1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Обавезно. Не само во бременост, туку воопшто се пие секогаш.
     
    На pile30, ludoto19, stevemila и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    @iki26 Со лесно мила, Господ да е со вас :* те чекаме утре со најубави вести
     
    На Snow white, mal.ecka и iki26 им се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.303
    Допаѓања:
    37.967
    Пол:
    Женски
    За болка во бременост само парацетамол, а после ако доите ибупрофен слободно ако има потреба, не се лачи во млеко.

    @wannaBeMomma
    Еве што пишува во упатството на аналгинот, не најдов на македонски.

    Trudnoća i dojenje
    Uporaba se Analgina tijekom trudnoće, posebice tijekom prvog i posljednjeg tromjesečja trudnoće, ne preporučuje.
    Dojiljama se također ne preporučuje liječenje Analginom.

    Мене гинекологот не ми дозволи цела бременост за мигрената.
     
    На Snow white, ludoto19, Bebulleee и 5 други им се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Пијам и јас..
     
    На Snow white и Momichka им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.008
    Допаѓања:
    279.811
    @iki26 со лесно. Што побрзо да не израдуваш со убавата вест и да се галиш со двете бебчиња.

    Безбедни ви бременост се парацетамол и ибупрофен: моите два гинеколози му даваат предност на вториот(со исклучок на трета третина). Ми рекоа има поиздржани и потемелни испитувања за неговото конзумирање во бременост.
    Аналгин ми забраниле од старт.
     
    На Snow white, ludoto19, iki26 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам и @Capricorn Taurus кажуваше дека Петановски и кажал може аналгин и уште нешто за болка.
     
    На Snow white, pile30, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.268
    Допаѓања:
    124.802
    Jas so glavobolki bev do 3 mesec,samo magnezium piev..za malite se se izdrzuva.
     
    На Snow white, Lexy10 и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  8. Ressana

    Ressana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела пошто сега првпат за процесот на инвитро и во бременост почнав да пијам лекови. А и мојот гинеколог ич не ми спомна ништо за земање пробиотик со антибиотикот?!
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  9. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    @iki26 со лесно утре, мисли само позитивно бебушите имаат одлична килажа, ќе биде се во ред утре ќе има гушкање :inlove: Те чекаме да пишеш.
     
    На Snow white, Mari*, stevemila и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Marlana

    Marlana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2017
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    Добро утро мешиња !!!! Денес недела ден за одмор но не и за мене денес станав со големо пецкање на градите мислам дека ако ги допрам ќе умрам од болка не знам од што може да биде првите 2 месеци нормално е но сега не знам од што може да биде оваа болка поздрав галете мешиња:inlove:
     
    На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.848
    Пол:
    Женски
    Дa куклa имa прaвo, вooпштo, не сaмo вo бременoст се земa aнтибиoтик плус прoбиoтик. Антибиoтикoт пoкрaј 'лoшите' бaктерии убивa и дел oд кoрисните вo нaшетo телo (oсoбенo цревните и вaгинaлните бaктерии) пa прoбиoтикoт се дaвa кaкo дoпoлнувaње бидејќи тoј сoдржи кoрисни бaктерии зa дa не се нaруши рaмнoтежaтa вo oргaмизмoт.
     
    На Snow white, pile30, ❤️Sneze❤️ и 6 други им се допаѓа ова.
  12. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Imam pisano i prethodno.Umirav od glavobolka na pocetokot.Ne bese glavobolka tuku mnogu jaka migrena.Ni ednas en se napiv tableta za glava.Od ova ne se umira taka da moze da se izdrzi.Sedev u temno.Nit jadev, nit piev, nit zborev.Glavata sum si ja treskala od bolka.Jas mnogu so lekovi nejkam da se druzam.Mislam se e potsvesno.Eve se napiv sea ke mi pomine odma bolkata
     
    Последна измена: 10 септември 2017
    На Snow white, Lexy10, Mari* и 6 други им се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Koga ke imas obvrski koi mora da gi izvrsis i da bides sposobna kako na primer dete ili rabota togas ke go baras spasot.
    I jas so prvoto ne piev tuku si go prelezuvav cel den, ama sega go nemam toj luksuz.
     
