1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Запознавање на фејсбук, да или не?

Дискусија во 'Сингл' започната од Inna15, 28 март 2011.

  1. Inna15

    Inna15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8
    Е паа пишав и на уште две теми за фејсбуков :D
    али стварно незнам дали е правилно до негде, да бараш дечко на фб...т.е веќе си го нашла...конкретно во мојов случај, ми се свиѓа онака баш, само незнам дали да започнам муабет...незнам што да пишам, а да изгледам доволно интересна и привлечна но НЕ и очајна...а да...и едноставно има некои женски шо гледам нешо ваму таму со нив лајкчиња и слично...едноставно мислам дека покрај сите нив, дека можеби и нема време за мене...така некако се осеќам...
    пошто ја не сум таква ко нив, едноставно они сакаат само журки журки и журки...не ги занима ништо друго...знам дека вредам, немам некој комплекс на нижа вредност...али сепак :/
    се надевам дека ќе ме разберете... :*
     
    На passion.for.fashion му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Нема врска фејсбукот.Се дур не е некој манијак,психопат,умоболен,океј е :)
    Јас со дечко ми се запознав на фејсбук,и еве уште сме заедно.Ама иронија,сега немаме фејсбук,зашо и ќе се скаравме за истиот :D

    Пиши,ништо нема да изгубиш.Али немој да го напињаш со лајкови цело време,ау бау,тие детските работи. :)
     
  3. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34
    за фб пиши му слободно онака како си што правиш во врска со излегувања ова она, некои полесни теми
    и уште еднас пр пиши му потоа ако сам не почне да ти пишува или те покани да излезите ништо од тоа
    а јас преку фб сум запознала повеќе фини дечковци :)
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Зошто да не започнеш? Ако веќе си сигурна дека е безбедно да се допишуваш со него. :) За дали си добра како и другите остави тој да процени, неочекувани работи неретко се случуваат. :)
    Започни муабет лежерно, без нервози и страв, малку флерт, малку пријателски настапи, збунувачки, да не знаеш ни сама на што сте. :D Пиши му нешто за работа која би го интересирала...
     
  5. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Никогаш не можеш да претпоставиш, каде ќе се запознаеш со некоја специфична личност, која би можела да ти се допадне. Пример една моја другарка си фати дечко на фб и еве одат веќе две години :D (иако бев скептик)

    Ама мене ме нервира тоа што ако некој прифатиш од љубезност си дава за право веднаш да ти пишува и да те замара за излегување. Поради тоа сега ги прифаќам само оние кои ми се познати, се со цел да не се доведувам во непријатни ситуации. Можеби од страна тоа изгледа арогантно, но ако така е подобро.

    А во врска со запознавањево.....ти можеш да оствариш некаков контакт и зближување на фб, но запознавањето ќе си дојде потоа. Некој на фб се јача, а во живо е смоле ;)
     
    На MarchelineAmaru и Voskresija им се допаѓа ова.
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Никогаш не можеш да претпоставиш, каде ќе се запознаеш со некоја специфична личност, која би можела да ти се допадне. Пример една моја другарка си фати дечко на фб и еве одат веќе две години :D (иако бев скептик)

    Ама мене ме нервира тоа што ако некој прифатиш од љубезност си дава за право веднаш да ти пишува и да те замара за излегување. Поради тоа сега ги прифаќам само оние кои ми се познати, се со цел да не се доведувам во непријатни ситуации. Можеби од страна тоа изгледа арогантно, но ако така е подобро.

    А во врска со запознавањево.....ти можеш да оствариш некаков контакт и зближување на фб, но запознавањето ќе си дојде потоа. Некој на фб се јача, а во живо е смоле ;)
     
