1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога да се почне со купување работи за бебето

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 декември 2010.

  1. Enni545

    Enni545 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Е тука во мојот град, една продавница е и се е изгор ништо не видов под 15000 за количка. Ама сега памет во глава за се друго, нема да се залетувам.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Na poragaj ne te primaat so nalakirani nokti. Isto i za catski i prirodno.
     
  3. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    I kaj mene bea istite muabeti nemojte, rano e eee ima vreme samo dobra misla ke kupime se, a za zhal i si ostana samo na muabet toa. Ne sme skroz spremni za bebush, no najbitnite raboti ni se snabdeni i toa se sami so mm. Svekrva mi beshe so tie muabeti ke kupime ova ke kupime ona a edno bodi nema kupeno za bebeto, majka mi koga ke dojdat ke vidam shto ke mi donesat ama gledam deka pochnale da kupuvaat nekoi raboti taka da bar tie ke podpomognat. Ushte chekam edno vetuvanje od svekrvata i svekorot, se nadevam ke go ispolnat pred da stasa bebeto.. (facepalm) I da, da bev finansiski postabilna ushte vo 4ti-5ti mesec ke si kupev se i ke si bev raat.. Srekja shto sum podvizhna i mozham sama da si kupuvam edno po edno :)
    Neka mi e zhivo i zdravo bebcheto, drugite ne me interesiraat (mooning)(poolparty)
     
    На makgirl, Girl-Rabbit, mama89 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Кај нас свекрва ми рече ние сакаме количка да купиме и ок ние одбравме на интернет, 100 пати доаѓаше да ја види и бидејќи само преку интернет можеше да се нарача рековме ќе ја нарачаме едно 3-4 недели пред терминот за да стигне со време. И и зборевме ние и зборевме, на крај видовме и земавме си ја нарачавме сами, си ја плативме, за 10 дена стигна, ја гледаше (и само имаше коментар дека ќе се прља лесно, ни со среќа ни ништо) и откако се роди бебето после едно месец дена дојде со бодиња и донесе пари и вика ова е за количката јас сакав да ви ја купам ама вие избрзавте:fubar: Ај фала и у секој случај, ама со вакви коментари поарно никако да не ти помогне отколку после да ти излезе таа помош низ нос.
     
    На cresa-jagoda, Eli23, ruruk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу лута, оти од кобења преку глава ми е. Реков моја нога таму не стапнува и муабети за моето дете не сакам да чујам. Ме гмечеа и за вакцини и за исхрана, од 3 месеци ајвар ќе јадел, од 6 месеци компот одлани имало останато сто тегли... Абе косата на глава ми се крена. Ќе сме се карале за детето ние. За името сто пати спомнавме рано било. Врв на се беше кога најблиски комшии и роднини останаа во чудо кога разбраа дека сум 7ми месец трудна, се чудеа луѓево. Епа ќе се роди и ќе промрда, а на нив ќе им бидемака што не учевствувале. Нејќу да мислам оти се нервирам повеќе
     
    На malooto, makgirl и Smizzy им се допаѓа ова.
  6. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Тебе ајвар, а мене ме тераат грав да му дадам на синко уште 4 месеци кога имаше (facepalm)
    И баш поради сите тие досадни муабети, кобења, не така не вака, за вторава бременост уште никој незнае, од утре 16 недела и не планирам да им кажам додека не биде очигледно :D мене ми е многу поубаво вака и мирна ми е главата.
     
  7. Enni545

    Enni545 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Имам една јатрва идол ми е жената колку е директна и отворена, има девојче од една годинка и на свекрва ни и викаше-Мајче твоето време поминало врти си таму куќата, ние знаеме како да си ги гледаме децата не се замарај, абе тоа додека беше бремена кафе и вареше и збор не и изусти што да прави се плаши од неа:DА ние ете така фини, ќе си страдаме цел живот од такви.
     
    На makgirl, Girl-Rabbit, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  8. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Za kupuvanje i jas bev kako svekrvite:Dso mm se karavme ,celo vreme mu vikav rano e ,da ne kobime(demek slusajki gi starite) .arno ama vo 8mi mesec mi rekoa da lezam doma i da miruvam i ispadna se mm da kupuva -od prodavnica ke me prasuva,ke mi prakja sliki na viber -nalet takvo kupuvanje ! Taka da sea smeniv mislenje-jas mislam 3mesec e rano,ama od 5-6ti veke e taman.I polesno ke se dvizete,ke si imate vreme i da birate.
    @Enni545 ima edna prodavnica od Prilep(Alf kids)-vrsat dostava za 2dena,mozete da si izberete kolicla po poeftina cena i da vi ja dostavat do vrata.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Ефтина количка нема, или ќе ја купиш и цело време ќе се возите или ќе ја мењаш за една година. Мој совет, купете количка со нормална цена, има во Бебе и Хоум во Ѓорче до кај 10000 асални, со транспортер и убави на возење. Јас мојата што ќе ја земам е 16 000 со корпа и транспортер, пристојни мислам.
     
