1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    не аспирин, аналгин , различни се двете.
    Претпоставувам имаат и таму.
     
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Аналгин е Неоангил. Истата состојка е.
    Некогаш ако ти треба нешто во Германија, види која состојка ја пишува на аналгинот и покажи им во аптека. Совет од @Annath ова кој мн ми помогна до сега.
     
    На Mrs. Lovett, cresa-jagoda и anastasijaki им се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Не е исто, различни се. Не ги мешајте лековиве.
     
    На Mrs. Lovett, gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Аналгин не знам затоа не ти пишав.Бев на работа и неможев да гуглам.Ама џокерче ти пиша.
    @Annath јас никаде не пишав аналгин ама членката ме праша . Не одговарам за нешто што не сум сигурна.Пишав за др тема,ама спомнав аспирин не аналгин.Може сте ме разбрале погрешно дека мислам дека се исто.Нормално не се.

    Ситуацијата наликува на некој хорор филм.Во Баерн размислуват веќе аусгенге да ги затворат.Преска кога чув на вести си велев сигурно мислат за некои граници или некој излези.Па гледам колешката ми реагира протесно и и кажав да ми преведе само кажа карантин.Берлин за сега не размислува .
    Кај нас освен што денес полицајците затвориле еден куп барови кои биле отворени, друго е интересно што во неколку населби игралиштата се затворени.Нашата е една од тие.По игралиштата одат чувари и ги пудат децата да не се групират.
    Јавниот е многу празен имам место да си легнам не само да седнам.
    Фирмите на работа сите се жалат како немаат договори и на сите се им е прекинато и барат помош од државата.А државата ќе им дала кредити без камата(facepalm)
    Ситуацијата е толку сериозна што и јас велам дека е многу сериозно.Вирусот не е небитен туку е убиец што уби многу животи.Моментално 23 во Германија со 13000 инфицирани.
    Болниците се подготвени, чекаат пациенти.Очекуваат наплив за две недели.Во Берлин ќе градела војската болница за пациенти од корона.Војската е активирана проверени сите резервни маски за кислород и се што треба.Маски заштитни стигнале ќе се разделат по др во крајот на неделата.Докторот на малата бара дезинфекциони средства да се земат од градинките и да се разнесат по докторите.Намале докторите.
    Јас од пред 2 дена носам дезинфекционо средство македонско-од свеќи затоа имам.До предтоа си велев не е страшно.Едно мало чудо направи колабс во цел свет.Јас ќе останам дома после работа и за викенд не излегувам, не за мене за сите што се на онкологија и деца и возрасни, за сите што имаат асма и други хронични болести.Да се спречи ширењето и после да си продолжиме по колку толку нормален тек.

    Италија до Велигден во карантин.Страшно како човек да издржи не знам.
    Јас искрено не сум ослободена од работа.Одиме и јас и кол која и те како е ризична група.Јас не се плашам за мене ама ми е страв да не се разболам па и нејзе да ја заразам.Не дај Боже полошо да се случи ќе треба да ја носам на душа.Од понеделник сум хом офис.Ќе одам повремено по документи ако ми требаат.

    Чуството дека ќе се случи нешто ме следеше од лани.Чекав нешто , а не знаев што.Сега изчезна.

    @FreeMind и јас исто се прашувам зошто југот е толку зафатен со корона , а северот помалку.Немам некое логично размислување.Може од ладното луѓето имаат подобар имунитет.
     
    На JuLleE, 1209, Herrera и 3 други им се допаѓа ова.
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски

    Продажбата на парацетомол се зголеми со негативните ефекти на ибобруфен при корона вирус. Парацетомолот има негативни ефекти ако се зема заедно со таблети за епилепсија и антидепресиви, рифампицин антибиотик и на тој начин може да му наштетите на џигер.
    Вели да се внимава и да не се дозираш дома сам туку да се консултираш со лекар. Зошто ни сам доктор не бидува.

    Ако имате температура, а ова погоре го немате парацетомол.