    На Mari*, kukla21, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.303
    Допаѓања:
    37.967
    Пол:
    Женски
    @wannaBeMomma пробај со ибупрофен дали ќе ти поминува ако пак имаш потреба, верувам дека ќе има ефект. Јас сум секое лето со неподносливи мигрени, за среќа во бременоста само на почеток имав, а летото во поодмината бременост не излегував па поминав полесно. Ама од ко се породив се врати мигрената, и те разбирам многу лоша болка е, јас редовно со повраќање сум ако ме фати напад.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ќе пробам. Во принцип кога пијам еден лек после одредено време престанува да делува па одам на друг и се така во круг. Некогаш шомага а некогаш не. Пред 2 недели 3 дена без престан ме болеше. Ама тоа е што е, нема како да се спречат
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.008
    Допаѓања:
    279.811
    Не би можела да коментирам за главоболки бидејќи секој има различен праг на толеранција, интензитетот на истите е различен а и околностите и обврските секако си го прават своето.
    Во првата бременост јас ниту парацетамол или ибупруфен се имав напиено. Главоболки биле најчесто од притисокот кој сум го држела под контрола. Без ништо истуркав до крај.
    Во втората ме фати грип. Ме тресеше, јака мигрена со денови... требаше цела терапија, јас со еден ибупрофен минав, кога качив температура. Тоа беше цела бременост.

    Сега пак ме фати грип, три дена ме тресеше и цело тело ме болеше, не само глава. Докторот повторно ми препорача ибупрофен како побезбеден демек. Испив само две, првиот ден кога имав температура, после само со цедени сокови, супи, луфтирање...
    Јас имам страв од температури, ме чувал господ од некои многу страшни мигрени. Обично главоболките минеле за некој саат, а знам дека може да се далеку пострашни. Сега морам и еутерикс за тироида да пијам, нешто ново за мене.
    Тоа е...од едно ќе се пази пази човек, а ќе се моли нешто сто пати полошо да не го спотера.
     
    На Mari* и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Ako nemam dete ne znaci deka nemam obvrski koi moram da gi vrsam.Resenie ne se tableti.Zboram za sebe.Sekoj si znae.i si odlucuva.I ne sekoj moze na ist nacin da ja podnese bolkata.Ni pred bremenost ne sum zimala tableti.Pisav ne sum ljubitel.Eve sega sum so peckanje i bolka dolu.Dr mi pisa so da zemam.Jas probuvam sega so izmivanja so kamilica i soda.Ako ne pomine togas druga opcija mi se vaginaleti i kremovi.No kazavme,ne sekoj moze da podnese bolka.Jas sum otrpnata od bolki veke
     
    Последна измена: 10 септември 2017
    На Lexy10 и Martka им се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Со тоа што си седела у темно и не си комуницирала значи си немала обврски кога те болела глава. А дете и работа ги наведов како едно од причините. И тоа беше пример само за да бидам сфатена што сакам да кажам. Затоа и кажав дека во првата бременост можев секогаш кога ќе имам потреба да си легнам и да не се замарам. Ама сега нема. Немам избор.

    И со кандида не си играј, не дека е опасна туку толку брзо се шири и станува неподнослива што подобро е да го спречиш тоа. Па така и за се останато. И мене не ми беше сеедно да примам терапија за уреаплазма ама тоа е подоброто од двете зла, така?
     
    На Lavica2602, kukla21, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Ne mi e od candida tuku reakcija od antibioticite i mnogute ginekoloski pregledi koi gi imav 2,3 pati dnevno.Sigurno doktorite znaat poveke od nas neli?!Patem pred 10dena pravev brisevi se e cisto.Pred da me pustat od bolnica isto mi zemaa i eden kup testovi i pregledi.I Dr mi kaza deka e od toa.Izdrzlivo e i denes e podobro recisi i da nema.Da ne se urocam.Najlesno e da gi zeam vaginaletite i kremite so mi kaza Dr.Ke se polnam vaginaleti,a veke stavam i Utrogestan.Samiot Dr mi kaza da probam vaka ako veke ne pominuva togas da zemamSe nadevam ke pomine.Utre sum na ctg i na transfuziologija se nadevam ok ke bide
     
    Последна измена: 10 септември 2017
    На Lexy10, Melinda85 и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
  20. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Девојки заборавате?
    Се чуствувате како изгубени во паметот?
     
    На Ano, Snow white и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.