1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Планирам да почнам со перење на алиштата. Купив персил течен бебешки и чико омекнувач. Само кажете ми од прво да ги пуштам на бебе програма или може на кратко перење?
    За пеглање мислам сега за почеток да ги испеглам, а за понатму да пробам без пеглање... :$
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас на бебе перев :)
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Уште од почеток на краток програм на 30 степени ги перам сите, за да не ми се уништат, значи, краток програм и плус дополнително плакнење, а кога ќе заврши машината и плус уште едно плакнење од 17 минути уклучувам, мислам дека е и повеќе од доволно, дури и непотребно ми е тоа плакнење, ама ајде.

    Перам и јас како тебе, прво со Ариел бејби течен + Чико омекнувач, а сега со Персил сензитив течен + Чико омекнувач, детево еве го два месеци нема никаков проблем, ниту алергија, ниту црвенило, ниту било каков осип има, така да по мое, не мораш два саати да переш на бејби програм, бар на мојава машина трае и поише од два саати, искрено мислам дека е многу и непотребно.

    А за пеглање, мерак ми е да се испеглани и си ги пеглам стално :)
     
    На karibian, kukla21 и Minnie-e им се допаѓа ова.
  4. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    За првото користев мерикс бебе бидејќи ми ги правеше преубави алиштињата и ги вадеше флеките од повратено исто и омекнувач дуел бебешкиот бел што е , а алиштињата ги перев така на рака до 40 дена (по бабски сваштарии) , а за второто од што немав време ни толку одвише за посебни прашоци , ни време за пеглање ниту за себе ,алиштата од сам почеток му ги перев со на првото синче и со моите со исти прашок и исти омекнувач , и не ги пеглав воопшто ,гледав се што купував да не се тутка после перење , сега и за третото ќе ги перам заедно со на децата алиштињата со Савекс новиот прашок и дуел жолтиот омекнувач..
     
  5. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Сo Мерикс бејби прaшaк и чикo oмекнувaч. Персил не ми мирисa убaвo. Пoтaму мoже ќе преминaм нa тетa виoлетa жoлт oмекнувaч. Дoсегa мнoгу сум зaдoвoлнa.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Ќе бидам мрчало, ама зошто, зошто ги труете децата со омекнувачи? Од некои работи не можеме да избегаме, ама кога имаме избор зошто свесно да се труеме? Омекнувачите не мора да се користат. Ни за нас, ни за деца се добри. Доволно е на чисто да мирисаат алиштата.
     
    На gjoker4e, ma4e1311, Ruzica00 и 5 други им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    И јас сум за ова. Се повеќе избегнувам омекнуваш и за нас а камоли за бебе/дете. Ставам омекнуваш само крпи кога перам.
     
    На forumce и Annath им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Јас воопшто не користам омекнувач. И онака во сушара сушам зимава, ми мирисаат алиштата на детергентот. Сосема доволно е тоа, најбитно е да се чисти, а не да мирисаат. Страшни алергии и опструкции дава омекнувачот, свекрва ми пред два години доби страшен напад, не можеше да дише. А истиот омекнувач со години го користи. Буквално преку ноќ и се јави реакција. Затоа и јас целосно прекинав.
     
    На forumce и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    И јас не користам омекнувач, ниту за бебе, ниту за нас.
     
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    На бејби алиштенцата ги перам со Baby Ariel течниот детергент, баш убаво бебешки, чисто мириса. Ги пуштам на програма од 1ч и 15мин, 40степени, 2плавења и 800вртежи и подоцна во сушара и на крај ги пеглам :)

    А првиот пат ги перев со истиот детергент и плус ставив омекнувач на Чико и на бебе програма која траеше 2ч и 40мин :drunk:
     
    На Melinda85 и duffi им се допаѓа ова.
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Мерикс бебешки прашок користам. Омекнувач не. Дупло плавење и пеглање на крај. Сакам облеката да мириса на чисто и испрано.
     
  12. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Госпожава ми е 15месеци, сеуште и перам со персил сензитив, но да го дотрошам и ќе преминам на прашокот со кој ги перам моите и на мм. Факс, поточно. Омекнувач не користам, освен за завеси, крпи.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    да ве прашам тие што сте во Германија, исто Persil Sensitive течен користите или нешто друго? и jac се спремам да почнам да ги перам работите, тука велат наjмалку по два пати пред да се носат :sweat: ќе видам колку ќе имам мукает, ама прво да се определам со прашокот: има и од Frosch гледав, и некој Ecover.. има некој искуство?
    фала :)
     
  14. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас се спремав сега персил сензитив користев, ама не течен и ги прев еднаш на 40 и укличував дупло плавење. Омекшивач не користев.
     
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Каква сушара имате? Јас кога ги пуштам во сушара ги вадам како џвакани дека ептен се мали, и затоа не ја ни користам
     
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Јас имам канди сушара. Многу е битно дали ги вадам одма штом заврши со сушење додека се топли. Во тој случај не се туткаат. Ова и за нашите алишта исто. Кошулите на мм ако ги извадам додека се топли се скоро како пеглани. Мислам дека има и посебна програма за поделикатно сушење ама уште не сум ја користела баш.
     
    На eli.karameli, JoyJoy и Chantal им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мојата е вирпул. Има посебен дел за "пеглани" алишта. Тогаш прави повеќе вртежи при сушењето. Се сушам од бебе :)
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Персил и дуел омекнувач.
    Ако не ставам омекнувач не можам ни да ги допрам алиштата крути ко хартија. Ме гребат и цела се вцрвенувам. Исто и бебе ако е нешто покруто одма е црвена.
    Сепак сметам дека и едно и друго е само хемија и ништо повеќе, но секој си знае за себе.
    Јас сум имала страшни кожни проблеми од алишта испрани без омекнувач. Секаде каде што има раб, јас рана. Не е ни до тип на прашок, ни до тип на омекнувач.
    Него, како ги перете играчките, оние со тропки и чуда?
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Не сум сретнала до сега, од каде и цена?
     
  20. Naturel

    Naturel Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    493
    Купивте ли некаков детергент за перење или ќе го користите истиот што и за вашите алишта? Јас перам со ариел ми е мисла да не е многу јак за бебешките. А омекнувач не сакам да користам поради тоа што многу се задржува на ткаенината да не му се појави некој осип