    На Voskresija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emma.Sun

    Emma.Sun Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    62
    Е конечно најдов тема и за мојот т.н. проблем... односно опсесија :tmi:
    Се запознав со едно момче од ФБ.. се допишувавме и ме покани 2 пати на дејт.. 1виот пат го одвиб 2риот пат прифатив.. не напраивме нишо само се запознавме.. седевме 6 саата заедно го запознав и со моите другарки супер беше одлично смеење зезање топ..по два дена одкога се запознавме му пишав поздрав во пораки.. разменивме неколку пораки на ФБ пак ми спомна за следно глеање но ништо формално беше све сведено дека ке се договориме.. и толку.. помина една недела од него ништо ни трага ни гас ни на ФБ немаше нови обави.. и ете го се појави ми пиша напраивме општ муабет .. краток.. и повторно ме потсети за договарањето за средба .. му реков дека би сакала ми рече ке се договориме.. но ништо поминаа скоро две недели го гледам уклучен на чет и он сигурно ке види дека сум уклучена бидејки нон стоп нешо лајкнувам но ништо нит ми пишува нит му пишувам.. ДАЛИ ДА МУ ПИШАМ И ШТО после долго време .. а ств ми се допага ..ептен
     
  8. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    никако да не му пишуваш :) не требало баш одма на првиот дејт 6 саати да бидете заедно (освен ако ја не сум буквалист и не сте биле стварно 6 саати заедно :) ) и не требало баш одма да го запознаваш со другарки, дечкото може се исплашил дека си запнала одма за врска ;) не му пишувај ништо, ни на chat ни у inbox сега засега...ако му се допаднал првиот дејт ќе сака и втор...нема да одолговлекува, или сака, или не сака - друго нема :)
    поздрав

    исправка: во првата реченица сакав да кажам - никако да му пишуваш.леле уште спијам, не гледам што куцам :D
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emma.Sun

    Emma.Sun Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    62
    Фала многу за мислењето.. оцигледно е така .. помина доста долго време ако сакал ке имало и втор состанок !
    А сето тоа за другарките и седењето 6 саата.. он сакаше така.. се представи тогаш или таков впешаток ја сум добила како ептен да е загреан.. али нишо .. а за другарките некако спонтано излезе они ме бараа додека ја бев со него .. ги одбив неколку пати им кажа дека неможам да дојдам но напнаа.. го прашавдали сака да идеме рече да и така се деси.. аа за седењето усе кога поминаа 3 саата ја планирав да си идам и му реков као у стилот кај ке идеш сеа нешо да не си имаш испланирано.. кажа не дека сака да седи .. и ја се согласив.. и тоа беше тоа ! Ма нема врска ајде не е ни прв ни последен.. сепак фала мн ми требаше мислење и од некоја 3та особа .. :P
     
    На Estelle му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    епа очигледно ни он не знае што сака! :D а ако е таков недозреан, услуга ти направил што се повлекол после првиот состанок ;)
     
    На MarchelineAmaru и Emma.Sun им се допаѓа ова.
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе зошто да не му пише? Уште ли ќе се водиме по правилото дека машкото мора се‘ прво?

    Ете те поканал дечкото на прв состанок, сте отишле, убаво сте си поминале. Шест часа ееј...! Некој ни час време не седи на прв состанок. Штом сте поминале толку време на првиот состанок, значи имате многу нешта за кои можете да разговарате.
    Ти спомнал дечкото и за втор состанок ете... па можда чека на тебе, ти да превземеш иницијатива овој пат?
     
    На sj *O* и Emma.Sun им се допаѓа ова.
  12. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    EmmaSun абе пиши му, тој можеби се почувствувал нерпијатно бидејќи постојано тој те повикувал на состаноци,на првиот тој како што кажа бил така „загреан“ и возбуден да ги запознае. Замисли ти да беше на негово место го покануваш дечкото да излезете,излегувате,а ти онака возбудено сакаш да се запознаеш со друштвото ова-она, предложуваш да се видите уште еднаш и ти одговара би сакал ќе се договориме, покажи и ти дека си заинтерсирана, со среќа. :*
     
    На crazylady и Emma.Sun им се допаѓа ова.
  13. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Делам исто мислење како Хипица.