    На makgirl и Smizzy им се допаѓа ова.
  10. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    За ова со купувањево за бебе,како ви е мерак така. Моја другарка длабоко навлезена во 9ти,одам кај неа да ја видам, и велам ајде фали се све што сте купиле да видам,она вика ништо немаме купено, лоша среќа е пред време..?!?! Здравје да се породи,маж и знаел одма се од кај да купи гледано им било. Мене ми е ова глупо ама добро...
    Јас мислам ќе почнам да купувам кога ќе рипне стомачето,вака кејфот не ми дошол уште не се осеќам ич бремена а и незнам пол8-|
     
    На makgirl, cresa-jagoda и Eli23 им се допаѓа ова.
  11. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Јас преубави колички со транспортер, прекривка, торба гледав во лококороко, по 7600 па нагоре, според мене сосема пристапни цени, башка количките се многу убави :) а креветчињата па какви им се цакани :inlove: и тие таа цена се движеа. Гледав и во бебе супер маркет и таму имаше доста избор без цени до плафон.
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Истиот случај и кај мене беше, само со креветче.
    Мислам неможат да се помират дека они си ги слушале свекрвите и молчеле, а ние не.

    ЈАс почнав да си купувам во 7 месец, едвај додржав за во случај да го згрешиле полот.
    И си купував скришно. Да не слушам муабети.
     
    На cresa-jagoda и Smizzy им се допаѓа ова.
  13. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Јас за мерак уште во 5 месец мислам дека бев кога му купив зиврички и бенкичка.
    Фала му на бога еве ја душа моја си ги носи сега да е жива и здрава.
    На една комшивка кога бев крај 8ми и реков дека сме изнакупиле све ми вика како бе ????
    па кога ке се роди ке му купите ?
    И јас и реков како ?
    од болница да одам по продвници да се влечам со болна рана да пазарувам па да дојдам дома да перам да сушам да пеглам а за тоа време детето голо да седи ?
    Уште крај на 8ми беше спремно све.
    Плакарчето, количка, релаксатор, алишта исперени и испеглани и све све
     
    На makgirl и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  14. jbiba86

    jbiba86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    А кај мене па беше и уште е, ако Ви треба нешто кажете ќе Ви дадеме пари за да купите. Јас и маж ми не баравме и пред месец дена му дадоа пари и му викаат еве за бебето, да му купите количка. А еве веќе 9ти месец сум, и до сега не ме прашале ни како сум, ни да не ми треба помош за нешто.
     
  15. M.Alan

    M.Alan Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    163
    Мене пак кобење ми е кога велат да НЕ се купува.. Зошто? Да не не се роди не дај Боже?!! Јас бев три и пол месеци трудна кога случајно со маж ми спомнавме за бременоста пред тетка му и таа се изненади пошто не знаела, и и отиде на свекрва ми да и вика зошто не и кажала.. Оваа па на никој не кажуваше.. Боже сачувај!
    Јас на роднините им кажав уште после првата посета на гинеколог.

    Количката ја купивме сами со маж ми, во 6ти месец, сега сум во 7ми веќе, мајка ми минатата недела ми купи креветче со постелнина. Јас од облека немам многу купено, некои бодиња само и шпикозни пошто сеуште се зимски колекции а бебчо во лето ќе го растам. Мајка ми купила многу работи, пелени, кебенце и слично.. Свекрва ми нема купено ништо и нема спомнато за купување, јас не ни очекувам нешто од било кој, имам испланирано буџет за се што му треба на бебето, сега во март ќе му купам релаксатор и кадичка, а во Април влегувам во 9ти месец и тогаш ќе докупам се што е потребно од ситници за доење и хранење а и ќе има летна облека па ќе му изнакупам во различни големини пошто брзо ќе ги одрастува.

    Не се замарајте со другите, кога мислите дека е време да купите, купувајте. Ако вие се осеќате здраво и ако бебенцето во вас нормално расти, нема потреба од воздржување. Во животот се е неизвесно, но да ја минуваш цела бременост со мисла дека не треба да се купува пошто не е сигурно како ќе биде со бебето, тоа е страшно! Само убави мисли и верба во Бог и правете си ќеиф со купување.
     
