1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Родов идентитет – општествен производ или не?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lella, 12 март 2021.

  1. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.717
    Допаѓања:
    16.399
    Пол:
    Женски
    Овој Јанив иначе во едно видео кажува дека имал менструација и си става влошки.
    Мајке ми
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Машки
    Родовиот идентитет е формиран во раните години на детето. Никој не е роден со формиран родов идентитет. Ти збориш за пол, што е нешто различно.
     
    На theowndemon, staycalm и Angie1432 им се допаѓа ова.
  3. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    6.863
    Пол:
    Женски
    Транс жена не е жена. Транс маж не е маж.
    Има различни други третмани за да се намали родовата дисфорија.
    Ако е транс жена нема НИКАКВИ шанси да има менструација.
    А тој што кажува прашање е колку е релевантно.
     
    На christinnn и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  4. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.065
    Допаѓања:
    14.186
    Пол:
    Машки
    Тие се мажи и жени колку шо овај токмаков е бебе.
    Ова се за мене личности со психичко и ментално пореметување и никако поинаку.



    Имало и вакви како животни бе, еве го лај :|
     
    На christinnn, *Amethyst*, Just.do.it и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.097
    Допаѓања:
    163.511
    Пол:
    Женски
    За мене, транс жените се жени. Посебна подгрупа на жени со свои уникатни проблеми, но сепак жени.
    Истото важи и за транс мажите во групата на мажи.
    Почитувам сечии преферирани заменки и сметам дека тоа е основна култура.
    „Цис“ ми е тотално неутрален и ненавредлив префикс. Всушност, како жена која категорично нема намера да раѓа, она што навистина ме навредува и го загрозува мојот идентитет се луѓе кои го поистоветуваат женското искуство со бременоста и репродукцијата. Исто така, позагрозена би се чувствувала во јавен тоалет покрај конзерви опседнати со тоа дали рандом особи околу нив ги имаат „вистинските“ гениталии отколку покрај екшуал транс жена што си брка своја работа. Не сте ни свесни за начините на кои оваа морална паника индиректно ги повредува и цис жените (особено оние кои не исполнуваат типични родови улоги).

    Знаете како иде онаа "first they came for the communists and I didn't speak out because I wasn't a communist..."? Е па, така е и со трансфобијата. Моралната паника околу транс луѓето (пардон, рОдОвАтА иДеоЛогИјА) е дел од сеопшта конзервативна, десничарска пропаганда која ги засега и женските (особено репродуктивни) и геј правата. Транс и родово неконформираните луѓе се прв и најприфатлив таргет, жртвени јагниња, punching bag на конзервативните сили во моментов. Во пакет со нивното таргетирање секогаш доаѓаат рестриктивни закони за абортус и пораст на дискриминација против геј луѓето и бисексуалците.

    Доволно е да ги прочепкате позадините на најгласните анти-транс гласови.
    Matt Walsh, самопрогласен "теократски фашист" (ова буквално му стои во био на Твитер). Традиционален екстремист кој отворено пропагира не само драконски забрани на абортус, туку и враќање на детски бракови и укинување на правото на развод. Ben Shapiro и Jordan Peterson, слични ср*ња.
    Kellie Jay Keen, британска анти-транс активистка на чии протести слободно си салутираат неонацисти.
    J.K. Rowling која праќа букети на силувачот со нацистички тенденции Мерилин Менсон.
    Може до утре да се набројува, ама ниеден, баш НИЕДЕН извор на трансфобна пропаганда не е чист од тешки десничарски контроверзии и конекции со екстремни сексисти, хомофоби, насилници.
    Еве дури и кај нас, клерофашистот Петар прво изјави на сред Велигден дека родовата еднаквост е богохулно зло, па потоа проба да се извади со тоа дека уствари мислел на луѓе кои менуваат пол (иако во вукојебинава едвај двајца без тројца се надвор од плакар како транс лица).
    Дајте ве молам, истражете и размислете чија пропаганда повторувате.

    Откако почна пандемијата, доста се задлабочив во интернационални феминистички/квир/левичарски/секуларни онлајн простори (воглавно Твитер) и имам воспоставено контакт со дузина транс луѓе. На повеќето овде сигурно ви изгледа ултра "woke" сè ова што го пишувам, ама зборење (дури и виртуелно) со припадници на маргинализирани групи е клучно за да изградите хуманизирана слика за нив. Една од најдрагите странски онлајн контакти ми е транс жена на моја возраст од Англија, јадрото на ТЕРФ политиката во западниот свет. Феминистка, про-чојс, посветена на каузата против насилство врз жени, личност која радо ја прифаќам како жена и со која имам повеќе заедничко отколку со било која конзервативна цис жена. Целиот живот ѝ бил на стенд бај до лани кога конечно почна со хормонска терапија. Пошто родово-афирмирачката нега не е само каприц, туку за овие луѓе поправа ментално здравје, спречува суицидални мисли, буквално спасува живот.

    Едноставно не можете да ме убедите дека транс луѓето се непријател на жените оти некој си таму претенциозен портал во катастрофален обид за инклузија пишал "birthing people" место жени или не знам ти ја што. Јас имам заеднички непријател со транс луѓето, а тоа е организираната религија, патријархалните традиции и десничарските политички сили. И така секогаш ќе остане.

