1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус-матуранти 2020

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Sweetlove_0312, 18 март 2020.

  1. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Оваа тема ја направив со цел да се собереме сите матуранти кои се членови на форумов. Може и останатите да дадете мислење за ова.
    Како со ова се соочувате? Какви се вашите мислења? Дали сакате да се одложи матурата?

    Имаме во план да се договориме сите матуранти од цела Македонија дали сме согласни да се напише Официјален допис до МОН за откажување на матурата 2020 година поради состојбата во државата и да се запишуваме на факултет врз основа на успехот во текот на 4те учебни години и упсехот по предметите кои се засегнати од страна на факултет на кои сакаме да се запишеме! Ќе ве замолам сите да се изјасните во врска со прелогот и доколку имаме доволна бројка тогаш ќе доставиме допис до Министерството за образование и наука со нашиот предлог.
     
    Последна измена: 18 март 2020
    На CindyAnn, sj *O*, idktbh и 4 други им се допаѓа ова.
  2. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не сум матурантка, ама меркава е океј. Можеби тестирање некое при упис на факултет (согласно самиот факултет, пр. за филолошки да се мак. јазик и еден изборен).
     
    На Waverly Raven, queen19, темјанушка и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.307
    Пол:
    Женски
    Некое тестирање би било добро да има. Само со успех од средно ќе биде апсолутен хаос. Не дека со матурава не е, ама барем има некое рангирање, не е реално искрено, ама тоа е, нешто од нешто филтрира.
     
    На ohlalalala, queen19, темјанушка и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Јас како матурантка скроз го поддржувам ова. Зашто да не пробаме :)
     
    На sj *O*, queen19 и Sweetlove_0312 им се допаѓа ова.
  5. BrightShadow

    BrightShadow Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2019
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    И јас како матурантка поддржувам откажување на матурата. За запишување на факултет оценките од сведителства, и евентуално приемни на факултетите ако не може поинаку
     
    На Ladyy*, queen19, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.689
    Допаѓања:
    42.873
    Пол:
    Женски
    Матурата нема да се одложи.
    Никогаш.
    Може да се премести за покасно кога ќе спласне сѐ, но матура мора да полагаме освен ако не воведат пак приемен испит.
    Ја почнав веќе македонски да учам по дома.
    Одев и на приватни часови ама сега условите не дозволуваат па ми праќа професорката вежби.
    Не чекам нож до коска да дојде па да фатам да учам.
    Ќе учам наизменично.
    Пример денес македонски, утре англиски, задутре филозофија а социологија со професорката на месинџер ќе вежбаме а и дома ќе учам секако.
    само би било многу полесно ако може да не нѐ смараат од дома да учиме материјалов што е редовен за во школо, стварно е ту мач да учиме се сами.
    Класнава моја вика не било предвидено сеа за сеа да нѐ оценуваат за тој дел од материјалот али не се знае од МОН што ќе кажат.
    Мој совет е да почнете да си учите, поготово македонски и мат/англиски зависи кој што земал.
    Бар задолжителните почнете си ги.
    И онака е штетно да се зрачиме нон-стоп на телефон или на лаптоп.
    Good luck и со лесно ви посакувам на сите
     
    На Waverly Raven, sj *O*, ohlalalala и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам. Мислам дека до јуни ситуацијата ќе спласне и ќе биде безбедно да се полага.

    Ваквите петиции за неполагање ми звучат како очаен обид за одбегнување матура. Да бидеме реални, оценките во текот на четирите години не се идеална репрезентација за еден ученик. Дури ни матурата не е целосно, ама ако се укине ептен хаос ќе биде.

    Единствен начин на кој би можело да функционира ова е ако се воведат приемни испити за секој факултет, ама имајќи го предвид нашето образование, мислам дека не можат да организираат нешто такво за само неколку месеци.

    А и овој период кога сме принудени да седиме дома е перфектен за подготовка за матура. Јас ќе почнам со спремање математика кај и да е, бидејќи не очекувам да се вратиме во школо до кај средината на април најмалку.

    Што се однесува до тоа, периодов ми е стварно депресивен, особено помислата дека можеби сум го поминала последниот ден во школо во животот, а не сум ни била свесна за тоа. :D Ама сентиментите се во втор план засега.
     