    @Ava.84 искочи ново истражување 99% од починатите италијани имале две и повеќе болести. Јасно зошто е 7,7% смртност. Повторно фактите велат да се опуштите, сончево убаво надвор љубов и вино;)
     
    На DAngel, Herrera, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Те цитирав дека имаше пишано оти е исто парацетамол и аспирин. Имаат слична намена, ама не е ист лек. Затоа напишав да не ги мешаш, различна генерика имаат.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200319-173509.jpg
    Пишав дека исто се вика на германски :D
    Толку време имав од работа.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Пишано е дека парацетамол и аспирин е исто ама Ава сакаше да каже дека парацетамол е парацетамол и аспирин е аспирин. Ама некој што не знае дека парацетамол е парацетамол, а аспирин е аспирин ќе помисли дека парацетамол е аспирин.

    Леле Ава истото му го реков прееска на мм. Викам знаеш каква бев само чекав нешто да се случи и сега викам немаш појма како ми олесна. Ми вика не си прај филмој. Може и филм е ама стварно ми се ослободи телото од една лоша енерија. Да не си водолија во хороскоп?

    А сега да пишам во состојбата во Германија да ми олесни.
     
    На 1209, candy.cane, @ster@ и 5 други им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Женски да ве прашам нешто. Дали ви стигаат пратките од Амазон?
     
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.058
    Женски купете си парацетамол дури/ако сеуште има, во ваши соседни држави парацетамол аш. Ако закачиме нешто, со оцет ќе се лечиме:(.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Имам резерви јас, и за деца и за нас...белким ќе не одмине.
    Утре сум на кардиолог јас.
    Првен 15 минути ме испрашуваа дали сум здрава и за последниот грип пред 3-4 недели, па рекоа ок, ќе те примиме.
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Да, редовно. Денеска и од амазон, и ибеј и лидл стасаа.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e вага.Кај мене исчезна глупото чувство не чекам веќе ништо.А така бев цела година чекам нешто.Ќе ми рече мм нешто купи направи тоа не штедам пари чекај не сега.Да помине април, да помине септември по н.г.Чудо некое не знам.Ретко имам предчуства ама ако ги имам не се убави.За сонови да не ти кажувам:x.Ќе се преименува во прорчица Ава:bandit:А не верувам во такви глупости:bug:

    Не сум порачувала овие недели ама на шефот на работа секој ден му стигаат.

    Дани мм сака да оди до матичен утре треба ли пред да оди да се најави оти од 8-9h е само акут шпрехстунде?Примаат ли матичните пациенти:worried:

    Кај нас Едека до 18h работи:?:
     
    На Herrera, gjoker4e и fairy88 им се допаѓа ова.
  14. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Аналгин е гермснски новалгин сулфон, начесто даван лек за
    болка.
    Аспирин е германски ASS за болка не го даваат во никој случај само на пациенти со кардиоваскуларни заболувања.
    Ибупрофен е германски Неуропрофен сируп за деца или исто ибупрофен за воздрасни.
    Диклофенак секако не може да се купи во Германија без рецепт.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    И јас дека од работа сега препрочитувам и две работи сум утнала.

    Аналгин е Новалгин.
    Неоангин е за болки во грлото.

    Па викам ќе пишам во другата тема, а тоа оваа ти била таа. (facepalm)

    Пред некое време на работа стигна писмо дека се уште не се потребни маски.

    Денеска стигна писмо дека не смее да работиме со ракавици и сите да се потпишеме дека сме прочитале. Ми идеше листот да го скинам и одма отказ да дадам. Ама мораш да трпиш за да е добро на долгорочен план.

    Едната колешка понеделникот дојде од балканските држави.

    Друга претходниот понеделник дојде од одмор една недела во Шпанија и сега болна се јавила на лекар кажала симптоми и рекле ќе и пратат по пошта боледување нема потреба да оди на лекар само ако се влоши. Коинциденција е или? Сега сфаќам што ти значеше тоа @FreeMind не ги тестираат. Болнава треба одма да ја тестираат. Другава има уште време не дај боже за симптоми ама не смее да работи 14 дена.

    Полицијата 24/7, затвора локали пишува казни.