    [​IMG]
     
    На theowndemon, staycalm, Lella и 2 други им се допаѓа ова.
  6. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    1.473
    Пол:
    Женски
    Отворено кажувам дека сум централист повеќе накај десно и I don't give a damn што ќе речете вие либералите и со кој ќе ме поистоветите. Патем се борам за женски права, ама не и за суштествата кои мислат дека се жени пошто шлапнале кармин на устата.
    Транс жените не се жени.

    Како што кажав, еве трет пат ќе кажам, не ви ја прифаќам агендата и сметам дека апсурдно е повеќе да се коментира. Разликата меѓу мене и вас либералите, е што вие мене сакате да ми вметнете чувство на вина што вака размислувам и да ме навредите дека сум КОНЗЕРВА. Јас не ви викам дека не размислувате правилно и не ве ставам во некој кош, туку ви кажувам дека не се слагам со вас.

    Ајт сеа
     
    На Букерко, Misskirova, ZAHRA и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Aнонимус_

    Aнонимус_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.458
    Пол:
    Машки
    Ah da gi imav vasite rozevi ocila zivotov poubav ke mi bese :inlove:
    Nastrana dali poddrzuvam ili ne muabetot e deka ke ima mnogu manijaci koi ke gi zloupotrebat tie prava. :hai:
     
    На *Amethyst* и dea.18 им се допаѓа ова.
  8. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.293
    Допаѓања:
    4.919
    Пол:
    Женски
    На Aнонимус_ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Машки
    Не се покажало тоа да е случајот во земјите каде што ги имаат тие права.
     
  10. RespectAndObey

    RespectAndObey Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Машки
    Незначајни се детранзициите во споредба со оние кои се среќни со транзицијата. Тој факт секогаш го изоставате.
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Пре би да поддржам маж кој сака да е жена или обратно, отколку да му идам на погреб после самоубиство зошто е несреќен, а неприфатен од околината.
     
    На theowndemon, staycalm и crimson им се допаѓа ова.
  12. Aнонимус_

    Aнонимус_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.458
    Пол:
    Машки
    има многу такви случаи истражи.
     
  13. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.717
    Допаѓања:
    16.399
    Пол:
    Женски
    Зашто никој не смее ништо да каже во тие земји ако си нападнат од наводно транс личност.
    Имаше случај професорка ја избркаа од работа зашто рекла дека транс жени кои не транзицирале се уште мажи и не треба да се во ист тоалет со жени.
    Педофилот од погоре исто така затоа не смееја да го осудат со години. Зашто сите што го плукаа испаднаа само трансфобични.

    Тоа зборев дека ако те нападне маж кој само кажал дека е транс, ќе се повикаат на трансфобија и толку треба.
     
    На Konfetka, Winterborn77, christinnn и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.744
    Допаѓања:
    7.797
    @Munchmallow20 Ова е веќе како што велеше таа комичарката, ако ме нападне трансексуалец во 2023, човек испаѓа дека мора да рече дека се осеќа благодарен, почестен итн :D
    Пошто се друго е дискриминејшн :D
     
    На ZAHRA, *Amethyst* и Aнонимус_ им се допаѓа ова.
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.958
    Допаѓања:
    19.431
    Пол:
    Женски
    Да, и ако ти се пушта транс-маж, и ако речеш НЕ, тогаш си трансфоб. И обратно :)
     
    На ZAHRA, Gosh, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    9.622
    Пол:
    Женски
    Намалете со тие емотивни манипулации. Ке се самоубил пошто не бил прифатен од околина... Не, него ке направат се да го направат ова новото нормално.
    А јас пре би да му појдам кај некој таков на погреб отколку па да прифатам нешто што е против природа и наука.

    Почнете со камењата сега.
     
    На christinnn и Aнонимус_ им се допаѓа ова.
  17. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.821
    Јас па мислам врз база на тоа фактот дека стапката на самоубиства останува иста кај луѓето кои се родово дисфорични пред и после транзиција, очигледно дека проблемот не е решлив само со транзитирање. Ама нели пошто треба да глумиме супер либерални, мора да затвориме очи пред тој факт и да глумиме како транзицијата е супер решение, политика која се фура не пошто некој е загрижен за добробит на било кој човек, туку зошто транзитирањето е супер индустрија.
     
    На Konfetka, christinnn, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.521
    Допаѓања:
    39.838
    Пол:
    Женски
    Па тоа и зборуваме, не е магија примаш хормони и се оперираш и готово.
    Секако дека блиските, околината влијае на психолошката состојба.
     
  19. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.821
    Па не е ни само тоа.
    Не може да очекуваш во тело на кое му се потребни машки хормони за нормално да функционира, да му дадеш женски хормони и тоа да нема никаков ефект на психичката состојба и на физичкото здравје.
    Уште полошо, не може да сопреш пубертет и тоа да нема никакви психички и физички последици.
    И дали воопшто некој им помага на тие луѓе на друго ниво, освен со операција и хормони кои само ќе ги приближат кон физиономијата на спротивниот пол, и ништо повеќе?
     
    На Konfetka, INNERBEAUTY, Billy Idol и 7 други им се допаѓа ова.
  20. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    1.473
    Пол:
    Женски
    Мене транс луѓето негативно ми влијаат на мојата психолошка состојба
    Добивам панични напади и анксиозност кога здогледувам маж претворен во жена

    сори нот сори
     
    На christinnn, Misskirova и ZAHRA им се допаѓа ова.