, некако useless ми е, сакам да гледам од луѓе што ги следам а не вака.

    Не знам колку ќе истрае апликацијава, ама ќе видиме. Има шанси да се подобри многу, само уште да слушаат какво е корисничкото искуство.
     
    На MandyLane, sunshinebabe, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    8.280
    Концептот не е ништо ново, се подразбира. Ама дефинитивно нов начин луѓето да си ја измерат нарцисоидноста и "интелектуалноста" :drunk:
    Нешто од што на светот му е доволно.


    Нај ми е океј да го користат брендови. Како интересен начин самите да си ја поврзат работата со memes и да ги промовираат производите.
     
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.416
    Мене засега ми се допаѓа, највеќе затоа што е хаотично, нормално за нова апликација, секој си постира до што му е дојдено и сѐ уште не е основана култура, која сите треба да ја следат за да се вклопат, ко што веќе е со инстаграм.
    Меѓутоа, познавајќи го Цуки, секако и оваа платформа ќе ја направи бизнис ориентирана, така да не ја гледам ко целосна замена за твитер.

    Меѓутоа да, интересно, некои луѓе со кои се следам со години на инстаграм, првпат онака ги гледам во пишана форма и малку е чудно. Секако има изненадувања и позитивни и негативни.
     
    На MandyLane, Scott Weiland, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.