White Noise Machine - Апарат со звуци за спиење

Дискусија во 'Дом' започната од theunforgiven, 28 јануари 2024.

?

Дали би користеле ваков апарат?

  1. Да

    13 глас(а)
    50,0%
  2. Не

    13 глас(а)
    50,0%
  1. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.543
    Допаѓања:
    2.536
    Не знам дали ова е достапно кај нас, во Македонија. Ако да, тогаш сигурно е како производ наменет за бебиња. Сепак, White Noise Machine е тренд во светот и кај возрасните.

    [​IMG]
    Се работи за апарат/gadget во вид на пренослив звучник кој во себе има инсталирано неколку видови на смирувачки звуци т.н. „бели звуци“ (дожд, река, ветар...) кои континуирано се емитираат со цел полесно заспивање и поквалитетен сон, како и релаксација/одмор. За бебиња, на пример, има вакви апарати со звуци слични на оние кои бебето ги слушало додека било во матката на мајката.

    Се вели дека звуците од овие апарати ги блокираат надворешните шумови и несаканите звуци.

    Има различни видови со различни опции. Ги има и во комбинација со светло.

    Обично доаѓаат со тајмер кој се подесува на 15, 30 или 60 минути, како и можност за приспособување на јачината на звукот.

    На поквалитетните верзии, еднаш наполнета батерија држи до 30 часа. Батеријата се полни со УСБ-кабел.

    ***


    Читав коментари по интернет дека се многу корисни за луѓе кои тешко заспиваат. Некои, пак, велат дека е подобро да си пуштиш радио на нерегистрирана фреквенција, па да ти шушти цела ноќ :))))) Секако, постојат вакви звуци и на YouTube но, ете, некој измислил и засебен апарат.

    Сте имале ли искуство со нешто вакво?
    Дали би користеле?

    ***

    П.С. Модератори, се мислев каде да ја сместам темава. Ако не е за овде, ве молам преместете ја.
     
  2. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.132
    Допаѓања:
    53.663
    Пол:
    Женски
    Користам white noice веќе подолго веме како noise cancelling механизам.
    Откако се роди син ми, користам и за него. Најчесто пуштам на телефон/таблет, а неретко пуштам и фен.
    Дали би користела ваков апарат, мислам дека да, доколку нуди некои предности (на пример за да ми биде слободен телефонот).
    Инаку, ништо не може да ме успие како калорифер :D
     
    На m346, theunforgiven и 1001Ana1001 им се допаѓа ова.
  3. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.725
    Допаѓања:
    11.211
    Пол:
    Женски
    Мене ми се скроз прифатливи да сум во природа, да слушам такви звуци. Вака да си пуштам не само што нема да заспијам, туку и ќе се напнам дека мозокот ќе ми ги перцепира како "неприродни". :?:
     
    На Mumoftwo30, Konfetka, BlackNight и 3 други им се допаѓа ова.
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.164
    Допаѓања:
    23.336
    Порано многу често ја користев апликацијава: https://play.google.com/store/apps/details?id=relax.sleep.relaxation.sleepingsounds, ама не за "звуците со боја", туку за комбинациите од разни звуци од природата (најдобар избор има), никогаш не ми биле привлечни баш звуците што крчат како фрекфенција.
    Природните звуци како бранови, дожд, крцкање од оган, птици, итн. ми се допаѓаат, ама не и за спиење, поготово не бранови, ме иритираат. Мек дожд што удира на шатор или прозор ми е омилен звук за релаксирање, а исто така обожавам и звук на хор од штурци.

    Пред 10 години за успивање пуштав една станица на tunein кај што пуштаа по саат време од снимени вистински звучни атмосфери, пример "мирно неделно утро" и се слушаа птици, шумотење на дрво, некој како коси трева во далечина, авион како поминува, по некоја кола. Ама вистински снимени, не компјутерски мешани звуци. Врв беше за успивање.

    Веќе некое време прочистувачот и одвлажнувачот ми се апарати за white noise :D и почнаа ми годат звуците. Не ми се свиѓа баш класичниот бел звук, премногу ми крчи, ми смета. А од апаративе баш е нежен мек звук на шумење, е тоа ми е топ.

    Така да, ако има квалитетни звуци кои би ми помагале за спиење (ако имам потреба) и релаксирање, и имам одвишок на пари :wasntme:, би користела, зш да не.
     
    На Mumoftwo30 и theunforgiven им се допаѓа ова.
  5. FreeToGo

    FreeToGo Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    1.414
    Пол:
    Машки
    Користам апликација на телефон :)
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  6. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.433
    Допаѓања:
    5.338
    Пол:
    Женски
    Досега сум користела само апликација на телефон.
    Ако е за бебе во друга соба разбирам да се земе додатно.
    Исто подобро е за батеријата, ако е од мобилен ја троши во случај да сакаш цела вечер да биде уклучено.
    Јас за мене лично ми одговара на телефон/апликација, го уклучувам 1час додека да заспијам само.
    Не знам кои се иначе другите предности ова на тие што имате (не за бебе)?

