1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во приватна болница

Дискусија во 'Бременост' започната од femina21, 25 декември 2013.

  1. femina21

    femina21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Многу се мислам дали да се пораѓам во Систина или Ремедика. Кој според вас е добар доктор во некоја од тие две? Јас заради положбата на бебето ќе морам да се пораѓам со царски рез. Цените се горе-долу исти, меѓутоа не знам каде е подобро?
     
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    А многу ме интересира зошто ја исклучуваш опцијата: државна/градска?
    ( :?: ... можеби си мислиш дека овие во приватниве се поучени?! :!: )
     
  3. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    Izvini za kirilica od mob sum. Dr. Pancevski vo sistina. Predobar doktor e. Mene mi e ginekolog, majka mi ja ima poragjano so mene i brat mi i tetkite dve so po edno dete. Stvarno e profesionalec nema da se pokaes. Se najubavo :)
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Во градска нема гинекологија, а не па родилиште. Државна и е опција ама од хаосот таму искрено и мене глава ме боли а не па тазе продени мајки :sweat:
     
    На Sun&Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Повеќе случаи ги знам за Систина (некако за таму најповеќе се одлучуваат).
    Имав братучетка со многу комплицирана бременост, во Систина се породи и се помина во најдобар ред. (Баш поради комплицираноста се реши за таму)
     
  6. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    јас знам за случаи кои се комплицирале во систина и ги препраќале во државна после бидејќи они не се нафаќале на ризик... (али ова не е баш инфо од прва рака, така да не можам со сигурност да стојам зад тоа )
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  7. femina21

    femina21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    А дали сте запознаени,дали доктор Димчев во Систина пораѓа? Кај него одев на сите скрининзи, а сега се мислам и за породување,затоа што не сум била на преглед кај друг доктор во Систина освен кај него?
     
    На Slavka 28 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.726
    ^ Најубаво оди кај него, штом си веќе си одела кај него.
    Ако имаш нормално породување, сеедно кој е. А не е лошо да имаш позната фаца при породувањето. Барем мене ми помогна.

    Мене Митко Ивановски ме породи со двете деца, јас и за пап и слично кај него одам, т.е. немам матичен гинеколог, туку тој ми ги тера сите работи. Сите што одат кај него, задоволни се.

    И Панчевски е одличен, веројатно најдобриот лекар, ама мислам дека посебно е остручен за операции на цисти, тумори и слично. Мене ме оперираше кога имав една комплицирана циста, по препорака на Ивановски. Мислам, двајцата беа заедно, ама Панчевски ја водеше, Ивановски асистираше.

    Јас во Систина имам лежено 5-6 пати, ама пред неколку години, така што сум ги видела скоро сите доктори и немало некој што ми оставил лош впечаток.
     
  9. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Јас здравје Боже сакам да се породам во приватна болница....мислам дека и јас и бебето ќе имаме повеќе внимание,посветеност,љубов од персоналот...Се распрашував и по форуми и читав на интернет за Плодност во Битола па се што прочитав и слушнав е најдобро...Па со господ напред таму ќе го родам ангелчето :)
     
  10. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33

    Нема да направиш грешка сигурно. ;) и јас се што имам слушнато, и од луѓе кои навистина ги познавам и од лично искуство ми пренеле знам и можам да те поддржам во одлуката во Плодност да си го родиш малечкото. Навистина мислам така ти е најдобро и најсигурно и правиш вистински и сигурен чекор :) се надевам и јас еден ден кога ќе успеам во обидите, да си родам едно такво малечко во Плодност :$
     
  11. Ilovemydog

    Ilovemydog Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11

    Се најдобро за бебето само приватна! верујјј
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Во Систина не ме бендиса ич односот, те гледаат со доларчиња во очите, внимание не ти обрнуваат нималку. За разлика од нив во Санте ме прошетаа секаде и супер ми објаснија.
     
    На Sandza Pandza и slobodka им се допаѓа ова.
  13. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Незнам,мене ми е супер во Систина.
    Во Санте не сум имала никакво искуство така да не знам.Колку се плаќа ден што ќе седиш после породувањето во соба во Санте?
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    [QUOTEgirl, post: 2709597, member: 104474"]Незнам,мене ми е супер во Систина.
    Во Санте не сум имала никакво искуство така да не знам.Колку се плаќа ден што ќе седиш после породувањето во соба во Санте?[/QUOTE]
    Не се плаќа до 3,односно 5 дена ако си со царски. Исто е и во Систина. Секок следен ден од тие 3 дена е 2000,во Систина е 3000.
     
    На адријана0 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Не се плаќа до 3,односно 5 дена ако си со царски. Исто е и во Систина. Секок следен ден од тие 3 дена е 2000,во Систина е 3000.[/QUOTE]
    Да така е! А ви кажаа што треба да се носи во болница? Да знам полека да спремам.
     
  16. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Не се плаќа до 3,односно 5 дена ако си со царски. Исто е и во Систина. Секок следен ден од тие 3 дена е 2000,во Систина е 3000.[/QUOTE]
    Ти со царски ќе се пораѓаш?
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    У Државна само со врски кабли, не врски. Доктори секоја чест, амс сестрите ужас, олош :|

    Прееска ми кажаа само четкичка за заби ти треба, ништо друго. Се им таму, од влошки, купки, шампони, влажни, се има таму.

    Јас ќе одам природно ама ако има потреба за цаески тоа е што е.
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Јас планирав пак во државна да се пораѓам.Ама некако страв ме фаќа после она со пијаните доктори и после разните случки што се дешаваат некако ми се смени мислењето.Во државна два пати добро поминав.Всушност и првата бременост требаше Систина да се пораѓам ама испаднаа нешто неочекувано и појдов во државна.Сега не дека приватно е премногу сигорно ама од државно можам да кажам дека е навистина повеќе сигорно.:)
     
  19. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Да така е! А ви кажаа што треба да се носи во болница? Да знам полека да спремам.[/QUOTE]
    Да така е! А ви кажаа што треба да се носи во болница? Да знам полека да спремам.[/QUOTE]
    Nisto netreba da nosis. Samo obleka za iskacanje za tebe i bebus. I eventualno cetka za zabi mislam. Jas za Sante se odluciv od pricini sto sistina me raxocara vo tekot na bremenosta imav loso iskustvo, kaj nekoj doktori, nivniot odnos. Baska guzva e golema,tuka e mirno. I doktorite mi se vidoa popristupacni. Vo sistina edvaj cekaat nesto plus da ti nabutaat vo smetka. Za tuka ke vidime kako ke bide.
     
    На kelebeim***, Miss.Sweet, AngelOfArh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Slavka 28

    Slavka 28 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Мене прв избор за гинеколог ми е Систина, први се во се. Пациентка сум на д-р Лазаревски, и ако се излезе добро ќе се породам таму. Другарка ми се породи пред две недели, луѓе она е презадоволна од целата услуга во Систина. Да, на заминување даваат подарок бебешка торба со перниче, прекривка, книги за нега на бебето, приспивна музика за бебе на ЦД и многу убава лепенка за кола. И не гледајте на цена разлика во неколку илјадарки, во Систина се чуствуваш безбедно со вакви професионалци од доктори. Не знам, мене ми е чудно како ја споредувате со Санте која вчера се отвори, никаква репутација нема а овие се а Систина е 100 години бренд.

    Плус ако се породиш таму, детето добива 10 % доживотен попуст за сите услуги во Систина.

    Со лесно мајки и дај боже и јас да станам мајка (правев ИВФ).
     
    На Moce19, Milkiway, Natasa. P и 8 други им се допаѓа ова.