1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. lavica-e

    lavica-e Нов член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво мамички нова сум на форумот , имам синче 6 месеци и пред 3 месеци почна да му се појавува црвенило на обравчињата и лишаи по телото , бевме на дерматолог и ни даде дијагноза атопичен дерматит, ни даде терапија со адвантан по шема , и целото се исчисти но за кратко време повторно почна да се појавува.Нашиот педијатар ни препиша афлодерм , и ни кажа да го користиме 2 до 3 дена тогаш кога е најмногу воспалено лицето и телото, но јас знам дека има кортико и колку може да биде штетно и скоро и не го користам . Од тогаш пробав многу креми и купки на природна база, најпрво EUCERIN мислам дека ситуацијата се влоши со неа , подоцна Mustela Stelatopia крема и купка , од купката можам да се пофалам ја оменкува и овлажнува кожата , пробав и PANTEXOL крема , судокрем , ..пробав и да го капам со овесни снегулки и тоа се покажа како добро исто ја омекнуваше кожата ..но одвреме навреме повторно ке се воспали и изгледа страшно .. го чеша и бебушот е нервозен не може да спие ..Најново што ми препорачаа е BLUE CAP крема , ми дадоа и тестер и ставав само на лицето сега лицето еве веке 10 тина дена е чисто па планирам да ја земам . Ве молам за вашите искуства како се справувате со ова, што користите . Ви благодарам однапред
     
    На detelinka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sundream

    Sundream Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    47
    Atopicen dermatit se javuva kako reakcija na nekoja hrana sto ti ja jades i preku tvoeto mleko se prenesuva n a deteto.znaci dermatitot e alergiska reakcija.dzabe si go mackala i dzabe ke go mackas.dodeka ne ja smenis ishranata deteto ke ti reagira.najcesto toa e reakcija na kravjo mleko.probaj da ne konzumiras mleko i mlecni proizvodi ako dois.a moze e reakcija na mlecata formula ako ste na vestacko.znaci ne mi e jasno doktoive poma nemaat.dzabe so kortiko si go mackala bebenceto.poz
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.910
    Пол:
    Женски

    Уфф знам тешко е, и ќерка ми кога имаше 8 месеца имаше атопичен дерматитис на лицето :( и ние пробавме мнооогу креми дури на дерматолог ни правеа коктел креми но не помагаа.Имаше 2 месеца црвенила и последно ја земав кремата на А-дерма ексомега еве оваа [​IMG] и одма ни помина сега дали од кремата и помина или само од себе се изгуби незнам, ако сакаш пробај ја побарај низ аптеките, додека не го најдеш лекот се ќе пробаш
     
  4. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    и во другата тема имам дискутирано, за атопичен дерматит само EUCERIN 12% omega и маст Afloderm два пати на ден.
    Кај нас овој дерматит се јавува кога ќе падне имунитетот.

    Верувај од искуство, ПОМАГА!
     
  5. lavica-e

    lavica-e Нов член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Моментално ја користам blue cap кремата , лицето сеуште е чисто сега го мачкам по телото , за а дермата имам читано па ако не помогне оваа следно таа ке ја купам , а дали може некој да ми препорача добар дерматолог, затоа што овие што ги посетивме не ми помогнаа баш многу
     
  6. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    i moeto bebe imase crveno lice i bubulici kupivme vazelin so neven od zegin 63 den i za dva dena se iscisti skroz
     
  7. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Majki pomagajte,navistina ne znam sto da pravam...od pred nekoj den na sinko mu se pojavi suva kozicka na vratceto na dve mesta.Deneska go vidoa dvajca pedijatri I konstatiraa deka stanuva zbor za atopicen dermatit. Dilemata mi e okolu preporacaniot tretman,edniot vika ostavete ne mackajte nisto,drugiot ni rece da se mackame so taa za dermatit na mustela ili alfa ne znam kako,ja zaboraviv(ja imam zapisano,ne ja znam na pamet).Sto li da pravam,kogo da poslusam?Inaku,sosema malku mu e toa na kozickata,nitu go cesa,nitu e vospaleno I slicno.Vase iskustvo,sovet?
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @PUPICA се пρобавме веќе два месеци уште малце има по ρачињата највеќе ни помогна линијата Еуцеρин атопи κонтρол,дρуго се џабе фρлени паρи пρобајте ја и κај Маκсим почна со малκу па се пρошиρи насеκаде не чеκај да се шиρи само ρеагиρај одма...
     