    Ах тој ФБ, колку што кажува некогаш, толку и ни дозволува погрешно да ги протолкуваме работите. Немал објави, немал ова, немал она, не лајкнал песна, не лајкнал статус и одма мислење дека изгубил интерес. :^)

    Пиши му девојко и не се мисли многу, да не ти замине возот.
    Нема што да изгубиш, а и директно по разговорот веднаш ќе заклучиш дали е заинтересиран сеуште за тој втор состанок или дали тоа “ќе се договориме“ го кажува колку да те утеши на некој начин.
    Не верувам во второво, ама сепак да сум на твое место би му пишала, затоа што некогаш едноставно и нив им доаѓа преку глава и сакаат и женското да превземе иницијатива. Ако е машко не значи дека скоро се` треба он да направи, аман, до кога ќе размислувате сите вака. |(

    6 часа сте поминале заедно, тоа треба да ти биде доказ дека му е многу пријатно во твое друштво и башка се запознал со твоите другарки, што укажува дека е стварно заинтересиран.

    Не биди уште едно женско што глуми не знам ти што, а плаче во себе за да излезе пак со него, освести се дур е време.

    Ти посакувам среќа и уште поубав нареден состанок, секако, по твоја иницијатива! :) 8)
     
    На Hipica и Emma.Sun им се допаѓа ова.
  14. Emma.Sun

    Emma.Sun Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    62
    Девојки фала ви премногу за вашите оптимистички мислења.. и ме охрабривте да му пишам и ајде сеа ќе му пишам ќе му пратам поздрав преку пораки ( пошо неможам да издржам веке :$ ) па ќе видам шо и дали ке врати !


    :inlove: :inlove:
     
    На Izaabella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Зошто да не се зпознаеш...ќе ти кажам 2 случаеви на мои блиски...пред една година тетка ми сo дечкото што се запона од фб се зедоја...пишеја можии 2-3 години и се запознаа и сега еве 1 година се во брак....другиов случај е сега пресен...моја најдобра другарка најде една личнос од Австралија преку фб..си пишуваја не цела година како што кажуваш ти лајкчина коментари и се натаму ова лето си дојде дечкото во македонија можеби еден месец се дружеја така и се свршија и сега се во брак..и таа исто така го запозна преку facebook
    НИКОГАШ НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ ТИ Е СРЕЌАТА
     
  16. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    мојот совет за да не му пишува на дечкото беше даден бидејќи ко што разбрав, она му спомнала повторно гледање (покренала иницијатива) али он рекол - ќе се договориме....немам ништо против преземање иницијатива и предложување втор дејт, само кога некој би ми рекол "ќе се договориме" и притоа никако да испадне договоров, јас не би му предложила пак...би си правела муабет со него, се разбира нема љута да му бидам, би одржувала нормални контакти ама не би ја отварала темата за втор состанок, барем додека не осетам дека теренот е поволен за таков предлог :)
    ауууу, сега препрочитав :D он и рекол пак да се видат, она прифатила па он одговорил "ќе се договориме"...ја мислев нејзин бил предлогот за втор состанок :wasntme: моја грешка
     
  17. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Зашто да не никогаш неможеш да знаеш со кој ти било среќата
     
  18. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    598
    Не ми се допаѓа тоа запознавање преку фејс! Ај ако веќе ја знаеш личноста од зборење или некој ти кажал за каква особа се работи па и да решиш така да почнеш да контактираш,ама вака не ми е тоа најпристапен начин,кога се работи за странец! Профилот често знае да лаже нели? ама во секој случај ако се работи ептен за заинтересираност може да се проба со една до две средби па да се види за каква особа станува збор!
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. feminamk

    feminamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    20
    Зависи од личноста..ако имаш слушано за неа..или имаш некој познаник..окк..запознај се..но ако не познаваш никој негов..и никој неможе да ти каже каков е..тогаш батали..пошо ризично е..
    јас преку фб.се имам запознато со две момчиња...иако едниот му беше втор братучед на дечко ми..така ми се погоди отидов со другарка..а со другиот..онака од радозналост, мн ми се свиѓаше и се помина во најдобар ред..додека другарка ми..заврши не баш добро..отиде истото така да се запознае со едно МОМЧЕ..ама не ни беше баш мн со познаници..и на крај испадна дека е ружен тужен и до бога дужен..личеше на 15 годишен уствари имаше 21год..така да..првин разгледај ситуација па после запознавај се..:)))
     
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Пиши му зошто да не иначе не сакам многу запознавања преку интернет затоа што секој може да си каже што сака ама такво време дојде сега ........... ;)
    Со среќа :*