    И да, го има и во Македонија,во бебешките продавници, може и онлајн да се нарача.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    3.007
    Допаѓања:
    11.487
    Пол:
    Женски
    Никад. :shake:
    Истоо. Не да ќе се напнам, ќе полудам бре. :drunk:
    Алал да им е како овие звуци ги опуштаат и релаксираат, им завидувам.

    Јас за спиење само потполна тишина, што се вика мува да не прелета иначе во спротивно многу се нервирам и тешко да заспијам така.

    Може па и вакви ствари не се за луѓе кои се нерва по природа. :wasntme:
    Аууу ова па... :x
    Одма ќе скренам скроз.
     
    На Mumoftwo30, BlackNight, $ophia и 3 други им се допаѓа ова.
  8. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.433
    Допаѓања:
    5.338
    Пол:
    Женски
    Оние што живеат на помирни локации немаат потреба, за оние што живеат на погаламурдни е и прекупотребно, за нескренување баш.
     
    На theunforgiven и Angie1432 им се допаѓа ова.
  9. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.391
    Пол:
    Женски
    Мене ми пречи светлото од телефонот кога се полни батеријата, а не па нешто вакво измислено.
    Мора да ми е тивко и темно.
    И ја би полудела :drunk:
     
    На BlackNight, $ophia, theunforgiven и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.543
    Допаѓања:
    2.536
    Хахахахахахаха

    Фреквенција би издржал некоја соодветна, скоро да не ја слушам. Ама, да ми дува ветер? Да ми врне (демек) и да грми? Да ми тече река, не дај Боже бранови да плускаат? Ноу уеј! Ја ќе добијам чувство дека сум у вода и дека, готово, ќе се удавам.

    Како и да е, треба да пробам. Порано имав навика да спијам со 20 песни на рипит, а многу често сум спиел и со вклучено радио (обично македонска музика пуштаат тоа време и ме враќа назад во некои убави времиња). Со звуци, хм... Не сум спиел така. Баш ќе пробам, па ќе искоментирам како ми делувало.
     
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.743
    Допаѓања:
    122.016
    Пол:
    Женски
    Вакви звуци не се смирувачки, туку полудувачки. :rofl:
    Не можам да заспијам ако не е скроз тивко.
     
    На Mumoftwo30 и BlackAndWhiteSwan им се допаѓа ова.
  12. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.269
    Пол:
    Женски
    Користев пред некое време. Така го заспивавме син ми додека беше бебе.
    But I hated it]:) а и на син ми не му помогна премногу но мислам во некои моменти го смируваше да не плаче. Знам на некои луѓе им помага бидејќи само со звуци во позадина спијат подобро. Се зависи до личноста. For me it's not a good idea:)
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.951
    Допаѓања:
    12.372
    Пол:
    Женски
    Ни на крај памет не ми било да ми бучи нешто додека спијам. Ама со дете помага многу, па 2 години ми шуштеше по цела ноќ, се навикнав. Сега со второ дете пак ќе пуштам да шушти. Не дека прави помирен сон, него неутрализира други звуци, па не се буди бебето така лесно од нормално функционирање на останатите по дома.
    Апарат за звуци не најдов кај нас, освен оние како мечиња на тајмер, па ваљда ќе тераме со апликација на таблет пак.
     
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.532
    Допаѓања:
    8.366
    Пол:
    Женски
    Kaj ima vo Sk da se kupi aparatce?
     
  15. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    368
    Дали најде? барам и јас
     
  16. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.848
    Допаѓања:
    4.774
    Пол:
    Женски
    Користев за син ми од кога беше бебе до може 2 години и више. Толку се навикнав шо неможев да заспијам ако не ми е пуштено. :rofl: јас по зависна бев од син ми хаха постепено ја намали употребата он и така и јас се одвикнав, сеа заспиваме со приказни на македонски јазик. Следно ако имам уште едно дете пак би користела бела врева. Само би барала апарат нешто такво што ќе го користам пошто на телефон мачно е :whew:
     
  17. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.033
    Допаѓања:
    7.545
    Пол:
    Женски
    Иста сум хахах. Претходно заспивав во скроз тишина. Арно ама кога се омажив сменив средина, овде многу галама има, мм научен е. Јас никако не спиев раат. Лесно се будам. Сега покрај ќерка ми, и јас си спијам раат со ова не слушам ништо од страна.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.496
    Пол:
    Женски
    Ех, златно радио Равел, не знам дали уште постои. Како студент спиев со тоа радио цела ноќ, за мерак. Нема поубаво од целоноќна музика, одмор за мозокот. White noise не би можела да слушам, иритантно ми е.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stella_winx3

    stella_winx3 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2024
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    - Дали би можела да споделиш во кои продавници поточно? 2 дена барам не можам да најдам...
     
  20. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.433
    Допаѓања:
    5.338
    Пол:
    Женски
    Не знам дали веќе си нашла, ама провери онлајн продавници?
     
    Последна измена: 18 јуни 2024