    Засега во овој ландкраис така се вика ваљда а има 16 заболени и сум презадоволна од мерките. Се внимава на секој детал. Во продавниците поставиле стакло пред продавачот и се моли со карта да платиш ако немаш со пари. И парите ги подаваш преку отвор доле. Ленти на 1.5 мета стоиш од продавачот, и во редицата на каса секој е на 1.5 и мн јако што се почитува тоа.

    Кај мене на работа друга приказна. Којзнае кој е најгоре шеф ама се му се враќа и нема долго да тера. Сепак лошото со лошо се враќа.

    Ваљда кажав се што сакав. Не.

    Дали знаете што е со автобусиве? Нема контрола? Дека пишува сите на задна врата и нема купување билет. Ако немаш месечна?

    Воглавно ептен се заштитени работниците освен мојата фирма со некој бездушен шеф. Наместо да пратат маски и ракавици тој ти вика не смее. Коњ. Затоа ќе затворат кај и да е, ќе предадат на друг и ако дури и малку му е.

    На работа јадат денеска гледам кикирики, краставици, јас нема шанси да пипнам нешто со раце посебно на работа и испаднав будала. Никој не се замара. Пијат кафе од хартиени чаши, а ја филџанот три пати со врела вода го попарував. Сега јасно ми е и зошто се шири.

    Денес се ми е појасно. :|
     
    На *Amethyst*, 1209, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  16. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Супермаркети во Германија FB_IMG_1584477095464.jpg FB_IMG_1584477059367.jpg
     
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Кај нас Едека има и од пиле млеко.
    Работи до 22.00 ама од утре ќе работи до 20.00.
    Во Германија сме ама гледам кај сите различно е.
    Тука во секој маркет има се ама мислам дека се снабдија со ново дека неколку дена немаше еднаш. Сега пак се има.

    @fairy88 Сликите се може баш кога ја тргнале цела роба за да исчистат. Барем едно скапано јаболко или лист од мандарина ќе имаше на рафтовите.
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Не знам сликани од колешта пред да дојде втора смена и беа објавени на ФБ исти или слични слики беа сликани и од останати кои беа коментирале на постот. Само една беше сликала полни рафтови.
    Немат причина да лажат. Јас не сум излегла од дамна да купувам. Утре ќе одам по овошје и зеленчук. Друго сум полна.Што вика мм и 3месеци да сме во карантин би преживеале:lol:
    Ние секогаш имаме шеќер, брашно, макарони, зејтин, козметика и се што е трајно во залиха. Во претходниот стан најблиската продавница беше две автобуски станици и беше лошо ако снемаш продукт треба да одиш екстра, а на почетокот без кола не фаќаше по пола час. Заради тоа се навикнавме да купуваме залихи и уште не сме смениле навика, иако сега продавница имам на 2 мин. Од мене и гледам колку е убаво и предност.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.058
    Се пазари одсабајле, навечер секако нема.

    Никаде не тестираат. Нема доволно тестови за цела популација. Кризни случаи се ако дошле од странство или биле во контакт со таков. Или ако биле во контакт со лице со потврдена корона.
    Затоа статистиките се крш.

    На колега жена, со потврдена корона. Колегата тестиран, потврден. Сега ќе ги тестираат тие што биле во интензивен контакт со него, на пример по неколку часа во затворена соба за состаноци. Другите што биле на спратот- во самоизолација. Тестирање, јок.
    Не сум била јас ни на спратот ни во зградата, да не ме мислите. И онака цела фирма сме на хоум офисот од петокот.

    Некако вирулентноста најлесно ми е следлива преку случаите од мк, досега знаеме дека од комбиња, автобуси немаат префатено, тие од дебар се близок физички контакт.
     
    На Herrera, Doozy, duffi и 8 други им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    ^што асоцира на тоа дека не е лесно ни да го фатиш чим во комбе стиснати 24 часа си дишел со луѓе, а никој не е болен. Грип полесно ќе фатиш.

    едит: ми го откажаа терминот за забар за Јуни добиле наредба од комора да преместат се за три месеци.
     
    Последна измена: 19 март 2020
    На gjoker4e, Chantal, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.