  9. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 deneska bev kaj Nikolina,taa dermatologot pozadi Vero, i me sovetuvase zasega da ne go tretiram so nisto. Taka i odluciv. Prvenstveno si rekov pa poarno da go mackam so nekoja od preporacanite kremi,preventivno za da ne daj boze da ne se prosiri,vospali i sl, Nikolina rece deka ne se soglasuva,neli a moe e krajno da odlucam. Taka,suma sumarum,zasega nema da se mackame so nisto.Ke go sledam sekojdnevno pa, ke vidime ponatamu,so Gospod napred.
    P.S.I vo ovoj slucaj da ne znae covek kako da postapi.Vrti suci,se e individualno.Poznavam mnogumina koi se mackale so iks kremi,pa zaludno ili delumno se ublazilo,a i obratni slucaevi. Ubavo vikaat, majka da ne si :whew: mali deca mali muki,sto li doprva ne ceka...
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 a kaj vas kade se pojavi,kolku...?Ako ne gresam i ti bese kaj Nikolina,ona ti preporaca da se mackate?
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @PUPICA уште на 2 м,имаше малиот на рачињата по некое и на ноџињата го видоа на педијатар ништо страшно не било ми рекоа, после на 4м наеднаш на цело лице лом се направи па на телото страшни суви црвенила имаше на лице,педијатарот ми даде А-ДЕРМА ексомега 1 недела ја користевме ништо после отидов кај Николина ми даде Хлорамфеникол за црвенилата тие поминаа ,но уште имаше дерматит само не со толку јаки црвенила на лице се смирија ама беа како флеки, ми препорача Биодерма и од неа ништо,отидов во бт.кај моите снаа ми препорача кожен лекар бидејќи работи во аптека Бт.и многу доктори и се пријатели,ме упати кај еден од најдобрите таму и тој одма кога го виде ми препиша еуцерин атопи контрол,ми кажа исто што и Николина дека можно е да од пелените бидејќи содржеле гелови парфеми и 300 хемикалии,исто рече може да се чисти од хормоните во бременоста, и да го има дерматиот до 9,10 месеци па и годинка ама само од еуцериниот скроз се исчисти и на лице и по тело има уште некое по рачињата само..
     
  12. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    О
    од каде ја купуваш оваа крема и колку кошта?
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    ^
    Ок ве прочитавме нема потреба секоја тема да ја полните со ист пост.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    ^
    Ептен си ја докажувате професионалноста.
    Рекламите се забранети по форуми ;)
     
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Eve i jas da si pokukam.malava vekje edna nedela ako ne i povekje mi e nafrlana.po obrazite i bradickata kako sitni bubuljicki i crvenilo.Na teloto nemase pa se nafrli so sitni bruncinja.bev na pedijatar, kupiv krema na Avene, ja smiri malku ama mnogu se cepka se fakja i pak jovo na novo.denes ja izbanjav so hipermangan i zemav tester od Blue kap mi ja pofalija.citnav pogore deka e od hranata sto ja jadam.sabajle jadev sirenje i nes( neli so mleko) i se pojavi po teloto.nemam vise pamet a i neznam sto da jadam.sega varev kompiri toa si jadev.ke izbegnuvam denovive mlecni proizvodi pa ke vidam
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    И цитрусни овошја избегнувај.
     
  17. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Samo banana jadam..zivci iskinav kolku i e crveno liceto
     
  18. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Немора да значи дека е од храна јас се избегнував млеко риба јаткасти плодови па пак и се појави ама од блу кап кремата и помина скрос
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    A za kolku vreme se povlece? Jas od vcera ja mackam.nea obravcinjata i bradickata i se mnogu crveni pa koga place mislam zar i se pravat.imase ko bubuljicki pa od koga ja namackav i se susea pa denes gledam ko da i isceznuvaat ama crveniloto e ostanato.mnogu mi e zal kakvo i e liceno ke si puknam
     
  20. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Јас ја намачкав 3-4 пати и и се повлекоја.кај нас беа на образите и на рачињата и многу ја чешаја.знам дека ти е тешко да го гледаш такво и мене ми беше тешко но врви само да се погоди крем што и одговара.не кај секое дете врви од ист крем.ние пред то пробавме и еуцерин атопи контрол ама не ни помина
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.