    На Bellaa1234, Veki4kaa, feminka85 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Идни мамички мој најдобронамерен совет ви е пред одење во болница се да ви е тип топ спремно. Некаде пишував што ми се случи мене, ама не можам мислењето да си го најдам па ќе ви го пишам пак. Поголемите работи ми ги дадоа креветче, количка и сл. Гардероба имав нешто од внуците мои, но се разбира требаше да си докупам. Е свеќи моја отупе со тоа не пред време, ама отупе. Аналогно и мм викаше немој немој да не се случи нешто. Ај добро. Послушав, ах сега овој памет да ми е :@. Она изрази желба да купела за изнесување од болница, мерак и било. Јас си меркав едно комплетче, ама ај од почитување викам не е проблем. И пак со тоа не чини пред време. Кога ќе ме задржеле во болница ќе купела, вика има време ееее. И бидна, ме задржаа. Отишла да испазари, ми се јавува да ми каже купив ова тоа, супер. Е арно ама мене на третиот ден ми рекоа те пуштаме. И јас им се јавив да кажам. Ко се успаничи како, па неможе, рано е, речи им уште еден ден да те држат. Ќе вртела кај некој врски да фаќа уште да ме држат. И јас отсечно и строго и кажав дека ако др кој ме пораѓал смета дека треба да си одам, јас ќе си одам и да не се осмели да заврти телефон. После некое време ми се јави мм да ми каже дека имаме проблем, дека алиштата за бебето не се уште испрани и дека и него сега му кажала. Она мислела дека бар 5 дена ќе лежам. И викам сега што правиме, со што ќе го извадиме бебево. Ајде од алиштава што ми беа дадени (среќа тие си ги имав претходно средено). Па трчал прво дома да земе, незнаел што да земе и земал цел куп, јас да одберам. И најубавиот ден се претвори во катастрофа.
    И не е само тоа. Во деновите што следеа мене ми фалеа куп работи. Не можеш бебе да гледаш со 3-4 пара дадени шпикозни. А јас бев анемична, а мојов врска нема. Среќа си имам сестра на која ќе и кажев што треба, па таа ќе испазари. И плус на првото доаѓање ми донесе поклон изненадување огромна кутија со се што е потребно внатре за почеток од купки, козметики, нешта од типот на ножички, чешлуња, цуцли, пумпа, гази, бодиња, чорапчиња, бањарка... се се што беше потребно за почеток. Времето пројде, ама јас денот им го памтам и на свеќи и на мм. А да и стално им го повторувам за и они да го памтат.
     
    На Luna91, feminka85 и only44you им се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Еве можеш да прочиташ мислења и искуства во темава.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  18. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам срцка... Почнав да ја читам веќе темава , до 3-та страна сум стигната :)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  19. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Кога го прочитав твојов пост, како да си се читам себе си ... Јас го имам најголемиот проблем со мм, посшто он се во животот остава да се праи коа ке му дојде јајцето на газо и цело време ми вели дека има време , а јас за помалце од недела дена влегувам во 7-ми месец.... Ништо , ама буквално ништо немам купено за бебето, а да не зборам дека треба да варосуваме , да купуваме завеси нови, теписи , плакар за во детската соба (facepalm)
    Искрено страв ме фаќа како ние се ќе постигнеме на време да средиме и наместиме , а јас сум си таков карактер , се си сакам да ми е на време наместено и воопшто во животов не каснам за ништо.....
     
  20. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Значи најдобро е да си правите како што вас ви одговара, на пример нас мене и на мм само што ни кажаа дека е маже а тоа беше во 13 недела го кажавме името и се навака си го викаме по име и моите и неговите викаа здраво живо да биде само сега е бебе има време за име ама ги игнорирав. Уште од старт решив дека се за бебуш ќе ми биде спремно уште пред да се роди и кога го кажав тоа муабетите беа види што ти се свиѓа па од кога ќе се породиш ќе купуваме и кога ги прашав зошто? ми рекоа не чини на нероден Петко капа да му се крои и јас само оштро им кажав дека моето дете не е нероден Петко и да им е последно да ми кобат и да ми прават шубе. Сега сум 24недела а веќе креветчето го позајмивме од сестрами само сега треба да се избои, душече и оградици веќе зедовме како и количката ја порачавме па до крај на неделава треба да стигне. Планирам до мај веќе да го имаме земено и монтажното креветче на кое му фрливме око, како и коритце за бањање. Списокот ми е веќе одприлика направен што се ќе ми треба за бебуш, за во болница и првите денови. Кога се враќаме дома со кеси со бебешки работи знаат да се погледнат меѓу себе или да превртат очи ама се игнорирам убаво ми е. Уживам толку време го чекав овај благослов и никој нема да дозволам да ми го ускрати ова задоволство само Господ да не чува и сите да ги радува.
     
    На Linn1, Luna91, only44you и 7 други им се допаѓа ова.