    На Waverly Raven, Kitty23, Hellobeautiful и 15 други им се допаѓа ова.
  8. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Јас слушам денеска се влошила состојбата во Македонија за коронавирусот.
    Па ако не така може да нема комисија од Скопје да доаѓа во другите градови. Јас морам да учам хемија. И англиски учам јас и македонски. За секој случај треба да се учи. Не се знае понатака што ќе биде.
    Затоа мораме да очекуваме се, па дури и нешто што е најмалку можно. Не верувам нитујас дека ќе успее ова одложување, ама има и страна на фб (овде неможам да ја објавам) каде се собрани сите матуранти за да се одлучат дали да се одложи или не. Имаме групи направено веќе, ама вака јас мислам е залудно да се прават групи дека неможе вака да се оценуваме. Мора да има некаков подруг начин.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    А, сте размислувале ли да немате славење на матура? Ситуацијата е хаос!
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.752
    Пол:
    Женски
    Полагањето матура е задолжително! Со овој последен испит всушност добиваш диплома за завршено средно, сведителството и не игра голема улога колку шо е важна дипломата од средно!
    Сигурно ќе има и откажување на матурската забава.
    Не се тажете матуранти и така на матурската забава нема ништо посебно да правите освен да јадете и да пиете со целиот клас по костуми и свечени фустани :D:d::makeup:
    Инаку ќе се памети за цел живот, да, но сите "луди" идеи шо ги имате за матурската дека ќе правите ќе ви пропаднат. И во сеќавање ќе ви остане само бендот народно шо свири додека ја мезиш вечерата и пиеш вино ко да е последно. Исто така хајлајт на вечерта ќе ви е ако запалите цигара пред најстрогиот професор :rofl:
    Со среќа на матурата, ќе ви треба!:nod:
     
    На ohlalalala, candy.cane, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Да и за тоа размислуваме дека е најужасна матура оваа година. Оваа матура со не славење е прв пат во 100 години.
    Не успеавме екскурзија да организираме, а сега со ситуацијава никогаш, иако многу се боревме. Не сме за да славиме многу по хотели.
    И така е најпаметен избор. На плажа ќе си го славиме по купачи и ајмо. (poolparty)
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Како матурантка мене ова многу ми е стресно. Последните денови со класот никој не не предупреди дека ни беа претходната недела. После сите ке се разбегаме кој друг градо кој друга држава и толку од средношколските денови. И уште на тоа јас заљубена во еден од генерација :$:$:$ како што сум сензитивна личност тешко ке ми биди тоа збогум. А за тестовите матура секако дека не сум превозбудена да ги правам, се одложиле или не сеедно ми е, мене друго ме боли.;(
     
    На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    А, да! И да напоменам дека нашата генерација е дефинитивно најмалерозна како што истпадна и со есктерното за средно така и сегааа... абе катастрофа.
     
    На CindyAnn, Ladyy*, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    12.745
    Пол:
    Женски
    Да епа тоа е најтешката работа, што ќе ти е чудно да се навикниш на денови без школо во ова време баш кога е малку опуштено, ама и многу стресно навистина.
     
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Матурата не верувам дека ќе се одложи, исто како што и не мислам дека треба. Оценките од сите четири години не се кредибилни. Затоа има испит на крај.

    Ако нема опција за полагање државна, што е не возможно макар во јули и август да се полага, секогаш може сите да полага барем училишна. А училиштата многу лесно можат да се организираат дури и во јуни, една генерација, по предмети, можат сите во една- две недели да полагаат.
     
    На Kitty23, Sweetlove_0312 и marija305 им се допаѓа ова.
  16. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Не е задолжително.
    За диплома за завршено средно се пријавува завршен испит, а не државна матура.
     
    На idktbh и Sweetlove_0312 им се допаѓа ова.
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.844
    Допаѓања:
    133.009
    Пол:
    Женски
    Па и онака сега сте со помалце обврски може место да барате одлагање, да си седнете и да си научите за матура ;) И онака имате уште 2 месеци до крај на средно така да 90%+ од материајлот за матура ви е веќе одработен и не гледам причина за неполагање. Може пролонгирање на датумот на кратко ако има потреба, но не и одлагање.
     
    На Waverly Raven, Kitty23, Shugarspice и 12 други им се допаѓа ова.
  18. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.101
    Допаѓања:
    5.278
    Пол:
    Женски
    Не може да се откаже, матурата е по систем на Болоња, и се полага низ цела Европа. Реално со карантинов, кој сака, може да поднаучи нешто (и тоа солидно).
     
    На Kitty23 и Sweetlove_0312 им се допаѓа ова.
  19. Nithya

    Nithya Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2019
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Да не се разбереме погрешно, ама да барате одложување на матура затоа што треба да сте затворени дома 24/7 и немате што да правите и поради тоа не можете да се спремите?
    Малку нема логика :)
     
    На Kitty23, Harper, Doozy и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.037
    Пол:
    Женски
    Таман работа ако до мај/јуни не го победиме вирусов. Еве и да има се уште закана по здравјето, ќе се најде некој начин за полагање матура. Упис на факултет само врз добиените оценки од средното образование ми е некако... нонсенс. Или државна матура или приемен испит, трето нема.
     
    На ku4ence, Sweetlove_0312, H.VAGA и 2 други им се допаѓа ова.